آذربایجان غربی

نصب دوربین به‌ دلیل کارشکنی در نهادهای علمی

  • شنبه, شهریور 31 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

زهرا سلیمانی: لو رفتن سوالات امتحانی مساله امروز و دیروز در سیستم آموزش و پرورش کشورمان نیست، چون هر از گاهی این مساله در رسانه‌ها منتشر می‌شود. برای مثال در خرداد 96 خبری مبنی ‌بر لو رفتن سوالات امتحان نهایی دانش‌آموزان در تلگرام منتشر شد. در آن دوران نرخ سوالات امتحانی حدود 30 تا 50 هزار تومان بود.

برخی از کارشناسان آموزش بر این باور هستند که سهم ۳۰‌درصدی سوالات امتحانات نهایی در کنکور موجب شده که برخی دانش‌آموزان سودای خرید این سوالات را در سر داشته باشند. در واکنش به این اتفاق نیز عبدالرسول عمادی، رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش گفت: سوالات بعد از تکثیر، پاکت‌ گذاری شده و تحت ‌الحفظ به حوزه‌های اجرایی ارسال می‌شود. به‌رغم همه این تمهیدات امنیتی در 40، 50 اتاق تکثیر که در سراسر کشور داریم، خطایی رخ داد، اما زمان سوءاستفاده از برگه زیاد نبود و در حد محدود این چند سوال از اتاق تکثیر خارج شد. مساله لو رفتن سوالات امتحانی چالش دیگر در آموزش عالی کشور است. این در حالی است که در سال‌های اخیر شاهد کاهش بار علمی در دانشگاه‌های کشور هستیم. با این تفاسیر لو رفتن سوالات امتحانی به این معناست که مدرک تحصیلی به عنوان یک تکه کاغذ در دستان متقاضیان تحصیلات عالیه قرار می‌گیرد و دیگر نماد تخصص، سواد و مهارت فرد نیست.

نصب دوربین مداربسته در دانشگاه‌ها

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بر ضرورت نصب دوربین مدار بسته در دانشگاه‌ها برای جلوگیری از لورفتن سوالات امتحانی تاکید کرد. محمد قمی درباره لو رفتن سوالات امتحانی در یکی از دانشگاه‌های دولتی مشهد گفت: در همه صنف‌ها حتی در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هم امکان دارد، انحراف و خطا رخ دهد، لو رفتن سوالات امتحانی در مدارس اتفاق افتاده و گاه در دانشگاه‌ها نیز اتفاق می‌افتد، اما اندک است. او با اشاره به دلایل لو رفتن سوالات امتحان آن هم در فضای حساس دانشگاه بیان کرد: این کار می‌تواند چند دلیل داشته باشد، به‌‎طور مثال شخصی که سوالات را فروخته شاید به دلیل اینکه یکی از دوستان یا آشنایانش در آن دانشگاه درس می‌خواند، اقدام به این کار کرده باشد. یک دلیل دیگر هم این است که شخص در ازای اخذ پول از یک یا چند دانشجو سوالات را فروخته باشد. همچنین غفلت، بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی هم می‌تواند باعث لو رفتن سوالات امتحان در دانشگاه شود.‌ قمی افزود: وزارت علوم، دانشگاه و مدارس باید برای جلوگیری از لو رفتن و فروش سوالات امتحانی نظارت بیشتری کنند تا زمینه‌ تکرار این اتفاق فراهم نشود و باید در عین حال مراقبت‌های ویژه‌ای صورت بگیرد، اگرچه مراقبت‌ها برای این کار انجام می‌شود، اما اندک است. در این راستا استفاده از دوربین‌های مدار بسته در تمام نقاط دانشگاه ضرورت دارد تا شخص خائن و افرادی که بی‌مبالاتی کردند، شناسایی شوند. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر بروز کردن شیوه تکثیر و حفاظت از سوالات گفت: برای جلوگیری از این اتفاق باید هرچه سریع‌تر شیوه‌های تکثیر سوالات و حتی اتاق قرنطینه تغییر کنند و به‌روز شوند تا کسی نتواند با لو دادن سوالات، کاسبی سیاسی، اقتصادی و حتی فامیلی کند. او با اشاره به نقش حراست دانشگاه‌ها در جلوگیری از لو رفتن سوالات افزود: وظیفه ذاتی حراست توجه به همه اعضای دانشگاه اعم از دانشجویان، کارکنان، اساتید و همچنین اتاق قرنطینه، کارهای ثبت نام و... است و ممانعت از لورفتن سوالات در ایام امتحانات نیز معمولا یکی از وظایف اصلی آن‌‎ است. قمی با تاکید بر اینکه لورفتن سوالات باعث بی‌آبرویی علمی یک دانشگاه می‌شود، توضیح داد: با لورفتن سوالات در واقع آبروی علمی یک دانشگاه دولتی از بین می‌رود. این هم برای دانشگاه و هم برای وزارت علوم نامناسب است و اگر بابی در این زمینه باز شود، برخی دانشجویان خرسند می‌شوند که سوالات به دستشان می‌رسد، بنابراین درس نمی‌خوانند. همین مساله ضربه به علم، دانش و پژوهش می‌زند و این حتی خلاف نظرات مقام معظم رهبری است. او افزود: رهبری همیشه به گسترش علم و دانش تاکید می‌کنند و در واقع کسانی که این کار را انجام می‌دهند، خلاف نظر ایشان عمل کرده‌اند و از نظر شرعی هم دچار خسران می‌شوند. بنابراین باید نظارت و دقت بیشتری از سوی مسئولان دانشگاه در زمینه تخلفات به ویژه در حوزه امتحانات صورت بگیرد. به گزارش ایلنا، او افزود:‌ دانشجویان و اساتید باید در وضعیت اقتصادی نامطلوب امروز برای برون‌رفت از این وضعیت دولت و مردم را یاری کنند. علاوه ‌بر این شرکت‌های دانش‌بنیان را فعال نگه دارند و بیشتر از این به تحقیقات و پژوهش بها دهند تا اقتصاد مقاوتی تحقق پیدا کند.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها