آذربایجان غربی

هشدار اصلاح‌ طلبان به روحانی!

  • شنبه, شهریور 31 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

یاسمین طالقانی: شاید تصور شود اصلاح‌طلبان از رأی خود و تشویق مردم به رأی دادن به حسن روحانی پشیمان هستند که این ادعا محلی از اعراب ندارد بلکه تنها از سوی مخالفان اعتدال و اصلاحات برای القای اشتباه حامیان روحانی مطرح و پررنگ می‌شود.

به طور قطع روحانی سال‌های 92 و 96 با آنچه مدنظر اصلاح‌طلبان بود فاصله زیادی دارد و او به دلایلی در میانه راه ترجیح داد تنها به آنچه عمل کند که درستی آن به تایید خودش و حلقه کوچکی از اطرافیانش رسیده است و مشورت و راهنمایی حامیان انتخاباتی‌اش محل توجه و رجوع او نیست. شاید اصلاح‌طلبان برای جلوگیری از تضعیف دولت سخنی در انتقاد از روحانی بیان نکنند، اما بر همگان بارز است رفتارها و تصمیمات رئیس‌جمهور بر سبد رأی جریان اصلاحات در انتخابات‌های بعدی به‌ویژه مجلس 98 و ریاست جمهوری 1400 اثرگذار است. هر چند برخی مدعی هستند به دلیل نارضایتی از وضعیت کشور به‌ویژه در بخش اقتصادی نباید انتظار حضور پرشکوه مردم را در پای صندوق‌های رأی داشت. به هر حال روحانی مسیری را طی کرد که با شعارهایش چندان همراهی نمی‌کرد و سبب نارضایتی برخی حامیان شناخته شده‌اش شد. حزب کارگزاران از جمله حامیان اصلی حسن روحانی در انتخابات‌های 92 و 96 بود که البته انتظار انتصاب اعضایش در حلقه نخست کابینه را نداشت به نحوی که اسحاق جهانگیری به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور معرفی شد. این یک عضو کارگزارانی کابینه هم روزگار خوبی ندارد، چرا که روحانی برای اخذ تصمیمات اصلی برای کشور مشورتی با جهانگیری ندارد و ترجیح می‌دهد به حلقه نزدیکان خودش که عضو حزب اعتدال و توسعه هستند اعتماد کند. همین موضوع سبب انتقادات زیادی شده است، چنانکه کرباسچی اخیرا چنین گفته است: «اول ببینیم آقای جهانگیری، معاون اول کارگزارانی است یا معاون اول خودش. متاسفانه اداره کشور ما اداره حزبی نیست». وی تاکید کرد که اگر آقای جهانگیری بخواهد حزبی عمل کند، نهادها و مجموعه‌ها و حتی خود آقای روحانی به او ایراد می‌گیرند که چرا حزبی عمل می‌کنید؟ او می‌گوید اگر خدمتی از من ساخته است با این شرایط است که حزبی نباشم و اعلام می‌کند که در جلسه حزب شرکت نمی‌کنم. وی در پاسخ به این سوال که پس شما از آقای جهانگیری تبری می‌جویید، گفت: «واقعیت این است که آقای جهانگیری از ما تبری جسته و اعلام کرده من در شورای مرکزی حزب نیستم. ما در کشور متاسفانه هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که کشور را باید احزاب اداره کنند نه اشخاص». آنچه کرباسچی به عنوان اداره حزبی دولت مطرح کرد به آن سبب است که در صورت تحقق این امر پاسخگویی به مشکلات نهادینه و سازمان یافته خواهد شد و نیازی نیست که هر حزبی به انتقاد از اعضای حزب دیگر در کابینه بپردازد که نمونه اخیر آن چالش حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران بود. در این راستا فائزه هاشمی به «آرمان» گفته بود: ‌«ما که آقایان جهانگیری و همتی را در دولت داریم و دنبال حضور اعضای کارگزاران در دولت نیستیم. الان چرخه سنی برخی در دولت از مدیریت گذشته است و می‌توانند مشاوران خوبی باشند، اما چرخه همان چرخه بسته‌ای است که تکرار می‌شود».

روحانی کناره‌گیری کند

از سوی دیگر برخی اصلاح‌طلبان موضوع کناره‌گیری روحانی برای حذف جایگاه او را مطرح می‌کنند که این نظریه با مخالفت برخی دیگر از اصلاح‌طلبان مواجه می‌شود، چراکه آنها این کناره‌گیری را نشانه ضعف روحانی ارزیابی می‌کنند. کرباسچی با اشاره به این موضوع توضیح داد: ‌آقای روحانی می‌تواند به عنوان یک قهرمان کنار برود، اما اگر استعفای خود را به مصلحت کشور نمی‌داند، باید از این خواب سنگین برخیزد و باید روشن و شفاف با مردم روبه‌رو شود. وی افزود: تصمیم سختی است. او اگر نمی‌تواند کاری کند می‌تواند به عنوان یک قهرمان کنار برود و بگوید ایها الناس من می‌خواستم کاری کنم نشد، به دیوار بسته خوردم و حالا کنار می‌روم. این ممکن است کمک کند که اگر او قهرمان نیست حداقل منفور هم نشود. کرباسچی در عین حال افزود که اگر آقای روحانی معتقد است کناره‌گیری‌اش به نفع مصالح ملی کشور نیست، باید تلاش کند که روشن و دقیق حرکت کند. وی تاکید کرد: «آقای روحانی باید از این خواب سنگین برخیزد و باید روشن و شفاف با مردم روبه‌رو شود». کناره‌گیری روحانی در حالی به‌صورت پیشنهاد مطرح می‌شود که رئیس‌جمهور 6 تیرماه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و تشدید تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه تهران گفته بود که «دولت نه استعفا می‌دهد و نه کنار می‌کشد». کرباسچی مانند برخی دیگر از اصلاح‌طلبان معتقد است که روحانی پویایی لازم برای یک رئیس‌جمهور را ندارد و از موضع بالا به موضوعات و مشکلات نگاه می‌کند. دبیرکل حزب کارگزاران می‌گوید:‌ برخی از انتقادها به آقای روحانی در سال ۹۲ نیز مطرح بود از جمله اینکه او «نوعی خصلت سنگین وزنی در امور اجرایی دارد». وی تاکید کرد که آقای روحانی یک «مدیر نشسته است»، در حالی که رئیس‌جمهوری باید «یک مدیر ایستاده و اجرایی فعال در صحنه باشد». کرباسچی همچنین گفت که حل مساله حصر، اولویت روحانی نبود و او فقط به موضوع سیاست خارجی تمرکز کرد. وی تاکید کرد که دولت حتی در زمینه اقتصاد هم غیرکارشناسی عمل کرد. دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: عملکرد آقای روحانی به حامیان او هم ضربه زده است.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها