آذربایجان غربی

تولد دوباره شرکت‌ های هرمی

  • پنج شنبه, شهریور 22 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سوسن یحیی‌پور: چندی است که رسانه‌ها از بازگشت زیرپوستی شرکت‌های هرمی در قالب بازاریابی شبکه‌ای به اقتصاد کشور خبر می‌دهند. بنابراین بیم آن می‌رود که در آینده‌ای نزدیک مشکلی که از سوی موسسات مالی غیرمجاز برای اقتصاد کشور ایجاد شد، درمورد این شرکت‌ها نیز بار دیگر تکرار شود. در حال حاضر آمارها گواه این مطلب است که کشور با سونامی بیکاران تحصیلکرده مواجه شده است.

آنطور که خبرگزاری ایسنا در مرداد سال جاری گزارش کرده است «جمعیت ایران در سال ۱۳۹۷ به بیش از ۸۱میلیون و ۹۰۰هزار نفر افزایش می‌یابد. این افزایش عمدتا در گروه‌های سنی تا ۹سال و ۳۰ تا ۶۴ساله روی داده و به معنای افزایش متقاضیان کار است. بر اساس آمارها حدود ۷۰درصد متقاضیان جویای کار را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهد و سالانه بیش از یک میلیون نفر به بازار کار ایران افزوده می‌شود.» این خیل عظیم جوانان بیکار طعمه خوبی برای شرکت‌های سودجویی هستند که با وعده‌های سر خرمن دام خودشان را برای جذب جوانان جویای کار پهن کرده‌اند. این اتفاق در دهه 80 رخ داد و شرکت‌های هرمی با عنوان گلدکوئیست به سرعت رشد کردند و تکثیر شدند و آنطور که کارشناسان می‌گویند با تبلغیات اغواگرایانه، دریافت حق عضویت اجباری و... مشکلات عدیده‌ای را برای جوانان و خانواده‌هایشان ایجاد کردند. درنهایت پای نیروهای انتظامی و امنیتی به ماجرای شرکت‌های هرمی باز شد و دستگیری‌های گسترده‌ای صورت گرفت. بازاریابی شبکه‌ای متفاوت از فعالیتی است که از سوی شرکت‌های هرمی انجام می‌شود و این امر به افزایش تولید و اشتغال در کشور یاری می‌رساند. دستورالعمل صدور مجوز برای بازاریابی شبکه‌ای در دی ماه سال 1388 تصویب و ابلاغ شد اما درنهایت سمت‌وسوی آن تغییر یافت و رنگ و بوی شرکت‌های هرمی به خود گرفت. براساس اطلاعات منتشرشده، بازاریابی شبکه‌ای نوعی شیوه فروش است که در آن کمپانی محصولات و کالاهای خود را بدون واسطه به فروش می‌رساند و مشتریان نیز پس از خرید به بازاریاب آن محصول تبدیل شده و محصولات آن کمپانی را به افراد دیگر می‌فروشند و این روند به صورت شبکه‌ای ادامه پیدا می‌کند. درآمد در بازاریابی شبکه‌ای هم در ازای فروش مستقیم کالا و هم در ازای فروش از طریق شبکه تصاعدی و زیرمجموعه افراد کسب می‌شود و در بازاریابی شبکه‌ای بازاریاب‌ها به صورت تبلیغات کلامی و چهره به چهره اقدام به فروش محصولات می‌کنند. تحقیقاتی که توسط آژانس‌های نظارت بر مصرف‌کننده دراین باره در جهان انجام شده نشان می‌دهد که بین 75 تا 80درصد از افراد شرکت‌کننده در بازاریابی شبکه‌ای به درآمد کافی دست پیدا نمی‌کنند. ایده بازاریابی شبکه‌ای از فرمول تصاعد گرفته شده که توسط فیثاغورس و اقلیدس به جهانیان عرضه شده است. برای اولین‌بار در سال 1930 میلادی یک کمپانی آمریکایی به‌نام نوترالایت به صورت رسمی اقدام به فروش محصولات خود از طریق بازاریابی شبکه‌ای کرد و رفته‌رفته این نوع بازاریابی در برخی نقاط دنیا گسترش پیدا کرد تا جایی که در روسیه به این مدل فروش محصول شیوه بهمنی و در فرانسه به آن گلوله برفی لقب دادند و به طور کامل تقلب و کلاهبرداری تلقی شد، این شیوه تجارت در حال حاضر در بعضی کشورها مانند چین ممنوع اعلام شده ولی در کشورهایی مانند آمریکا همچنان ادامه دارد.

بازگشت شرکت‌های هرمی

یکی از فعالان بازاریابی شبکه‌ای در این مورد به مهر گفت: بازاریابی شبکه‌ای یکی از روش‌های قابل اعتماد برای افزایش اشتغال‌زایی و بهبود حوزه توزیع است. این در حالی است که در ایران همواره حوزه تولید مورد توجه بوده و حمایت چندانی از حوزه توزیع نمی‌شود و به طور کلی دید مناسبی به این حوزه وجود ندارد. او به شرکت‌های هرمی که در قالب بازاریابی شبکه‌ای مجدد به اقتصاد ایران بازگشته‌اند اشاره کرده و افزود: متاسفانه زمانی که مسیر درستی ایجاد نشود موج تقلب ورود می‌کند و تعدادی شرکت غیرقانونی به نام بازاریابی شبکه‌ای سوار این موج می‌شوند و با اقداماتی که انجام می‌دهند آسیب‌های جدی به بازاریابی شبکه‌ای سالم و مجوزدار وارد می‌کنند. او اضافه کرد: شرکت‌هایی که ناسالم و به شیوه کوئیست کار می‌کنند به قشر کثیری از جامعه آسیب‌های زیادی وارد می‌کنند. ما حدود هفت سال تلاش کردیم که بازاریابی شبکه‌ای به صورت قانونی فعال شود اما مجدد شاهد ورود شرکت‌های هرمی هستیم. این فعال بازاریابی شبکه‌ای اظهار داشت: شرکت‌های مجوزدار مالیات نیز پرداخت می‌کنند و به تولید و اشتغالزایی کمک می‌رسانند و البته از جهات مختلف مورد نظارت قرار می‌گیرند، اما شرکت‌های هرمی با تبلیغات اغواگرایانه و دریافت حق عضویت اجباری و اجبار به سرمایه‌گذاری در خرید کالا مشکلات بی‌شماری را به وجود می‌آورند. او به یکی از این شرکت‌ها که اخیرا نیز پلمب شده است اشاره کرد و افزود: شرکت ت.م.خ که تنها از اتحادیه عتیقه‌جات و صنایع‌دستی پروانه گرفته بود که البته اصل ماهیت این اتحادیه نیز چندان مورد تایید نیست، اقدام به فعالیت با روش‌های کوئیستی کرده بود و چندی پیش نیز دفتر مرکزی این شرکت پلمب شد اما با این حال هنوز کارکنان این شرکت در حال فعالیت هستند و به ویژه در پارک‌ها اقدام به جذب نیروی جدید می‌کنند و حتی شنیده شده که از نیروهای جدید به جای ریال، یورو دریافت می‌کنند. او اضافه کرد: این قبیل شرکت‌ها، بازاریابی شبکه‌ای را نابود و با اغواگری و وعده پولدارشدن طی سه الی چهار ماه جوانان زیادی را به خود جذب می‌کنند. اگر جلوی این اتفاقات گرفته نشود و متولیان امر با عاملان آن برخورد جدی نکنند، قطعا همچون سال‌های پیش که کوئیست تبدیل به یکی از بازیگران اقتصاد ایران شده بود مجدد شاهد تولد دوباره این پدیده به صورت گسترده خواهیم بود و همچون موسسات مالی و اعتباری که ناگهان تبدیل به آسیب شدند، این شرکت‌ها نیز به صورت زهرآگین اقتصاد و اعتماد جامعه را هدف قرار می‌دهند.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها