آذربایجان غربی

جریان‌ چپ از دهه ۶۰ به لیست امید رسید

  • سه شنبه, مرداد 23 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

فرهاد فدایی: اصلاح‌طلبان روزهای خوبی را سپری می‌کنند و هر روز بر وحدت آنها افزوده می‌شود. آنها از بزرگ‌ترین حامیان روحانی بودند و اکنون هم از حمایت‌های خود پشیمان نیستند، اما توصیه‌های جدی به دولت دارند و می‌خواهند که رئیس‌جمهور به آنها توجه کند.

در این راستا عبدالرضا هاشم‌زائی عضو فراکسیون امید با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

رئیس‌جمهوری قرار است در هفته‌های آینده برای پاسخ دادن به سوالات تعدادی از نمایندگان به مجلس بیایند، با توجه به اینکه صحبت‌های اخیر تلویزیونی ایشان افکار عمومی و کارشناسان و تحلیلگران را قانع نکرد، ایشان از تریبون مجلس باید چه نکاتی را مطرح کنند تا هم نظر مردم جلب شود و هم به تسهیل امور جاری کشور کمک کند؟

اگر رئیس‌جمهوری بخواهد روی آن پنج محور سوال که بیشتر اقتصادی است سخن بگوید، معتقدم باید برخی موانعی را که در تحقق شعارهایش ایجاد شده است برای مردم روشن کند. اگر این کار را انجام ندهند و شفاف‌سازی نکنند، فضای عمومی جامعه دچار مسمومیت تبلیغاتی و شایعات می‌شود. به هر حال فضای مجازی، رسانه‌هایی مختلف داخلی و خارجی، معاندین، تحلیلگران زیادی وجود دارند که بخواهند از عدم شفافیت سوءاستفاده کرده تا افکار عمومی را مسموم کنند. بسیاری از این بی‌اعتمادی‌ها در جامعه ناشی از عدم شفافیت مسئولان با مردم است. روحانی باید موانعی را که طی این پنج سال با آن مواجه بوده و اجازه نداده‌ است وی به وعده‌ها و شعارهای اقتصادی خود عمل کند، با مردم در میان گذارد. هر رئیس‌جمهوری یا هر زمامداری دوست دارد کشور و یا دولتش را به نحو احسن اداره کند، اما موانعی وجود دارد که اینها را مردم در جامعه دنبال کرده و تحلیل می‌کنند. بنابراین رئیس‌جمهوری باید شفاف، ساده و با زبانی مردم پسند مسائل و مشکلات و موانع را به مردم بازگو کند. برخی از این مشکلات به هم مربوط هستند؛ مسائل اقتصادی و سیاسی به هم مربوط هستند و نمی‌شود این دو را از هم تفکیک کرد. به عنوان مثال موضوع موسسات مالی و عوامل ایجاد این موسسات و زیان آنها به اقتصاد کشور را مطرح کند. بگویند چه کسانی به این موسسات مالی بال و پر دادند، یا چه افراد پرنفوذ پشت این موسسات بودند. ببینید 30 هزار میلیارد تومان از پول بیت‌المال که همانا پول مردم است، به طلبکاران و یا سپرده‌گذاران این موسسات داده شده است. اصلا مشخص نیست به چه شکل ایجاد شده‌اند، چه افرادی پشت این جریان‌ها هستند. باید مشخص شود این پول‌ها کجا رفته ‌است؟ پول‌ها خورده شده است یا خیر؟ اعتقادم بر این است که رئیس‌جمهوری اینها را باید شفاف مطرح کند. این مسائل برای مجلس و دولت پیامدهای منفی داشته است که باید روشن شوند.

همه اذعان دارند که در کشور سوءمدیریت وجود دارد. آیا همه این مسائل و مشکلات ناشی از سوءمدیریت‌ها و ناکارآمدی‌های داخلی است؟

به هر حال در راه توسعه کشور موانعی وجود دارد دارد، اما معتقدم بخشی از مشکلات اقتصادی کشور، سوءمدیریت و بی‌تدبیری است. اما بخشی هم ناشی از تحریم‌هاست. نگاه کنید به ترکیه که طی چند روز گذشته سیاست‌های دولت آمریکایی‌ها باعث کاهش ارزش پول ملی آنها شد. چه بخواهیم و چه نخواهیم تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا دارای آثار سوئی برای کشورهاست. تحریم طی چهل سال گذشته به کشور آسیب‌های جدی وارد کرد و در امور اقتصادی و توسعه‌ای کشور نقش تخریبی داشته است. با توجه به این مسائل آقای روحانی باید با صراحت و شفافیت مسائل را بازگوکنند و اگر پشت پرده‌ای وجود دارد بگویند. مردم همواره از وجود پشت پرده در اوضاع اقتصادی کشور سخن می‌گویند، اگر واقعا چنین چیزی هست از تریبون مجلس به اطلاع عموم برسانند.

روز گذشته رهبر انقلاب مباحث مختلفی بیان داشتند و از نبود بن‌بست در بخش اقتصادی کشور سخن گفتند و مشکلات اقتصادی و راهکارهای برون رفت از این مشکلات را هم مشخص دانستند. آیا مجلس راهکار و برنامه‌هایی برای برون رفت از این مشکلات دارد؟

به هر حال رهبر معظم انقلاب اطلاعاتی دارند که دیگران از آن بی بهره‌اند. اما اگر راه‌حلی را رهبری انقلاب به مجلس و یا دولت ارائه دهند قطعا پیگیر آن خواهیم بود. مجلس با طرح و دولت با لوایح خود می‌توانند دستورات و راهکارهای ایشان را به اجرا درآورند. هر مشکلی قطعا راه‌حل دارد و باید به دنبال آن رفت. برای مثال در حال حاضر شاهدیم که حجم نقدینگی کلانی به اقتصاد ایران تحمیل و باعث تضعیف بدنه مالی کشور شده است، خوب این باعث کاهش ارزش پول ملی هم شده است. از سویی نمی‌شود در شرایط تحریم ارزش پول ملی را حفظ کرد؛ حداقل حفظ آن سخت خواهد بود. چون تخصص زیادی در مباحث اقتصادی ندارم، نظر دقیق نمی‌توانم بدهم، اما دورنمای اوضاع اقتصادی کشور را خیلی روشن نمی‌بینم. اما رهبر انقلاب چون دارای نفوذ کلام هستند و به‌عنوان رهبر کشور و نظام سخنانشان دارای اهمیت و مورد وثوق است، از طریق کارشناسان و صاحب نظران این نظرات و راه حل‌های اقتصادی را می‌توانند به مجلس ارائه دهند تا مجلس و دولت با همیاری هم در رفع مشکلات کشور اقدامات مؤثرتری انجام دهند. اما تصور می‌کنم که حل مسائل و مشکلات اقتصادی کشور هم جنبه‌های سیاسی دارد و هم به لحاظ اقتصادی باید رفع و رجوع شود.

مجلس چه کاری برای برون رفت از این مشکلات می‌بایست انجام دهد؟

مجلس جز قانونگذاری و نظارت کار دیگری نمی‌تواند انجام دهد، زیرا قدرت کار اجرایی ندارد. نوعا هم طرحی که در مجلس از سوی نمایندگان مطرح می‌شود اگر بار مالی داشته باشد، طبق قانون اساسی قابل طرح نخواهد بود. اکثر طرح‌ها هم بار مالی دارند و نمی‌شود بدون بار مالی کاری انجام داد. رهبری در سخنان خود، به نامه 40 اقتصاددان که برای رئیس‌جمهوری نوشته بودند اشاره کردند؛ بنده هم آن نامه و راهکارهای ارائه‌شده را خواندم. دولت و کارشناسان دولتی، همین نامه را بخوانند و برای اجرا در دستور کار قرار دهند و اگر با مشکل قانونی هم مواجه شدند، مجلس برای رفع مشکل با یک طرح دوفوریتی اقدام خواهد کرد تا مشکل رفع شود.

این درست است که اصلاح‌طلبان در برخی مسائل با رهبر جریان اصلاحات همراهی و همفکری لازم را نداشته‌اند؟

عملا چیزی در این باره نشنیده‌ام و خود شخص رئیس دولت اصلاحات هم، همواره مشی اعتدالی داشته و دارد. به این بحث هم که اصلاح‌طلبان همراه ایشان و همفکر با رئیس دولت اصلاحات نبودند هم معتقد نیست.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها