آذربایجان غربی

استیضاح پر حاشیه

  • پنج شنبه, مرداد 18 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

یاسمین طالقانی: ظاهرا می‌دانست که این بار خبری از رأی اعتماد نمایندگان مجلس به او نیست، چراکه کمتر از بار قبل که به پشت میز استیضاح رفت برای متقاعد کردن نمایندگان تلاش داشت و دیروز حرف‌هایی را بر زبان آورد که اگر کمی امید به ماندن داشت شاید هرگز بر زبان جاری نمی‌ساخت.

علی ربیعی دیگر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست، چراکه دیروز نمایندگان با 129 رأی مثبت، 111 رأی منفی، 3 رأی ممتنع از مجموع 243 رأی ماخوذه با ابقای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سمت خود مخالفت کردند. دیروز اسحاق جهانگیری، محمدجواد آذری جهرمی و مسعود سلطانی‌فر، علی ربیعی را در جلسه استیضاح وزیر کار در مجلس همراهی می‌کردند.

ابهام نیم‌ساعته!

دیروز جو مجلس در زمان بررسی استیضاح ربیعی آرام نبود و بی‌نتیجه‌بودن لابی‌ها برای تداوم حضور او در وزارتخانه از چهره نمایندگان مشخص بود و از همان ابتدا جمعی از نمایندگان به عدم رعایت تشریفات قانونی در مورد استیضاح و عدم بررسی آن در جلسه کمیسیون اعتراض کردند که در آن زمان احتمال منتفی شدن استیضاح وزیر کار مطرح شد. به این ترتیب که قرار بود ۱۱ نفر از نمایندگان به‌عنوان متقاضی استیضاح وزیر کار در این جلسه صحبت کنند. اما با آغاز جلسه هیچ‌کدام حاضر به صحبت در مخالفت با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشدند. بهروز نعمتی با نکوهش اقدام ۱۱ نماینده در صحبت‌نکردن در موافقت با طرح استیضاح، گفت: اتفاق بدی که امروز در صحن علنی مجلس افتاد این بود که این دوستان باید در موافقت با استیضاح و مخالفت با ربیعی صحبت می‌کردند اما این آقایان پشت تریبون مجلس نیامدند و به‌نظر بنده کار خوبی نکردند. سخنگوی هیات رئیسه مجلس متذکر شد: «اگر عزیزی برای استیضاح به حجت شرعی نرسیده باشد نباید این کار را انجام دهد و اگر به حجت شرعی رسید باید استیضاح را انجام دهد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد». در ادامه این جلسه علی لاریجانی در دفاع از روال قانونی استیضاح با بیان این‌که «در جریان اعلام وصول و بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روال قانونی انجام شده» در عین حال گفت که منتفی شدن این استیضاح تنها با پس گرفتن همه امضاها امکانپذیر خواهد بود. بنابراین رئیس مجلس برای رسیدن به اجماع و تعیین تکلیف جمع‌بندی استیضاح‌کنندگان تنفس اعلام کرد و در نهایت بعد از تنفس ۳۰ دقیقه‌ای استیضاح ربیعی آغاز شد.

بودن یا نبودن؛ ‌مساله این است

با آغاز مجدد جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بین محجوب و لاریجانی برای حضور داشتن یا نداشتن وزیر برای شروع جلسه بگومگو اتفاق افتاد. محجوب گفت: پس از اعلام تنفس و خارج شدن نمایندگان دولت و رسانه‌ها، هنوز وزیر به داخل صحن برنگشته و شما نباید جلسه استیضاح را بدون حضور ربیعی آغاز کنید و لاریجانی در واکنش به اعتراض شدید وی، با خواندن ماده ۲۲۹ آیین‌نامه داخلی مجلس به وی گوشزد کرد که هیچ‌کجای آیین‌نامه صراحتی برای آغاز جلسه استیضاح با حضور وزیر استیضاح‌شونده ندارد. در همین رابطه محسن کوهکن در حاشیه جلسه با بیان اینکه علیه استیضاح‌کنندگان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جوسازی شد، گفت: صحنه‌گردان جلسه یکی دو نفر از وزارت کار بودند. پس از آغاز جلسه نیز بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران پارلمانی با ارائه توضیحاتی درباره اتفاق جلسه استیضاح ربیعی، روند طی شده در اعلام وصول طرح استیضاح وزیر کار را قانونی دانست و اقدام نمایندگان متقاضی استیضاح برای صحبت ‌نکردن را نکوهش کرد. در ادامه این جلسه موافقان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در جایگاه به ارائه نظرات خود پرداختند. نگهبان سلامی اظهار کرد: آقای ربیعی به جای لابی‌گری وظایف وزارتخانه‌ای خود را انجام می‌دادید. اکبری مدعی شد لحن وزرا پس از رأی اعتماد تغییر کرد. سلیمانی اظهار داشت: عوامل پشت پرده در مجلس برای اخلال در استیضاح وزیر تعاون معرفی شود. جاسمی اظهار کرد: امروز صبح عده‌ای از نمایندگان در حال معامله با وزیر بودند. کمالی‌پور نیز تصریح کرد: شستا نتوانسته شفاف‌سازی لازم را در زیرمجموعه‌های اقتصادی خود ایجاد کند. گودرزی گفت: تامین اجتماعی در حال فروپاشی است. خادمی تصریح کرد: اگر به استیضاح ربیعی رأی ندهیم در افسردگی و بیکاری جوانان شریکیم. یارمحمدی معتقد بود: امروز باید پرسید آیا آقای ربیعی توانسته به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند؟ خجسته تاکید کرد: مجلس معامله‌گر نیست. چنارانی گفت: وزارت تعاون به جامعه کارگری ظلم کرده است. نوروزی اظهار کرد: وزیر کار در مورد عدم بازگشت دلارهای پتروشیمی‌ها توضیح دهد. رنجبرزاده تاکید کرد نباید بگذاریم وزیران ضعیف در دولت باقی بمانند. پورابراهیمی گفت: اشتغال ماموریت کیست که مردم به کف خیابان‌ها می‌آیند؟ همچنین سیدحسین نقوی حسینی تاکید کرد: فراکسیون نمایندگان ولایی به استیضاح ربیعی رأی مثبت خواهد داد. مقصودی خطاب به ربیعی تصریح کرد: آقای ربیعی شما آخر لابی‌گری و بازی‌کردن با احساسات مردم هستید. بر اساس آخرین تصمیم دیشب این افراد که اسامی آنها را می‌خوانم قرار بود صحبت کنند اسامی را می‌خوانم خودشان پاسخگو باشند؛ مسعود گودرزی، یارمحمدی، علی‌ اکبری، خجسته، نگهبان، پورابراهیمی، رنجبرزاده، جاسبی و رستمیان. یکی از نمایندگان مجلس، «سقوط» نفتکش سانچی را به بی‌تدبیری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرتبط دانست و این موضوع را یکی از دلایل عمده استیضاح خواند! علی ربیعی نیز با دستمایه قرار دادن این موضوع خاطرنشان کرد: نفتکش‌ها، غرق می‌شوند؛ سقوط نمی‌کنند!

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز که بعد از مخالفان استیضاح و در مقام موافق نطق می‌کرد با نام بردن از پزشکیان پرسید که زهرا پزشکیان در پتروشیمی جم کیست؟ پزشکیان به این پرسش پاسخ داد. او با تاکید بر اینکه اینگونه حرف زدن نشانه بی‌اخلاقی و عدم تعهد است، گفت: دختر من در پتروشیمی جم کار می‌کند. او فوق لیسانس شیمی از دانشگاه شریف دارد و چهار‌میلیون حقوق می‌گیرد. به‌صورت پروژه‌ای هم کار می‌کند. نایب‌رئیس مجلس همچنین خطاب به ‌پور ابراهیمی گفت: باید ببینیم بچه‌های آنها و دارودسته آنها بیشتر حقوق می‌گیرند یا بچه‌های من. علی لاریجانی رئیس مجلس بعد از پاسخ پزشکیان با تاکید بر اینکه «به‌نظر من هم نباید اسم می‌بردند» سعی در آرام کردن فضای مجلس داشت اما‌ پورابراهیمی با اصرار فرصت پاسخگویی گرفت و گفت: من سوال کردم، خودشان تایید کردند که دخترشان در پتروشیمی کار می‌کند و متشکرم.

ادعا و پاسخ

رستمیان گفت: توسط یکی از فرستاده‌های آقای بندپی، به بنده گفتند ۵۰۰‌میلیون تومان به شما می‌دهیم تا دهنم قرص باشد و حرفی از وضعیت استان نزنم، به بنده گفتند ۲۰‌میلیون تومان را به خیریه بده و ۴۸۰‌میلیون تومان را خودت بردار تا به اسم خیریه باشد. زمانی که به این سر نخ پی بردم به استان لرستان رفتم خیریه‌هایی که کمک‌های زیادی گرفته بودند رسیدگی کردم و به رئیس مجلس نیز کتبا گزارش دادم و به معاون وزیر اطلاعات نیز گزارش دادم. نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس ادامه داد: زمانی که وارد شدم مشاهده کردم آقای بندپی تنها۲۰‌میلیون پول را به خیریه‌ها داده است و بقیه آن را خودش برداشته و از محل خرید ویلچر و کمک به ایتام خرج کرده و ماشین شاسی بلند خریده است. آقای ربیعی شما که اسم کارگر و معلول می‌آید غش می‌کنید و اشک می‌ریزید آیا این شوی تبلیغاتی نیست؟ محسنی بندپی در پاسخ به اتهامات مطرح شده به جماران گفت: علت این اتهامات این است که فردی که آقای رستیمان به‌عنوان مدیر برای بهزیستی استان معرفی کرده بود فاقد شاخص‌های لازم بوده و در کمیته انتصابات رأی لازم را کسب نکرد. وی گفت: میزان اشتغال تحقق یافته در استان لرستان بیش از برنامه مصوب است و عملکرد و اعداد و ارقام نشانگر تحقق اهداف مورد نظر و حتی بیش از برنامه‌های مصوب است. بندپی اظهار کرد: بدون هیچ‌گونه تشریفاتی در استان لرستان و حتی حوزه انتخاباتی آقای رستمیان حضور یافتم و مشکلات را بررسی و برنامه‌ها را پیگیری کردم.

ربیعی چه گفت؟

بالاخره علی ربیعی پس از شنیدن سخنان استیضاح‌کنندگان پشت تریبون مجلس رفت و گفت: منصفانه این است که آمار و ارقامی علیه بنده بیان می‌کردید که متاسفانه هیچ‌یک از استیضاح‌کنندگان اینچنین صحبت نکردند. یکی از آنان گفت چرا مجلس تنها وزیری که پاسخگوست را استیضاح می‌کند؟ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: همه ارکان نظام باید درباره چرایی ایجاد نابسامانی‌های کشور جوابگو باشند. باید با هم کار کنیم و تصمیم بگیریم تا حقوق کارگران افزایش یابد. وی افزود: وام‌های ارزان را دنبال کردم. بیش از همه سفره خالی را درک می‌کنم. اما شما می‌گویید «باز گریه» کرد. ربیعی در قسمت دوم صحبت‌های خود در جلسه استیضاح تصریح کرد: باید به سمتی برویم که در کشور شفافیت ایجاد کنیم و به مردم نشان دهیم که با فساد مبارزه می‌کنیم. تجربه من که نویسنده کتاب زنده باد فساد هستم، نشان می‌دهد که هر وقت سیاسی کاری انجام شد و موضوعات را غیرشفاف کردند، به‌دنبال کاهش نظارت بودند. وی خطاب به‌ پورابراهیمی گفت: من واقعا نمی‌خواهم وارد برخی از مسائل شوم اما رزومه آقای کهنوجی دست من چکار می‌کند؟ اگر ایشان مدیرعامل مس می‌شد مشکل شما این چنین با من ادامه پیدا می‌کرد؟ پس از اظهارات وزیر کار، علی لاریجانی گفت که هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ادعای مطرح شده از سوی وزیر کار در مورد یکی از نمایندگان را بررسی خواهد کرد. رئیس مجلس در جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سخنان برخی از ناطقان در مورد اینکه افراد از وزیر کار پول دریافت کرده‌اند، اظهار کرد: شما اعلام کردید که افرادی پولی دریافت کرده‌اند. اسامی این نمایندگان را بدهید تا در هیات نظارت در رفتار نمایندگان با آنها برخورد کنیم. علی لاریجانی خاطرنشان کرد: ممکن است نمایندگان رایزنی‌هایی داشته باشند. مثلا برای اینکه فردی در جایی قرار گیرد که این عرف است و یا بخواهد 400 الی 500‌میلیون به بهزیستی کمک شود، اما اینکه پول برای خود دریافت کنند، درست نیست. آقایان اینجوری که شما صحبت می‌کنید جو کشور را ملتهب می‌کنید، فضا را تیره‌ و تار نشان ندهید. وی تاکید کرد: اسامی را به ما بدهید اگر در دولت هم چنین چیزی مطرح است آن هم باید به ما گفته شود تا در اسرع وقت در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با آنها برخورد کنیم. وی گفت: این جلسه استیضاح بهتر از این می‌توانست برگزار شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص صحبت پورابراهیمی در مورد دختر پزشکیان گفت: دختر ایشان قبل از وزارت و مسئولیت من مشغول بودند شما دختر مسلمان شاگرد اول فوق لیسانس را که قبل از مسئولیت‌های من مشغول به کار بوده زیر سوال می‌برید. وی افزود: ایشان بگویند من فقط نامه یک دختر مظلوم را نشانتان می‌دهم. دختری که برجسته است؛ ایشان به من می‌گویند یا این را بردار یا من تو را استیضاح می‌کنم، یا ۱۵۰‌میلیون به حساب این شخص بریز یا استیضاح می‌کنم، به فقرا پول نده و به هر کسی من می‌گویم پول بده.

تکذیب

در ادامه این جلسه مخالفان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در جایگاه به ارائه نظرات خود پرداختند. خدری گفت: به من گفتند اگر فکر تایید صلاحیت دی‌ماه ۹۸ هستید صحبت نکنید. همچنین رئیس مجلس در جریان استیضاح علی ربیعی، نامه حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در مورد حمایت دولت از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را قرائت کرد و توضیح داد: آقای امیری نامه‌ای را دادند و در آن آوردند که در مجلس مطلبی به من انتساب داده شده مبنی بر اینکه دولت از آقای ربیعی حمایت نمی‌کند که این درست نیست. من به‌عنوان وظیفه از آقای ربیعی حمایت می‌کنم و حرفی غیر از آن نادرست است. به منظور پایان یافتن جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با رأی نمایندگان جلسه علنی مجلس یک ساعت تمدید شد. پس از آغاز دوباره جلسه علنی مجلس رئیس مجلس با آغاز رأی‌گیری از نمایندگان دولت خواست جلسه علنی مجلس را ترک کنند و نمایندگان مجلس با ۱۲۹ رأی موافق و ۱۱۱ رأی مخالف به استیضاح علی ربیعی رأی دادند. بنابراین علی ربیعی از وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی می‌رود. در پایان تعدادی از نمایندگان در تذکراتی جداگانه بر لزوم بررسی ادعاهای مطرح شده نسبت به نمایندگان در جریان جلسه استیضاح تاکید کردند که رئیس مجلس در پاسخ به آنها گفت: هیات نظارت سریع به این موضوع رسیدگی کند و نتیجه را به همه اعلام نماید. لاریجانی با تبریک روز خبرنگار، گفت که جلسه علنی بعدی مجلس ۲۸ مرداد برگزار می‌شود.

مقصد ربیعی

پس از پایان استیضاح گمانه‌هایی درباره آینده حضور ربیعی در کابینه مطرح شد و برخی عنوان کردند که رئیس‌جمهور حاضر به ترک پاستور از سوی ربیعی نیست. بنابراین احتمال دارد معاونت اجرایی یا سخنگویی دولت را به او بسپارد.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها