آذربایجان غربی

پرونده ثامن الحجج هر روز سنگین‌ تر از دیروز

  • دوشنبه, مرداد 01 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پرونده ثامن الحجج قصد پایان ندارد و هر روز بر ابعاد آن افزود می‌شود. هر روز که بخشی از آن مورد بررسی قرارمی‌گیرد بخش جدیدی به آن افزوده می‌شود و گویی این پرونده صفحه آخر ندارد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، در مصادیق ذکر شده برای پرونده تخلف مالی مؤسسه ثامن‌الحجج سوءاستفاده از عبارت تحت‌ نظارت بانک مرکزی، پرداخت سودهای نامتعارف به سپرده‌ها و تسهیلات کلان با نرخ سودهای اندک، پرداخت وام‌های کلان به افراد خاص در نهادهای خاص و پرداخت تسهیلات بدون وثیقه وجود دارد و نام سلبریتی‌هایی هم به میان آمده است و البته مجریان تلویزیون که شامگاه شنبه احسان علیخانی با حضور در صداوسیما اعلام کرد 300میلیارد برای 6 برنامه از این موسسه دریافت شده است. این حضور با انتقاداتی همراه شد چنان‌که رسانه دولت نوشت: «تریبون زنده تلویزیون در اختیار احسان علیخانی، یکی از مجریان سیما قرار گرفت تا او از اتهامات مطرح شده علیه خود در ارتباط با پرونده تخلفات مؤسسه ثامن‌الحجج دفاع کند. آقای علیخانی در برنامه حالا خورشید گفته است که حق دارد از حیثیت خود دفاع کند. در همین قاعده هم البته حرف و حدیث‌ها بسیار و بی‌عدالتی‌ها و روشن نبودن سیاست واحد مشهود است. شاید نمونه بارز این تبعیض، وارد کردن اتهامات بسیار سنگین علیه مرحوم هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری در یکی مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ باشد که مسئولان وقت صداوسیما انصاف و اخلاق و قانون را به راحتی آب خوردن کنار گذاشتند و هیچ وقتی برای دفاع از نامبردگان ندادند».

چرایی احتیاط توکلی؟

در بررسی تخلفات پرونده ثامن الحجج یک نام بیش از همه مطرح است و آن هم احمد توکلی رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت است. آذرماه سال گذشته احمد توکلی اعلام کرده بود: «اکثر دریافت‌کنندگان تسهیلات ثامن‌الحجج فرزندان علما، قضات بازنشسته و شخصیت‌ها هستند.» او همچنین هشدار داده بود که اسامی این افراد را منتشر می‌کند. حالا با گزارشی که یک رسانه درباره پرونده ثامن الحجج منتشر کرد و در آن با اسامی اختصاری، نام برخی سلبریتی‌ها را بر زبان‌ها انداخته، این مطالبه شکل گرفته است که احمد توکلی اسامی دریافت‌کنندگان تسهیلات ثامن را اعلام کند. اما او در گفت‌وگویی می‌گوید که در انتشار اسامی این لیست احتیاط کرده است، چراکه نمی‌دانسته کدام‌یک از افراد این لیست بدهی‌شان را تسویه کرده‌اند و چه کسانی بدهکارند. توکلی ادامه می‌دهد: فرد مورد اعتمادی، لیستی از بانک مرکزی به من داد و گفت اشخاصی که در آن قرار دارند بدهی‌شان را پرداخت نمی‌کنند. من آن افراد را تهدید کردم و البته تهدیدم مؤثر واقع شد و بعد فهمیدم که بدهی‎شان را تسویه کرده‎اند، به همین دلیل فهرست را منتشر نکردم. این فعال اصولگرا اضافه می‌کند، لیستی که آذرماه سال گذشته نسبت به انتشار آن هشدار داده بوده ناقص بوده، چراکه پس از آن لیست کامل‎تری به دستش می‌رسد و متوجه می‌شود که احتیاطش از عدم انتشار فهرست اسامی افراد بیجا نبوده است. این نماینده سابق مجلس درباره علت عدم انتشار لیست اولیه می‌گوید: نمی‌توانستم کسانی که بدهی‌شان را تسویه کرده‌اند را از کسانی که نکرده‌اند، تفکیک کنم. ممکن بود کسانی که تسهیلاتی نگرفته یا بدهی خود را تسویه کرده‌اند از من شکایت کنند.

عدم شفافیت بانک مرکزی

توکلی در پاسخ به این پرسش که «برخی گمان می‌کنند انتشار اسامی‌ای چون مجریان تلویزیون نوعی آدرس غلط و راه گم کردن است»، گفت: اطلاعات غلط و ناقص دادن بدتر از اطلاعات ندادن است. الان مسأله مهم‎تری مطرح است، این که بانک مرکزی در تمام گزارش‌هایی که ارائه کرده‎، از گیرندگان تسهیلات به‌صورت رسمی صحبتی نمی‎کند و اطلاعات روشنی ارائه نمی‎دهد. او با بیان اینکه «بانک مرکزی تاکنون نگفته است چه کسی، چگونه و از طرف چه‎کسانی به تسهیلات دست یافته است»، تصریح کرد: ما علیه مسئولان ثامن‌الحجج و بانک مرکزی اعلام جرم کرده‎ایم تا از صحت اطلاعات مطمئن شویم و اگر صحت اطلاعات ما تأیید شود، می‌توانیم با بانک مرکزی مقابله کنیم. او همچنین می‌گوید که بانک مرکزی با خست اطلاعات ارائه می‌کند و این اطلاعات برای ارزیابی کافی و اصلا شفاف نیست. او ادامه می‌دهد که اطلاعات ناقص ممکن است ما را گمراه کند و باعث قضاوت نادرست شود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.