آذربایجان غربی

تتلو و مائده در ترکیه؟

  • شنبه, تیر 23 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حمید شجاعی: پخش مستندی از اعترافات مائده هژبری دختر نوجوان در اینستاگرام در پشیمانی از انتشار حرکات موزون خود چنان موج عظیمی را در جامعه به راه انداخت که در کمتر موضوعی شاهد چنین وضعیتی بوده‌ایم.

پخش این مستند به نحوی موجب نارضایتی شدید مردم شد که این بار نه‌تنها اصلاح‌طلبان بلکه اصولگرایان، روحانیون و برخی مسئولان از پخش این مستند انتقاد کردند. گرچه پاسخ رنجبران مدیر کل روابط عمومی صداوسیما در ارتباط با هماهنگی با دستگاه قضا در پخش این مستند نیز نتوانست به اقناع جامعه کمک کند؛ چراکه با فاصله کمی دستگاه قضائی و پلیس فتا نیز با تکذیب هماهنگی با صداوسیما این مستند را محصول عملکرد خود این سازمان دانستند. گرچه در این راستا گفته می‌شود، مدیرکل روابط عمومی صداوسیما برای ادای پاره‌ای توضیحات به دادگاه فرهنگ و رسانه فراخوانده شده است. در هیاهوی تکذیب و انتقادهای تند به عملکرد صداوسیما، این سازمان باید اصلاحاتی اساسی در رویه تصمیم‌گیری و عملکردی خود صورت دهد وگرنه بیش از این با ریزش اندک‌مخاطبان خود مواجه خواهد بود.

مائده در ترکیه؟

هنوز چند روز از پخش برنامه مستند بیراهه در صداوسیما نگذشته و جنجال‌هایش تمام نشده که انتشار یک عکس در فضای مجازی همه را متحیر کرد. عکسی که در استانبول گرفته شده نشان می‌داد مائده هژبری به همراه تتلو، خواننده زیرزمینی و حامی یکی از کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری سال 96، در حال قدم زدن هستند. دقایقی بعد تتلو عکس دیگری از خودش و این دختر منتشر کرد و تلویحا از اجرای کنسرت مشترک در استانبول خبر داد. این خبر به قدری عجیب بود که برخی حتی نسبت به برنامه مستند بیراهه هم شک کردند.

صداوسیما در کدام راه؟

ماجرا از پخش مستندی شروع شد که قرار بود پندآموز باشد، اما حاشیه‌ساز شد. شاید خود مسئولان صداوسیما نیز فکر نمی‌کردند که پخش این مستند با واکنش عظیم اقشار مختلف جامعه مواجه شود. مستندی که بیراهه نام داشت و قرار بود از بیراهه‌های فضای مجازی بگوید نه تنها خود به بیراهه رفت بلکه موجب ایجاد هزینه نیز در جامعه شد. پخش اعترافات و گریه‌های دختر رقصنده اینستاگرامی از سر استیصال بازی غلطی بود که صداوسیما به راه انداخت و موجب شد تا این مساله ابعاد داخلی و بین‌المللی پیدا کند و درپی این اقدام غلط کمپین برقص تا برقصیم ایجاد شود. این خدمتی بود که صداوسیما با عملکرد خود به او کرد! حال این پرسش در جامعه مطرح است که با وجود مسائل و مشکلات عدیده‌ای از جمله مشکل کمبود آب و برق و مشکلات اقتصادی و معیشتی صداوسیما با پخش این دست مستندها و پخش اعتراف از یک دختر نوجوان چه هدفی را دنبال می‌کند. شاید به گفته رنجبران مدیر کل روابط عمومی صداوسیما این مستند به دلیل درخواست برخی از مردم درباره تهدیدهای فضای مجازی پخش شده، اما آیا صداوسیما به درخواست بخش‌های دیگر مردم هم توجه می‌کند؟ بسیاری مطرح می‌کنند چرا از مفسدین اقتصادی و دلالان بازار ارز مستندی پخش نمی‌شود؟ سوال مهمی که با پخش «بیراهه» برجسته می‌شود.

خواست دستگاه قضا

پس از پخش مستند بیراهه در تلویزیون که با موج گسترده‌ای از اعتراضات افکار عمومی مواجه شد هیچ یک از مسئولان صداوسیما حاضر به پاسخگویی در این‌باره نشدند و در این میان فقط محمد حسین‌رنجبران مدیرکل روابط عمومی این سازمان در مقام پاسخ بر آمد و در اظهاراتی عجیب عنوان کرد: بر اساس صحبتی که با مسئولان ناجا داشتم مقام قضائی درخواست کرده است تا موضوع این افراد حتما رسانه‌ای شود.

تکذیب یک ادعا

هر چند مدیرکل روابط عمومی صداوسیما در ارتباط با واکنش‌ها به پخش مستند بیراهه آن را به هماهنگی با دستگاه قضائی وصل کرد، اما یک منبع مطلع، هرگونه ارتباط پخش اعترافات دختر اینستاگرامی با قوه قضائیه را رد کرد. به گزارش ایسنا، این منبع مطلع در قوه قضائیه گفت: پخش اعترافات دختر اینستاگرامی در تلویزیون ارتباطی با قوه قضائیه نداشته و درخواستی نیز جهت پخش از سوی مسئولان قضائی و قاضی وجود نداشته است. پخش این مستند با هماهنگی دستگاه قضائی نبوده است و دستگاه قضائی اوایل هفته آینده در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم را خواهد کرد».

احضار به دادسرا

ایران نوشت؛ درپی پخش تلویزیونی اعترافات مائده هژبری در مستند «بیراهه»، محمد حسین رنجبران مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما صبح روز چهارشنبه به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است. یک منبع آگاه روز چهارشنبه ادعای رنجبران مبنی بر درخواست مقام قضائی برای پخش این اعتراف‌ها را کذب محض دانست و از او خواست برای اثبات ادعایش، یک نسخه از سند درخواست دستگاه قضائی از وی را به قوه قضائیه ارسال کرده و یک نسخه را نیز در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

اطلاعیه پلیس فتا

پلیس فتا در اطلاعیه‌ای تاکید کرد که مائده هژبری فاقد پرونده انتظامی و قضائی در پلیس فتا ناجا و پلیس فتا استان‌ها بوده و احضار و مصاحبه با وی از سوی پلیس فتا صورت نگرفته است. در اطلاعیه‌ پلیس فتا آمده است:«به استحضار ملت شریف ایران می‌رساند، با توجه به پیگیری اصحاب محترم رسانه و با عنایت به اینکه اخیرا در رسانه‌های مختلف به ویژه شبکه‌های اجتماعی، اخباری در خصوص فعالیت‌های غیرقانونی خانم مائده هژبری مطرح شده است، در بررسی‌های همه جانبه و دقیق به عمل آمده محرز و مشخص شد که نامبرده فاقد پرونده انتظامی و قضائی در پلیس فتا ناجا و پلیس فتا استان‌ها بوده و احضار و مصاحبه با نامبرده توسط پلیس فتا صورت نگرفته است».

شکایت کنید

ماجرای مستند اخیر صداوسیما به شورای نظارت نیز رسیده است جایی که غلامرضا کاتب یکی از اعضای ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما نیز با «غیرقانونی» و «غیراخلاقی» دانستن مستند صداوسیما خبر داد:«شکایت‌های متعددی از سوی انجمن حمایت از کودکان و گروه‌های اجتماعی گوناگون از صداوسیما به شورا رسیده است که در نوبت رسیدگی است.» وی همچنین تأکید کرد: «در نشست شورای نظارت بر صداوسیما حتما به قصور نیروی انتظامی و اشتباه پلیس فتا به دلیل در اختیار گذاشتن جزئیات اعترافات(م.ﻫ) رسیدگی خواهد شد.» چرا که به گفته وی، «بازجویی‌های ناجا اگر محرمانه باشد، نباید در اختیار صداوسیما قرار می‌گرفت.» سیداحسان قاضی‌زاده، دیگر عضو هیأت نظارت بر صداوسیما نیز از شاکیان برنامه‌های صداوسیما خواست شکایت خود از رسانه ملی را به شورای نظارت اعلام کنند. او با اشاره به استدلال صداوسیما مبنی بر سفارشی بودن برنامه، تأکید کرد توصیه به رسانه ملی به هیچ عنوان نافی مسئولیت صداوسیما نیست و چه بسا دقت بیشتری می‌طلبید.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها