آذربایجان غربی

شایعات تبعات غیرقابل جبران دارند

  • پنج شنبه, تیر 21 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

علی خوشنام: اختلاف بین معاون اول رئیس‌جمهور و سخنگوی دولت تکذیب شد. اگر چه این موضوع به سرعت تکذیب شد، اما طرح و گسترش شایعات پیرامون دولت و همراهان رئیس‌جمهور تازگی ندارد. گویی برای برخی، انتخابات هنوز تمام نشده است.

از هر ابزار و شرایطی برای ارائه تصویر مخدوشی از دولت و عملکرد آن بهره می‌گیرند. اما پرسش اینجاست که آیا ایشان نمی‌دانند در نهایت خود از تبعات این اقدامات در امان نخواهند بود؟ مانند حوادث دی ماه 96 که در مخالفت با دولت جرقه آن زده شد، اما خیلی زود به خود تندروها برگشت. گویی درس عبرتی در کار نیست و فقط روش خود را تغییر داده‌اند. این بار اقدامات آنها در حوزه شایعات و تصویر مسائل خلاف واقع متمرکز شده است.

اهمیت این موضوع «آرمان» را بر آن داشت تا با طیبه سیاوشی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به گپ و گفت بنشیند که حاصل آن را در ادامه می‌خوانید.

دوباره شایعه اختلاف جهانگیری و نوبخت مطرح شد. این شایعه البته هر بار تکذیب شده، اما این بار تکذیب محکم‌تر بود. ارزیابی شما از این شایعات و تاثیری که بر جامعه خواهد داشت، چیست؟

بله متاسفانه بارها شایعه کرده‌اند این اتفاق رخ داده است. البته تکذیب شده، اما نمی‌توان از تاثیر منفی که به جای خواهد گذاشت چشم پوشید. در شرایط حساسی که جامعه دارد و بهانه‌جویی‌هایی که بسیاری را به گرفتن ماهی از آب گل‌آلود ترغیب می‌کند، این شایعات بسیار خطرناک خواهند بود که نباید به آن دامن زد. در این رهگذر مردم هستند که آسیب می‌بینند به ویژه قشر ضعیف جامعه که اعتماد خود را از دست می‌دهند. قشر آسیب پذیر در مقابل این بی‌اعتمادی و ناامیدی‌های حاصل از آن ضربه قابل توجهی خواهند خورد.

تنوع دیدگاه‌های موجود در بدنه هر سیستمی اجتناب ناپذیر است. اختلاف نظرها در هر کابینه و هیات دولتی وجود دارد و دولت روحانی هم از این قاعده مستثنی نیست. دولت چگونه باید با این مسائل برخورد کند؟

به‌رغم تمام مسائل اجتناب ناپذیری که ممکن است در دستگاه دولتی وجود داشته باشد، مدیران و مقامات ارشد نباید اجازه دهند این مسائل در گستره شایعات شمایل دیگری به خود بگیرد. چرا که شایعات نتایج مخرب زیادی به همراه دارد. در تمامی عرصه‌ها هم اینگونه بوده به ویژه در سیاست که پیچیدگی‌های خود را دارد و بروز هر شایعه‌ای ممکن است خود موجب اختلافات شود. دولت باید در راستای حل و فصل اختلاف نظرها تلاش کند. نباید مسائلی که بین متولیان دولتی وجود دارد را در معرض مردم به نمایش گذاشت. دولت باید طبق تدبیر و عقلانیتی که از ابتدا با این رویه به عرصه ورود پیدا کرده است، مسائل را حل و فصل کند.

در حال حاضر بحث ضرورت تغییر تیم اقتصادی دولت مطرح است. ترمیم تیم اقتصادی دولت چه میزان در کاهش شایعات نقش دارد؟

ترمیم تیم اقتصادی دولت بدون شک تاثیر زیادی در رفع اختلافات موجود خواهد داشت. وقتی شایعاتی در رابطه با اختلافات بین همراهان روحانی مطرح می‌شود، این اقدامات روحانی و بهبود شرایط بی تردید تاثیر این شایعات را خنثی خواهد کرد. وضعیت اقتصادی موجود این بهانه را به دست بسیاری از بدخواهان دولت داده تا با گسترش شایعات پیرامون نابسامانی روابط هیات دولت و معاونان و مشاوران رئیس‌جمهور، بزرگ‌ترین ضربات را به دولت بزنند. وقتی شرایط آرامش نداشته باشد شایعاتی که درباره دولت مطرح می‌شود باورپذیرتر خواهند بود. لذا در این شرایط عزم شایعه‌پراکنان جزم‌تر خواهند شد.

مجلس در این راستا چه تمهیداتی اندیشیده است؟

مجلس در حال حاضر به دنبال ترغیب دولت برای تغییر تیم اقتصادی است. دولت برای این تغییر باید تمهیداتی بیندیشد و به یک نوع ترمیم در کابینه دست بزند. دولت نیازمند تیم اقتصادی جسورتر و جوان‌تری است. تیمی که در این شرایط حساس و وضعیت نامناسب اقتصادی بهترین کارایی لازم را داشته و مفیدترین اقدامات لازم را برای بهبود شرایط تدارک ببیند. با توجه به مشکلات و ناکارآمدی‌هایی که از پیش وجود داشته و بحث تحریم‌ها هم بر این مشکلات خواهد افزود، باید به دنبال این باشیم که کمترین آسیب ممکن به جامعه وارد شود که برای این کار لازم است این ترمیم وجود داشته باشد. مجلس از طریق قانونی و با آرام کامل در مسیر ترمیم تیم اقتصادی دولت قدم گذاشته است.

با توجه به شرایط حساس کنونی کشور و تلاش‌هایی که از سوی دیپلمات‌های ایران برای عبور از شرایط حساس صورت می‌گیرد، طرح شایعه‌ای مبنی بر اختلاف اساسی بین معاونان رئیس‌جمهور موجه است؟ ارزیابی شما از تاثیر چنین رفتارهای خارج از عرف و اخلاق بر روابط بین‌المللی کشور چیست؟

از آنجایی که شرایط کشور چه از بعد داخلی که به آن اشاره کردم و چه از جنبه تهدیدات و موقعیت‌های خارجی حساسیت ویژه‌ای دارد، مسائل حاشیه‌ای و شایعات به طور قابل قبولی برجسته خواهند شد و خود را پررنگ نشان خواهند داد. با توجه به بحث برجام و خروج آمریکا از آن و تهدیدهایی که از جانب ترامپ مبنی بر تحریم اقتصادی و فشارهای سیاسی وجود دارد، باید کاملا مراقب شایعات بود، زیرا با این رویداد حساسیت کشورهای دیگر به مسائل حاشیه‌ای که اکنون با شایعات پررنگ شده‌اند بیشتر خواهد شد. با شایعات مسائل بی‌اهمیت چنان پررنگ می‌شود که کشورهای دیگر هم به آن حساس خواهند شد؛ آنهم در چنین شرایط حساسی که دشمنان منطقه‌ای و بین‌المللی اهدافی نسبت به ایران دارند.

چه باید کرد؟

باید تصویر واحدی از کشور مخابره کنیم. باید تصویری ثابت و منطبق با آنچه هست را نشان دهیم نه چهره‌ای سیاه که با شایعات رقم خواهد خورد. باید جایگاه بین‌المللی ایران را که پس از سال‌ها تلاش دیپلماسی به‌ویژه پس از برجام داشتیم، حفظ کنیم. امضای توافقنامه برجام به دنیا نشان داد، مردم ایران اهل مذاکره هستند و منافع و سیاست‌های کشور بر اساس صلح و گفت‌وگو پایه‌ریزی شده است. سیاستمداران ما کسانی هستند که با تدبیر و عقلانیت کار می‌کنند. شایعات موجب خواهد شد تصویری غیر واقعی و نه‌چندان زیبا از روابط بین سیاستمداران به جهان مخابره شود و این اهل گفت‌وگو بودن ما را در افکار عمومی جهان خدشه‌دار خواهد کرد. لذا شایعات در این شرایط به زیان مذاکرات بین‌المللی ما خواهد بود.

توصیه شما به دولتمردان راجع به شایعات مطرح شده پیرامون دولت و متولیان آن چیست؟

این شایعات به طور آگاهانه و غیر آگاهانه منتشر می‌شود و گسترش می‌یابد. کسانی که بخشی از دولت محسوب می‌شوند باید این آمادگی را داشته باشند که در معرض شایعات قرار دارند؛ لذا خود را در معرض ایجاد شایعه قرار ندهند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها