آذربایجان غربی

حمید شجاعی: اصلاح‌طلبان که در مقاطع گوناگون کنش‌های مثبت و فعالی در جامعه داشته‌اند اکنون در شرایطی قرار دارند که نه می‌توانند حمایت خود را از دولت روحانی بردارند و نه می‌توانند همه عملکردهای دولت را تایید کنند.

در شهرداری نیز وضعیت به همین صورت است و با وجود شورا و شهرداری اصلاح‌طلب آنها نتوانسته‌اند به آنچه مورد نظرشان بود برسند. این مهم را انتصاب اخیر آقای محمدعلی نجفی و نادیده گرفتن اصلاح‌طلبان در شهرداری می‌گوید.

گرچه در این راستا برخی مثل عبدا... ناصری معتقدند که حضور اصلاح‌طلبان در شهرداری بیش از دولت است اما سوال اینجاست که در شهرداری محمدباقر قالیباف نیز اصولگرایان حضور حداقلی داشتند؟ باید نوعی آسیب‌شناسی صورت گیرد تا مشخص شود چرا اصلاح‌طلبان پس از پیروزی برنامه‌ای مدون جهت حضور و عملکرد در نهادهای انتخابی ندارند.

ائتلاف یا استقلال

شرایط سیاسی کشور به گونه‌ای است که شاید تنها واژه موجود در ادبیات سیاسی که جریان‌ها را به کنش فعال در بطن جامعه وا می‌دارد واژه ائتلاف باشد. این نکته از این روست که ائتلاف در مقاطعی حداقل برای اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه‌رو و اعتدالیون جواب داده است.

انتخابات مجلس دهم در سال 94 و ریاست جمهوری 96 گواه‌ این مدعاست که ائتلاف موجبات پیروزی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون را فراهم کرده است. شاید نفس ائتلاف پسندیده باشد، اما پس از چندی که افراد در مصدر امور قرار می‌گیرند و می‌خواهند تفکر و مشی و منش خود را در کارها پیاده کنند شاهد عدم توازن ابزارها و لوازم کافی برای حصول به ‌این مهم هستند. اینجاست که ائتلاف نیز با تمام نکات مثبتش مورد نقد قرار می‌گیرد.

مهم‌تر از ائتلاف کارآمدی آن در بزنگاه‌های حساس است که می‌تواند تاثیر گذاری و موفقیت آن را مشخص کند. در این راستا نمونه بارز این مساله انتخابات مجلس دهم بود. ابتدای این ائتلاف با پیروزی آنها بسیار خوب و مسرور کننده بود اما در صحنه عمل هر چه روبه جلو رفتیم عدم کارآیی آن بیشتر آشکار شد. بدین علت است که در برخی مسائل جزئی اصلاح‌طلبی نیز آنها با مشکل مواجهند.

از سوی دیگر اوضاع در شهرداری تهران نیز به‌خصوص با انتصابات اخیر آقای شهردار چندان مطلوب اصلاح‌طلبان نیست و آنها بنا به اذعان برخی چهره‌های اصلاح‌طلب به غریبه‌ای در شهرداری می‌مانند. اینکه اصلاح‌طلبان تا چه ‌اندازه از پیروزی‌های اخیر خود به نحو احسن و برنامه‌ریزی شده استفاده کرده‌اند محل بحث است. باید دید شورای عالی اصلاح‌طلبان چگونه به ‌این امر خواهد پرداخت تا در آینده نیز شاهد حضور حداکثری و موثر اصلاح‌طلبان باشیم.

ائتلاف؛ راهبرد

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ارتباط با دیدگاه اصلاح‌طلبان نسبت به مجلس و فراکسیون امید گفت: باید توجه کرد اصلاح‌طلبان چه کف و سقفی برای خود و جامعه تعیین کرده بودند.

عبد‌ا... ناصری در گفت‌وگو با «آرمان» اظهار داشت: اولا با توجه به عملکرد دولت، مجلس و شهرداری گذشته شرایطی پیش آمد که نگرانی روز افزون شد، از این رو راهبرد اصلاح‌طلبان برای مجلس دهم تغییر مجلس نهم به مجلسی میانه‌رو بود.

او ادامه داد: البته ‌این حداقل رویکرد اصلاح‌طلبان است کما اینکه رویکرد حداکثری آنها نیز مجلس حداکثری اصلاح‌طلبان بود اما با عدم تایید صلاحیت چهره‌های رأی‌آور و شاخص این امر میسر نشد. از این رو اصلاح‌طلبان مجبور شدند از نیروهای ناشناخته یا اصولگرای معتدل حمایت کنند تا از حضور نیروهای تندرو اصولگرا در مجلس جلوگیری شود.

ناصری اضافه کرد: این رویکرد اصلاح‌طلبان هم اکنون نیز ادامه دارد و نباید فکر کرد که اصلاح‌طلبان برای به‌دست گرفتن کانون‌های انتخاباتی قدرت با توجه به شرایط کشور به دنبال شرایط ایده‌ال و آرمانی هستند بلکه آنها براساس واقع‌بینی و وقایع موجود به شرایطی فکر می‌کنند که حداقل شرایط گذشته نباشد تا بتوانند به حل مشکلات مردم بپردازند.

عضو بنیاد باران اظهار داشت: این موضوع تایید کننده ‌این است که اصلاح‌طلبان راهبرد بعد از انتخابات دارند و سردر گم نیستند. درباره اینکه چه تعداد اصلاح‌طلب قوی و هزینه‌پرداز در مجلس حاضر باشند و در قالب فراکسیون امید با جدیت کار کنند، نباید انتظار داشته باشیم همه اعضای فراکسیون امید محمود صادقی باشند چون این واقعیت هیچ وقت تحقق پیدا نمی‌کند. همچنان‌که نباید انتظار داشته باشیم در میان اصولگرایان همه علی مطهری باشند. افراد برای خود ظرفیتی دارند و در احقاق حقوق مردم مطالباتی برای خود ترسیم می‌کنند. بنابر این اصلاح‌طلبان به مطالبات حداقلی خود رسیده‌اند.

ناصری تصریح کرد: در شهرداری نیز میزان حضور اصلاح‌طلبان در حوزه مدیریت شهری تهران بسیار بیشتر از میزان حضور آنها در حوزه مدیریت در دولت آقای روحانی است. اینها پیروزی‌هایی بزرگ برای جریان اصلاح‌طلب است که گاهی در انتخابات‌های مختلف شرایط دشواری داشته است.

عدم ائتلاف با اصولگرایان

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به رد‌صلاحیت‌های گسترده در انتخابات مجلس اخیر اظهارداشت: اگر ضعف و نقصی در مجلس مشاهده می‌شود به علت بی‌برنامگی اصلاح‌طلبان نیست بلکه به علت عدم اجازه شورای نگهبان به ورود افراد با صلاحیت به مجلس است.

اسماعیل گرامی به«آرمان» گفت: البته در همین حدی که آنها توانسته‌اند پس از 3 دوره که مجلس در اختیار اصولگرایان بوده و اصلاح‌طلبان توانستند در این دوره فراکسیون امید را تشکیل دهند گام موثری را برداشتند.

سخنگوی حزب اعتماد ملی با اشاره به اقدامات اخیر شورا و شهرداری تهران افزود: اقدامات شورا و شهردار اصلاح‌طلب تهران موجب توقف مفاسد گسترده در شهرداری شده است. البته شهردار محترم باید توجه داشته باشد که‌این شورای شهر 21 نفره با گرایش و شعارهای اصلاح‌طلبانه روی کارآمده که باید بتواند با تعامل گام‌های موثری در راه رفع مشکلات مردم تهران بردارد.

گرامی مقدم در ارتباط با ائتلاف اصلاح‌طلبان و واصولگرایان میانه رو تاکید کرد: با اتفاقات اخیر و اینکه دولت در قبال وعده‌های خود به اصلاح‌طلبان و مردم در چیدمان کابینه عمل نکرد و بخشی از هواداران آقای رئیس جمهور پیروزی مردم را مصادره کردند ائتلاف با این جریان غیر ممکن است.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار داشت: ائتلاف تنها برای قبل از انتخابات نیست بلکه پس از انتخابات نیز ادامه دارد. اصلاح‌طلبان در شرایطی هستند که بیشتر از اینکه به حفظ پیروزی بیندیشند باید به فکر حفظ هویت اصلاح‌طلبی باشند.

سخنگوی حزب اعتماد ملی تصریح کرد: اصلاح‌طلبان ویژگی‌هایی مثل سلامت، امانتداری و آلوده نبودن به فساد دارند که اصولگرایان فاقد آنهاهستند. از این رو با این مختصات ذکر شده ائتلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در انتخابات آینده غیر ممکن می‌شود مگر اینکه اتفاق خاصی رخ دهد.

در نهایت...

شرایط فعلی اصلاح‌طلبان به گونه‌ای است که باید تصمیم بگیرند در انتخابات آینده چگونه حاضر خواهند شد و بر اساس آن مرزبندی‌های خود را با دولت و اصولگرایان داشته باشند. به هر صورت عملکرد دولت وبرخی اصولگرایان مورد حمایت اصلاح‌طلبان به پای آنها نوشته خواهد شد، پس باید راهکاری برای آینده بیندیشند تا با کمترین هزینه بیشترین سود را حاصل کنند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها