آذربایجان غربی

دستاوردهای بازگشت ناپذیر برجام

  • دوشنبه, مهر 17 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حسن شکوهی نسب: با نزدیک شدن به موعد پانزدهم اکتبر (بیست وسوم مهرماه) گمانه زنی ها در مورد تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام از جانب رییس جمهوری آمریکا قوت گرفته اما در هر دو حالت، دستاوردهای این توافق برد- برد و بلند مدت برای تهران جاری خواهد ماند.

بر پایه متن برجام، رییس جمهوری آمریکا هر سه ماه یکبار باید پایبندی ایران به توافق هسته ای را مورد تایید قرار داده و گزارش آن را در اختیار کنگره قرار دهد.

حال گمانه زنی هایی در این باره وجود دارد و برخی معتقدند «دونالد ترامپ» رییس جمهوری تازه کار این کشور از امضای پایبندی ایران اجتناب خواهد کرد و رسیدگی به آن را بر عهده کنگره قرار می دهد؛ امری که حدود دو ماه زمان خواهد برد و نمایندگان مجالس سنا و نمایندگان 60 روز مهلت دارند تا نظر نهایی خود را در ارتباط با تعلیق تحریم ها یا بازگرداندن آن اعلام کنند.

در صورت واگذاری این مسوولیت از رییس جمهوری به اعضای کنگره، ترامپ قصد همراهی قانونگذاران را با خود دارد تا پیامدهای اجرای برجام را متوجه قوه مقننه ایالات متحده کند. از طرفی، کاخ سفید با خرید فرصتی دو ماهه، برای کارشکنی و خروج موجه از برجام برنامه ریزی خواهد کرد، غافل از اینکه درخت توافق هسته ای در دو سال گذشته به بار نشسته است.

برجام با منافع غیر قابل بازگشت

از تیرماه 94 که ایران و گروه 1+5 به توافق هسته ای دست یافتند تا کنون توافقات زیادی بین تهران و کشورهای مختلف جهان به امضا رسیده و محدودیت های گذشته از سر کشورمان برداشته شده است.

از بین رفتن محدودیت بر سر راه تولید و صادرات انرژی، سرمایه گذاری های متنوع و میلیاردی خارجی در ایران، دریافت اعتبارات از بانک های بزرگ جهان، ورود صنایع و فناوری های روز دنیا به کشورمان، نوسازی ناوگان زمینی، هوایی و دریایی در فضای پسابرجام تنها گوشه ای دستاوردهای برجام بوده که در حال تثبیت است.

در همین ارتباط بود که حجت الاسلام «حسن روحانی» پانزدهم مهرماه در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، تاکید کرد «نه ترامپ و نه ده‌ ها ترامپ دیگر هم نمی ‌توانند منافع غیرقابل بازگشت توافق برجام را برگرداند.»

ترامپ به دلیل عدم درک شرایط بین المللی در همین ماه های نخست ریاست جمهوری در مسیر اشتباه راهبردی قرار گرفته است. پیشتر ایالات متحده زمانی توانست اجماع جهانی علیه ایران ایجاد کند که شش قطعنامه در شورای امنیت و بیش از ده قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران به تصویب رسید. از طرفی، آنها توانستند به جهان این نگرش را القا کنند که جمهوری اسلامی ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای و تهدید جهان است.

در سال های گذشته اما نگاه ها به تهران دچار تغییری اساسی شده و نه تنها قدرت های بزرگ، متوسط و کوچک در پی گسترش تعاملات خود با ایران برآمده اند بلکه از برجام به عنوان الگوی حل وفصل مسالمت امیز اختلافات نام می برند. بنابراین، در حال حاضر تهران در وضعیتی قرار دارد که دیگر به راحتی نمی توان آن را در انزوا فرو برد.

افزون بر آن، قدرت دیپلماسی جمهوری اسلامی در دولت یازدهم و دوازدهم و بهره گیری حداکثری از سازمان های موثر بین المللی بر دامنه قدرت و نفوذ ایران افزوده تا جایی که متحدان تاریخی آمریکا همانند اتحادیه اروپا را به شرکای تهران مبدل ساخته است.

بنابراین، به جز آمریکای ترامپ، هیچ یک از طرف های توافق تمایلی به بازگشت به عقب ندارند و در صورت خروج ایالات متحده از توافق سال 2015 و به عبارتی برجام منهای آمریکا، مسیر پیش رو را ادامه خواهند داد.

اعتبار آمریکا منوط به تصمیم ترامپ

مواضع ترامپ در روزهای آینده محکی برای سنجش میزان اعتماد به آمریکا محسوب می شود؛ کشوری که در یک دوره ریاست جمهوری تعهداتی الزام آور را می پذیرد و در دولت بعد به طور سلیقه ای و برخلاف خواست جهانی و اراده سازمان های بین المللی به آن پشت پا می زند.

در همین ارتباط بود که روحانی اظهار کرد «کسی که نقض عهد می‌کند حیثیت و اعتبار خود را زیر سوال می‌برد و ما راه درست را انتخاب کردیم. امروز اگر آمریکا تخلف کند، همه دنیا آمریکا را محکوم می‌کنند و نه ایران را.»

رییس جمهوری به موفقیت ایران در آزمون راستی آزمایی و اعتراف جهان به برنامه هسته ای صلح آمیز ایران اشاره دارد که گزارشات هشتگانه آژانس بعد از برجام موید پایبندی تهران به توافق هسته ای بوده؛ موضوعی که از نگاه جهان دور نمانده است.

در صورت بی اعتنایی ترامپ به گزارشات آژانس و توصیه های اعضای شورای امنیت و اصرار وی بر عدم امضای گزارش پایبندی ایران به اجرای برجام، شاهد تنزل جایگاه واشنگتن در معادلات جهانی خواهیم بود. درک همین موضوع باعث شده تا برخی از درون کاخ سفید مخالفت خود را با این اقدام احتمالی رییس جمهوری نشان دهند.

نکته دیگر اینکه ایالات متحده برای پایان دادن به بحران شبه جزیره کره، راه حل دیپلماتیک و حل وفصل اختلاف هسته ای با پیونگ یانگ را در پشت میز مذاکره پیشنهاد می کند. در حالی که به هر قیمتی در صدد بر هم زدن توافقی است که مقامات همین کشور در کنار دیگر قدرت های بزرگ با ایران منعقد کرده اند.

با این تفاسیر چگونه مقامات کره شمالی به وعده های ترامپ مبنی بر حل وفصل اختلاف هسته ای از راه مذاکره خوشبین باشند؟! بنابراین، زیر پاگذاشتن برجام از طرف کاخ سفید به قیمت بی اعتمادی بیشتر کره شمالی به آمریکا و تعمیق تنش ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ تمام می شود. در این صورت نباید انتظار داشت که دولت آمریکا در موضوع کره شمالی بتواند همراهی و همگامی دیگر بازیگران بین المللی را به دست آورد.

منبع: ايرنا

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.