چاپ کردن این صفحه

توجیه جفای به مردم و نظام

مسعود نوری: رییس دولت نهم و دهم که حدود سه سال و نیم پیش کار خود را با ابهامات، خطاها و تخلفات بسیار به پایان رساند اینک در آستانه برگزاری انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری بیانیه ای صادر کرد تا به گمان خود از عملکرد اقتصادی دولتش دفاع کند اما این بیانیه بار دیگر ابهام های جدید دیگری به مجمموعه رفتارهایش افزود.

این بیانیه که بدون تردید مقدمه ای برای آغاز فعالیت های انتخاباتی یاران رییس دولت سابق تلقی می شود، نوعی فرار روبه جلو است و نگارنده ان تصور کرده است مردم ایران فراموش کار شده اند و حافظه تاریخی انان مربوط به تلخی های سال های 84 تا 92 پاک شده است.

کسی که فرهنگ 'بگم بگم ' را در کشور راه انداخت و برای رونق کسب و کار سیاسی خود هر روز تهمت هایی را به چهره های برجسته سیاسی کشور وارد کرد تا کوتوله وار رشد کند ، امروز مدعی است ایراد تهمت های ناروا به یک روال در بالاترین سطح مدیریت کشور تبدیل شده است . ایشان گویا فراموش کرده که ناجوانمردانه ترین اتهامات و دروغ ها را متوجه کسانی همچون مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ، علی اکبر ناطق نوری و ... کرد تا مسیر خود را با دروغ گویی و اتهام زنی برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری فراهم کند.

بیانیه 14 اسفند رییس دولت نهم و دهم از چند منظر قابل ارزیابی است:

1- شکستن به اصطلاح سکوت برای هجمه به دولت روحانی 2.5 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ، اقدامی تبلیغاتی و انتخاباتی تلقی می شود که در ان شکست روحانی در انتخابات یک آرزوی دست نیافتنی است، اما کاهش آرای وی را امیدوارانه دنبال می کند . رییس دولت نهم و دهم که امیدی به انتخابات ریاست جمهوری سال اینده ندارد ، فعالیت های انتخاباتی خود را برای سال 1400 کلید زده است و باید در انتظار انتشار بیشتر اینگونه نامه ها و بیانیه های انتخاباتی در اینده باشیم.

2- دفاع از اقدام های اقتصادی دولت های نهم و دهم محور اصلی محتوای این نامه است و برای فرار روبه جلو ، اقدام های اقتصادی دولت روحانی ، مورد پرسش قرار گرفته است . تلاش برای توجیه تخلفات و خطاهای گذشته در بند بند این بیانیه مشاهده می شود اما ابهامات زیادی در این نامه وجود دارد که امید است رییس دولت نهم و دهم برای روشن شدن افکار عمومی ، صادقانه به انها پاسخ دهد . از جمله انکه سرنوشت بیش از 700 میلیارد دلار درامدهای نفتی کشور بین سال 84 تا 92 چه بود و این ثروت بیکران چرا فقط فقر ، بیکاری ، فاصله طبقاتی و فساد را برای مردم به ارمغان آورد. ایشان دولت را با تورم 13 درصدی تحویل گرفت و با تورم نزدیک به 40 درصد و رشد اقتصادی منفی 8/6 درصدی تحویل دولت روحانی داد. همچنین فسادهای بی سابقه تاریخی در دوران دولت دهم پدید آمد و پرونده فساد 3 هزار میلیارد تومانی گشوده شد تا سازمان های بین المللی رتبه فساد مالی و اداری در ایران را به مرتبه 133 کشورهای جهان برسانند . مردم پرونده هایی همچون فساد مرتبط با دولت توسط بابک زنجانی ، گم شدن دکل های نفتی ، فساد معاون اول ایشان و محکومیت وی به زندان و ده ها مورد دیگر را فراموش نمی کنند.

دولت دهم در خاتمه فعالیت خود حدود 42 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک ها تحویل دولت بعدی داد و بدهی های دولت وی به تامین اجتماعی ، صندوق های بازنشستگی ، پیمانکاران پروژه های دولتی ، بانک ها و بانک مرکزی سر به فلک کشید تا ایشان بازهم در نهایت غرور، دولتی ورشکسته را به حسن روحانی تحویل دهد . دولت روحانی در سال 92 خزانه خالی را از ایشان تحویل گرفت و سند این موضوع در بیانیه دیروز وی هویدا است . ایشان در بند دوم نامه خود می گوید 1600 میلیارد تومان در 13 مرداد 92 در خزانه باقی بوده که به دولت روحانی تحویل داده است که حرف درستی می باشد اما مردم باید بدانند این رقم یک درصد بودجه کل کشور است که در نیمه سال 92 به دولت روحانی تحویل شد و در نیمه اول این سال دولت قبلی 99 درصد ان را هزینه کرده بود . ایا ایشان معنی این اقدام را خالی کردن خزانه نمی داند یا تلاش دارد با ارقام مبهم بار دیگر مردم را فریب دهد.

3- ایشان 8 سال با نظام و مردم صادقانه برخورد نکرد و جفای وی به رهبری نظام ، علما و روحانیت ، مردم و نظام ،هرگز فراموش نخواهد شد . مردم را در کوتاه مدت می توان فریب داد اما این روش ها دوام و اعتبار ندارد و برای در کنار مردم بودن و با مردم بودن باید صداقت داشت و درستکار بود . ای کاش این فرصت مهیا می شد تا ایشان باردیگر امکان حضور در انتخابات را می یافت و میزان آرا و اعتبار خود را می سنجید . همانگونه که برخی افراد گزافه گو در مجلس نهم وقتی در انتخابات مجلس دهم با آرای مردم روبرو شدند ، بی اعتباری خود را نزد مردم سنجیدند و برای همیشه از صحنه طرد شدند .

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

موارد مرتبط