آذربایجان غربی

اصلاح‎ طلبان؛ پیگیر مطالبات ۲۴ میلیون رأی ‎دهنده

  • شنبه, شهریور 17 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

صادق زیباکلام: واقعیت این است که اصلاح‎طلبان می‎گویند ما با چشمداشت به این قضیه که سهمی از دولت دوازدهم داشته باشیم وارد فعالیت‎های انتخاباتی نشده‎ایم.

به طور کلی اصلاح‌طلبان به این دلیل از آقای روحانی حمایت کردند که معتقد بودند که بین آقایان سیدابراهیم رئیسی و حسن روحانی، اصلاح‌طلبان باید از آقای روحانی حمایت کنند تا کشور یک بار دیگر به دست جریانات همسو با احمدی‎نژاد‎ی‎ها نیفتد و مجددا کشور به سمت فضای سال‌های 84 تا 92 نرود و این استراتژی درستی بود.

باید همکاری بیشتری بین دولت و اصلاح‎طلبان صورت گیرد. وقتی این همکاری صورت نگرفت، این‎گونه نیست که اصلاح‎طلبان فکر کنند که کنار گذاشته شده‎اند. مشکلی که به وجود آمد، همکاری بین اصلاح‎طلبان و دولت آقای روحانی نبود؛ بلکه یک مشکل اساسی که برای اصلاح‎طلبان به وجود آمد، این بود که از همان ابتدای دولت یازدهم با این مساله مواجه شدند که با عدم محبوبیت آقای روحانی چه اقداماتی را در پیش گیرند.

شماری از اصلاح‎طلبان تلاش کردند بگویند که با این دولت کاری نداریم و خود را از همراهی با دولت آقای روحانی کنار کشیدند. به نظر بنده اینکه اصلاح‌طلبان از حمایت از دولت آقای روحانی دست بشویند، به هیچ وجه روش درستی نیست، زیرا به هر حال اصلاح‌طلبان از مردم خواستند که در رأی‌گیری شرکت کنند و به آقای روحانی رأی دهند.

وقتی رفتار آقای روحانی نسبت به اصلاح‌طلبان تغییر کرده است، اصلاح‎طلبان نمی‎توانند بدون اینکه ذره‎ای مسئولیت برای خود قائل شوند، این موضوع را مطرح کنند که اصلاح‌طلبان با دولت آقای روحانی کاری ندارند و چون دولت روحانی با افت محبوبیت رو‌به‌رو شده است، اصلاح‌طلبان نیز خود را کنار بکشند. این‎گونه نیست و اصلاح‎طلبان همچنان با دولت آقای روحانی همراه هستند و همچنین به مردم نیز مدیونند، برای اینکه بسیاری از مردم با توجه به دعوت و تاکید اصلاح‌طلبان به آقای روحانی رأی دادند.

این مسائل نادیده گرفته شود درست نیست، زیرا اگر بار دیگر از مردم بخواهیم به اصلاح‌طلبان و جریان مورد تأیید اصلاحات رأی دهند، مردم به ما توجهی نخواهند کرد. روش درست‎تر، روشی است که شمار زیادی از اصلاح‎طلبان آن را برگزیده‎اند و آن این است که اصلاح‌طلبان باید به انتقادهای مکرر و درست از آقای‌روحانی ادامه دهند و مطالبات 24 میلیون رأی‎دهنده به ایشان را پیگیری کنند و آن‎ها را به طور مرتب و منظم مطرح کنند.

این شیوه درست‌تر و بهتری است. کار دیگری که اصلاح‌طلبان باید انجام دهند این است که باید به مردم توضیح دهند که در بحران اقتصادی، سیاسی و همچنین بحران به وجود آمده در روابط بین‎المللی فقط دولت مقصر نیست. از این نظر می‌توان گفت تنها دولت دچار قصور و کاستی نیست، دیگرانی هم هستند که یقینا قصور و کاستی آنها کمتر از دولت نیست.

نکته‌ای که برخی نمایندگان نیز در نطق‌های خود دارند می‌گویند که فقط قوه مجریه مقصر نیست. قطعا مسائل و مشکلات عمیق‎تری نیز وجود دارد. لذا این‎گونه نیست که بگوییم تا وقتی که دولت در مسیر موفقیت وجود دارد اصلاح‌طلبان بگویند ما هم هستیم و اگر دولت دچار مشکل شد، خود را کنار بکشند و نقش خود را در به وجود آوردن این وضعیت انکار کنند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها