آذربایجان غربی

نقش رسانه در برقراری عدالت‌ جنسیتی

  • چهارشنبه, مرداد 17 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

فاطمه ذوالقدر: در جامعه ایرانی ‌و اسلامی ایران، ساختار جامعه مدنی بردوش زنان و حس مسئولیت‌ پذیری آنها استوار است و زنان به عنوان نیمی از جمعیت، عاملان توسعه‌ انسانی در جامعه بزرگ ایران به حساب می‌آیند.

بنابراین نمی‌شود از تغییر‌ و اصلاح در جامعه‌ای سخن به میان آورد و در آن زنان و دختران را که در نقش مادران و آينده‌سازان این عرصه هستند، نادیده گرفت یا کم‌توجهی کرد. این تغییر نگاه‌ و ‌رویکرد به جامعه زنان نیازمند آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی است که در این میان نقش رسانه‌ها و اصحاب رسانه به عنوان ابزار اطلاع‌رسانی مهم است.

امروزه وسایل ارتباط‌جمعی، روزنامه، رادیو، تلویزیون و سینما با انتقال اطلاعات و معلومات جدید و مبادله افکار و عقاید‌ عمومی، در پیشرفت فرهنگ، ارزش ‌آفرینی، هنجارسازی نقش بزرگی را عهده‌دار هستند و برای اینکه یک گستره‌همگانی بر مدار انسجام ‌اجتماعی را ایجاد کنند نیازمند انتشار اطلاعات‌ صحیح، شفاف و به دور از هرگونه جهت‌گيري هستیم. اما به‌دلایلی که بخشی از آنها هنوز ناشناخته است نقش رسانه در برقراری عدالت‌ جنسیتی که پیش‌شرط توسعه‌ و ‌پیشرفت کشور است به درستی تعریف نشده و هویت بخشی به جامعه زنان بر مبنای توانمندی‌های آنها در تمام ‌عرصه‌ها صورت نگرفته است.

در این میان خبرنگار، روزنامه‌نگار‌ و اصحاب‌رسانه بنابر برخی محدودیت‌ها، خط ‌قرمزها یا در جایی غفلت از اصل‌ ماجرا، نتوانسته‌اند مسائل ‌اجتماعی را که زنان و دختران جامعه با آن درگیر هستند آن‌گونه که اصل‌ موضوع است، به شفافیت منعکس کنند. این در حالی است که انعکاس ‌اطلاعات یعنی آگاه‌ساز‌ی ‌و شناخت، زمانی که شناخت صحیح و واقع بینانه از یک موضوع پدیدار شود می‌توان انتظار اتخاذ راه‌حل ‌و راهکار مناسب را هم داشت.

ما نیاز داریم که در عرصه‌ خبر و رسانه یک تفکیک گروه‌بندی شده از مسائل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی‌و فرهنگی حول‌ محور زنان ‌و ‌دختران داشته باشیم. زیرا زمانی که همه موضوعات و مشکلات و دغدغه‌های مبتلا به جامعه ‌زنان را با یک رویکرد و نگاه ملاحظه و بررسی کنیم، یقینا رنگ و بوی راه‌حل‌ها با مشکلات سازگار نیست و موثر واقع نمی‌شود.

اصحاب ‌رسانه باید این مهم را در نظر داشته باشند که مشکلات فرهنگی، ورزشی و اجتماعی که جامعه زنان به آن دچار هستند اگرچه بخش قابل‌ توجهی از آن برخاسته از مشکلات‌ اقتصادی است، اما نباید صرف اینکه اقتصاد فعال و جوابگو نیست مشکل را رها کنند یا صرفا از بُعد‌ اقتصادی به آن نگاه کرده و رفع آن را لاینحل بدانند.

یقینا می‌توان برای بسیاری از مشکلات جامعه زنان راهکارهای فرهنگی و اجتماعی يافت که حداقل وابستگی را به اقتصاد داشته باشد و بتواند در بلند مدت با فرهنگ‌سازی که انجام می‌شود و مشارکت‌ اجتماعی کل جامعه آن معضل یا موضوع از هر جنسی اعم از وجود سقف شیشه‌ای در محیط‌ کاری یا محدودیت حضور در ورزشگاه‌ها باشد را مرتفع کنیم.

معضلات جامعه زنان‌ و ‌دختران کشور نیازمند یک فرهنگ‌سازی مناسب، سنجیده، متناسب با عرف، ارزش‌ها، آداب، رسوم و سنت‌هاي‌ملي‌و دیني‌مان باشد که بتواند اقبال ‌عمومی را کسب کند و متعاقبا ضمانت ‌اجرایی لازم را به‌دست آورد و رسانه باید به دور از هرگونه سوگيري و جناح‌بندی به عنوان یک ابزار که از بیت‌المال ارتزاق می‌شود در عملکرد ‌و فعالیت خود نسبت به مردم صادقانه ‌و هوشیارانه عمل کند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها