آذربایجان غربی

چشم‌ ها را باید شست

  • دوشنبه, مرداد 01 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

امان‌ا... قرائی مقدم: شعارزدگی و حملات لفظی به اقشار محروم که تقاضای احقاق حق می‌کنند و از تنگدستی و درماندگی، دست به اعتراض زده‌اند، روا نیست و جامعه را به واکنش وا می‌دارد و میان ارکان کشور و مردم فاصله می‌اندازد.

باید آگاه بود که نبرد بر سر جهان‌بینی رقیبان به پایان رسیده و بقول ژان باپتیست ویکو فیلسوف تاریخی ایتالیا دوران انسانی یا مردمی فرارسیده است، یا به عقیده ماکس وبر جامعه به‌سوی مشروعیت منطقی و عقلانی درحرکت است و یا دیدگاه دیوید رایسمن که در آن جامعه به‌سوی آگاهی بوده و در پی آزادی در انتخاب است و اراده خود را بر امور یا صاحبان قدرت تحمیل می‌کنند و از تعالی فکری و ذهنی برخوردارند و به رشد و بلوغ فکری رسیده و دیگر در چارچوب اندیشه‌های گذشته بسر نمی‌برند.

برخی که نگاه تنگ و دگم دارند، با نگاهی محافظه‌کارانه که تهدیدی برای فردیت و آزادی‌خواهی بوده و برای دموکراسی پیامد‌های منفی دارد، بر این گمان هستند که می‌توانند به‌وسیله طرفداران خود، روند تحولات اجتماعی را که به‌ قول ژرژ گورویج جامعه‌شناس بزرگ فرانسوی متغیر و تند شونده است، به عقب برگردانند.

اما این نگاه درهم فروریخته و جامعه به‌سوی دموکراسی و آزادی درحرکت است و دیگر شیوه اندیشه مبنتی بر سخت‌گیری و محافظه‌کاری که مشوق جهت‌گیری منحصر به شیوه خاصی از زندگی بوده دیگر کارایی لازم را ندارد. تفکر دگم و انحصارگرا غیر از خود را بر نمی‌تابد و فکر می‌کند همه چیز از قبل معین شده و آدمیان را در احوال خود دخل وتصرفی نیست و تعدادی افراد خاصی همه چیز را می‌دانند و می‌فهمند.

نگاهی که دیگر دگرگون شده و دگردیسی اجتماعی حاصل شده و زمان آن است که مسائل را در بوته آزمایش قرار داد. مردم اکنون دریافته‌اند که به‌قول کارل مارکس آنها هستند که تاریخ را می‌سازند و می‌توانند تغییرات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... را به‌ وجود آورند و طرحی نو دراندازند.

از اینرو به‌نظر می‌رسد بهتر است اصولگرایان تغییر روش داده و به ندای جامعه گوش فرا دهند و به‌جای تفرفه و تهمت به این و آن، راه اتحاد و همدلی در پیش گیرند و ندای مردم را بشنوندکه به‌قول مولوی «رنجشان از سودا و از صفرا نبود/ بوی هر هیزم پدید آید زدود» از نامهربانی‌ها و انحصارطلبی‌ها گلایه دارند و حق‌طلبی می‌کنند که دوران این‌گونه ناروایی‌ها بسر آمده و تنش آفرینی به زیان جامعه است و اینگونه سخنان به‌قول مولوی از «هلیله قبض شد اطلاق رفت/ آب آتش را مدد شد همچو نفت» و باید به‌شدت از آن پرهیز کرد و به‌قول الکسی دو توکویل جامعه شناس سیاسی فرانسوی باید میان داشته‌ها وخواسته‌های اجتماعی تعادل ایجاد کرد و دوران اتحاد و همدلی است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها