آذربایجان غربی

رقصی چنین میانه میدانم آرزوست!

  • پنج شنبه, تیر 21 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

محمدتقی فاضل میبدی: رئیس‌جمهور با دو مشکل مهم روبه‌روست؛ یکی مشکل سیاست خارجی و فشارهایی که وارد می‌شود ضمن اینکه مسیر و آینده آن هم روشن نیست و دیگری، مشکلات داخلی است که مشکل کمی نیست و همه اینها هم به هم ربط دارد.

تا سیاست خارجی ما درست و شفاف نشود و مدیریت ما صددرصد دیپلماسی نباشد، حل شدن مسائل داخلی هم بعید به نظر می‌رسد. مشکلات اقتصادی امروز وابسته به مشکلات سیاسی است و اگر مشکلات سیاسی حل شود، مشکلات اقتصادی هم حل خواهد شد.

مشکل دیگری که وجود دارد، وعده‌های اقتصادی دکتر روحانی در زمان انتخابات است که انتظارات زیادی ایجاد کرده و مهم‌ترین آن مهار تورم بود. هرچند دولت یازدهم در دور اول در مهار تورم موفق بود ولی الان با تورم لجام گسیخته‌ای مواجهیم که شاید تنها بخشی از آن مربوط به سیاست خارجی باشد اما اگر منظومه اقتصادی دولت در کابینه منظم و هماهنگ بود و از دانش اقتصادی بالایی برخوردار بودند، شاید کار به اینجاها نمی‌رسید.

کسی که متولی مسائل اقتصادی دولت و یک کشور است، باید آینده را پیش‌بینی کند. درواقع سال گذشته باید پیش‌بینی امسال را می‌کردند که سیاست خارجی به چه سمت و سویی خواهد رفت. از آنجا که ترامپ فردی غیرقابل کنترل و بارها اعلام کرده بود که برجام را تائید نمی‌کند ولی از سوی سیاستمداران ما جدی گرفته نشد و در حال حاضر دولتمردان از رئیس بانک مرکزی گرفته تا رئیس دفتر رئیس‌جمهور هر کدام به گونه‌ای سخن می‌گویند.

لذا به نظر می‌رسد در منظومه اقتصادی دولت آقای روحانی دانش اقتصادی بالایی وجود ندارد و کسانی که در این منظومه هستند از دانش و علم اقتصاد کم‌بهره‌اند. از همه مهم‌تر یا بدتر اینکه از متفکرین، مشاورین و اقتصاددانان بیرون هم کمتر استفاده می‌شود و این تذکر هم به دولت داده شده. چرا سیاست‌های دولت به گونه‌ای پیش رفت که شاهد دلار دو نرخی یا سه نرخی آنهم با تفاوت خیلی زیاد شدیم؟

معمولا در کشور ما چه از بعد انقلاب که دلار دو یا سه نرخی شده چه الان، تمام فسادهای اقتصادی و رانت‌خواری افراد به این برمی‌گردد که بالای سر دلار سیاست درستی حاکم نبوده است. تنها در برهه‌ای از زمان که مربوط به نخست وزیری بود که نخست وزیر از مشاور بزرگی مثل آقای عالی‌نسب بهره می‌برد، تا اندازه اوضاع رو به بهبود رفت. ولی سوءاستفاده‌ای که به‌ویژه طی دو، سه ماه اخیر در مسائل ارز و سکه شده، وحشتناک است. به گونه‌ای که برخی یک شبه ثروتمند شده و درعوض خیلی‌ها هم بیچاره شدند.

خیلی از کارخانه‌های کشور رو به تعطیلی گذاشت و عده‌ای دلال و رانتخوار که از اطلاعات رانتی بهره می‌بردند، صاحب میلیون‌ها دلار شدند. مقصر سپرده‌گذاری که سال گذشته در بانک سپرده‌گذاری کرده و اکنون ارزش سپرده‌اش به 60 درصد کاهش یافته، سیاست‌های اقتصادی دولت است و از همه مهم‌تر اینکه رئیس‌جمهور هم با مردم شفاف سخن نمی‌گوید. بر این باورم که بخشی از فشارهای اقتصادی ما به خاطر سیاست خارجی است ولی بخش عمده آن به خاطر ناکارآمدی منظومه اقتصادی دولت یا ناکاردانی و عدم دانش اقتصادی بالا در دولت است.

مردم به‌رغم آمار بانک مرکزی و مرکز آمار به این نتیجه رسیده‌اند که دولت در عرصه اقتصادی موفق نبوده است. کف کوچه و بازار و در سبد کالای مردم که سرک می‌کشید، قیمت میوه به سه یا چهار برابر سال گذشته رسیده و درصد زیادی توان خرید ندارند. دولت باید در کف کوچه و بازار اقتصاد را ارزیابی کند و نه روی کاغذ و قلم بانک مرکزی. دکتر روحانی باتوجه به عدم موفقیت تیم اقتصادی باید دست به ترمیم یا عزل و نصب وزرا می‌زد و از وزرای کاردان‌تر و مشاوران قوی‌تر دعوت به همکاری می‌کرد تا مشکل حل شود.

دولت باید پاسخگوی ارزهای مملکت که طی ماه‌های اخیر با سودجویی فرصت‌طلبان به تاراج رفته، باشد. مقصر هرکسی هست، دولت باید به طور شفاف پاسخگوی دلارهای 4200 تومانی که به برخی اختصاص داده و کالاهایی با قیمت بالاتر وارد کرده و فروخته اند، باشد.

امیرمومنان علی(ع) تنها جایگاهی که حساسیتش را در نهج البلاغه برمی‌انگیزد، سوءاستفاده از بیت‌المال است. حساسیت امام علی(ع) درباره بیت‌المال از هر چیزی بیشتر است و ما متاسفیم که امروز در برابر حرکت ناموزن یک دختر نوجوان که خانواده و آبرو دارد، آنقدر حساس می‌شوند که از او در تلویزیون اقرار می‌گیرند!

این درحالی است که این حساسیت روی یک اختلاسگر رانتخوار که پول مردم را به جیب زده، نیست و هیچگاه هیچ اعترافی از او در تلویزیون پخش نمی‌شود و هیچ فریادی هم برنمی‌خیزد! پیامبراسلام(ص) حتی جلوی اقرار را می‌گرفتند تا آبروی افراد حفظ شود. اسلام روی حیثیت و آبروی افراد و به‌ویژه مسائل خانوادگی خیلی حساس است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها