آذربایجان غربی

نیاز دستگاه اجرایی به پالایشگاه مدیریتی

  • دوشنبه, آذر 27 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سیدمحمد موسی کاظمی: چالاکی نظام اجرایی و انعطاف آن بر حسب مقتضیات سیاستگذاری پویا و توسعه گرا با موانعی جدی از جمله مدیران بی انگیزه اما درآمیخته با کرسی های مدیریتی روبرو است.

از همین رو شاید هماوردی با ابرچالش های کشور را باید از تاسیس پالایشگاه مدیریتی در دستگاه اجرایی آغاز کرد.

سخنان دوشنبه هفته گذشته «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در شورای اداری استان خوزستان بار دیگر نگاه ها را متوجه الزامات و آسیب های مدیریتی کشور کرد. مهمترین بخش سخنان جهانگیری که هفته گذشته در مطبوعات و رسانه ها به شکلی برجسته بازتاب یافت، بایسته های تحول مدیریتی در دستگاه اداری کشور بود.
معاون اول رییس جمهوری می گوید: «متأسفانه برخی مدیران بی انگیزه آویزان کشور شده اند که نه تنها خود شجاعت کنار رفتن ندارند بلکه کسی هم شجاعت کنار زدن آنها را ندارد و گویی این مدیران باید تا آخر روی جهیزیه جمهوری اسلامی بمانند.»

بیان چنین دیدگاهی از سوی دکتر جهانگیری، تحلیل و اظهارنظرهایی گوناگون را به دنبال داشت. از دید برخی لزوم تحول در سطوح بالایی مدیریتی و مسوولان ارشد اجرایی، معاون اول دولت دوازدهم را در موقعیت نقد وضعیت کنونی قرار داده و جهانگیری در جایگاهی عالی ترین مقام اجرایی پس از رییس جمهوری با وقوف به کاستی های چهار سال گذشته بر یکی از مهمترین این کاستی ها انگشت نهاده است.

دیدگاه دیگر در این زمینه معطوف به ناهمخوانی عملکرد گروهی از مدیران میانی و بخشی از قاعده هرم دستگاه اجرایی با سیاست های کلان دولت در حوزه های گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است. علاوه‌ بر این، عده ای با اشاره به نقدهای وارده بر دولت یازدهم در زمینه پربرجایی مدیران دولت پیشین و ادامه کار آنان به خصوص در سطوح استانی، اظهارات جهانگیری را به نوعی تکرار چنین انتقادهایی در دوره جدید خواندند.

صرف نظر از تحلیل و بررسی مقصود و مخاطب اصلی سخنان اخیر جهانگیری بیان چند نکته در این زمینه اهمیت می یابد؛

1. اظهارات شنبه هفته جاری معاون اول رییس جمهوری در زمینه ماموریت دولت در برخورد با ابرچالش های کشور چون بیکاری، تورم، معضلات زیست محیطی و موانع نظام تامین مالی و بهره وری، بیش از همیشه ضرورت تحول مدیریتی در کشور را آشکار ساخت؛ ابرچالش هایی که چه بسا در سال های گذشته مدیریت فرسوده و ناکارآمد در شکل گیری و تداوم آن نقشی اساسی داشته است. با توجه به واقعیت های کنونی جامعه و‌ چالش های جدی که گریبانگیر اقتصاد کشور شده، جایی برای درجازدن محافظه کارانه مدیران در جهت حفظ وضعیت موجود و تثبیت موقعیت خود یا مداخله ملاحظات پراکنده و‌غیرمرتبط برای تثبیت و ابقای این دست مدیران وجود ندارد.

2. یکی از اساسی ترین آفت های سیستم های مدیریت سنتی که در ایران نیز متاسفانه به چشم می آید، معطوف شدن بخش عمده توان، خلاقیت و ارتباطات پاره ای از مدیران به بقا بر کرسی خود و چنبره زدن بر یک منصب است‌. به همین خاطر بخش عمده ظرفیتی که بایستی صرف ایجاد تحول، ابتکار و حرکت به جلو می شد، در زد و بندهای گوناگون و تلاش برای پاسخگویی به مطالبات غیرمرتبط یا حتی متعارض با اهداف سازمانی مستهلک می شود. در یک کلام، مدیران به اصطلاح سرجهیزیه به جای رهبری مجموعه خود به سوی انجام کارویژه های محوله و پیشرفت، خود به مهمترین عامل ناکارآمدی مبدل می شوند.

3. گردش نخبگان، چالاک سازی سیستمی، کوچک شدن دولت، جلب مشارکت جوانان و استفاده از توان آنان در مدیریت دستگاه اجرایی کشور مفاهیمی است که سال ها زینت بخش و عنصر وجاهت در خطابه های سیاستمداران بوده و همچنین به پای ثابت وعده های انتخاباتی آنان مبدل شده است. استفاده از زنان و جوانان در مدیریت دولت دوازدهم نیز شعاری بود که به شکلی مکرر از سوی دکتر روحانی بیان شد. با این حال پس از معرفی کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی، انتقادات زیادی به خاطر محقق نشدن این وعده متوجه کابینه و انتخاب های رییس جمهوری شد. دکتر روحانی در گفت وگوی تلویزیونی شامگاه هفتم شهریورماه، در پاسخ به این مطالبات و انتقادات، به برخی محذورات به ویژه در خصوص گزینش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و اظهار داشت وی نیز از روند موجود و کندی فرایند گردش نخبگان نگران است. رییس جمهوری اما از دستور موکد خود به وزرا و اعضا کابینه برای بهره جویی از جوانان و زنان برای تصدی مناصبی چون دستیار، مشاور و همچنین معاون وزیر خبر داد. در بررسی پیامد حضور جوانان و زنان در بدنه مدیریتی کشور علاوه بر بایسته های جوانگرایی و رفع شکاف های جنسیتی، موضوع تزریق انگیزه اهمیتی فراوان می یابد. دور ماندن مزمن جوانان و زنان از موقعیت ها و مناصب کلیدی از دید بسیاری مهمترین عنصر انگیزشی است که در جهت اثبات کارآمدی و توانمندی منجر به تحول و پویایی در نظام اداری و دستگاه اجرایی خواهد شد.

4. تسهیل فرایند گردش نخبگان آنچنان که معاون اول رییس جمهوری نیز ابراز داشته نیازمند شجاعت و مرجح دانستن مصالح عمومی بر منافع فردی در میان مدیران و مسوولانی است که مدیران را برمی گزینند. این شجاعت اما گویا اکنون با دوراندیشی و تدبیر آینده نگر که ویژگی روحانی بوده و هست درآمیخته تا شاید بجای گزینش های عاجل و اقدامات ضربتی در تحول مدیریتی، منشایی پایدار را در این زمینه پدید آورد و پالایشگاهی مدیریتی را در فرصت باقی مانده پایه ریزی کند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها