آذربایجان غربی

وحدت اصلاح طلبان در مسير حمايت از شهرياري و دولت

  • یکشنبه, آبان 21 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سجاد نيكنام*: تدبير دولت حسن روحاني مبني بر انتخاب يك استاندار اصلاح طلب در كنار حمايت منسجم اصلاح طلبان آذربايجان غربي از محمدمهدي شهرياري، مي تواند در پيشبرد و تداوم انديشه اصلاح طلبي و اعتدال و تامين مطالبات مردم اين استان محروم، نقشي تعيين كننده داشته باشد.

 

قربانعلي سعادت استاندار سابق آذربايجان غربي با تمام توانمندي ها و شايد برخي كاستي ها، امروز جايگاه نمايندگي دولت تدبير و اميد را در استان به ديپلماتي آگاه به مباحث اقتصادي سپرده كه كارنامه مثبت وي در نمايندگي منطقه اي متشكل از اقوام و مذاهب مختلف، مي تواند يكي از نقاط قوت او براي استانداري ديار رنگين كمان اقوام و اديان به شمار رود.

اما همانگونه كه پيش بيني مي شد، انتخاب استاندار غيربومي براي آذربايجان غربي به تبعيت از سياست دولت دوازدهم براي انتخاب استانداران ساير استان هاي كشور، با انتقاداتي بعضاً غيرمنصفانه روبرو شد كه بيشتر ريشه هاي جناحي و قوميتي داشت؛ در حالي كه اين استان پيش از اين تجربه مثبت استانداران و مديران غيربومي را داشته و نبايد با اتكا به عملكرد منفي معدود مديران غيربومي در گذشته و يا جهت تامين منافع شخصي و جناحي، چنين هجمه اي پيش از آنكه عمكلردي از استاندار جديد مشاهده شده باشد، بروز يابد.

ترديدي نيست كه بسياري از مديران بومي، محمدمهدي شهرياري را در پيشبرد تدابير دولت در آذربايجان غربي همراهي خواهند كرد و اينكه وي از چند مدير غيربومي نزديك به خود نيز در مجموعه مديران استان بهره جويد، امري طبيعي و قابل پيش بيني است؛ از اين رو بايد با احترام و اعتماد به انتخاب رئيس جمهور منتخب مردم، ضمن حمايت و معرفي مديران شايسته به استاندار جديد، شرايط براي موفقيت روزافزون وي در راستاي اعتلاي استان فراهم شود.

در اين بين نقش اصلاح طلبان و حاميان دولت در موفقيت نماينده دولت در آذربايجان غربي، آن هم در شرايطي كه مخالفت ها و بهانه جويي هاي مستمر گروه ها، نمايندگان و رسانه هاي منتقد دولت از يك استاندار منتسب به جريان اصلاحات و اعتدال دور از انتظار نبوده و امروز نيز قابل مشاهده است، بيش از پيش مهم جلوه مي كند.

ضعف جريان اصلاحات در نيروسازي و تربيت مديران جوان اصلاح طلب، امروز دست اين جريان را نه تنها در آذربايجان غربي بلكه در سراسر كشور خالي گذاشته و بايد با علم به اين واقعيت تلخ و اينكه استان ميزبان يك استاندار غيربومي است، از هرگونه تخريب يا شبهه سازي درخصوص مديران اصلاح طلب خودداري شده و جريان اصلاحات آذربايجان غربي عليرغم وجود هرگونه اختلاف نظري و با حفظ وحدت، نماينده دولت در استان را در مسير انتخاب مديران شايسته جهت رفع محروميت هاي گسترده آذربايجان غربي ياري رسانند.

ضرورت وحدت اصلاح طلبان و حاميان دولت

متاسفانه مدتي است كه جرياني مشكوك در سطح كشور كه به نوعي يادآور تكرار سال هاي پيش از انتخابات رياست جمهوري سال 84 مي باشد، با هدف قرار دادن سرمايه هاي جريان اصلاحات، اختلافات سطحي را به يك مشكل جدي عليه مديران اصلاح طلب تبديل مي نمايد؛ اين جريان مشكوك تلاش دارد با سوءاستفاده از نيروها و رسانه هاي منتسب به اصلاح طلبان و اعتداليون به صورت علني و در برهه هاي مختلف، سرمايه هاي ملي اين جناح سياسي چون سيدحسن خميني، محمدرضا عارف، اسحاق جهانگيري، محمدعلي نجفي و بسياري مديران ملي ديگر را با عدم درك صحيح از شرايط كنوني كشور و بخصوص دولت و مجلس، به انزواي سياسي، اقتصادي و ... بكشاند كه اين رويداد بايد مورد توجه جدي دلسوزان جريان اصلاحات كشور قرار گيرد.

اين جريان مشكوك همچنين در ابعادي كوچك تر با توسل به اختلاف نظرهاي اصلاح طلبان آذربايجان غربي، مديران محلي اصلاح طلب و اعتدالي را در اين استان هدف قرار داده و ترديدي نيست كه در صورت عدم حصول وحدت بين اصلاح طلبان و حاميان دولت در آذربايجان غربي، زمينه را براي حذف مديران ميانه رو فراهم نموده و با ايجاد فاصله بين اصلاح طلبان و استاندار جديد، شرايط را براي ميدان داري مديران فرصت طلب و مخالف دولت فراهم خواهد كرد.

بي شك در چهار سال گذشته نيز مديران فرصت طلب در بدنه دولت حضور داشته و عملكرد ضعيف آنها هزينه هايي را متوجه استان محروم آذربايجان غربي و جريان حامي دولت تدبير و اميد نموده است و امروز قطعاً مهمترين راه نجات و توسعه استان از آسيب اين مديران فرصت طلب، وحدت روزافزون در جبهه اصلاح طلبان و حاميان دولت و پشتيباني همه جانبه آنها از استاندار جديد و نيروهاي جوان خواهد بود.

* دبير حزب مردم سالاري آذربايجان غربي

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها