آذربایجان غربی

برجام توافقی‌ بین المللی است، نه با آمریکا

  • سه شنبه, مهر 18 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

داود هرمیداس باوند: توافق هسته‌ای‌‌ حاصل سال‌ها مذاکره ایران و کشورهای1+5 است؛ توافقی که بر اساس آن برنامه‌ هسته‌ای ایران تحت نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت.

تا طبق گزارش‌های این نهاد بین‌المللی، تحریم‌هایی که شورای امنیت سازمان‌ملل علیه ایران به تصویب رسانده بود و ایران به رفتار خلاف صلح و امنیت بین‌الملل متهم شده بود، لغو شود. توافق وین توافق دوجانبه میان ایران و آمریکا نیست که در صورت خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا و حتی ایران لغو شود.

این توافق میان ایران و اعضای شورای امنیت سازمان ملل منعقد شده است. اخیرا ترامپ اعلام کرده در آینده نزدیک تصمیم نهایی خود را در مورد توافق هسته‌ای خواهد گرفت. برخی از رسانه‌های اروپایی معتقدند ترامپ احتمالا براساس این تصمیم از توافق وین خارج خواهد شد.

حتی اگر رئیس‌جمهور آمریکا قصد داشته باشد از این توافق خارج شود، نتیجه نهایی در مورد آن را به کنگره آمریکا واگذار خواهدکرد و با توجه به برخی مخالفت‌ها درکنگره آمریکا با لغو یکجانبه برجام توسط از سوی این کشور، احتمال اینکه برجام یک جانبه توسط کنگره لغو شود، تا ‌حدی بعید است.

البته درصورت لغو برجام از سوی ایالات‌متحده، ایران گزینه‌های متعددی پیش رو دارد، از جمله اینکه ایران می‌تواند نقض برجام از طرف ایالات متحده آمریکا را از طریق نهاد‌های بین‌المللی مختلف، از جمله سازمان ملل و شورای امنیت پیگیری کند، زیرا توافق‌ هسته‌ای توافقی بین‌المللی است و در صورتی که این توافق نقض شود، در واقع آمریکا توافقی را که صلح و امنیت جامعه ملل را تضمین کرده، نقض کرده است.

در نتیجه ایران به این بهانه و با توجه به تاکیدات آژانس بین‌المللی انرژی‌ هسته‌ای بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای کشورمان می‌تواند به شورای امنیت سازمان ملل در مورد نقض توافق چندجانبه وین اعتراض کند. از سوی دیگر اعتراض ایران به این اقدام احتمالی آمریکا از طریق دیگری هم امکانپذیر است.

از جمله اینکه ایران می‌تواند از طریق دادگاه لاهه که نهادی بین‌المللی برای حل و فصل امور مختلف در جامعه بین‌الملل است، شکایت کرده و از این طریق که در حقوق بین‌الملل نیز بر آن تاکید موکد شده، حق خود را در اجرای کامل برجام از سوی ایالات متحده آمریکا پیگیری کند.

البته این نکته نیز قابل ذکر است که خروج آمریکا از توافق وین اگر با تحریم‌های یکجانبه از سوی ایالات متحده همراه باشد، از اثرگذاری کمتری بر روابط ایران و اروپا برخوردار خواهد بود، اما در صورتی که آمریکا بتواند به‌صورت یکجانبه و مضاعف ایران را تحریم کند، آنگاه شاهد اثرگذاری تحریم‌های ایالات متحده بر روی همکاری‌های اقتصادی کشورهای اروپایی با ایران خواهیم بود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.