آذربایجان غربی

امید بانوان در تداوم امید

  • یکشنبه, تیر 25 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پروانه مافی: بدون تردید انتخاب مردم در اردیبهشت 96 چیزی فراتر از انتخاب میان دو فرد با دو جناح سیاسی بود. تقابل گفتمان‌ها و خط و مشی‌ها در امور مختلف و سبک مدیریت کلان کشور یکی از نقاط جنجال‌برانگیز در رقابت‌های انتخابات 96 بوده است.

از جمله این تفاوت‌ها در خط و مشی‌، عدم خط‌کشی جنسیتی و عدم تبعیض در تصدی مناصب کلان مدیریت اجرایی کشور است.

یقینا همه مردم ایران به‌یاد دارند که دکتر روحانی بارها و بارها بر ضرورت رفع این تبعیضات در طول دوران تبلیغات خود تاکید کردند، تا آنجا که برای کسب رأی جمعیت 50درصدی بانوان جامعه حتی در فیلم تبلیغاتی خود به مواردی از رفع این تبعیض‌ها و از جمله در بخش ورزش بانوان اشاره کردند.

اکنون و پس از خیزش عمومی رأی مردم به نفع جناب آقای دکتر روحانی، زمان عمل به وعده‌ها فرا رسیده است، چرا که دولت ایشان تنها دولت دوم شخص حسن روحانی نیست، بلکه دولتی است که باید برای آیندگان خود زمینه رشد و تعالی را ایجاد نماید، وگرنه باید شاهد اضمحلال یک گفتمان سیاسی در کشورمان باشیم.

اگر نمودار جمعیتی کشورمان را دارای توزیع نرمال بدانیم، پس طبیعی است که بانوان را حدود نیمی از جمعیت رأی‌دهندگان به جناب آقای روحانی قلمداد کنیم؛ بانوانی که امروز دارای اکثریت در نظام آموزش عالی هستند و طبعا با دانش و علم فزاینده و با مطالبات مشخص، رأی خویش را به نفع دکتر روحانی به صندوق ریخته‌اند.

حال سوال اینجاست که مطالبات بانوان ایرانی عمدتا در چه زمینه‌ای است؟ به‌عبارت بهتر هدف بانوان ایرانی از رای به دکتر روحانی چیست؛ شاید از دید عموم جامعه مساله امنیت، توسعه‌یافتگی و رفع خشونت از اولویت‌های اساسی جامعه زنان ایران باشد، اما با یک دیدگاه کارشناسانه درمی‌یابیم که بهترین راه برای حل مشکل امنیت، توسعه‌یافتگی و رفع خشونت در حوزه زنان توانمندسازی خود بانوان و سپردن مسئولیت رفع این معضلات بر عهده خود بانوان این سرزمین است.

آری، اگر قرار است مشکلات بانوان به‌صورت جدی برطرف شود، یقینا هیچ گروهی برای رفع این مشکلات مناسب‌تر از خود بانوان نیستند، لذا انتظار می‌رود جناب آقای رئیس‌جمهور جهت رفع مشکلات بانوان با توانمندسازی زنان این سرزمین به‌صورت اساسی و کارشناسانه به حل این معضل بپردازند.

به‌کارگیری بانوان برای رده‌های بالای بدنه اجرایی کشور مهم‌ترین راه برای توانمندسازی زنان این کشور است. یقینا جلوگیری از پیشرفت بانوان در بدنه اجرایی کشور باعث کاهش توانمندی بانوان برای چانه‌زنی جهت کسب حقوق و منافع خویش می‌شود.

این جای بسی تاسف است که امروزه در دهه چهارم انقلاب اسلامی در برخی سمت‌ها حتی یک مسئول از میان بانوان کشورمان نداریم، حال آنکه یکی از افتخارات جمهوری اسلامی بازگرداندن کرامت انسانی و جایگاه حقیقی بانوان است.

امیدواریم در دولت دوازدهم شاهد استفاده هرچه بیشتر از بانوان به‌عنوان همکاران مستقیم ریاست محترم جمهور باشیم، اما یقینا شخصیت فرهیخته‌ای همچون آقای روحانی به‌خوبی می‌داند که برای توانمندسازی بانوان بایستی به حوزه‌هایی که در این چهار دهه از حضور بانوان خالی مانده بوده است توجه بیشتری نمود.

شاید اداره دولت در مقیاس منطقه‌ای بهترین محک برای نمایش مدیریت جامع بانوان باشد؛ حوزه مهم و تاثیرگذاری که از ابتدای انقلاب سابقه حضور بانوان در آن دیده نمی‌شود، اما از نظر اهمیت شاید هم‌رده برخی وزارتخانه‌ها باشد.

لذا من به رئیس‌جمهور پیشنهاد می‌کنم حتما هم در حوزه استانداری‌ها و هم در مدیریت مناطق آزاد برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی از ظرفیت بانوان توانمند این سرزمین استفاده کنند تا به فضل الهی زمینه‌ساز رفع تبعیضات ناروا و توانمندسازی هرچه بیشتر بانوان این سرزمین شود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها