آذربایجان غربی

انتخابات ریاست جمهوری و چند نکته

  • یکشنبه, فروردين 20 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مسعود نوری: کمتر از 40 روز دیگر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و بر این اساس نخستین نشانه های داغ شدن تنور انتخابات در روزهای اخیر اشکار شده است.

تاکنون بنظر می رسد که سه جریان عمده انتخابات شامل نامزد جبهه اعتدال و اصلاح طلبان (روحانی)، نامزد نهایی اصولگرایان در جمنا (احتمالا رییسی) و نامزد همفکران رییس دولت نهم و دهم (احتمالا بقایی)، رقبای اصلی در این انتخابات باشند.

حضور تمامی گرایش های سیاسی و نامزدهای انان در انتخابات حقی قانونی و مشروع است و می تواند به حضور فعالانه و مشارکت حداکثری تمامی احاد مردم ایران در انتخابات منجر شود.

تا اینجای کار همان چیزی است که رهبری نظام بر ان تاکید دارند و مردم نیز خواستار تحقق ان هستند، اما لنگی کار از زمانی شروع می شود که برخی از فعالان سیاسی، برای رسیدن به هدف، وسیله را توجیه می کنند و کار به غیر اخلاقی ترین روش ها می رسد.

در این خصوص یاداوری چند نکته که عمدتا مخاطب ان جریان ها و چهره های سیاسی و رسانه ای است، ضروری بنظر می رسد:

1- نامزدهای انتخابات و جریان های حامی انان باید برای کسب آرای مردم و رسیدن به قدرت، برنامه های کارشناسی و قابل تحقق ارائه دهند تا مشکلات کشور و مردم را بتوانند براساس اولویت ها، سروسامان بخشند. شعارهای پوچ و وعده های مردم فریب، بارز ترین نشانه برای یک نامزد فاقد صلاحیت است و کشوری که از یک سو در پرتنش ترین و پر مخاطره ترین منطقه جهان واقع است و دشمنانی قسم خورده دارد و از سوی دیگر مشکلات و معضلات فراوانی در داخل در حوزه اقتصاد، فرهنگ، سیاست داخلی و... دارد، با این شعارهای بی سر و ته به سرانجام نمی رسد. شایسته است نامزدهای ریاست جمهوری برای نشان دادن شایستگی ها و توانمندی های خود، برنامه ای قابل قبول و اجرایی به مردم ارائه دهند.

2- نامزدهای انتخابات ریاکاری های انتخاباتی را تعطیل کنند. دوران عکس گرفتن در مناطق فقیر نشین با پیرمردها و پیرزن های فقیر برای مردمی نشان دادن خود، گذشته و این شیوه ها کاملا نخ نما شده است. توزیع گونی های سیب زمینی را در آستانه انتخابات دهم ریاست جمهوری، فراموش نکرده ایم و توزیع اقلام دیگر مواد غذایی در ایام اخیر، یاداور همین شیوه از فریبکاری از کیسه بیت المال است. اگر اینقدر خیرخواه و دلسوز مردم هستید چرا این اقدام ها را در ایام غیرانتخابات و از اموال خود انجام نمی دهید ؟ مردم ایران بیش از هر زمان دیگری هوشیار هستند و این اقدام ها از نظر انان فقط فریبکاری و ریاکاری است و نتیجه عکس می دهد.

3- برای پیروز شدن در انتخابات قرار نیست در مورد تمامی اقدام های مثبت انجام شده در کشور سیاه نمایی کنیم و ارکان نظام را زیر سوال ببریم تا برخی باور کنند اپوزیسیون هستیم و به ما رای بدهند. خوشبختانه تمامی نامزدهای انتخابات از چهره های فعال در بخش های مختلف حاکمیت هستند و در اقدام ها، تصمیم گیری ها و دستاوردهای نظام سهم دارند و از خارج از مرزها وارد این کشور نشده اند که بخواهند همه اقدام ها و تلاش ها را که بسیاری از انان مورد تایید رهبری نظام است، زیر سوال ببرند. اگر نهادها و ارگانی همچون شورای نگهبان خوبست فقط برای زمان تایید شما نیست و اگر شما را رد کرد، باز هم خوبست و باید به اصول مشخصی پایبند باشیم.

4- عملکرد گذشته تمامی نامزدهای انتخابات، بهترین ملاک و میزان برای انتخاب مردم است. طبق قانون اساسی همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید از رجال سیاسی کشور باشند و بر این مبنا حتما در چند دهه گذشته مسئولیت های تراز اولی در کشور داشته اند. ارائه کارنامه قابل قبولی از اقدام ها و فعالیت های مدیریتی گذشته هریک از نامزدها می تواند مردم را به نقطه انتخاب اصلح برساند. قرار نیست هر نامزد انتخابات بجای گفتن از خود، دیگران را تخریب کند و شب را روز نشان دهد یا بر عکس. برخی نامزدهای محترم از ماه ها قبل ستادهای پشت پرده تخریب رقبا از جمله دولت فعلی را که رییس ان مطرح ترین نامزد انتخابات خواهد بود، تاسیس کرده اند. تولیدات این ستادها که با پول های مشکوک انجام می شود هر روز در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و غیراخلاقی ترین وضعیت را رقم زده است. این ستادها بهترین خوراک تبلیغاتی را برای بیگانگان تهیه می کنند تا در ایام مناسب علیه نظام بکار گیرند. شایسته است نهادهای امنیتی و قضایی به این وضعیت ناهنجار و دور از اخلاق رسیدگی کنند و یکی از ملاک های رد صلاحیت افراد، همین روش های وقیحانه باشد.

5- رسانه هایی که از اموال عمومی ارتزاق می کنند بخصوص صدا و سیما از خود رفتاری بروز ندهند که شائبه جانبداری در مواجهه با جریان های سیاسی در آستانه انتخابات وجود داشته باشد. خطرناک ترین اتفاق ممکن زمانی رخ خواهد داد که تمامی رسانه های حاکمیتی و مرتبط با یک جریان، نگاه جانبدارانه به نامزد خاص داشته باشند و در نهایت وی در انتخابات شکست بخورد که در گذشته نیز مشابه این اتفاق رخ داده و نشان دهنده بی اعتباری این رسانه ها در نزد مردم است.

6- و دست آخر انکه گرایش عموم مردم به یک نامزد را با هر ترفندی نمی توان تغییر داد پس اجازه دهیم مردم در فضایی شفاف و سلامت، انتخاب خود را داشته باشند و از فضایی سالم و انتخاباتی لذت ببرند و جو سیاسی کشور خود را پاک بدانند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.