آذربایجان غربی

اقليت ها غايب بزرگ ليستهاي انتخاباتي اصول گرايان؟!

  • چهارشنبه, اسفند 11 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سجاد نيكنام*: برخي از طيف هاي جبهه اصول گرايي مدت هاست كه به صورت كاملاً مشهود، گروهي از اقليت ها و اقوام را از ليست هاي انتخاباتي خود در استان آذربايجان غربي و بخصوص شهرستان اروميه حذف كرده اند.

 

با مروري بر چند دوره اخير انتخابات مجلس شوراي اسلامي و شوراهاي شهر و روستا در آذربايجان غربي، غيبت هموطنان اهل سنت و ارامنه در ليست هاي انتخاباتي بسياري از طيف هاي اصول گراي اين استان قابل توجه بوده و متاسفانه بروز چنين برخوردي از سوي يك جناح سياسي كه داعيه انقلابي گري نيز دارد، به هيچ وجه توجيه پذير نيست.

شايد برخي مدعي شوند كه حضور اقليت هاي ديني و مذهبي در ليست هاي انتخاباتي اين طيف سياسي با انديشه اصول گرايي كه بر مبناي يك سري اصول ديني و مذهبي پايه گذاري شده همخواني ندارد، اما قطعاً به هيچ شكلي نمي توان حذف كانديداهايي شايسته از اقليت ها و اقوام ايراني را كه در طول تاريخ انقلاب اسلامي حضور و نقشي ماندگار داشته اند، در چارچوب هاي اسلامي، انقلابي، جناحي و ... گنجاند.

انقلاب اسلامي ايران از همان ابتدا، جايگاه و نگاهي ويژه براي تعامل با اقليت هاي ديني و مذهبي و اقوام مختلف اين سرزمين داشته و صريحاً احقاق حقوق آنها در قانون اساسي عينيت يافته است؛ لذا طبيعي است كه هرگونه كوتاهي در قبال اقشار مختلف جامعه با اصول ديني و انقلابي همخواني نداشته باشد.

اين در حالي است كه جريان اصلاح طلب در برهه هاي مختلف تلاش داشته در راستاي آرمان هاي جناحي و انقلابي خود و صدالبته در چارچوب قانون اساسي، به انحاي مختلف در مسير تامين حقوق قانوني و اوليه اقشار مختلف جامعه گام بردارد و در اين راه نيز البته هزينه هايي را متحمل شده است.

انباشت مطالبات مختلف اقوام ايراني، پيگيري اين خواسته ها از سوي تمامي طيف هاي سياسي و قانونمند كشور را ضروري مي سازد و قطعاً توجه ويژه اصلاح طلبان به احقاق حقوق اقليت ها هرگز تضييع كننده حقوق اكثريت نخواهد بود؛ روندي كه متاسفانه از سوي برخي طيف هاي اصول گرا به صورت بالعكس دنبال شده و آنها به عمد و البته با زيركي جريان اصلاحات را در مقابل خواسته اكثريت معرفي مي كنند!

احترام به حقوق اكثريت امري بديهي است و هرگز نبايد فراموش كرد كه شايد در منطقه اي از اين سرزمين كهن، اكثريتي انتظار داشته باشند كه تمامي پست هاي انتخابي و انتصابي را در اختيار داشته باشند، اما همزمان در منطقه اي ديگر همين اكثريت در اقليت قرار خواهند گرفت و اينجاست كه ضرورت احترام به حقوق اقليت بيش از پيش احساس مي شود.

انديشه اصلاحات به دور از هرگونه نگاه نژادي، تا به امروز تلاش داشته كه در كنار احترام و پايبندي كامل به حقوق اكثريت، پيگير مطالبات اقليت نيز باشد كه متاسفانه در برخي موارد با واكنش منفي اكثريت مواجه شده، اما هرگز از اصول اوليه انقلاب، دموكراسي و اصلاح طلبي عقب نشيني نكرده است تا جلوي هرگونه تقابل يا برخورد قهرآميز اكثريت و اقليت را در آينده هاي شايد نزديك بگيرد.

ترديدي نيست كه براي تامين منافع ملي، احترام به حقوق اكثريت و اقليت همزمان بايد صورت پذيرد و پايبندي جريان اصلاحات به اين اصل فارغ از منافع جناحي را مي تواند وجه تمايز اين طيف سياسي با بخشي از طيف مقابل دانست كه متاسفانه با اولويت دادن به منافع جناحي و برخوردهاي متناقض شايد در منطقه اي خود را مدافع اكثريتي قلمداد كند، اما همزمان در منطقه اي ديگر همان اكثريت مذكور را كه در اقليت قرار گرفته به راحتي ناديده مي گيرد!

از اين رو ضروري است كه اقليت ها و اقوام مختلف با نگاهي آگاهانه به انتخابات پيش رو و تامل بيشتر بر جناح هاي سياسي ايران، ضمن توجه به ضرورت حفظ وحدت در جامعه و حقوق دموكراتيك اقشار مختلف، نگاهي كلان به برخوردهاي منطقه اي برخي طيف هاي سياسي داشته باشند.

حال بايد منتظر ماند و اميدوار بود كه تمامي طيف هاي سياسي، اقوام و اقليت ها در تهيه ليست هاي انتخاباتي در راستاي پايبندي به اصول انقلاب، جمهوري اسلامي و مردم سالاري، در انتخابات پيش رو به حقوق تمامي اقشار ميهن عزيزمان احترام متقابل قائل شوند.

* دبير حزب مردم سالاري آذربايجان غربي

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها