آذربایجان غربی

اقدامات روحانی در فرصت باقیمانده

  • چهارشنبه, اسفند 11 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

محمد کیانوش‌راد: مساله اصلی اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان نشان دادن کارآمدی دولت یازدهم نزد افکار عمومی و همچنین انسجام درونی جبهه اصلاحات است.

اینکه اصولگرایان متحد بشوند یا نشوند و به کاندیدای واحدی برسند یا نرسند، مساله اصلی پیش روی انتخابات نیست. حتی اگر اصولگرایان به کاندیدای واحدی دست یابند، فضای انتخابات به سمتی خواهد رفت که توفیقی نخواهندداشت. البته احتمال شکل‌گیری این مقوله به نفع اصولگرایان هیچ‌گاه منتفی نبوده است.

دولت باید در فرصت باقیمانده با ارائه آمار و ارقام ملموس به توده‌های مردم نشان دهد که ادامه این مسیر می‌تواند به رشد و توسعه کشور منجر شود. از سوی دیگر خطر تندروی آن‌چنان که در دوره آقای احمدی‌نژاد شکل گرفت، کشور را به مشکلات زیادی دچار کرد.

اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان باید انسجام و کارآمدی دولت را برای حل مشکلات پیش روی جامعه ایران نشان دهند. اصولگرایان غیراعتدالی و بخش‌هایی که تداوم دولت آقای روحانی را به زیان خود می‌بینند، تمام تلاش خود را خواهند داشت که دولت فعلی را دولتی ناکارآمد در حل مشکلات اقتصادی نشان دهند.

بنابراین دولت آقای روحانی و تیم همراه او باید به این پاشنه آشیل در جامعه توجه کنند. آقای روحانی با ارتباط گسترده با مردم می‌تواند خطرات شکل‌گیری جریانی را که نه علیه دولت آقای روحانی، بلکه علیه مشی اعتدالی وجود دارد، نشان دهد.

در این مسیر نخبگان و گروه‌های مرجع اجتماعی به جای توجه به شخص آقای روحانی باید به شرایط جامعه ایران توجه کنند. به همین دلیل حتی اگر گروه‌هایی از این نخبگان اشکالات و نواقصی در دولت آقای روحانی مشاهده می‌کنند، باید با نگاه کلان درباره قوه مجریه تصمیم بگیرند.

امروز در برخی از استان‌ها به دلیل عملکردهایی که از سوی برخی مدیران میانی صورت گرفته، نارضایتی‌هایی در بین طرفداران آقای روحانی به‌وجود آمده است. دولت ‌باید با شناخت چنین نارضایتی‌هایی در صدد حل نگرانی‌های بخشی از هواداران خود باشد.

با نزدیک‌تر شدن به انتخابات گروه‌های حامی آقای روحانی هماهنگ خواهند شد و با عبور از اشکالاتی که در بدنه اجرایی دولت وجود دارد، با تجمیع آرا خواهند توانست فضای مثبت و عمیق‌تری را به نفع آقای روحانی، برنامه‌ها و اهداف او در چند ماه آینده رقم زنند.

دولت باید توسط اتاق فکر خود به دسته‌بندی مشکلات موجود در بدنه اجتماعی خویش بپردازد و درصدد حل آنها برآید. مشکلی که دولت آقای روحانی از ابتدا با آن مواجه بود، همچنان ادامه دارد، بدین معنی که دولت نتوانسته بدنه اجتماعی هواداران خود را به صورت منسجم به حمایت وادار کند.

امید است که در چند ماه باقیمانده از حضور آقای روحانی در پاستور، دولت با وقت‌گذاری و شناخت بیشتر این‌گونه مشکلات، راه را برای حضور گسترده نخبگان در بدنه اجتماعی خویش در انتخابات فراهم سازد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها