آذربایجان غربی

گزینه اتاق فرمان جام جم در پیچ آخر

  • پنج شنبه, مهر 17 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رضا رئیسی: دفتر آقای رئیس در ساختمان شیشه‌ای چهارضلعی با آن منظره‌های بکر و سرسبز پیرامونی، آماده تغییر و تحولات می‌شود. طبقه پنجم هرچند آنچنان رفیع و سر به فلک کشیده نیست اما چشم‌اندازی به بلندای اقصی نقاط کشور و حتی چهار گوشه جهان دارد.

 

رسانه در عصر و زمانه ما یعنی قدرت، یعنی مهم‌ترین مولفه تعیین‌کننده تحولات اجتماعی و شاکله بخش افکار عمومی، حال بدیهی است رسانه‌ای که وفق قانون در اتمسفر 75 میلیونی ایران، حق پخش انحصاری برنامه‌های تصویری و شنیداری را داراست، تا چه میزان اثرگذار بوده و دارای موقعیت استراتژیک و راهبردی است. مهندس عزت‌ا... ضرغامی اکنون با گذشت بیش از 10سال از روزهایی که به ساختمان جام‌جم آمد، خود را آماده خروج از این سازمان عریض و طویل می‌کند و گمانه‌زنی پیرامون جانشین وی چند ماهی است که نقل محافل سیاسی و رسانه‌ای شده است. ضرغامی خرداد سال 83 به صداوسیما رفت و حکم دوره دوم مدیریتی وی در آبان‌ماه سال 88 صادر شد و خود او در شهریورماه سال‌جاری با آغاز گمانه‌زنی‌ها پیرامون خروج وی از سازمان، اعلام داشت که آبان‌ماه سال جاری از صداوسیما خواهد رفت. با این وصف به نظر می‌رسد با توجه به فرصت اندک باقیمانده، طی چند روز آینده حکم جانشین وی صادر شود و شنیده‌ها نیز از نهایی شدن گزینه‌های محتمل جانشینی حکایت دارند.
فراز و فرود دولت‌ها دردوران ضرغامی
دوران مدیریت 10ساله عزت‌ا... ضرغامی مصادف با چهار دولت و سه رئیس‌جمهوری شد. هنوز یک‌سال تا پایان عمر دولت اصلاحات باقی مانده بود که ضرغامی به جام‌جم رفت و در طول دوران یک ساله بر همان مدار رئیس پیشین گام برداشت و البته از آن حیث که در موسم انتخابات این سکان را در دست گرفته بود و انتشار و اعلام عملکردها و آمار دولت اصلاحات در افکار عمومی نقشی بسزا در تعیین رویکرد انتخاباتی مردم در امتداد وضعیت موجود داشت، عدم التفات مدیران صداوسیما به این موضوع، ضربه‌ای بر پیکره جبهه اصلاحات وارد آورد و نشان داد که وی چندان تمایلی به آشتی با اصلاح‌طلبان ندارد. در طول دوران هشت ساله دولت‌های نهم و دهم، ضرغامی و محمود احمدی‌نژاد بهترین تعامل میان روسای صداوسیما و دولت را طی چند دهه گذشته به نمایش گذاشتند و حتی به‌رغم آنکه در ماه‌های پایانی به شکل جسته و گریخته اجازه انتشار برخی انتقادات به عملکردهای ناکارآمدانه و غیرموجه که بر همگان عمق و گستره فزاینده آن نمایان شده بود، روی آنتن داده شد و رئیس دولت وقت را به واکنش واداشت، واگذاری یا بهتر بگوییم بذل و بخشش غیرمنتظره زمین 85 هکتاری نمایشگاه بین‌المللی از سوی احمدی‌نژاد به صداوسیما و برگزاری همایش تقدیر از احمدی‌نژاد از سوی این سازمان، نشان داد که هنوز باد در بادبان رفاقت این دو با همه تلاطم‌ها وزیدن دارد. طی یک‌سال و اندی گذشته نیز روابط میان صداوسیما و دولت نه به تلخی ایام اصلاحات و نه به شیرینی دوران مهرورزی پی گرفته شده است، هرچند که رئیس‌جمهوری در 30 مردادماه سال جاری به انتقاد از رویکرد صداوسیما پرداخته و گفت: «رسانه ملی حاضر نیست خدمات دولت را برای مردم تبیین کند و دولت از لحاظ تبلیغاتی دست تنهاست.» نکته‌ای که صداوسیما را به واکنش واداشت و آنان با ارائه نموداری مدعی شدند که به دولت و عملکردهایش بی‌توجه نیست اما با توجه به حجم عظیم تحولات و تغییرات در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی، مشخص است که بازتاب‌های رسانه‌ای در صداوسیما همسو و همتراز با عملکردهای دولت پیش نمی‌رود.
گزینه‌های جانشینی ضرغامی
از اواخر سال 92 گمانه‌زنی‌ها پیرامون جانشین ضرغامی نمود یافت. از همان ابتدای کار نام‌های آشنایی چون غلامعلی حدادعادل، محمدحسین صفارهرندی، محمد حسینی، علی دارابی، رمضان شجاع‌کیاسری و محمد سرافراز به‌عنوان گزینه‌های اصلی به میان آمد، جالب آنکه در همان ابتدای کار زمزمه‌هایی مبنی بر حضور محمدباقر قالیباف و عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور دولت تدبیر و امید هم در میان گزینه‌ها شنیده می‌شد که جدی نشده یا تکذیب شد. صفارهرندی، وزیر ارشاد دولت نهم از چهره‌های فرهنگی شناخته‌شده جریان اصولگرا و مدیری از مکتب کیهان بود و حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب پارسی و رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم، این دو چهره‌های آشناتری از گزینه‌های دیگر در عرصه سیاسی بودند. علی دارابی، قائم‌مقام صدا فعلی صداوسیما و از نزدیکان احمد جنتی و محمد سرافراز، معاون برون‌مرزی صداوسیما و موسس شبکه‌های العالم و پرس تی‌وی، دو گزینه درون‌مجموعه‌ای صداوسیما بودند. شجاع‌کیاسری نیز نماینده مجلس و عضو هیات نظارت بر صداوسیما بود و بالاخره محمد حسینی، وزیر ارشاد دولت دهم از نسل دوم اصولگرایانی که درزمینه فرهنگ و سیاست چند سالی هست نام و نشانی دارند. شهریورماه سال‌جاری این 6 نفر به‌عنوان گزینه‌های نهایی ریاست صداوسیما در رسانه‌ها مطرح شده و پس از آن نیز مشخص شد که از چند نفر از این افراد برنامه نیز خواسته شده است. برادر محمد حسینی در گفت‌وگو با آرمان اعلام داشت که از برادرش برنامه خواسته شده و شجاع‌کیاسری نیز از ارائه برنامه کاملش خبر داد. چهره‌های دیگر اما ترجیح دادند بدون رد و تکذیب از کنار سوالات گذر کنند و همه چیز را موکول به آینده کنند. حال بر اساس شنیده‌ها به نظر می‌رسد که سه گزینه بیش از دیگران شانس تصدی این سمت حساس را داشته باشند. محمد حسینی، وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد گزینه بیرونی محتمل است و محمد سرافراز از گزینه‌های درون سازمانی بیش از دیگران نزدیک به صندلی حساس طبقه پنجم، البته نام حسین محمدی، معاونت سیاسی سازمان صداوسیما در دوره علی لاریجانی نیز در میان گزینه‌های نهایی شنیده می‌شود و باید دید بالاخره طی چند روز آتی کدام یک از این افراد راهی ساختمان جام‌جم شده و 5 سال آینده را در سمت ریاست سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران سپری خواهند کرد و آیا حضور آنان به تغییر و تحولات تازه در این مجموعه راهبردی خواهد انجامید./آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها