آذربایجان غربی

اقتصاد ایران نیازمند تعامل با جهان

  • شنبه, شهریور 31 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مهدی پازوکی: رئیس‌جمهور با حضور در مجمع سازمان ملل باید تعامل با سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان، فرانسه و انگلیس را در دستور کار خود قرار دهد، چرا که تعامل ایران با جهان خصوصا قدرت‌های اروپایی به نفع منافع ملی است و همچنین کشورهای اروپایی به برجام پایبند هستند.

آقای حسن روحانی باید زمینه‌ای فراهم کند تا درباره مبارزه با تروریست‌ها و دراین باره که ایران به جهت مبارزه با آن بسیار هزینه داده صحبت کند که ایران قربانی تروریسم است. بنابراین این موضوع به نحو مطلوبی در مذاکرات دوجانبه‌ با سران کشورهای اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان از جمله کانادا، استرالیا، ژاپن، هیات‌های چین و کشورهای آسیای جنوب شرقی فرصت بسیار خوبی است تا او بتواند در مدتی که در نیویورک حضور دارد با هیات‌هایی که ایران با آنها مراودات اقتصادی دارد در بالاترین سطح به مذاکره بپرازد در نتیجه حقانیت و مستقل بودن کشور برای همگان مطرح و روشن‌تر از قبل شود. اقتصاد ایران به شدت نیاز به تعامل با جهان دارد. در روز حضور آقای روحانی در نیویورک سعی است تا تصویر زیبایی از ایران در آنجا نشان داده شود و امید است که تندروها طی آن روزها مشکلی نیافرینند که سفر آقای رئیس‌جمهور تحت تاثیر قرار گیرد. ایران برای عبور از بحران فعلی کشور نیاز به افزایش مراودات با کشورهای جهان به ویژه اتحادیه اروپا و دو کشور آلمان و فرانسه دارد.

آقای روحانی باید این نکته را در نظر بگیرد که مردم ایران در اردیبهشت 96 به او رأی داده و یکی از ویژگی‌های او را که همان روحیه تعامل با جهان است، پذیرفته‌اند. اگر جامعه ایران این ویژگی را نمی‌خواست به رقیب او رأی می‌داد. اگر آقای روحانی دنبال تحقق برنامه‌های اقتصادی و سیستم بانکی ایران با جهان است باید با کشورهای مذکور در بالاترین سطح به مراوده بپردازد. روحانی باید اعلام کند که ایران در برجام خواهد ماند، چرا که خروج از برجام به ضرر ایران و جامعه جهانی است و آمریکایی‌ها در حال اشتباه هستند. دشمنان ایران از جمله اسرائیل، عربستان سعودی در منطقه و آمریکا بسیار به دنبال این موضوع هستند تا ایران تعاملش با جهان کاهش یابد.

بنابراین آقای رئیس‌جمهور باید سعی کند تا از این فرصت استفاده و با اکثر هیات‌های عالی‌رتبه‌ای که در سازمان ملل حضور دارند به ویژه اتحادیه اروپا که در بالاترین سطح مذاکره قرار داد به مراوده اقتصادی بپردازد. با توجه به این موضوع که حدود سه هفته گذشته وزیرخارجه آلمان اعلام کرد که در چارچوب برجام علاقه‌مند به همکاری با ایران است، باید ایران هم از این فرصت حسن استفاده را داشته باشد. مذاکره یک ابزار است و هدف نیست، بنابراین ایران باید از این ابزار استفاده کند. روحانی نباید تحت تاثیر صحبت‌های ترامپ در مجمع قرار گیرد و باید از حقوق کشور دفاع کند. امروز به شدت تندروها در آمریکا به رهبری ترامپ و تندروها در اسرائیل به رهبری نتانیاهو به دنبال منزوی کردن ایران از جامعه بین‌المللی هستند و قدرت‌های خارجی برای ایران تصمیم بگیرند. برخی به شدت از مذاکره حمایت می‌کنند، چرا که این مذاکره باید در چارچوب شرافت و منافع ملی ایران انجام گیرد. آقای روحانی می‌تواند از هیات‌های عالی رتبه کشورهای دنیا برای حضور در ایران دعوت کرده و به جهت تعامل با جامعه بین‌الملل، فرصت سخن گفتن از تریبون سازمان ملل به نفع منافع ملت ایران را از دست ندهد.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها