آذربایجان غربی

بازگرداندن اعتماد با نیروهای غیرهمسو با پاستور؟!

  • چهارشنبه, شهریور 14 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

یاسمین طالقانی: «بازگرداندن اعتماد مردم بر عهده ماست»؛ این جمله‌ای است که روز گذشته اسماعیل جبارزاده معاون سیاسی وزارت کشور در گردهمایی مدیران کل سیاسی استان‌ها بیان کرد. جمله‌ای که سوالات و ابهاماتی را در اذهان ایجاد می‌کند و به این نتیجه می‌رسند که صحت یک ادعا باید برابر با همسو بودن روال جاری باشد و نه امیدبخشی از پشت تریبون!

جبارزاده اظهار کرده است:«نسبت به پرسش‌های شهروندان و آنچه موجب سلب اعتماد مردم نسبت به دولت می‌شود بی‌تفاوت نباشید، چرا که بازگرداندن اعتماد مردم بر عهده ماست». در حالی معاون سیاسی وزیر کشور موضوع بازگرداندن اعتماد را مطرح می‌کند که با بررسی موضوع مشخص می‌شود سازوکارها برای تحقق این خواسته مهیا نیست و غیرمنصفانه است اگر مدیرکل سیاسی استانی به سبب عدم جلب اعتماد مردم آن استان مورد نقد و اعتراض وزارت کشور قرار گیرد، چرا که برای جلب اعتماد مردم نیاز به مولفه‌هایی هست که همسو بودن استاندار با دولت مهم‌ترین آن است و معاونت سیاسی این وزارتخانه قبل از خطاب قراردادن مدیرکل‌های سیاسی استان‌ها باید به مرور گرایش‌های سیاسی استاندارانی بپردازد که با حکم امضا شده عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور منصوب‌ شده‌اند. استاندارانی که همسویی با آنها با سیاست‌ها و وعده‌های دولت مورد تردید جدی قرار دارد و برخی از آنها بعضا از میان رقبای سیاسی دولت انتخاب و منصوب شده‌اند. بنابراین مدیران کل سیاسی که از سوی همین استانداران انتخاب شدند هم سیاست‌های متفاوت با دولت را پیگیری خواهند کرد و نباید به آنها خرده گرفت بلکه باید وزیر کشور را خطاب قرار داد و از او درباره انتصاب استانداران و فرماندارانی سوال کرد که همسو با برنامه‌های دولت به هر دلیل ندارند. قابل انکار نیست این دسته از استانداران و فرمانداران انگیزه‌ای برای جلب اعتماد مردم استان. خطاب معاون سیاسی وزارت کشور به مدیرکل‌های سیاسی استان‌ها مصداق دمیدن در شیپور از سرگشاد آن است. یعنی جبارزاده خواستار آنچه از مدیران کل سیاسی است که نقش اصلی در عدم تحقق آن به انتصاب‌های صورت گرفته برای استاندار، فرماندار و غیره باز می‌گردد و بی تردید انتشار جلب اعتماد مردم به دولت از سوی مسئولان استانی که همسوی کاملی با دولت نیستند قابل تامل است.

پرسش اصلی مردم

معاون سیاسی وزیر کشور همچنین تاکید کرد:«نسبت به پرسش‌های شهروندان و آنچه موجب سلب اعتماد مردم نسبت به دولت می‌شود بی تفاوت نباشید.» شاید لازم باشد به او یادآوری شود که یکی از مهم‌ترین سوالات در ذهن مردم برخی استان‌ها چرایی انتصاب استانداران و فرمانداران غیر همسو با دولت است. زمانی که جامعه این غیر همسویی و ساز مخالف زدن‌ها با دولت را مشاهده می‌کند، انتظار گزافی است که از آنها انتظار اعتماد و همسویی داشت.

اعتماد مردم با چه امیدی؟

جبارزاده دیروز گفت: بیش از گذشته اقتدار داریم، اما مشکلات موجود را به کمک مردم باید حل کرد؛ چراکه مردم پشتوانه نظام هستند. امروز نحوه تعامل با مردم تغییر کرده است. دیگر مانند گذشته نیست که صرفا ارتباط با مردم به یک سخنرانی منحصر باشد. در گذشته ویژگی مسئولان داشتن اطلاعات بیشتر بود؛ اما امروزه مردم عادی از طریق فضای مجازی در جریان بسیاری از اطلاعات هستند. معاون وزیر کشور خطاب به مدیران سیاسی استان‌ها اظهار کرد: باید به مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان احاطه کافی داشته باشید و به مطالبات مردم به‌دقت واکنش نشان دهید. وی افزود: مشکلات امروز غالبا محصول مخالفت مخالفان دولت است؛ آنان گمان می‌بردند اگر به دولت ضربه بزنند و مردم را از انتخابشان پشیمان کنند، تنها به بی‌اعتباری دولت ختم خواهد شد؛ اما غافل از آن بودند که مردم، دولت و حکومت را یکی می‌دانند و فاصله‌ای بین این دو نمی‌بینند و نتیجه اقدامات آنها در نهایت موجب بدبینی مردم می‌شود. جبارزاده گفت: میزان خودزنی یک سال گذشته مخالفان، در این 40 سال بی‌سابقه بود. آنان با تمام توان، در جهت ناکارآمد جلوه دادن دولت کوشیدند ولی نتیجه آن به‌کلّ نظام تسری یافت. معاون سیاسی وزیر کشور گفت: از شما می‌خواهم تا برای برگرداندن اعتماد مردم به‌دولت و حاکمیت و القای کارآمدی دولت تلاش کنید. جبارزاده با بیان اینکه امروز نیاز به وحدت و همدلی و تحمل بیشتر همدیگر و درک مشترک داریم، خاطرنشان کرد: با وحدت و همدلی است که می‌توانیم از گردنه مشکلات عبور کنیم. در خط مقدم این مسیر مدیران سیاسی استان‌ها قرار دارند و مسئول تنظیم روابط مردم با دولت هستند.

دلیل سکوت وزیر کشور؟

به‌رغم اینکه بارها حواشی انتصاب برخی استانداران و فرمانداران مطرح شده، اما گویی رحمانی فضلی در قامت وزیر کشور تمایلی به شفف سازی در قبال این سوالات در حد انتظار ندارد. شاید اگر وزیر کشور زودتربه مجلس فراخوانده شود، او برای گرفتن رأی لازم از نمایندگان و قانع کردن آنها حاضر به توضیح درباره چرایی برخی انتصابات‌ هم خواهد شد.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها