آذربایجان غربی

دام سوراخ برای شورای سیاستگذاری اصلاحات!

  • یکشنبه, شهریور 11 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مطهره شفیعی: صبح دیروز خبری در فضای مجازی پیچید که «عبدا... نوری، محسن هاشمی، محسن صفایی فراهانی و مصطفی معین به ‏شورای عالی اصلاح‌طلبان دعوت شده‌اند‎».

شاید برخی که شناختی از 4 شخصیت اصلاح‌طلب نداشتند این خبر را خیلی زود باور کردند، اما برای آگاهان به وضعیت شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات واضح و مبرهن بود که این خبر صحت ندارد، چرا که به عنوان مثال مصطفی معین از اعضای قدیمی این شورا بود که هیچ‌گاه تمایل یا فرصتی برای حضور در جلسات نداشت. بنابراین دعوت از او برای حضور در شورای سیاستگذاری امری غیرواقعی است و از سوی دیگر هیچ‌گاه خبر عزل او از این شورا منتشر نشد. بنابراین طبیعی است که او را کماکان عضوی از شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان قلمداد کرد.

4 تکذیب در برابر 4 دعوت خیالی!

ساعاتی از انتشار این شایعه نگذشته بود که تکذیب‌ها آغاز شد. در ابتدا حجت‌الاسلام عبدا... نوری بود که دفتر او، عضویت و دعوت از نوری برای حضور در شورای عالی سیاستگذاری را چنین تکذیب کرد‌:«پیرو انتشار اخباری مبنی بر دعوت از آقای عبدا... نوری جهت حضور در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، به اطلاع می‌رساند که ایشان تصمیمی جهت حضور در شورای مذکور ندارند. چون گذشته و بار دیگر از رسانه‌های محترم درخواست می‌شود، پیش از درج خبر، صحت و سقم اخبار مرتبط با آقای عبدا... نوری را از دفتر ایشان جویا شوند.» همچنین صفایی فراهانی هم در واکنش به این خبر، از چنین موضوعی اظهار بی اطلاعی و آن را تکذیب کرد. مصطفی معین نیز با تکذیب این خبر اعلام کرد در جریان این دعوت نیست و انتشار این خبر بدون هماهنگی و اطلاع خود او بوده ‏است. ‏در همین زمینه محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هم دعوت از شخص او برای حضور در ‏شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را تکذیب کرد و به انتخاب گفت: هنوز مشخص نیست مراد دقیق از آن تصمیم چیست و اینکه تصمیم اخذ شده در شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، برای عضویت حقوقی رئیس شوراست یا خیر؟ وی افزود: احتمال دیگر نیز این است که مقرر باشد یکی از اعضای شورای شهر تهران نیز در شورای ‏سیاستگذاری اصلاح‌طلبان حاضر باشند. در این صورت روال طبیعی این است که برای این موضوع و انتخاب یک نماینده، در ‏شورای شهر رای‌گیری انجام شود. ‏

دلیل بی‌رغبتی نوری

طرح نام عبدا... نوری برای عضویت در شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات هم اقدامی نامتعارف بود، چراکه وزن و جایگاه وزیرکشور دولت اصلاحات با برخی اعضای شورای سیاستگذاری همخوانی ندارد و همگان می‌دانند رأی برابر نوری با جوان کم سن و سال در شورا چندان قابل پذیرش نیست. اگر هدف ریاست نوری بر شورای عالی سیاستگذاری باشد که البته چندی پیش هم مطرح بود، این حضور معنای دیگری دارد تا به عنوان عضو عادی در جلسات شورای سیاستگذاری حضور داشته باشد. از سوی دیگر عبدا... نوری با گعده اطراف خود تاثیرگذاری بالایی در تصمیمات جبهه اصلاحات دارد. بنابراین حضور او در شورای سیاستگذاری شاید از تاثیرگذاری او بکاهد. بنابراین طبیعی است که او تمایلی به حضور در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به عنوان یک عضو را نداشته باشد.

دلواپسان شاد شدند!

روز گذشته خبرگزاری‌های دلواپسان بیشترین واکنش را نسبت به شایعه منتشر شده داشتند و از جهات مختلف به تحلیل موضوع پرداختند، اما آنچه نوشتند عاری از اصل واقعیت بود و به موضوعات سطحی و غیرواقعی اشاره کرده بودند. به عنوان نمونه یکی از این خبرگزاری‌های دلواپس بدون اشاره به نام فردی که از او به عنوان عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان یاد کرده بود، نوشت: «مصطفی معین در حال حاضر در شورای عالی اصلاح‌طلبان عضویت دارد» این موضوع اظهر من‌الشمس بود و نیازی به یادآوری مجدد موضوع نبود!

پررنگ شدن پارلمان اصلاحات

قابل کتمان نیست اگر اذعان شود اختلافات جدید در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از مدتی قبل آغاز شده بود. از آن روزی که یک عضو شورای سیاستگذاری بر افزودن 3 عضو منتسب به طیف خود در ترکیب شورا اصرار کرد و حتی توجهی به مخالفت‌های رئیس دولت اصلاحات نداشت. او در عین این بی‌توجهی ادعا می‌کرد که برنامه او برای افزودن چند عضو با هماهنگی رئیس‌ دولت اصلاحات است! همین رویکرد سبب انتقادات احزاب دیگر به او شد، تا جایی که دیگران هم اقدام به معرفی اعضای جدید برای حضور در ترکیب شورا کردند. پس از این اختلافات بود که بحث آغاز به کار پارلمان اصلاحات پررنگ‌تر از قبل به روی میز اصلاح‌طلبان بازگشت.

چه باید کرد

اصلاح‌طلبان این روزها بیش از گذشته در معرض تیر تفرقه مخالفان در لباس خودی هستند؛ یعنی آنهایی که تصور داشتند با معرفی خود به عنوان اصلاح‌طلب از منافع و جایگاهی خاص برخوردار خواهند شد، اما به تدریج متوجه باطل بودن تصور خود شدند. بنابراین تصمیم به حرکت خلاف جهت اصلاحات با شعار اصلاحات کردند. علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد درباره چه باید کرد گفته است:«اصلاح‌طلبان باید با گفتمان، ادبیات و رویکردهای نو، برنامه‌های خود را برای پیشبرد اصلاحات در جامعه ارائه کنند. از این به بعد، فرصت برای این موضوع به تدریج فراهم می‌شود و اصلاح‌طلبان که در 6ماه اخیر به لاک انفعال فرو رفته بودند، باید از انفعال خارج شده و بیشتر صحبت کنند».

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها