آذربایجان غربی

رازگشايي از شعارهاي تهديدآمیز در قم

  • یکشنبه, مرداد 28 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

یاسمین طالقانی: آنچه در تجمع فیضیه روز پنجشنبه رخ داد به راحتی فراموش نمی‌شود و ظاهرا مسئولان به سادگی از کنار آن عبور نخواهند کرد. روزی که علیه دولت و رئیس‌جمهور شعار سر داده شد. صبح روز پنجشنبه در مدرسه فیضیه قم جمعی از طلاب تجمعی با عنوان «عدالت اقتصادی» برگزار کردند.

در دعوتنامه‌هایی که شب قبل از برگزاری تجمع در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد، تنها نام حسن رحیم‌پورازغدی به‌عنوان سخنران تجمع اعتراضی طلاب درج شده بود، اما صبح پنجشنبه حسین طیبی‌فر، فرمانده تیپ 83 امام جعفر صادق قم نیز برای طلاب به بیان مطالب خود پرداخت. تجمعی که اعتراض به وضعیت اقتصادی خوانده شد و دلار در آن آتش زده شد! حاشیه‌های تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم پررنگ‌تر از متن آن بود. تابلوها و شعارهای تجمعی که در اعتراض به وضعیت اقتصادی کشور برگزار شده بود، تنها قوه مجریه را نشانه گرفت. «وزیران میلیاردی، زالوی این نظامند»، «ملت ما نجیب است، وزیر به فکر جیب است»، «رهبر با درایت، دولت بی‌کفایت»، «برجامیان برگردید، مطیع رهبر گردید»، «محصل انگلیس، مذاکره کلید نیست»، «نه برجام نه 2030، لعنت به انگلیسی»، «سؤال از مسئولان وظیفه مجلس است، تمرد از قوانین شیوه هر ناکس است»، «این گفته امام است، مذاکره حرام است»، «دروغ میگن جنگ می‌شه، فریب میدن همیشه»، «بنی‌صدرها همیشه فرصت فرار ندارند» و «طلبکار علی شدند، آنها که خود ابوموسی اشعری را انتخاب کردند». اینها ازجمله شعارهایی است که روی پلاکاردها به دستان روحانیون در مدرسه فیضیه بالا رفت. ایرنا نوشت؛ پلاکاردی که یکی از طلاب بالای سر خود گرفته بود بیش از سایر شعارها جنجال‌آفرین و برای برگزارکننده این مراسم حاشیه‌ساز شد. «ای آنکه مذاکره شعارت، استخر فرح در انتظارت»، این شعار هم واکنش برانگیز شد. بسیاری آن را اشاره به نحوه درگذشت مرحوم آیت‌ا... اکبرهاشمی رفسنجانی دانستند و آن را نوعی تهدید به ترور تفسیر کردند. روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به این پلاکارد در تجمع روز پنجشنبه جمعی از طلاب در مدرسه فیضیه قم در خودجوش بودن این تجمع تشکیک کرد و نوشت: روز پنجشنبه تجمعی در مدرسه فیضیه قم با هدف اعتراض به سیاست‌های دولت برگزار شد که وجود یک تابلو با مضمونی تهدیدآمیز نسبت به رئیس‌جمهور، توجه بسیاری از کاربران فضای مجازی را جلب کرد. روی این تابلو نوشته شده بود: «ای آنکه مذاکره شعارتِ؛ استخر فرح در انتظارتِ». کاربران، با دیدن این شعار گفتند این، علاوه‌بر آنکه تهدیدی علیه رئیس‌جمهور است، نوعی دامن زدن به ماجرای فوت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در استخر است.

رسیدگی به شعارهای تهدیدآمیز

فرماندار قم اعلام کرد گزارشی از شعارهای تهدیدآمیز تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم را به مقامات ارشد استان ارسال کرده است و دستگاه‌های امنیتی به این اتفاق رسیدگی خواهند کرد. ایرنا نوشت؛ رضا سیار «که خود چندان همسویی با دولت تدبیر و امید ندارد» درباره تجمع روز پنجشنبه تعدادی از طلاب در مدرسه فیضیه قم گفت: ما این اتفاق را از طریق گزارش به مقامات ارشد استان دنبال می‌کنیم. من روز پنجشنبه گزارش حاشیه‌ها و شعارهایی که در تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم اتفاق افتاد را به استانداری اعلام کردم. اکنون نیز دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی پیگیری کنند. فرماندار قم در پاسخ به این سوال که آیا برای تجمع طلاب مجوز صادر شده بود اعلام کرد: این‌گونه تجمعات که در داخل دانشگاه یا حوزه برگزار می‌شود نیاز به مجوز ندارد، اما اگر افرادی غیر از دانشجویان یا طلبه‌ها در این تجمعات شرکت کنند یا مسئول برگزاری آن باشند، غیرقانونی است.

رمزگشایی مطهری

نایب رئیس مجلس هم با اشاره به این تجمع و سردادن برخی شعارها خواستار پیگیری این موضوع از سوی وزارت اطلاعات شد. ایسنا نوشت؛ در قسمتی از یادداشت علی مطهری آمده است: «شعارهای طلاب علوم دینی در تجمع آخر هفته گذشته در مدرسه فیضیه قم موجب نگرانی برای حوزه علمیه قم از نظر سطح فکر و سیاست بخشی از طلاب این حوزه شد، همان چیزی که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی موضوع نگرانی شهید آیت‌ا... مطهری بود که مبادا سیاسی شدن طلاب حوزه علمیه قم منجر به انحطاط علمی و فکری و سیاسی آنها شود. امروز می‌بینیم نگرانی آن شهید بجا بوده است. تاسف بیشتر زمانی به انسان دست می‌دهد که می‌بیند یکی از شعارهایی که روی تابلو حمل می‌شد، این بود: ‌ای آنکه مذاکره شعارت/ استخر فرح در انتظارت، اشاره به رحلت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی. این شعار می‌تواند سرنخی برای نحوه فوت آن مرحوم باشد...»

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها