آذربایجان غربی

نگاه جنسيتي در موسيقي وجود ندارد

  • یکشنبه, مرداد 21 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

فاطمه ذوالقدر: در شرايطي كه اخيرا زنان ما تاكيد داشته‌اند كه بتوانند در حوزه موسيقي حضور فعال داشته باشند، پست بگيرند و حمايت شوند، انتخاب «نزهت اميري» به عنوان رهبر مهمان اركستر ملي ايران انتخاب خيلي خوب و قابل تقديري است.

انتخاب اين شخص براي اين سمت به نوعي به زناني كه در اين عرصه فعاليت مي‌كنند، ارزش مي‌دهد. برداشتن نگاه جنسيتي از اين حرفه يكي ديگر از اثرات اين انتخاب است. هنر موسيقي هم در توانايي زنان است و هم مردان. زنان موفق زيادي در اين عرصه زحمت مي‌كشند و فعاليت مي‌كنند. انتخاب يك زن به عنوان رهبر اركستر ملي طبعا موجب دلگرمي زناني مي‌شود كه در اين عرصه تلاش مي‌كنند و به آنها انگيزه مي‌دهد كه بيشتر در اين راه فعاليت كنند و دست از تلاش نكشند و اين راه را ادامه دهند.

مسوولان هم اين تلاش‌ها و فعاليت‌ها را مي‌بينند. هيچ گونه نگاه جنسيتي در اين حوزه وجود ندارد و وقتي كسي در حوزه‌اي يا براي سمتي توانايي لازم را داشته باشد، جنسيتش فرقي نمي‌كند؛ چه زن باشد و چه مرد قطعا بايد براي آن سمت انتخاب شود. بنابراين زنان ما نبايد نااميد شوند و بايد از تمام توان خود استفاده كنند تا بتوانند سمتي كه لياقتش را دارند، ‌احراز كنند و به آنچه شايسته‌اش هستند، برسند.

فرصتي كه اينك در اختيار «نزهت اميري» به عنوان رهبر مهمان اركستر ملي ايران قرار گرفته است، مي‌تواند سبب ايجاد بستري شود كه ساير زنان فعال در موسيقي بتوانند خود را براي احراز پست‌هاي مشابه و همكاري در سطوح بالاتر آماده كنند. موفقيت‌هاي زنان شايد اينك انگشت‌شمار باشد اما آنچه مسلم است اينكه در ميان‌مدت و طولاني‌مدت موجب افزايش تعداد زنان در عرصه‌هاي مختلف مي‌شود.

شايد حركت‌هايي از اين دست به كندي صورت گرفته باشد اما نكته آنجاست كه زنان بتوانند به دقت و استوار گام بردارند و براي آينده بهتر تلاش كنند. اين تلاش به ويژه در زمان كنوني كه جامعه به سبب ناملايمات مختلف نيازمند آرامش برخاسته از هنر است بيش از هر زمان ديگري مي‌تواند به نيازهاي جامعه پاسخ دهد. آنچه در روزهايي كه موضوعات سخت جامعه را متاثر مي‌كند چنين اتفاقاتي روزنه اميدي خواهد بود كه از آن مي‌توان فرصت‌هاي جديد خلق كرد. اين اتفاق منحصربه‌فرد در حوزه موسيقي را بايد به ساير حوزه‌ها تعميم داد و كمك كرد تا گسترده‌تر شود.

منبع: اعتماد

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها