آذربایجان غربی

دلواپسان آويزان تخريب برجام

  • سه شنبه, دی 28 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

امين ناييني: يك سال از توافق هسته‌اي گذشت! اين جمله شايد به سادگي نوشته شود اما پشت دست‌يافتن به اين دستاورد تلاش‌هايي شبانه روزي از يك تيم ديپلماسي حرفه‌اي قرار دارد.

در اين يك سال روزي نبوده است كه مخالفان از برجام نگفته باشند. از رسانه‌هاي مخالف تا تريبون‌هاي رسمي و غيررسمي، همه و همه براي انتقاد وگاه تخریب برجام استفاده شد. اما از ما‌قبل برجام آن‌چنان زماني نگذشته است كه دلواپسان بخواهند تاريخ را تحريف كنند. مردم از ياد نبرده‌اند روزگاري كه كشور در بن‌بست اقتصادي قرار گرفته بود، از دارو گرفته تا نفت تحريم بود، جايگاه ايران در نظام بين‌الملل روز به روز سقوط مي‌كرد، پرونده ايران در فصل هفتم منشور قطور‌تر مي‌شد و سايه جنگ سنگين‌تر.

جداي از اينكه بخواهيم دستاوردهاي مسير حسن روحاني در نظام بين‌الملل را برشمريم كه به‌نظر مي‌رسد فايده‌اي براي دلواپسان ندارد، يك مقايسه ساده مي‌تواند به خوبي تفاوت روحاني با دولتي از جنس دلواپسان را كه هشت‌سال كشور را در دست داشت نشان دهد. در روزهايي كه ايران در نظام بين‌الملل از سوي بسياري از كشورها به حاشيه رانده شده بود ونزوئلا قوت قلب محمود احمدي‌نژاد بود، نزديكي احمدي‌نژاد و چاوز گاه از سياست هم فراتر مي‌رفت. ونزوئلا متحد دولت‌های نهم و دهم همان راه گذشته خود را رفت و امروز مطابق با گزارش صندوق بين‌المللي پول براي سال ۲۰۱۷ ميلادي، نرخ تورم در اين كشور به رقم ۲ هزار و ۸۸۰ درصد خواهد رسيد.

اما مردم ايران در سال ۹۲ نشان دادند مي‌خواهند به سمت تدبير گام بردارند. روحاني هم پاي مهم‌ترين وعده خود با مردم كه همان حل مناقشه هسته‌اي و رسيدن به توافق با جهان بود ايستاد تا برجام بعد از ماه‌ها مذاكرات با شش قدرت جهاني به سرانجام برسد و نخستين اختلاف حل شده ميان ايران و ايالات متحده آمريكا بعد از حدود چهار دهه لقب بگيرد. اينجا دقيقا همان نقطه‌اي است كه فرياد وامصيبتای بسياري را درآورده است كه چرا با غرب و در راس آن آمريكا به توافق رسيديد.

نفت در برابر غذا را در برنامه داشتند

ديروز معاون اول دولت يازدهم با اشاره به قرار داشتن در سالروز اجراي برجام گفت:«از همه خدمات همچون فروش نفت به عنوان مهم‌ترين مركز درآمد كشور، كشتيراني و عدم حضور كشتي‌هاي خارجي در بنادر داخلي و بيمه‌هاي حمايت‌كننده از حمل و نقل بين‌المللي، محروم بوديم و به گفته خودشان با انواع تحريم‌هاي هوشمند مواجه شديم و در آخر نيز هر ايراني را صرفا به اتهام ايراني بودن با تحريم روبرو كردند.»

اسحاق جهانگيري افزود:«فكر مي‌كنيم در مساله مذاكرات هسته‌اي و توافق، كار استثنايي و تاريخي در كشور صورت گرفت و دستاوردهاي آن در طول يك‌سال گذشته بسيار قابل توجه بوده است.

وي خاطرنشان كرد: قبل از اجراي برجام تنها يك ميليون بشكه نفت صادر مي‌كرديم و آنها برنامه‌ريزي كرده بودند كه طي سال‌هاي بعد نفت در برابر غذا را پيش بگيرند ولي امروز و در كمتر از يك‌سال با اجراي برجام، ميزان صادرات نفت و ميعانات گازي در تاريخ بعد از انقلاب به بالاترين حد خود رسيده است.»

معاون اول رئيس‌جمهوري تصريح كرد: «عده‌اي در بين قدرت‌هاي بزرگ حتما نمي‌خواهند ايران توسعه يابد و سعي مي‌كنند اخلال ايجاد كنند يا همانند آمريكايي‌ها بدعهدي كنند. اين در حالي است كه آنها بدعهدي مي‌كنند و عده‌اي به جاي اينكه به آنها حمله كنند به تيم مذاكره‌كننده تاخت و تاز مي‌كنند.»

وي تاكيد كرد: نبايد اجازه دهيم افراطي‌گران دنيا ما را وارد افراطي‌گري كنند كه به كشور خسارت وارد مي‌شود. بايد با تدبير عمل كنيم، همان‌گونه كه رهبر معظم انقلاب و رئيس‌جمهوري همواره بر آن تاكيد مي‌فرمايند.

هجمه‌ها به دولت و برجام درحالي است كه براي مخالفت با خواست مردمي كه انتخابشان را در سال ۹۲ انجام دادند از نام مردم هزينه مي‌شود و دلواپسان قدرت كه بازگشت به پاستور در سال۹۶ را در سر مي‌پرورانند خود را دلواپس مردم مي‌نامند.

منبع: آرمان امروز

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها