آذربایجان غربی

هدف؛ تحریک ایران به نقض برجام

  • دوشنبه, آذر 15 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سيدعلي ميرباقري: در مذاکرات هسته‌ای و تصویب تعهدنامه بین‌المللی برجام، دولت و ملت ایران به پیروزی‌هایی رسیدند که دشمنان قسم‌خورده ما در منطقه را آشفته و حیرت‌زده کرد.

برجام، هفت قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ما را ملغی کرد، پازل اتحاد قدرت‌های جهانی علیه ایران را در هم ریخت، ماهیت نفاق‌گونه پنهانِ دولت آمریکا و عهدشکنی سران آن را برای جهانیان برملا کرد و امیدهای رژیم اسرائیل را برای به‌راه‌انداختن جنگی تمام‌عیار- با شرکت قدرت‌های جهانی- علیه ملت ایران بر باد داد.

امروز بدعهدی سران آمریکا، برای ملت آمریکا نیز افشا شده و اکنون که کنگره آمریکا، در این معاهده بین‌المللی، پیمان‌شکنی کرده، حیثیت سناتورهای آمریکا هم بر باد رفته است. اینها برای ملت صلح‌طلب و حق‌جوی ایران، پیروزی‌های بزرگی محسوب می‌شود.

امروز به واسطه سال‌ها مذاکره حرفه‌ای و کارشناسانه «فرزندان انقلاب» با نمایندگان قدرت‌های دنیا، اتحاد جهانی برای اجرای تمام مفاد برجام به وجود آمده است. همه اعضا و متعهدان برجام، علیه پیمان‌شکنی آمریکا بسیج شده‌اند.

حال وظیفه جناح‌ها و جریان‌های مختلف در ایران چیست؟ اینکه مراقبت کنیم این اتحاد شکسته نشود. براساس برجام، آمریکا متعهد شده همه تحریم‌های اقتصادی مرتبط با برنامه‌هسته‌ای علیه ایران را ملغی یا از تمدید آن جلوگیری کند.

برجام تعهدنامه‌ای بین‌المللی است و «ایسا» که به واسطه آن، آمریکا در روابط داخلی بین کشورهای دیگر دنیا با ایران مداخله می‌کند، با قانون جهانی روابط آزاد بین ملت‌ها مغایر است. بنابراین طرف مقابل تحریم‌های اولیه یا همان «داماتو»، تنها ایران نیست، بلکه سایر کشورهای جهان و شرکت‌های داخلی آمریکا نیز از طریق آن تحریم می‌شوند.

ثانیا با توجه به اینکه هدف اصلی «ایسا»، اخلال در سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نفت و گاز ایران بوده و امروز به یُمن مدیریت هوشمندانه وزیر باتجربه نفت، ایران توانسته است تمام سهم خود را در اوپک باز ستاند، تمدید این تحریم‌ها، در عمل به ایران مقتدر، ضربه‌ای وارد نمی‌کند.

به نظر می‌رسد، سران متکبر آمریکا با تمدید «ایسا» قصد دارند ایران را به گرفتن تصمیم‌های نسنجیده و احساساتی تحریک کنند تا بهانه‌ای به دست رئيس‌جمهور تازه‌کار آمریکا دهند یا حداقل اجماع جهانی علیه خود را بشکنند. باید مراقبت کنیم این اتحاد جهانی که علیه سران مستکبر آمریکا به وجود آمده، همچنان پایدار بماند.

انتظار از کارشناسان وزارت امور خارجه و استادان شناخته‌شده روابط و حقوق بین‌الملل، به‌خصوص آنان که بارها از زبان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، مدال و لقب «یَلِ مذاکره» و «فرزندان انقلاب» را دریافت کرده‌اند، این است که با مراجعه به محافل حقوقی و سازمان‌های رسمی بین‌المللی، آمریکا را به پذیرش تعهدات برجامی خود وادار کنند.

نباید فراموش کنیم، کسب قدرت کافی برای غلبه بر دشمن و رسیدن به پیروزی نهایی «َاشِدّاءُ عَلَی الکُفّار»، با جریان وحدت و صداقت مهرورزی بین ما «رُحَماءُبَینَهُم»، تحقق خواهد یافت. از نزاع و اختلاف و چنددستگی، جز سستی و بی‌عملی، نتیجه دیگری به بار نمی‌آید؛ با این وصف، آیا کسانی که برای اخلال آمریکا در اجرای برجام، به دنبال متهم داخلی می‌گردند، به این وظیفه ایمانی عمل مي‌کنند؟!

توضیح: «مُحَمَّدٌ رَسولُ ا... وَالَّذينَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم» (قرآن، س فتح، آ ٢٩).

منبع: شرق

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.