آذربایجان غربی

اولتيماتوم تازه كفاشيان به صدا و سيما

  • شنبه, اسفند 24 1392
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اگر صدا وسيما حاضر نشود حق پخش تلويزيوني بازي‌هاي فوتبال را پرداخت كند، فدراسيون فوتبال اجازه پخش مسابقات را نخواهد داد. 

 

ديروز علي كفاشيان در گفت‌وگويي با ايسنا اعلام كرد كه اگر سازمان صدا وسيما حاضر نشود حق پخش تلويزيوني بازي‌هاي فوتبال را پرداخت كند، فدراسيون فوتبال به هيچ‌وجه اجازه پخش مسابقات را از رسانه ملي نخواهد داد. او در اين گفت‌وگو مدعي شد: فوتبال برای اینکه ساختار خودش را بدست آورد و بی‌نظمی نداشته باشد و سیستم داشته باشد، باید در مسیری حرکت کند که تیم‌های سلیقه‌ای تشکیل نشود. مثلا الان ملوان این قدر خوب بازی می‌کند اما یکی می‌گوید تیم را نمی‌خواهم، یکی می‌گوید می‌خواهم، یکی می‌گوید آمدم خوب بود، الان بد است و... اینها بد است. برای قانونمند شدن اول باید زیرساخت‌ها و ابزارهای اقتصادی را درست کنیم. الان بیشتر از همین رقم درخواستی 170، 180 میلیاردی از محل حق پخش تلویزیونی در فوتبال صرف می‌شود؛ ما می‌خواهیم همین پول قانونمند وارد فوتبال شود. متاسفانه این بودجه الان سلیقه‌ای داده می‌شود و سلیقه‌ای صرف می‌شود. «یعنی پولی که از دولت در بخش‌های مختلف به باشگاه‌های دولتی و نیمه دولتی تزریق می‌شود، در قالب حق پخش وارد فوتبال شود؟» كفاشيان در پاسخ به اين سوال مي‌گويد:  بله، در تمام دنیا این قانون در فوتبال تعریف شده است. ما که نمی‌توانیم به باشگاه بگوییم تو برو آهن فروشی کن،‌ ساختمان فروشی‌کن، از ستاد سوخت بگیر و در فوتبال خرج کن و بعد هم هزار دردسر در آن ایجاد شود! یا مثلا خانه و ماشین به بازیکنانت بده و امثالهم. باید همه چیز مثل تمام دنیا تعریف شده باشد. فوتبال حرفه‌ای می‌خواهید یا نه؟ اگر نمی‌خواهند، همه چیز را بهم می‌زنیم تا هر کسی برای خودش بازی بگذارد و ما کاری نداریم و فوتبال هم نخواهیم داشت. اما اگر فوتبال حرفه‌ای می‌خواهیم باید بپذیریم باشگاه‌ها درآمدهایشان 60 تا 70 درصد از محل حق پخش تلویزیونی است؛ درصدی از طریق تبلیغات محیطی تامین می‌شود که در حال حاضر تقریبا تحقق پیدا می‌کند.

یک بخشی از بلیت فروشی و موارد دیگر است. درآمد 60 تا 70 درصدی فوتبال از حق پخش تلویزیونی مسئله بسیار مهمی است که باید یا در مجلس تصویب شود و قانون را به صداوسیما ابلاغ کنند یا اجازه دهند یک شبکه تلویزیونی خصوصی برای فوتبال داشته باشیم. ما در آنجا خودمان درآمدزایی می‌کنیم، همه فوتبال‌ها را آنجا پخش می‌کنیم، همه برنامه‌ها را آنجا می‌سازیم، 90 ، 100 و... تبلیغات می‌گیریم و هیچ نیازی هم به پول صداوسیما نداريم و تازه یک پولی هم به آنها می‌دهیم. حکایت ما و صداوسیما شده حکایت آن شخصی که از کاسه گوشت تکه تکه جلوی گربه‌اش می‌انداخت و هر دفعه گوشت می‌انداخت گربه «میو» می‌کرد. آخر خسته شد گفت بیا همه کاسه برای تو یکجا بخور و حالا من می‌گویم «میو!» ما هم می‌گوییم شبکه اختصاصی به ما بدهند، هیچ پولی نمی‌خواهیم، یک پولی هم می‌دهیم.

كفاشيان در پاسخ به اين سوال كه آيا درخواستی در این باره ارایه کردید و اگر موفق نشويد چه خواهيد كرد، اظهار مي‌كند: چند بار برای رئيس سازمان صداوسیما نامه نوشتیم و درخواست برگزاری جلسه کردیم اما متاسفانه پاسخی ندادند. حالا باید ببینیم از طریق مجلس چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. از همین جا اعلام می‌کنم اگر این قضیه حل نشود، یک بار برای همیشه ما نمی‌گذاریم هیچ مسابقه فوتبالی از تلویزیون پخش شود. بالاخره پخش که نشد یا مردم اعتراض می‌کنند و عده‌ای به مسئولان می‌گویند چرا پخش نمی‌کنید، یا می‌گویند اصلا پخش نشود؛ در آن صورت ما هم می‌گوییم خب پخش نشود. ما هم پول نمی‌خواهیم. بازی‌های مختلف برگزار می‌کنیم و از طریق تبلیغات و بلیت فروشی درآمدزایی می‌کنیم.

«‌اهرم فدراسیون برای اجرایی کردن این تصمیم چقدر قوی است؟ شما چه پشتوانه‌ای دارید؟» رئيس فدراسيون فوتبال در اين باره هم مي‌گويد: پشتوانه ما مردم و مجمع فدراسیون هستند. مجمع ما با هفتاد و چند نفر عضو پشتوانه ماست. وزارت ورزش پشتوانه ماست. اما بنده رسما اعلام می‌کنم اگر مجمع فدراسیون در این قضیه پشت من نایستد و این حرف را قبول نکند، بنده دیگر نمی‌توانم مدیریت کنم و از ریاست فدراسیون استعفا می‌دهم. حالا یکی دیگر بیاید و مشکل را حل کند. او در واكنش به اين پرسش كه مي‌دانيد رسانه ملي از جانب چه نهادهايي حمايت مي‌شود، مي‌گويد:بله، هر نهادی باشد، ما می‌گوییم با این وضع نمی‌خواهیم فوتبال را پخش کنیم. ببینید من که نمی‌گویم صداوسیما از خودش پول بدهد. می‌گویم مجلس بیاید وسط و به تلویزیون بگوید این بودجه را به شما می‌دهم و شما به فدراسیون بدهید. این بودجه الان هست. سپاهان، مس و ... همه می‌گیرند. همین پول است اما می‌خواهیم قانونمند شود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در ورزشی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها