سیاسی - سايت خبري تحليلي هم آوا - سايت خبري تحليلي هم آوا http://hamavanews.com Mon, 19 Feb 2018 01:30:58 +0330 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir روحاني: قدرت ملی در چارچوب حزب و جناح نمی گنجد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16800-روحاني-قدرت-ملی-در-چارچوب-حزب-و-جناح-نمی-گنجد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16800-روحاني-قدرت-ملی-در-چارچوب-حزب-و-جناح-نمی-گنجد روحاني: قدرت ملی در چارچوب حزب و جناح نمی گنجد

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اولین نرم افزار برای یک دفاع و حماسه برابر متجاوزین مشروعیت آن دفاع است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری از ۱۰ مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در کشور عنوان کرد: سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به همه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. انقلاب اسلامی موضوع مهم و کم‌نظیری در تاریخ ملت‌های منطقه و جهان بود؛ ملت ایران بدون کمک هیچ قدرت خارجی با اتکا به عنایت حق انقلاب را به پیروزی رساند.

وی افزود: دفاع مقدس دفاع جانانه یک ملت نه برابر متجاور بلکه برابر همه قدرت‌های جهانی بود. در فرصت کوتاه چند نکته را محضر شما و سرداران و امیرانی که در دوران دفاع مقدس بار سنگین این حماسه را بر دوش داشتند عرض می‌کنم. در هر جنگی و دفاعی قبل از سخت افزارها باید به فکر نرم‌افزارهای آن دفاع و جنگ باشیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اولین نرم افزار برای یک دفاع و حماسه برابر متجاوزین مشروعیت آن دفاع است. باید بتوانیم برای مردم روشن کنیم یا خودشان آگاه باشند که دیگری تجاوز کرده و ما مدافع هستیم و نمی‌خواهیم به منافع هیچ ملتی تجاوزی داشته باشیم. یک رژیم سفاک این جنگ را به ما تحمیل کرده است؛ جنگی که وظیفه انسانی و دینی و انقلابی ما است تا از سرزمین و ملت و شرفمان دفاع کنیم.

وی تاکید کرد: اگر مشروعیت برای همه مردم روشن نباشد، آن ملت پای کار نمی‌آیند و از آن جنگ خسته می‌شوند. اگر مشروعیت جنگ برای مردم روشن شد که این جنگ برای دفاع، ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز است، آن جنگ ممکن است هشت یا ۱۰ سال طول بکشد. علاوه بر آن اگر در جنگی فرمانده آن، رهبر یا مرجع تقلیدی باشد که همه به او عشق می‌ورزند، در این جنگ همه فرهیختگان و همه اقشار در برابر فرد متجاوز یا ارتش و متجاوز آنها به خوبی ایستادگی می‌کنند.

روحانی گفت: آنها می‌فهمند که در این جنگ نه سازمان ملل نه کشورهای همسایه، کسی نیست که از شرف و ناموس آنها دفاع کند جز خودشان. مشروعیت، نرم‌افزار اصلی برای دفاع و جنگ در برابر متجاوز است چون جنگ فراز و نشیب زیاد دارد. کار پرزحمت و سختی است و همه این‌ها را مشروعیت ساده و آسان می‌کند.

وی با بیان اینکه نرم افزارهای دفاعی از سخت افزارها کاراترند؛ مشروعیت دفاع، مهمترین قدرت نرم افزاری در جنگ تحمیلی بود، گفت: اعتماد به رهبری، مقامات کشور و فرماندهان جنگ دومین قدرت نرم افزاری بود؛ مردم عاشقانه فرزندان خود را به میدان می فرستادند.

روحانی افزود: نکته دوم در بحث نرم‌افزار اعتماد مردم است؛ اگر مردم به سازمان رزم و به فرماندهان میدان و دفاع و به مقامات ارشد سیاسی کشور اعتماد نداشته باشند، نمی‌آیند. نه خودشان می‌آیند در میدان جنگ نه بچه‌ها و همسرانشان را می‌فرستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر می‌بینید مردم فرزندان خود را با افتخار بدرقه می‌کردند و اگر جنازه آنها برمی‌گشت و به آن فخر می‌کردند به خاطر این بود که به فرماندهان جنگ اعتماد داشتند، گفت: اگر اعتماد به فرماندهان جنگ نبود و بنا بود هر روز تردید کنیم و یک عملیات واقع می‌شد و صدها ساعت بحث می‌کردند که این عملیات و جایی که حمله کردیم و ساعتش خوب بود یا نبود و تعداد کشته‌ها متناسب بود یا نبود، پیروز نمی‌شدیم.

روحانی با اشاره به مذاکرات هفته‌های اول جنگ در مجلس اول گفت: در آن مجلس بنا به احساس وظیفه نماینده‌های استان‌هایی که مورد تجاوز قرار گرفته بودند، هر روز یک بحثی بود. بعضی داد می‌زدند و می‌گفتند فرماندهان را بخواهید. مشکلات زیاد بود روزهای اول جنگ بود نه ارتش آنچنان آماده بود نه سپاه نه نیروهای انتظامی. ما آمادگی جنگ نداشتیم. سال‌های اول انقلاب با مشکلات ماه‌های اولیه انقلاب مواجه بودیم. در این وضعیت هر روزی یک فرمانده ارتش احضار می‌شد. در مجلس و سر و صدا و داد و فریاد و آن آقا هم نکاتی را می‌گفت. هفته بعد امام پیغام داد که ربط ندارد مجلس این کارها را پشتیبانی و کمک کند.

وی افزود : اگر مجلس می‌خواست هر روز تحقیق و تفحص کند در هر عملیاتی نمی‌شد اگر کار را به اهلش واگذار نکنیم و اعتماد نکنیم و بخواهیم قدم قدم درباره مسائل چه جنگ چه مسائل دیگر هر روز صبح به پروژه‌ای که به پیمانکار سپردیم سرکشی کنیم کار پیش نمی‌رود.

روحانی یکی از مشکلات امروز کشور را احساس وظیفه زیادی خواند و گفت: همه می‌خواهیم درباره همه مسائل احساس وظیفه کنیم. چارچوبی وجود دارد. امام در جنگ نقش‌هایی داشت که برای مردم تبیین نشده است. کلیت را می‌دانند. اما اگر گاهی ارشاد و نصیحت و نهیب امام نبود جنگ اداره نمی‌شد. الحمدالله در دفاع مقدس و جنگ تحمیلی روز به روز این اعتماد بیشتر شد. لحظه اول که جنگ شروع شد مردم در بهت بودند. کسی فکر نمی‌کرد یک دفعه ساعت ۲ بعد از ظهر مراکزی در تهران بمباران شود. اگر سخن قاطع امام (که گفت دزدی آمده سنگی پرتاپ کرده و مردم جواب می‌دهند) اگر این قدرت و امید امام نبود، این کار انجام نمی‌شد.

وی ادامه داد : صبح فردا در مهرماه، ۱۴۰ فروند هواپیمای نیروی هوایی ما به نقاط مختلف و مراکز مختلف در شهرهای مختلف عراق هجوم آوردند. اولا یک ضربه سختی از لحاظ روحی و روانی و عملیاتی به عراق وارد کردند. از طرفی امیدی ایجاد شد. ساعت ۸ صبح که آمدیم مجلس؛ من از این عملیات مطلع بودم. مقام رهبری نماینده امام در شورای عالی دفاع بود و من درب مجلس رهبری را دیدم و در مورد حمله صحبت کردیم و من نکاتی را گفتم. رهبری اول مجلس پشت تریبون آمد و این خبر را اعلام کرد و این امید را ایجاد کرد و روز به روز اعتماد و امید بیشتر شد تا اینکه عملیات‌های بزرگ ما شروع شد، یک سال بعد از این تجاوز شکستن حصر آبادان را داشتیم که عملیات بزرگی بود. پشت سر آن عملیات‌های مهم‌تر واقع شد.

روحانی تاکید کرد: روز به روز اعتماد و امید مردم به آینده جنگ بیشتر شد. این نرم افزارها اگر نبود میدان جنگ که سخت افزار است، موفق نبود. مشروعیت جنگ برای مردم واضح شده بود مردم به مسئولان عالی سیاسی و نظامی اعتماد داشتند. مردم به ارتش و سپاه و بسیج و سایر نیروها اعتماد داشتند و امید داشتند و روز به روز این امید برای پیروزی بیشتر شد.

وی افزود: ما توانستیم در یک جنگ بسیار مهم که شوروی و فرانسه و آلمان و همه کشورهای مرتجع منطقه به عراق کمک می‌کردند، پیروز شویم. بعد از حمله صدام به کویت این واضح‌تر شد. امیر کویت و شاه عربستان و کشورهای منطقه و بقیه گفتند چقدر به صدام کمک کرده بودند و معلوم شد به‌آنها سلاح شیمیایی داده بود و اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها چه کمکی کرده بودند. معلوم شد چطور فرزندان این مرز و بوم در برابر همه شیاطین ایستاده بودند و چنگ را به پیروزی رساندند.

روحانی با بیان اینکه دفاع مقدس تابلوی زیبایی از ایثار، استقامت، حماسه و پیروزی است که به دست ایثارگران نقاشی شده است، اظهار کرد: شهدا و خانواده‌های آنها و همه جانبازان، آزادگان و ایثارگران معلمان بزرگ ما در زندگی هستند.

رییس شورای عالی امنیت ملی بر لزوم ارتقای قدرت ملی تاکید کرد و گفت:‌ قدرت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و دفاعی تشکیل دهنده قدرت ملی هستند که اگر این ۴ قدرت با هم نباشد، نمی توان از کشور دفاع کرد. در همان دوران دفاع مقدس اگر نمی‌توانستیم میدان جنگ را اداره کنیم و مهمات و غذا برسانیم، مگر جنگ اداره می‌شد؟ اگر نفت را نمی‌توانستیم بفروشیم چگونه ارز مورد نیاز را تامین می‌کردیم؟

وی ادامه داد: علت اینکه رهبری و مرحوم آیت‌الله‌ هاشمی بنده را فرمانده پدافند هوایی کشور کردند، به خاطر خارک بود. بعد از بمباران خارک، دو هفته صادرات نفت قطع شد از این رو آیت‌الله خامنه‌ای گفتند پدافند هوایی برای ما حیاتی است. من نمی‌پذیرفتم بعد حضرت آقا گفت من از جانب امام به شما تکلیف می‌کنم. اگر ما خارک نداشتیم، نمی توانستیم نفت بفروشیم. اگر نیروی دریایی ما نمی‌توانست نفت‌کش‌ها را اسکورت کند، چگونه می‌خواستیم جنگ را اداره کنیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه قدرت سیاسی و نظامی باید در کنار هم باشد، خاطرنشان کرد: در زمان جنگ یک روز هم انتخابات به تاخیر نیفتاد. امام می‌توانست با توجه به شرایط جنگ بگوید که انتخابات برگزار نشود و مجلس با همان نفرات کار خود را ادامه دهد اما گفت انتخابات در همان روز باید برگزار شود.

وی به اهمیت قدرت فرهنگی اشاره کرد و گفت:‌ مردمی که به جبهه می‌رفتند، این کار را داوطلبانه انجام می‌دادند. مردم گاهی در شناسنامه خود دستکاری می‌کردند تا بتوانند به جبهه بروند. اگر آن ایمان و اعتقاد نبود، نمی‌شد که به پیروزی برسیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد:‌ مردم باور کردند فردی که قدم در میدان جنگ می‌گذارد، همین که غبار بر کفش‌های او می‌نشیند، شعله‌های آتش جهنم به او نمی‌رسد. مردم به این اعتقاد داشته و باور داشتند که مظلوم هستند و جنگ بر آنها تحمیل شده است.

روحانی با بیان اینکه ما قدرت ملی را نیاز داریم که ترکیب قدرت‌ها است، اظهار کرد: قدرت سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و دفاعی همیشه باید کنار هم باشند. نیروهای مسلح در کنار دولت، دولت در کنار حوزه‌های علمیه و حوزه‌های علمیه کنار مردم باشد. اگر در کنار هم نباشیم در اقتصاد و فرهنگ دچار مشکل می‌شویم.

وی از علوم پیشرفته به عنوان قدرت جدید یاد کرد و گفت: در دنیای امروز همه همدیگر را تهدید می‌کنند. به نظرم بعید است که به نقطه‌ای برسیم که دنیا گل و بلبل شود و فعلا همه در حال تهدید یکدیگر هستند. شاهد هستیم که آمریکایی‌ها با چه زبان وقیحانه‌ای روسیه را با سلاح اتمی تهدید می‌کنند. همه آنهایی که فریاد می‌زنند سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای باید از بین برود، خود از آن برای تهدید رقبایشان استفاده می‌کنند. در این شرایط آیا می‌توان گفت که زمان صلح و برادری است و ما قدرت دفاعی نمی‌خواهیم؟ ما همیشه قدرت نظامی می‌خواهیم و تا زمانی که تهدید علیه ما وجود دارد ما برای ایستادگی در برابر هر تهدیدی باید قدرت دفاعی‌مان را تقویت کنیم. اگر می‌توانیم که به حمدالله نیز توانسته‌ایم خودمان می‌سازیم و اگر نه آنها را می‌خریم.

وی تصریح کرد: ما باید آنچنان قدرتمند باشیم که دشمن و تهدیدکننده ما جرات تهدید نداشته باشد. این گرفتن جرات یا باید بخاطر این باشد که از کسب موفقیت در صورت حمله مایوس شود یا بداند هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه قدرت ملی برای جنگ نیست بلکه برای صلح است، گفت: ما برای صلح عزتمندانه و مقتدرانه قدرت پیدا می‌کنیم. ما باید‌ آماده باشیم برای اینکه بتوانیم تهدیدات را از سر مردم دفع و رفع کنیم. برای این کار ملت و مسئولان ما برای توانمندی دفاعی‌شان نیاز به مذاکره و توافق با هیچ قدرتی ندارند و نخواهند داشت. صحبت و بحث می‌کنیم و اگر مقامی آمد به او جواب قاطع می‌دهیم.

وی تصریح کرد: ما آنچه برای نیاز به دفاع از کشور با هر قدرتی را نیاز داشته باشیم در چارچوب قوانین و فتاوای رهبری تهیه خواهیم کرد.

روحانی تاکید کرد : ما دنبال سلاح کشتار جمعی نیستیم هم به خاطر تعهدات بین‌المللی هم از آن بالاتر فتوای رهبری و دین و شرع‌مان.

روحانی خاطرنشان کرد: قدرت ملی در چارچوب حزب و جناح نمی‌گنجد. تمام احزاب و تفکرات و جناح‌ها ذیل این قدرت تعیین می‌شوند. قدرت ملی یعنی همه باید با هم باشیم در قدرت سیاسی و اقتصادی همه باید با هم باشیم. در قدرت فرهنگی همه باید دوش به دوش هم حرکت کنیم. در قدرت دفاعی همه باید کنار نیروهای مسلح باشند. هر یک از نیروهای مسلح و مردم و دولت یک وظیفه دارند. در قدرت دفاعی، تبیین ارزش‌ها و از جمله ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس در داخل حزب زیر خیمه حزب نمی‌رود. مربوط به کل ملت ایران است. مگر همه مردم در جبهه نبودند؟ کسی در جبهه می‌پرسید تفکر حزبی‌ات چیست ‌؟ هرکه به کشور علاقه داشت مسلمان، یهودی، زرتشتی می‌آمد همه در کنار هم بودیم و کمک می‌کردیم. امروز هم باید مدافعین ما در سراسر کشور و نیروهای مسلح ما بالای جناح و حزب بیاستند. قدرت‌های ملی باید بالای جناح بیاستند.

وی با بیان اینکه تمام آثار و ارزش‌های دفاع مقدس هم بالای جناح باید باشد، گفت: اگر راهیان نور داریم هر ایرانی رفت باید آن را برای خود ببیند. اگر موزه دفاع مقدس داریم هر ایرانی و هر علاقه‌مند به انقلاب باید آن را برای خود ببیند. به هیچ وجه نباید رنگ جناح و حزب بگیرد. در دفاع مقدس همه عزیزان و سروران ما از شهید خرازی و همت و زین‌الدین و هاشمی و صیاد شیرازی و آبشناسان و ستاری و نامجو و فکوری و فلاحی همه شهدای ما از ارتش و سپاه و نیروی انتظامی و مردم، اینها همه اسطوره‌های مقاومت کشور هستند.

روحانی گفت: یک وقت در کشور فردوسی می‌خواست شعر بگوید دنبال اسطوره‌ای به نام رستم رفت و در سایه این اسطوره ملتی را منسجم کند. امروز ما اسطوره‌های واقعی داریم. رستم‌های دستان واقعی داریم نیاز به اسطوره نداریم شرح زندگی هر کدام از این‌ها می‌تواند الگوی ما باشد. به این دلیل نشر آثار شهدا و ایثارگران و موزه ها ارزش فوق العاده‌ای برای ما دارد این موزه‌ها باید ملت را منسجم‌تر کند و روحیه ایثار را ببرد بالا. هرچه این موزه‌ها شلوغ‌تر شود برای تهدیدات ما بازدارنده است فقط سلاح بازدارنده نیست. حضور مردم در مساجد و عاشورا و اعتکاف و راهیان نور و موزه‌های دفاع مقدس و عشق آنها به رهبری بازدارنده است باید از این توان استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور گفت : من تشکر می‌کنم از همه نیروهای مسلح و از ستاد کل از سردار باقری که از رزمندگان دفاع مقدس از آغاز تا پایان بودند. یاد می‌کنیم از برادر شهیدشان حسن باقری که من از نزدیک قبل از عملیات والفجر مقدماتی خدمت ایشان رسیدند. ایشان توضیحاتی می‌داد و من دچار حیرت شدم که یک جوان تا این اندازه مسلط است همه رودخانه‌ها و تپه‌ها را می‌شناخت. در آن قرارگاه سرداران بزرگ بودند ایشان کاملا مسلط بود.

روحانی گفت: امروز فضای مجازی باید به فرصت تبدیل شود. فضای مجازی هست و کاری نمی‌شود کرد. جوانان ما قادرند از این فضا استفاده کنند. ما باید بتوانیم روحیه ایستادگی و مقاومت را چنان بالا ببریم که هیچ دشمنی جرات نکند در خاک سرزمین ما توطئه‌ای علیه نظام و مردم کند و رزمندگان ما در این سال‌ها در کشورهای دوست به عنوان دفاع از حرم و مسلمانان فداکاری کردند و نشان دادند گرچه سی سال از جنگ گذشته ولی روحیه ایثار در برابر دشمنان وجود دارد و انشاالله این روحیه روز به روز بالاتر برود و نسل ما آماده فداکاری باشد که اگر اینطور شود خدا یاری خواهد کرد.

 • حسن روحاني
 • رئيس جمهور
 • قدرت ملي
 • چارچوب
 • حزب
 • جناح
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sun, 04 Feb 2018 12:44:10 +0330
  كواكبيان: از رای به روحانی پشیمان نیستیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16767-كواكبيان-از-رای-به-روحانی-پشیمان-نیستیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16767-كواكبيان-از-رای-به-روحانی-پشیمان-نیستیم كواكبيان: از رای به روحانی پشیمان نیستیم

  یک عضو شورای مرکزی فراکسیون امید با تاکید بر اینکه از رای به روحانی پشیمان نیستیم، گفت: ما به روحانی رای دادیم ولی در عین حال انتقاداتمان را نیز مطرح می‌کنیم. نمونه بارز آن موضوع افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه است که بسیاری از نمایندگان مخالف هستند.

  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، مصطفی کواکبیان با تبریک ولادت حضرت مسیح مبشر صلح و آزادی و محبت به همه صلح دوستان جهان به خصوص هموطنان مسیحی در تذکری در پایان جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) گفت: به نظر می‌رسد از برخی از صحبت‌هایم استنباط درستی نشده است؛ به طوری که عده‌ای گفته‌اند که اصلاح طلبان از رای به این دولت پشیمان شده‌اند که چنین چیزی درست نیست ما همچنان از این دولت حمایت می کنیم.

  وی افزود: در آن زمان هم خیرالموجودین را حتما آقای روحانی می‌دانستیم و پشیمان هم نیستیم اما مفهوم این صحبت آن نیست که انتقاد از دولت نکرده و چون زمانی رای مثبت داده‌ایم دیگر انتقاد نکرده و در مجلس منفعل باشیم. قطعا با مشاهده هر عیبی تذکر می‌دهیم. لازم است دولت نیز به افکار عمومی توجه کند.

  نماینده تهران با تاکید بر اینکه قطعا مجلس براساس نظر دولت درباره گرانی‌های پیش بینی شده در بودجه عمل نخواهد کرد، گفت: خیلی از نمایندگان مخالف افزایش قیمت فرآورده های نفتی و بنزین هستند و حتی درباره موضوع یارانه‌ها نیز بحث هایی داریم.

  کواکبیان در ادامه با اشاره به مشکلات تهران گفت: مردم مظلومی در تهران داریم که پایتخت نشین هستند اما دارای بسیاری از مشکلات هستند که انگار کسی فکر آنها نیست.

  وی خاطر نشان کرد: مردم در لواسان و اوشان شاهد خراب شدن خانه‌های چندین ساله‌شان هستند. این مسئله در درکه و سولقان نیز دیده شده است که باید توجه و دقت کافی برای جلوگیری از تضییع حق مردم صورت گیرد.

  این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان خطاب به وزیر نفت گفت: چطور ما در جنگ عراق علیه کویت توانستیم به راحتی چاه‌ها را خاموش کنیم اما اکنون بعد از گذشت دو ماه هنوز چاه رگ سفید روشن است که باید دلیل آن روشن شود.

  • مصطفي كواكبيان
  • حزب مردم سالاري
  • نماينده
  • حسن روحاني
  • پشيمان
  • مجلس
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Tue, 26 Dec 2017 13:42:55 +0330
   سيدحسن خميني: سکوت نکرده ام http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16759-سيدحسن-خميني-سکوت-نکرده-ام http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16759-سيدحسن-خميني-سکوت-نکرده-ام سيدحسن خميني: سکوت نکرده ام

   یادگار گرامی امام با تاکید بر اجتهاد در اندیشه امام خمینی گفت: در شرایط فعلی عدم تبعیض، مبارزه با فساد، ریشه کن کردن فقر و مقابله با ظلم مهم‌ترین مطالبات جامعه است و از همین رو امروز باید بخش فقر ستیز و فسادستیز اندیشه امام پررنگ شود.

   به گزارش خبرنگار هم آوا، سیدحسن خمینی در دیدار سردبیر و اعضای تحریریه روزنامه وقایع اتفاقیه، به طرح پرسشی در خصوص دلیل اقبال قاطبه ملت ایران به امام خمینی پرداخت و یادآور شد: مردم آن روزگار با احزاب، جریانات و سیاستمداران آشنایی کامل داشتند و اینگونه نبود که یکباره امام آن‌ها را به صحنه آورده باشند، اما چگونه است در شرایطی که حتی رساله امام حق چاپ نداشت اکثریت مردم به سوی امام می‌روند؟ دلیل این اقبال آن است که جامعه احساس کرد امام پاسخ به دردهای تاریخی اوست و هرکس در سیمای امام پاسخ درد‌ها و مطالبات خود همچون استقلال خواهی، آزادی خواهی، فسادستیزی و... را می‌یابد.

   وی، ورود مجدد دین به عرصه اجتماعی را از آثار مهم انقلاب اسلامی دانست و گفت: بعد از هجمه سنگین مارکسیسم به دین، خصوصا با جاذبه‌های عدالت طلبانه و تبلیغات وسیع، بازگشت دین به عرصه جامعه در انقلاب اسلامی رخ می‌دهد؛ البته دینی که انقلاب اسلامی عرضه می‌کند، دارای نگاهی رو به جلو و نه ایستاده در گذشته است. امام نماد دینِ ظلم ستیز، فقر ستیز، آزادی بخش، استقلال ساز و زندگى بخش است.

   یادگار امام سپس با تاکید بر اجتهاد در اندیشه امام برای پاسخ به نیازهای روز، گفت: امروز اگر قرار باشد امام و مسیر ایشان حفظ شود باید امام را به عنوان دوای درد روزگار خودمان معرفی کنیم؛ در این راستا باید ابتدا درد را بشناسیم و سپس به گونه‌ای در اندیشه امام اجتهاد کنیم که درد جامعه را درمان کند.

   وی با تاکید بر نیاز جامعه به نماد و پرچم، از میان رفتن این نماد‌ها را مایه انشقاق در جامعه دانست و گفت: در شرایط فعلی عدم تبعیض، مبارزه با فساد، ریشه کن کردن فقر و مقابله با ظلم مهم‌ترین مطالبات جامعه است و از همین رو امروز باید بخش فقر ستیز و فسادستیز اندیشه امام پررنگ شود.

   سید حسن خمینی با تاکید بر اینکه هرچقدر نقاط وحدت را در جامعه بیشتر کنیم هویت ملی مردم تقویت شده است، تصریح کرد: یکی از نمادهای وحدت و هویت ملی امام است و بنابراین، همه باید تلاش کنیم همانطور که ایشان نماد و هویت دیروز و امروز جامعه ما هست، شخصیت ایشان نماد فردای جامعه ما هم باشد؛ امری که با توجه به اندیشه امام در خصوص تأثیر زمان و مکان در اجتهاد و بعد پویایى فقه امکان پذیر است.

   سید حسن خمینی، زبان، دین، مذهب و فرهنگ را عوامل عوامل اصلی وحدت خواند و تاکید کرد: ایران آنجاست که فرهنگ ایرانی حضور دارند و به‌‌ همان دلیل که مولوی و ابوریحان بیرونی به رغم تولد در بخشی خارج از ایران، ایرانی هستند امیرالمومنین (ع)، امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) هم ایرانی هستند، زیرا قسمت مهمی از فرهنگ ایران را تشکیل می‌دهند.

   وی به دست اندرکاران وقایع اتفاقیه توصیه کرد: مخاطب را بشناسید و آن را گم نکنید، چرا که سرمایه یک رسانه مخاطب مستقیم آن است و لذا برای بدست آوردن دل کسی که یکبار شما را می‌خواند مخاطب اصلی را نرنجانید و کاری نکنید که آنان دچار سردرگمی شوند.

   یادگار امام در این دیدار در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران روزنامه وقایع اتفاقیه مبنی بر اینکه دلیل سکوت شما چیست، گفت: سکوت نکرده‌ام، بلکه روش همیشگی را دارم و اگر بیان موضوعی را لازم بدانم یک لحظه در سخن گفتن تردید نمی‌کنم؛ اما گاهی سخن گفتن زیاد از حد سودی ندارد.

   در ابتدای این دیدار سرگه بارسقیان و جمعی از اعضای تحریریه وقایع اتفاقیه، دغدغه‌ها و پرسش‌های خود را با سید حسن خمینی در میان گذاشتند.

   چگونگی تبیین ارزش‌های انقلاب و امام خمینی برای نسل جدید و خارج کردن آن‌ها از انحصار، چرایی حجم بالای فساد در کشور و... از محورهای سخنان حضار بود.

   • سيدحسن خميني
   • سكوت
   • يادگار امام
   • دولت
   • مردم
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Mon, 25 Dec 2017 14:15:32 +0330
    نبود هاشمی نباید دلیلی براي از بین رفتن اعتدال باشد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16758-نبود-هاشمی-نباید-دلیلی-براي-از-بین-رفتن-اعتدال-باشد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16758-نبود-هاشمی-نباید-دلیلی-براي-از-بین-رفتن-اعتدال-باشد نبود هاشمی نباید دلیلی براي از بین رفتن اعتدال باشد

    یک عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: اگر آقای هاشمی رفسنجانی در حال حاضر در قید حیات بودند بنای خیلی از مسایل که الان موجب بعضی از اختلافات شده را به درستی هدایت می کرد.

    به گزارش خبرنگار هم آوا، فاطمه سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این که خلاء هاشمی رفسنجانی در این یک سال به خوبی در کشور حس شده است،‌ گفت: آقای هاشمی کسی بود که بنای اعتدال و دوستی را در کشور گذاشت و اکنون جایشان خیلی خالی است.

    نماینده مردم تهران در مجلس همچنین با بیان این که مردم ایران به خوبی خلاء آقای هاشمی رفسنجانی را حس می‌کنند، اظهار کرد: امیدوارم نبود ایشان دلیلی بر این نباشد که یاد وی و بنایی که برای دوستی و اعتدال گذاشته بودند،‌ از بین برود.

    این نماینده اصلاح طلب مجلس خاطرنشان کرد: هر چه از نبود ایشان می گذرد باید تفکرات سیاسی و احزاب برای نگهداشت جمهوری اسلامی به یکدیگر نزدیک شود. در زمان انتخابات سال جاری هم شاهد بودیم که مردم حتی با نام و یاد ایشان سر صندوق‌های رأی آمدند، انتخابات خوبی هم در کشور برگزار شد و این نشان می دهد مردم به کشور و نظام اهمیت می دهند.

    وی در پایان تاکید کرد: نبود ایشان را کاملا حس می‌کنیم و اگر آقای هاشمی بودند بنای خیلی از مسایل را که الان موجب بعضی از اختلافات شده به درستی هدایت می کرد.

    • فاطمه سعيدي
    • هاشمي رفسنجاني
    • اعتدال
    • فراكسيون اميد
    • دولت
    • مجلس
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Mon, 25 Dec 2017 14:11:37 +0330
     احقاق حق شهروندی و تامین معیشت وظیفه حاكميت است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16744-احقاق-حق-شهروندی-و-تامین-معیشت-وظیفه-حاكميت-است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16744-احقاق-حق-شهروندی-و-تامین-معیشت-وظیفه-حاكميت-است احقاق حق شهروندی و تامین معیشت وظیفه حاكميت است

     وزیر اطلاعات با بیان اینکه مردم باید امنیت و سلامت را به عنوان نعمت‌های نامحسوس درک کنند، گفت:‌کسانی که با نظام اسلامی سر ستیز ندارند و در درون نظام قرار دارند باید از خدمات اسلامی بهره مند شوند.

     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی امروز در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی گفت: رضایت عمومی، سرمایه اجتماعی دستگاه‌های اجرایی و نظام است و ثبات امنیت را تضمین خواهد کرد.

     وی احقاق حق شهروندی، تامین معیشت و اجرای عدالت را به عنوان وظیفه حکومت اسلامی برای همگان برشمرد و گفت: کسانی که با نظام اسلامی سر ستیز ندارند و در درون نظام قرار دارند باید از خدمات اسلامی بهره مند شوند.

     وزیر اطلاعات با اشاره به این که نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمتگزار مردم است و باید از مشکلات آنها گره گشایی کند، خاطر نشان کرد: مردم باید امنیت و سلامت را به عنوان نعمت‌های نامحسوس درک کنند.

     علوی دلسوزی و منفعت مسلمان را از ویژگی‌های رسول اکرم (ص) دانست و افزود: هرچه دلسوزی برای مردم تقویت شود، ثمره آن برای جامعه بیشتر خواهد بود و همه مسئولان باید نشاندن لبخند بر روی چهره مردم به ویژه مستضعفان و محرومان را سر لوحه کار خود قرار دهند.

     وی امنیت بی‌بدیل جمهوری اسلامی ایران را ثمره همدلی و هم افزایی مسئولان و مدیران به ویژه جامعه اطلاعاتی دانست و تاکید کرد: امیدواریم فرصت خدمت را به نحو احسن قدر بدانیم و به آن نگاه دنیایی نداشته باشیم، چرا که در این صورت بی‌ارزش خواهد بود.

     وزیر اطلاعات بیان کرد: حکومت در اسلام ارزش ذاتی ندارد و هدف نیست، بلکه وسیله‌ای برای امتحان و آموزش الهی است و نعمتی برای خدمت رسانی بی‌منت به مردم است.

     علوی با اشاره به سیره امیرالمومنین (ع) در این زمینه گفت: نباید به مسئولیت به عنوان طعمه نگریست، بلکه ریاست دنیوی اگر به خدمت رسانی به مردم ختم شود، ارزشمند است و شکر این نعمت ادای تکلیف و خدمت به مردم است.

     وی با قدردانی از تلاش‌های مدیرکل قبلی اطلاعات خراسان رضوی، مدیرکل جدید این استان را معرفی کرد و از شورای تامین استان خواست همراهی و همدلی گذشته را همچنان استمرار بخشند.

     • وزير اطلاعات
     • حق شهروندي
     • تامين
     • معيشت
     • حاكميت
     • دولت
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sun, 24 Dec 2017 14:09:23 +0330
      تغییرات و جا به جایى فرمانداران تا پایان بهمن ماه http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16740-تغییرات-و-جا-به-جایى-فرمانداران-تا-پایان-بهمن-ماه http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16740-تغییرات-و-جا-به-جایى-فرمانداران-تا-پایان-بهمن-ماه تغییرات و جا به جایى فرمانداران تا پایان بهمن ماه

      سخنگوی وزارت کشور از تغییرات و یا جابه جایی فرمانداران تا پایان بهمن ماه خبر داد.

      به گزارش خبرنگار هم آوا٬ سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور گفت: بر اساس دستور وزیر کشور و در جلسه شورای معاونین، مقرر شد تغییرات فرمانداران در دولت دوازدهم، حداکثر تا پایان بهمن ماه سال جاری انجام شده و در اسفندماه همایش فرمانداران سراسر کشور به منظور تبیین سیاست‌ها و برنامه‌های دولت برگزار شود.

      سخنگوى وزارت کشور، جوانگرایی، شایسته‌سالاری و مشی اعتدالی را رویکردهای اصلی در انتخاب فرمانداران دولت دوازدهم دانست و افزود: ارزیابی جامعى از عملکرد فرمانداران کنونی انجام شده است و مبتنی بر سیاست های دولت، تصمیم گیری درخصوص فرمانداری ها در دستور کار وزارت کشور قرار دارد.

      سامانی درباره آخرین وضعیت تغییر استانداران در دولت دوازدهم اظهارداشت: به منظور افزایش شتاب حرکت اجرای برنامه های دولت و وزیر کشور و همچنین تحقق وعده های رئیس جمهوری، با شروع بكار دولت دوازدهم، تغییر استانداران بر اساس ارزیابی هاى دقيق در دستور کار قرار گرفت.

      وی با بیان اینکه از ابتدای آغاز به کار دولت دوازدهم تا کنون 23 استاندار تغییر یافته اند، گفت: قرار نیست تمامی استاندارانی که در دولت یازدهم مشغول به فعالیت بودند و طبعاً کارنامه قابل قبولی هم داشته اند تغییر کنند بلکه تغییرات بر اساس ارزیابی های دقیق کارشناسی انجام می شود و استانداران تمامی استانها با قدرت در حال پیشبرد برنامه های دولت تدبیر و امید در استان خود هستند.

      سخنگوی وزارت کشور با رد هرگونه بلاتکلیفی در استان ها تاکید کرد: ابقاى استانداران دولت يازدهم به معناى بلاتكليفى نيست و تعدادى اندك از تغييرات باقيمانده هم در حال نهايى شدن است.

      سامانی یادآور شد: معرفی استاندار جدید برای یک استان کار بسیار مهم و حساسی است و باید همه ابعاد آن لحاظ شود زیرا ثبات مدیریت در استان ها منجر به افزایش بهره وری و کارآمدی بیشتر می شود.

      • تغييرات
      • جا به جايي
      • فرمانداران
      • وزارت كشور
      • دولت
      • بهمن
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sun, 24 Dec 2017 13:30:28 +0330
       منشور حقوق شهروندی نیازمند ضمانت اجرا است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16738-منشور-حقوق-شهروندی-نیازمند-ضمانت-اجرا-است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16738-منشور-حقوق-شهروندی-نیازمند-ضمانت-اجرا-است منشور حقوق شهروندی نیازمند ضمانت اجرا است

       سخنگوی حزب اتحاد ملت گفت: منشور حقوق شهروندی هنوز به یک قانون تبدیل نشده و از سطح گفتار فراتر نرفته است؛ از سوی دیگر اگر هم این منشور به قانون تبدیل شود تا زمانی که پشتوانه اجرایی اش مهیا نشود، اهمیت چندانی نخواهد داشت.

       به گزارش خبرنگار هم آوا، حسین نورانی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با منشور حقوق شهروندی و ضرورت اجرایی شدن آن اظهار کرد: نقطه قوت منشور حقوق شهروندی این است که در وهله اول خودش نوعی تولید گفتمان می‌کند و به مسائلی که ذیل حقوق بشر تعریف می شود تاکید می کند. نکته دیگر این است که برای کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند یک پشتوانه است.

       وی با اشاره به نقاط ضعف این منشور گفت: ما قوانین خوبی داریم که به دلیل عدم پشتوانه اجرایی پا را فرارتر از نوشته ها نگذاشته اند. منشور حقوق شهروندی هنوز به یک قانون تبدیل نشده است و از سطح گفتار فراتر نرفته است؛ از سوی دیگر اگر هم این منشور به قانون تبدیل شود تا زمانی که پشتوانه اجرایی اش مهیا نشود، اهمیت چندانی نخواهد داشت.

       نورانی نژاد ادامه داد: برخی موارد با قوانین بد روبه‌رو هستیم و برخی موارد کمبود قانون مطرح می شود؛ اما در موضوع حقوق شهروندی قوانین خوبی داریم که چون به اولویت تبدیل نشده است، هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است. حتی خود اصلاح‌طلبان که این موضوع را میان شعارهایشان مطرح می کنند بین دموکراسی خواهی، حقوق شهرندی و حقوق بشر تفکیک صورت داده‌اند، رقبای اصلاحلات هم که خیلی قائل به این گفتمان نیستند.

       وی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی یک دستاورد برای دولت است که به گسترش نیاز دارد ادامه داد: احزاب باید بتوانند حقوق شهروندی را تبیین کنند، از طریق آموزش به گسترش آن کمک کرده و دولت را همراهی کنند. در عین حال از دولت مطالبه کنند تا این منشور به حقوق تبدیل شود و بعد از آن هم نظارت بر اجرای آن صورت گیرد.

       این عضو حزب اتحاد ملت گفت: موضوعی که در این میان مطرح می شود این است که آیا ما می خواهیم موضوع حقوق بشر را به عنوان یک موضوع سیاسی بپذیریم یا خیر؟ پیش از این حقوق بشر را ذیل حقوق تعریف می کردند؛ اما امروزه به دلیل اینکه می خواهند در این حوزه اتفاقات خوبی بیافتد آن را ذیل جامعه شناسی سیاسی تعریف می کنند. اگر از این منظر به حقوق بشر و حقوق شهروندی نگاه کنیم آن زمان است که نتیجه گرایی هم در این موضوع وارد می شود. فراموش نکنیم که امر سیاسی به معنای سیاسی کاری نیست، بلکه معطوف به نتیجه شدنش مهم می شود.

       وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما یکی از بزرگ‌ترین کشورهای پذیرنده مهاجر و پناهنده هستیم. خیلی از مردم کشورهای همسایه به ایران آمدند، اگر ما حقوق شهروندی را دنبال می کنیم باید حقوق این دسته از افراد را هم در نظر بگیریم. این موضوع جزو بخش هایی است که در منشور حقوق شهروندی کم رنگ است.

       نورانی نژاد در ادامه یادآور شد: موضوعاتی مثل حقوق بشر و حقوق شهروندی در کشور ما مورد غفلت واقع شده اند. کسانی بودند که در داخل شعار این موضوع را می دادند، اما در خارج نان‌شان را خوردند. به همین دلیل دغدغه حقوق شهروندی و بشر اهمیتش را از دست داده ‌اند. به هر حال دولت تدبیر و امید رای بالایی داشته و مورد توجه جامعه قرار دارد. طرح این موضوع توسط این دولت باعث می شود که سایه سنگین کسانی که از نام حقوق بشر نان به دست آوردند کم رنگ تر بشود .

       وی در پایان گفت: مولاوردی کسی است که از سوی فعالان مدنی به عنوان مدیری دانا و با قابلیت بالا شناخته می شود. او حقوق را خوب می شناسد و فعالیت‌های خوبی انجام داده است. در چهار سال اول دولت تدبیر امید هم تجراب خوبی به دست آورده است. الان دوره میوه دادن مدیریت ایشان است، حضور او در این حوزه امیدها را برای تحقق حقوق شهوندی بالا می برد.

       • منشور حقوق شهروندي
       • نيازمند
       • ضمانت اجرا
       • اتحاد ملت
       • دولت
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sun, 24 Dec 2017 13:26:53 +0330
        موسوي لاري: مردم از حذف کردن خوششان نمی آید http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16729-موسوي-لاري-مردم-از-حذف-کردن-خوششان-نمی-آید http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16729-موسوي-لاري-مردم-از-حذف-کردن-خوششان-نمی-آید موسوي لاري: مردم از حذف کردن خوششان نمی آید

        وزیر کشور دولت اصلاحات درباره مطرح شدن گفت‌وگو بین جریان‌های سیاسی گفت: آدم عاقل از گفت‌وگو بین جریان‌های سیاسی ناراحت نمی‌شود اما رقیب همیشه به دنبال حذف طرف مقابل بوده و برای همین است که همیشه مردم مقابل آن‌ها ایستاده‌اند زیرا آنان از حذف و طرد خوششان نمی‌آید.

        به گزارش خبرنگار هم آوا، حجت‌الاسلام عبدالواحد موسوی‌لاری در گفت‌و‌گو با ایلنا، درباره مطالبه‌گری حامیان رئیس‌جمهور (اصلاح طلبان) و همچین نقد مخرب دولت گفت: حتما ورای بعضی از انتقادات ممکن است انگیزه‌هایی وجود داشته باشد؛ اما می‌دانم آقای روحانی علاقمند هستند که جامعه به نحوی مطلبوب و خوبی اداره شود. تا جایی هم که اطلاع دارم ایشان از هر گونه نقد مثبت استقبال می‌کند.

        وی در پاسخ به این سؤال که عده‌ای هم در سال ۸۴ عبور از سید محمد خاتمی را کلید زدند‌‌ همان رفتاری که امروز با روحانی می‌شود و نتیجه‌اش حضور هشت ساله احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور در کشور شد این بار باید با این مقوله چگونه برخورد کرد، گفت: طی آن ساله‌ها یک عده محدودی این مسئله را بیان کردند، امروز هم همین طور است اما این دلیل نمی‌شود این را به کل جامعه تعمیم دهیم امروز یک عزم همگانی برای این مطلب نیست.

        وزیر کشور دولت اصلاحات درباره گفت‌و‌گو بین جریان‌های سیاسی و سران آنان که این روز‌ها از سمت برخی از افراد در جبهه اصولگرایان مطرح می‌شود، گفت: گام برداشتن به این سمت که کنش‌گران سیاسی با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند یک اصل عقلایی است؛ هیچ آدم عاقلی از اینکه جریان‌های سیاسی مختلف با یکدیگرتبادل نظر و گفت‌و‌گو کنند، نباید ناراحت شود.

        وی تاکید کرد: به طور قطع در این گفت‌و‌گو‌ها کنش‌گران سیاسی و فعالان این عرصه به یک نقاط مشترک خواهند رسید.

        موسوی لاری خاطر نشان کرد: جریان مقابل اگر به جای پرخاشگری، طرد، رد صلاحیت‌های بی‌مورد و بی‌دلیل، به گفت‌و‌گو تبادل نظر و پذیرش یک‌دیگر اعقتاد داشته باشد قطعا به صلاح جامعه خواهد بود.

        وی در پاسخ به این سؤال که آیا تغییر رویکرد اصولگرایان و پیشنهاد آنان مبنی بر گفت‌و‌گو میان دو جریان سیاسی کشور به دلیل رفتارهای اخیر احمدی‌نژاد و یاران وی است، گفت: اصلا نمی‌دانیم که این جریان تغییر تاکتیک و رویکرد داده است یا خیر. یا پیشنهادات حرف یک نفر از آنان است یا حرف کل جبهه اصولگرایی. به‌شخصه خیلی امیدوار نیستم که این جریان آمادگی پذیرایی این اصل (گفت‌و‌گو) را داشته باشد.

        این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: متاسفانه در تمام طول این مدت جریان مقابل روی حذف رقیب کار کردند و برای همین است که جامعه همیشه در برابر آنان موضع گرفته است، مردم از حذف و طرد خوششان نمی‌آید.

        • موسوي لاري
        • مردم
        • حذف
        • دولت
        • اصلاح طلبان
        • انتخابات
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Mon, 18 Dec 2017 13:39:19 +0330
         ظريف: زندگی امروز ما در گرو فهم دقیق تاریخ گذشته است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16728-ظريف-زندگی-امروز-ما-در-گرو-فهم-دقیق-تاریخ-گذشته-است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16728-ظريف-زندگی-امروز-ما-در-گرو-فهم-دقیق-تاریخ-گذشته-است ظريف: زندگی امروز ما در گرو فهم دقیق تاریخ گذشته است

         رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه زندگی امروز ما در گرو فهم دقیق تاریخ گذشته است، اظهار داشت: ما با فهم تاریخ روابط خارجی به دنبال بهره گیری از آن به منظور ارتباط آنها در گذشته و حال هستیم.

         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، محمدجواد ظریف صبح امروز در نخستین کنفرانس تاریخ روابط خارجی که در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، گفت: ایران به عنوان تمدنی کهن تاریخ‌ساز است، بازخوانی تحولات مرتبط با تحولات بین المللی به ویژه ۲۰۰ ساله اخیر که بازتاب آن در زندگی امروز هم وجود دارد امری مهم است.

         زندگی امروز ما در گرو فهم دقیق تاریخ گذشته است

         وی افزود: ایرانی‌ها از کهن‌ترین ایام سهم مهمی در برقراری ارتباط با دولت‌ها و ملت‌ها داشته‌اند و این امر در بستری از روابط تمدنی و فرهنگی استمرار داشته و در قالب رفتارهای دیپلماتیک تاکنون هم ادامه دارد.

         رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه زندگی امروز ما در گرو فهم دقیق تاریخ گذشته است، اظهار داشت: ما با فهم تاریخ روابط خارجی به دنبال بهره‌گیری از آن به منظور ارتباط آنها در گذشته و حال هستیم. باید توجه داشت که مطالعه تاریخ برای ما توقف در گذشته و افتخار صرف به داشته‌های تمدنی ما نیست؛ تاریخ برای ما باید برای درمان امروز جامعه خود و دیگر جوامع باشد و تاریخ برای درس گرفتن و بهتر زیستن است.

         ضرورت بازشناسی و بازخوانی ارزش‌ها و دستاوردهای علمی و فرهنگی گذشته

         ظریف با بیان اینکه آن چه بیش از هر زمان دیگری ما را به مطالعه تاریخ گذشته این سرزمین فرا می‌خواند، ضرورت بازشناسی و بازخوانی ارزش‌ها و دستاوردهای علمی و فرهنگی گذشته و چگونگی استمرار آنها در ارتباطات امروز ما به ویژه با مناطق همجوار است، تصریح کرد: حوزه تمدنی ایران و مناطق پیرامونی آن به دلیل اشتراکات فراوان دینی، زبانی و فرهنگی و سابقه چندین هزار سال تمدن انسانی از جمله مناطقی است که ابزارها و امکانات بازخوانی دستاوردهای علمی و فرهنگی گذشته را در اختیار دارد.

         وی افزود: یکی از مراحل آغازین شکل‌گیری بسیاری از تمدن‌های بزرگ جهان قدیم، چگونگی انشقاق تمدن موسوم به هند و اروپایی است که تمدن ایرانی و بسیاری از تمدن‌‌‌‌های کهن و تاثیرگذار بشری از آن نشات گرفته‌اند. حوادث بی‌شماری که بر این تمدن و شاخه‌های برگرفته از آن گذشته است، حقیقتی به نام تجربه تاریخی مشترک را به وجود می‌آورد که با فهم درست آن می‌توان راز درهم تنیدگی و اشتراکات فراوان فرهنگ‌ها و تمدن‌های برگرفته از تمدن ایرانی در حوزه آسیای مرکزی، قفقاز، هند، بین‌النهرین و خلیج فارس را بهتر درک ‌کرد.

         ایران جایگاه مهمی در تحولات حوزه‌های تاریخی و تمدنی داشته است

         این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان اینکه کشور ایران به عنوان حوزه تمدنی محوری با دارا بودن جلوه‌های عمیق فرهنگی و قرار گرفتن در یک موقعیت مهم جغرافیایی، جایگاه مهمی در تحولات حوزه‌های تاریخی و تمدنی داشته است، خاطرنشان کرد: کشور ما به دلیل قرار گرفتن در گذرگاه جهان قدیم، امنیت را برای کاروان‌‌‌های تجاری تامین و مبادلات فکری و فرهنگی را تسهیل می‌کرد و بر آن تاثیر می‌گذاشت.

         ظریف اضافه کرد: ایران طی قرون متمادی و به صورت مستمر به توسعه و شکوفایی اقتصادی و رونق تجارت در منطقه از طریق تامین امنیت و سهولت ارتباطات اقتصادی مناطق پیرامونی و مبادلات تجاری بین شرق و غرب جهان در مسیر جاده ابریشم کمک کرده است.

         ایرانِ امروز کشوری فعال و تاثیرگذار در مسائل منطقه‌ای و جهانی است

         وی با بیان اینکه این نقش‌‌‌آفرینی از یک پیوستگی تاریخی برخوردار است، ابراز داشت: سرزمین ایران در میانه تعاملات شرق و غرب عالم، مرکزی برای تبادل و تضارب آراء و اندیشه‌ها و همزیستی و تعامل اقوام و مذاهب مختلف در حوزه‌های شرقی و غربی تمدن ایرانی و اسلامی بوده است؛ به گونه‌ای که اندیشه‌های متضاد در کوره اعتدال ایرانی فرآوری شده‌اند و از تلفیق آنها با اندیشه اعتدال‌گرایانه و اشراقی ایرانی و ارزش‌‌های برگرفته از تمدن اسلامی، افکار و اندیشه‌های نوین و سازنده به منطقه و جهان ارائه شده‌اند.

         وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایرانِ امروز کشوری فعال و تاثیرگذار در مسائل منطقه‌ای و جهانی و خود یکی از کنشگران مهم روابط بین‌الملل است، عنوان کرد: تجربه تاریخی مشترک ما و همسایگان‌مان نشان می‌دهد که ایران در قرون گذشته نیز بر شکل‌گیری تحولات منطقه و جهان اثرگذار بوده است.

         ارمغان استقلال برای ایران، بدست آوردن اعتماد به نفس ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بود

         ظریف تاکید کرد: تاریخ معاصر ۲۰۰ ساله اخیر ایران نیز مملو از اتفاقات مهم و سرنوشت ساز و توأم با فراز و نشیب‌های زیادی بوده است؛ ولی لطف الهی و مقاومت پایداری مردم باعث شده تا کشور از دل بحران‌ها به سلامت عبور کند و استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ نماید.

         وی با تاکید بر اینکه باید به مهم‌ترین نقطه عطف تاریخ روابط خارجی ایران در دوران معاصر، یعنی انقلاب اسلامی، توجه جدی کرد، بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران، با شعار محوری «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی»، خواست تاریخی مردم ایران یعنی استقلال واقعی را تحقق بخشید. ارمغان استقلال برای جمهوری اسلامی ایران، بدست آوردن اعتماد به نفس ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بود.

         ایران، در موقعیت کنونی، کنشگری موثر و مثبت در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی است

         رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: مقاومت مردم ایران در چهار دهه گذشته، مخصوصا در دوران جنگ تحمیلی، درخت استقلال و اعتماد به نفس ما را بارور کرد و از این رهگذر است که جمهوری اسلامی ایران، در موقعیت کنونی، کنشگری موثر و مثبت در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی است.

         ظریف با بیان اینکه تاریخ روابط خارجی ایران در قرون گذشته مشحون از عبرت‌ها و درس‌هائی است که در شرایط بسیار پیچیده و سیال کنونی برای تحلیل و فهم تحولات بین‌المللی و مدیریت علمی و عملی سیاست خارجی نیازمند توجه است.، گفت: این آموزه دینی و قرآنی است که ما را به تأمل و اندیشیدن در سرنوشت و سرگذشت ملت‌ها و اقوام پیشین فرامی‌خواند. برای ما، توکل و اتکاء به حضرت حق، اعتماد به نفس و نهراسیدن از قدرت‌های مادی، جدی گرفتن خود و امکانات بومی، عبرت‌های مهم و بنیادینی است که هیچ کارگزار سیاست خارجی نمی‌تواند آنها را نادیده گیرد. همچنین دقت در تحلیل و اقدام و تصمیم‌گیری سیاست خارجی، عدم اعتماد به قدرت‌های استکباری و دوستی و تعامل با همسایگان را باید مد نظر قرار داد.

         هیاهوسالاران اندکی از تاریخ مقاومت مردم ایران در طول تاریخ را مطالعه کنند

         وی افزود: برای دیگران نیز، نگاهی گذرا به حرکت مردم ایران در تاریخ باید این واقعیت را روشن کند که مردمان این مرز و بوم، به حفظ هویت، تمامیت ارضی و استقلال همه جانبه خود بسیار حساسند و همانگونه که بارها تجربه شده است، در حفظ این ارزش‌های والا، جانفشانی کرده و می‌کنند.

         این دیپلمات عالی‌رتبه با اشاره به برخی از کشورها اظهار داشت: امیدوارم هیاهوسالاران بین‌المللی و منطقه‌ای، اندکی از تاریخ مقاومت مردم ایران در طول تاریخ را مطالعه کنند. روایت‌سازی و قالب‌بندی برخی از رسانه‌ها و نوشتارها در مورد اینکه ایران در پی احیای امپراطوری کهن و یا گسترش حوزه نفوذ سرزمینی خود است، همه گزاره‌های باطل و بی‌بنیادی هستند که فقط و فقط برای تنیدن در پروژه ایران‌هراسی ساخته و پرداخته شده‌اند.

         ایران منافع خود را در منطقه‌ای قدرتمند، پیشرفته و با ثبات می‌بیند

         ظریف یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران، برحفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه و استقلال آنها تأکید دارد و منافع خود را در منطقه‌ای قدرتمند، پیشرفته و با ثبات می‌بیند. جمهوری اسلامی منافع خود را در منطقه‌ای قدرتمند، پیشرفته و با ثبات می‌بیند.

         • محمدجواد ظريف
         • زندگي
         • امروز
         • تاريخ
         • فهم
         • وزارت خارجه
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Mon, 18 Dec 2017 13:37:30 +0330
          حزب اعتماد ملي: حامی و منتقد دولت هستیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16727-حزب-اعتماد-ملي-حامی-و-منتقد-دولت-هستیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16727-حزب-اعتماد-ملي-حامی-و-منتقد-دولت-هستیم حزب اعتماد ملي: حامی و منتقد دولت هستیم

          دفتر سیاسی حزب اعتمادملی با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت از دولت روحانی تاکید کرد که در شرایط کنونی، ناامیدی از روحانی یقینا به سود اردوگاه رقیب خواهد بود.

          به گزارش خبرنگار هم آوا، متن این بیانیه بدين شرح است:

          این روز ها به برکت فضای مجازی و گردش آزاد اطلاعات - اگرچه نقدهایی هم به آن وارد است – دولت دوازدهم و آقای دکتر روحانی مورد هجوم گسترده‌ای قرار گرفته‌اند. چنین امکانی، خود می‌تواند نقطه قوت دولت روحانی محسوب شود. در فضای آزاد و گفتمان انتقادی اگر مسئولانه و آگاهانه به تبادل اطلاعات پرداخته شود، نخبگان هر دو جناح، حامی و مخالف دولت، و بهتر از آن ها منتقدان آگاه به پردازش صحیح و عالمانه مسائل خواهند پرداخت و پس از مدتی کوتاه که جوش و خروش جایش را به آرامش داد، گوهر حقیقت جلوه نمایی خواهد کرد، بدون آنکه مانند گذشته برای اثبات حقانیت رفتارهای دولت و یا حقنه کردن مصلحت، نیاز به حصر و حبس و داغ و درفش باشد. مردم وقتی حقیقت را در می یابند، خودشان شیوه های مواجهه با آن را هم انتخاب می کنند.

          هم اندیشان مجموعه اصلاحات در حزب اعتماد ملی بر این باورند که از دولت حسن روحانی و به ویژه شخص ایشان باید حمایت کرد، اما منتقدانه. نقش "حامی منتقد" از نگاه ما از آن رو است که شرایط گزینش دکتر روحانی و دلایل رسیدن به وی به عنوان کاندیدای منتخب و پس از آن ساختار و شرایط سیاسی، اقتصادی و امنیتی حاکم بر کشور را باید در نظر داشته باشیم، مادامی که آن دلایل و این شرایط به قوت خود باقی هستند، باید حمایت مشروط و منتقدانه از ایشان هم صورت پذیرد.

          ما معتقدیم که در تضاد و تزاحم بین منافع ملت و مواضع دولت، همواره باید از حقوق ملت و الزامات رفتار مصلحانه حمایت کنیم. البته برای این منظور معیارهایی چون شفافیت در قول و عمل (سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی) دولت، قانون گرایی، حمایت از حقوق عمومی و خصوصی شهروندان، منتقدان و حتی مخالفان سیاسی، گردش آزاد اطلاعات، چرخش آزادانه و مسالمت آمیز نخبگان در مدیریت های ستادی و اجرایی کشور، آزادی بیان و عقیده، تقویت واقعی و حقیقی بنیان های مشارکت آفرین برای تعیین سرنوشت کشور به دست صاحبان اصلی آن یعنی آحاد ملت ایران که اصل 56 قانون اساسی" او را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است و هیچ کسی نمی تواند این حق الهی را از او سلب کند و یا در خدمت خود و یا گروهی خاص قرار دهد و ملت این حق خداداد را از طرق اصولی که در قانون اساسی آمده است اعمال می کند)، بسترسازی برای رشد و ایفای نقش احزاب قدرتمند و دولت سازنده نه دولت ساخته، فراهم آوردن امکانات مناسب وقانونی برای انجام انتخابات سالم و رقابتی بدون دخالت های جانبدارانه وجهت دهنده و تلاش و همکاری با دیگر دستگاه‌های حاکمیتی برای افزایش کارایی مجلس شورای اسلامی بویژه در حوزه های نظارتی که چالش همواره دولت ها و مجالس پیشین بوده اند، از مهم ترین شاخصه های عمل مصلحانه خواهند بود. البته این موارد از اهم مطالب و مطالبه های مردمی هستند که با دغدغه ملی و انقلابی در انتخابات های گذشته شرکت نموده و دوبار به آقای دکتر روحانی رای دادند.

          هرچند دراین مختصر مجال واگویی توفیقات دولت در پنج سال گذشته نیست، اما نباید فراموش کرد که همه این توفیقات به مدد حمایت و پشتیبانی صبورانه و ایثارگرانه مردمی محقق شد که در عرصه گزینش‌گری انتخاب‌های بهتری نداشته‌اند. انتخاب کار در مقابل بیکاری، رشد و توسعه در برابر عقب ماندگی اقتصادی و رکود بی سابقه تولید صنعت کشور، دور کردن سایه شوم محاصره شکننده اقتصادی و جنگ احتمالی ویرانگری که می‌توانست آخرین سرمایه‌های ملی را در معرض انهدام قرار دهد، مهار تورم افسارگسیخته در مقابل ادامه بی ثباتی پولی و مالی و بی سرانجامی فعالیت های سرمایه طلب، توقف حرکت موسسات مالی ناکار آمد و دلال که جز غارت اموال عمومی و گسیل کردن پول ملی به جانب دلالی منجر به سرقت و اختلاص دستارود دیگری نداشته اند به امید قاعده مندسازی و تقویت اقتصاد ملی با محوریت بانک مرکزی، تنش زدایی در سیاستگذاری های بین المللی و تعاملات سازنده با رویکرد توقف تهدید و عادی سازی مناسبات سیاسی و اقتصادی با جهان بیرون در برابر سیاست های تهاجمی و تنش آفرینی که موجب انزوای ایران شده بود. روشن است که این عبور مهم نیز محقق نمی شد الا در پناه حمایت مردم از دولت.

          در مرحله کنونی هم این مردم اند که باید به جای ناامیدی از دولت به خاطر کاستی‌ها، تقصیرها یا قصورهایش مهمیز نقد به پهلوی چموشی‌های قدرت و ثروت حواله کنند و خاطیان و فراموش کاران را به صراط مستقیم هدایت نمایند. دولت روحانی دولت برخواسته از متن اراده مردم است. حزب اعتماد ملی معتقد است اگر دولت را محصول اراده ملی و تعاملات اصلاحی کشور در حد مقدورات می دانیم باید در نقد دولت دچار تعارف و ملاحظه کاری نشویم. نباید از خوف آن که دولت را از دست می دهیم یا مخالفت ما در باره پاره‌ای از کاستی ها و ناتوانی های آن باعث تخریب و تهدید می شود به وادی توجیه هر عمل غیر قابل دفاعی از دولت در غلطیم.

          باید عالمانه و آگاهانه سهم گذشته و حال مخالفان دولت و جریان های تند و افراطی را در ناکامی برنامه های حسن روحانی احصا و تحلیل کرده، با وقوف به ابعاد متعدد و متنوع این کنش ها، واکنش مصلحانه و عزت‌مندانه ای نشان دهیم. به نظر می رسد اقتدارگرایان استراتژی دولبه‌ای را آغاز کردند: از یک سو ضمن تداوم حملات به نخبگان و گفتمان اصلاح طلبی و شعله ور نگاه داشتن تعارضات گذشته سعی بر برائت خود در آن وقایع و مقصر دانستن اصلاح طلبان دارند، و از طرف دیگر، ضمن ایجاد محدودیت های ساختاری و سیاسی در مقابل آقای روحانی در جهت ناکام نمودن ایشان در تحقق وعده های انتخاباتی، سعی می کنند طرفداران گفتمان اصلاح طلبی را از نخبگان این جریان فکری دلسرد نمایند.

          حزب اعتماد ملی معتقد است، در شرایط کنونی، اصلاح طلبان بیش از آنکه دولت را نماینده خود معرفی کنند، و در زیر چتر آن قراربگیرند، باید بر توان و ظرفیت اجتماعی و سیاسی خویش اعتماد و تکیه کنند. اگر از این ظرفیت حراست و پاسداری شود، بدون شک هم امکان ادامه حیات خود و هم توان کنترل و تقویت دولت و نهاد های دیگر را در مسیر منافع ملی خواهند داشت و هم آنکه مسئول کاستی های دولت نخواهند بود، ضمنا باید با صدای رسا اعلام نمایند که انتخاب آقای روحانی و حمایت از ایشان یک استراتژی حد مقدور در برابر محدودیت های ایجاد شده توسط جناح رقیب بوده است. اما در شرایط کنونی، ناامیدی از آقای روحانی و رها سازی دولتی که با این استراتژی بدست آمده است، یقینا به سود اردوگاه رقیب خواهد بود. اگر آنها از این رفتار نتیجه بگیرند بر فشار های شکننده خویش خواهند افزود. بنابراین حمایت ما از آقای روحانی و دولت او منتقدانه خواهد بود. از دولت در برابر اقتدار گرایان حمایت خواهیم نمود، اما از سیاست های محافظه کارانه و نیزگرایشات اقتدارگرایانه و خط ومشی های غیر مصلحانه و غیر مردم گرایانه آن انتقاد عالمانه و اخلاق مدارانه خواهیم نمود. در این مسیر سرمایه اصلی ما امید و تعامل سازنده با تمامی جریان های موثر در قدرت سیاسی از جمله دولت مستقر است. به امید پیروزی های پایدار و خردمندانه.

          دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی

          • حزب
          • اعتماد ملي
          • حامي
          • منتقد
          • دولت
          • بيانيه
          • حسن روحاني
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Mon, 18 Dec 2017 13:32:34 +0330
           دولت باید حمایت های اصلاح طلبان را منصفانه پاسخ دهد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16723-دولت-باید-حمایت-های-اصلاح-طلبان-را-منصفانه-پاسخ-دهد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16723-دولت-باید-حمایت-های-اصلاح-طلبان-را-منصفانه-پاسخ-دهد دولت باید حمایت های اصلاح طلبان را منصفانه پاسخ دهد

           یک عضو فراکسیون امید تاکید کرد که دولت باید حمایت‌های اصلاح‌طلبان را منصفانه پاسخ دهد.

           به گزارش خبرنگار هم آوا، حمید گرمابی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به انتقاداتی که این روزها علیه دولت مطرح می‌شود، اظهار کرد: انتقادات به دولت آقای روحانی دو نوع است، یک نوع نقد منصفانه از طرف دوستداران دولت است که نقد این گروه به‌جاست، چراکه وعده‌هایی که آقای روحانی در زمان انتخابات دادند با اتفاقاتی که در این مدت افتاده همخوانی ندارد و این سبب شده تا دوستداران و طرفداران دولت نگران شوند، عده‌ای دیگر نیز همه چیز را زیر سوال می‌برند که این هم نقد منصفانه نیست، این گروه همواره منتظر نقاط‌ضعف هستند و نقاط‌قوت را نمی‌بینند.

           این عضو فراکسیون امید با بیان اینکه دولت باید بین این دو نوع انتقاد تفاوت قائل شود، عنوان کرد: دولت باید از نقدهای منصفانه استفاده کند و سطح رضایت عمومی جامعه را در حدی نگه دارد که اتفاقاتی که در سال ۹۲ و ۹۶ افتاد دوباره تکرار شود.

           گرمابی گفت: یکی از جناح‌های اصلی که در انتخابات سال ۹۶ فعالیت‌های بسیاری کردند، اصلاح‌طلبان بودند و اگر حمایت بی‌دریغ آن‌ها نبود، امکان داشت که نتیجه دیگری در انتخابات رقم بخورد، این حمایت‌ها را باید به شکل منصفانه پاسخ داد و ارج گذاشت که در این زمینه کوتاهی شده است.

           گرمابی با اشاره به اینکه دولت باید حرف نقادان منصف و طرفداران دولت را بشنود، تصریح کرد: دولت باید از تمام افرادی که طرفدار دولت بودند و هنوز هم هستند کمک بگیرد. طرفداری نباید بی‌قیدوشرط باشد. طرفداری بی‌قیدوشرط مناسب و واقعی نیست. باید وقتی مشکلی دیده شد، مطرح شود تا تبعاتش گسترده‌تر نشود. اصلاح‌طلبان به این دلیل که دوست دولت هستند زبان به انتقاد می‌گشایند تا مشکلات انبوه و غیرقابل‌حل نشود.

           وی افزود: دولت باید با اصلاح‌طلبان مشورت کند، در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نظر آن‌ها را بشنود و استفاده کند و تلاش کند تا با تفکر جمعی و خردمندانه در مقابل مشکلات بایستد. مشکلات هم در خارج از کشور است که استکبار جهانی فشار می‌آورد و محدودیت ایجاد می‌کند و هم در داخل کشور مشکلات عدیده‌ای وجود دارد. این مشکلات نیاز به مشارکت جمعی همه به خصوص افرادی که طرفدار دولت بوده و هستند و با دیدن مشکلات زبان به انتقاد می‌گشایند، دارد.

           • حميد گرمابي
           • دولت
           • حمايت
           • اصلاح طلبان
           • فراكسيون اميد
           • منصفانه
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Mon, 18 Dec 2017 13:25:10 +0330
            اعلام آمادگی تاجزاده برای مناظره با احمدی نژاد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16692-اعلام-آمادگی-تاجزاده-برای-مناظره-با-احمدی-نژاد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16692-اعلام-آمادگی-تاجزاده-برای-مناظره-با-احمدی-نژاد اعلام آمادگی تاجزاده برای مناظره با احمدی نژاد

            معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات از موافقت خود با انجام مناظره با حمید رسایی و محمود احمدی‌نژاد خبر داد.

            به گزارش خبرنگار هم آوا، سیدمصطفی تاجزاده در گفت‌وگو با ایلنا، درباره دعوت یک تشکل دانشجویی اصولگرا برای برگزاری مناظره با حمید رسایی درخصوص حوادث سال‌های ۷۸ و ۸۸ در دانشگاه تهران گفت: من با انجام این مناظره با آقای رسایی در دانشگاه تهران موافقم. البته مناظره‌ درباره این دو حادثه باید به صورت جداگانه برگزار شود تا مشخص شود در هر کدام از آن سال‌ها چه بر جامعه گذشته است.

            وی با اشاره به برگزارکننده این مناظره اظهار داشت: برگزارکننده این مناظره صلاح نیست طرفدار یکی از طرفین باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم نمایندگان تشکل‌های دانشجویی اصلاح‌طلب و اصولگرا با همکاری و توافق با یکدیگر آن مناظره را برگزار کنند تا حرف و حدیثی پیش نیاید.

            این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: البته اکثریت مردم می‌دانند که در هر کدام از این سال‌ها چه اتفاقاتی رخ داده است ولی این مناظره می‌تواند به روشن‌تر شدن ابعاد آن فجایع کمک کند.

            تاجزاده همچنین درباره دعوت از وی برای مناظره از سوی یکی از طرفداران احمدی‌نژاد هم تصریح کرد: من آن جوان را نمی‌شناسم ولی با انجام این مناظره درباره عملکرد آقای احمدی‌نژاد هم موافقم البته با خود وی.

            وی افزود: من حاضر به انجام مناظره با آقای احمدی‌نژاد درباره عملکرد وی در هشت سال ریاست‌جمهوری‌اش و مقایسه آن با عملکرد دولت‌ اصلاحات هستم.

            سرپرست وزارت کشور در دولت اصلاحات یادآور شد: احمدی‌نژاد هر زمان که برای مناظره اعلام آمادگی کند، من آماده‌ام.

            • اعلام
            • آمادگي
            • مصطفي تاجزاده
            • مناظره
            • محمود احمدي نژاد
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sun, 10 Dec 2017 12:30:00 +0330
             بازتاب سفر بوریس جانسون به ایران در رسانه های جهان http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16680-بازتاب-سفر-بوریس-جانسون-به-ایران-در-رسانه-های-جهان http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16680-بازتاب-سفر-بوریس-جانسون-به-ایران-در-رسانه-های-جهان بازتاب سفر بوریس جانسون به ایران در رسانه های جهان

             سفر بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا به ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بریتانیا و جهان داشت.

             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، اغلب رسانه‌ها دلیل اصلی سفر وزیر خارجه بریتانیا به ایران را گاف سیاسی چندی پیش او در مورد دلیل سفر نازنین زاغری به ایران می‌دانند.

             رویترز در گزارشی سفر جانسون را برای رایزنی جهت آزادی نازنین زاغری خواند و نوشت: « انتظار می‌رود بوریس جانسون در سفر دو روزه خود به تهران فشارهایی برای آزادی زاغری به این کشور اعمال کند.»

             این خبرگزاری به دیدار دیروز ظریف با جانسون اشاره کرد و نوشت: « در این دیدار درباره همکاری‌های دوجانبه تجاری و اقتصادی تبادل‌نظر شده است.»

             این رسانه بریتانیایی به بازتاب رسانه‌ای سفر جانسون در ایران نیز اشاره کرده و نوشت: « در رسانه‌ها حرفی از صحبت‌ها درباره زاغری مطرح نشده است اما جانسون خودش پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که قرار است نگرانی‌های عمیقش درباره شهروند دوتابعیتی بریتانیا را به گوش مقامات ایرانی برساند.»

             رویترز همچنین به دیدار جانسون با علی شمخانی دبیر شورای علی امنیتملی و علی لاریحانی رییس مجلس هم اشاره کرده است.

             روزنامه «هرالد اسکاتلند» در گزارشی به نگرانی‌های عمیق وزیرخارجه انگلیس بابت نازنین زاغری و تاکید او به این نگرانی‌ها در سفرش به تهران اشاره کرد و نوشت: «جانسون به دنبال تلاش برای آزادی نازنین زاغری زندانی ایرانی –بریتانیایی در ایران، با جواد ظریف در تهران دیدار داشت.»

             در این گزارش ادعا شد: « ایران تابعیت دوگانه را قبول ندارد و درخواست مقامات بریتانیایی برای دیدار با زاغری را رد کرده است. این در حالی است که جانسون هم در سفر دو روزه خود خواستار دیدار با زاغری شده بود. جانسون گفته بود او می‌خواهد سفرش به ایران سازنده باشد اما پذیرفته که در بسیاری از مسائل با ایران توافق نظر ندارد و این علی‌رغم بهبود روابط با ایران بعد از توافق هسته‌ای است.»

             روزنامه هرالد همچنین به صحبت‌های وزیر خارجه بریتانیا که گفته بود ایران کشوری برجسته و از نظر استراتژیک مهم است اشاره کرد و نوشت: «با این حال او تاکید داشته که منطقه‌ای بی‌ثبات و ناآرام برای امنیت بریتانیا حائز اهمیت است.

             در این گزارش تاکید شده که این سومین سفر یک وزیر خارجه بریتانیا به تهران از سال ۲۰۰۳ است و در حالی اتفاق افتاده که خاورمیانه شاهد تنش‌های مردمی به واسطه اعلامیه دونالد ترامپ در مورد جابه‌جایی سفارت آمریکا به بیت المقدس است.

             «گلف نیوز» هم در گزارشی به قرار گرفتن مساله نازنین زاری در دستور کار دیدار جانسون با مقامات ایرانی اشاره کرد و نوشت: «جانسون درحالی وارد ایران شده که انتظار می‌رود پرونده نازنین زاغری که در ایران به جرم تلاش برای جاسوسی به ۵ سال حبس محکوم شده است، در دستور کار او قرار داشته باشد.»

             بر اساس این گزارش، دفتر امور خارجی وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرده که جانسون با همتای ایرانی خود روز شنبه دیدار کرد و با حسن روحانی روز یکشنبه دیدار خواهد داشت و در این دیدارها هم درباره بسیاری از مسائل از جمله مساله نازنین زاغری مذاکره خواهد شد. جانسون در این بیانیه گفته قرار است برای مسائل انسان‌دوستانه، درخواست آزادی زاغری را از ایران داشته باشد.

             این پایگاه خبری عربی در ادامه گزارش خود به تور خلیج فارس جانسون اشاره کرده و نوشت: « وزیر خارجه در این سفر به سه کشور منطقه سفر کرده و قرار است بر توافق هسته‌ای ایران و چگونگی پایان درگیری‌ها در یمن تمرکز داشته باشد.»

             گلف نیوز در ادامه این گزارش نوشت: «همزمان با سفر جانسون به تهران، پرس‌تی‌وی مستندی را درباره اتهامات نازنین زاغری و تلاش او برای علیه ایران پخش کرده است. اتهامی که از سوی خانواده زاغری رد شده است.»

             بر اساس این گزارش، لندن قرار است ۴۰۰ میلیون پوند برای یک قرارداد تسلیحاتی مربوط به قبل از انقلاب ۱۹۷۹ به ایران بپردازد و گفته می‌شود این پرداخت هیچ ارتباطی به آزادی زاغری ندارد . این در حالی است که همین الگو در ارتباط با آمریکا و آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران نیز اجرا شد.

             گلف‌نیوز نوشت: « در عین حال رسانه‌های بریتانیایی از جمله بی‌بی‌سی از جانسون خواسته‌اند که درباره مساله بلوکه شدن دارایی‌های ۱۵۰ ایرانی مشغول به کار در ایرن رسانه هم با مقامات ایران مذاکره کند.»

             گلف نیوز در ادامه این گزارش خود نوشت: « برخی در ایران بریتانیا را «روباه پیر» می‌خوانند. در تبلیغات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ در ایران، تصویر ملکه الیزابت در حالی که سر شتر بر بدن او قرار گرفته بود در پوسترهایی در تهران دیده می‌شد. آنها با این کار قصد داشتند رای‌دهندگان را از دخالت خارجی‌ها در انتخابات برحذر دارند. »

             نیویورک تایمز هم در گزارشی به این سفر پرداخت و نوشت: «جانسون برای رایزنی با ایران جهت آزادی زندانی بریتانیایی به ایران سفر کرد.»

             در این گزارش به بهبود روابط بعد از توافق هسته‌ای اشاره و گفته شده با این حال این توافق به واسطه تصمیم‌های رییس‌جمهور آمریکا مبنی بر عدم تایید پاینبدی ایران به برجام و تهدید او به نابودی این توافق در معرض خطر است. وزیر خارجه بریتانیا به عنوان یکی از امضاکنندگان این توافق بر حمایت کامل خود از این توافق تاکید کرده است. اما مساله اتهامات و محکومیت شهروند ایرانی – بریتانیایی در تهران تنش‌های بین دو کشور را عمیق‌تر کرده است.بسیاری از افراد در ایران به بریتانیا بی‌اعتماد هستند و این کشور را به دلیل داشتن سابقه تاریخی طولانی در دخالت در امور سیاسی این کشور محکوم می‌کنند.»

             نیویورک تایمز همچنین به اظهارات جانسون درباره اقدامات زاغری در ایران و تلاش او برای آموزش روزنامه‌نگاری هم اشاره کرده و نوشت: «جانسون به تشدید محکومیت زاغری به دلیل این اظهارت محکوم شده است. خانواده و نزدیکان او در بیانیه‌ای گفته‌اند که این اظهارت غلط بوده و پیچیدگی‌هایی را برای او در ایران ایجاد کرده است.»

             نیویورک تایمز مدعی شد: « تنها یک روز بعد از این اظهارات از سوی جانسون، جلسه استماعی در دادگاه برای زاغری برگزار شد. وزیر خارجه بریتانیا از اظهارات خود معذرت‌خواهی کرد و گفت این اظهارات اشتباه بوده است. در نتیجه انتظار می‌رود سفر او به ایران برای رایزنی جهت آزادی زاغری باشد.»

             نیویورک تایمز به بدهی‌های انگلیس به ایران هم اشاره کرده و نوشت: « گفته می‌شود قرار است ۴۰۰ میلیون پوند در ازای قراردادهای مربوط به قبل از انقلاب ۱۹۷۹ به ایران پرداخته شود.هر دو طرف یعنی ایران و بریتانیا ارتباط این مساله به آزادی زاغری را رد کرده‌اند اما به نظر می‌رسد مشابهت‌هایی میان الگوی آزادی زندانیان آمریکایی در ایران در خلال برجام و بازپرداخت بدهی‌های آمریکا به ایران وجود داشته باشد.»

             آژانس خبری فرانسه هم در گزارشی با اشاره به این سفر نوشت: «وزیر خارجه بریتاتیا صبح روز شنبه برای رایزنی با ایران به منظور آزادی نازنین زاغری که به دلیل یکی از گاف‌های خود جانسون پرونده‌اش پیچیده شده به ایران سفر کرد.»

             بر اساس این گزارش سفر سه روزه جانسون به منطقه با توقف یک روزه در عمان آغاز شد و قرار است امروز به امارات سفر کند. این اولین سفر یک وزیر خارجه بریتانیا به ایران از زمان توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است. این سفر با اعتراضات مردمی جهان اسلام به تصمیم ترامپ برای جابه‌جایی سفارت آمریکا به اورشلیم همزمان شده است.

             جانسون پیش از این سفر گفته بود که روابط با ایران از سال ۲۰۱۱ در حال بهبود است. با این حال مسائل زیادی وجود دارد که ما در آن توافق‌نظر نداریم.

             سفارت بریتانیا در ایران، در سال ۲۰۱۵ بعد از یک دوره قطع روابط مجددا بازگشایی شد و سال گذشته روابط به طور کامل به حال اول بازگشت.

             • بازتاب
             • سفر
             • بوريس جانسون
             • ايران
             • رسانه
             • انگليس
             • جهان
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sun, 10 Dec 2017 11:18:19 +0330
              كيانوش راد: در دولت خاتمی هم سکوت جایز نبود http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16679-كيانوش-راد-در-دولت-خاتمی-هم-سکوت-جایز-نبود http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16679-كيانوش-راد-در-دولت-خاتمی-هم-سکوت-جایز-نبود كيانوش راد: در دولت خاتمی هم سکوت جایز نبود

              یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره رفتار اصلاح‌طلبان در برابر دولت دوازدهم گفت: اصلاح‌طلبان در هر شرایطی پیگیر مطالبات خود بوده‌اند و حمایت از دولت نافی پیگیری وعده نیست.

              به گزارش خبرنگار هم آوا، محمد کیانوش‌راد در گفت‌وگو با ایلنا، درباره مطالبه‌گری اصلاح‌طلبان از دولت دوازدهم و شخص روحانی در چهار سال پیش رو گفت: اصلاح‌طلبان در هر شرایطی حتی در دوره آقای احمدی‌نژاد هم پیگیر مطالبات خودشان بودند و در دولت روحانی هم این را ادامه خواهند داد.

              وی خاطرنشان کرد: مخالفت، حمایت یا وحدت با هر دولتی نافی پیگیری مطالبات در هیچ زمانی نبوده و نیست.

              این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه دیدگاه اصلاح‌طلبان نسبت به دولت روحانی سیاست حمایت همراه با انتقاد بوده است، عنوان کرد: آقای روحانی توانسته بخشی از مطالبات اصلاح‌طلبان را مورد توجه قرار دهد و بخش‌های دیگری از آنان بنا به دلایل مختلف که شاید مستقیماً به دولت هم ربطی نداشته باشد، معطل مانده است و این تنها در سایه مداومت، طرح آرمان‌ها و دیدگاه‌های اصلاح‌طلبان است.

              کیانوش‌راد تأکید کرد: مفهوم اصلاح‌طلبی مفهومی فراتر از دولت آقای روحانی است؛ ضمن آنکه روحانی هم دولت خود را دولتی اصلاح‌طلب نمی‌داند.

              وی یادآور شد: اگر در دوره خاتمی ما از سیاست اتحاد و انتقاد تبعیت می‌کردیم امروز هم در دولت آقای روحانی باید از سیاست حمایت و انتقاد پیروی کنیم.

              کیانوش‌راد با بیان اینکه چه زمانی که دولت از اصلاح‌طلبان باشد و چه دولت مانند اکنون مورد حمایت اصلاح‌طلبان باشد انتقاد لازم است، گفت: در هر صورت انتقاد امری تعالی‌بخش و نشانه‌ای از ظرفیت‌های مثبت یک نظام سیاسی است.

              وی در پاسخ به این سوال که عده‌ای معتقدند اصلاح‌طلبان نباید مانند اصولگرایان که در مقابل احمدی‌نژاد سکوت کردند در مقابل مطالبات خود سکوت کنند، گفت: سکوت در برابر ضعف‌ها و کاستی‌ها و پیگیری مطالبات حتی در دولت آقای خاتمی نیز جایز نبوده چه برسد به دوره آقای روحانی، انتقاد را با مخالفت نباید یکسان فرض کرد.

              این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: کسی که انتقاد می‌کند بیشترین کمک را به دولتی که مورد انتقاد است، می‌کند.

              وی خاطرنشان کرد: نکته مهم تشخیص مسائل فرعی از اصلی، تشخیص اولویت‌ها از ضرورت‌ها و تشخیص آن که انتقاد در چه فضای گفتمانی صورت می‌گیرد، است. اصلاح‌طلبان اگر انتقادی هم به روحانی دارند در چارچوب گفتمان حمایتی از دولت باید ارزیابی شود نه این در چارچوب مخالفت و یا تخریب دولت باشد.

              • محمد كيانوش راد
              • دولت
              • سيدمحمد خاتمي
              • سكوت
              • جايز
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sun, 10 Dec 2017 11:16:45 +0330
               پزشکیان: وحدت نیاز امروز کشور است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16676-پزشکیان-وحدت-نیاز-امروز-کشور-است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16676-پزشکیان-وحدت-نیاز-امروز-کشور-است پزشکیان: وحدت نیاز امروز کشور است

               نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه وحدت نیاز امروز کشور است، گفت که باید با حل اختلافات درچارچوب عدالت حرکت کنیم لذا باید گروهی جمع شده و اختلافات داخلی را حل کنند.

               به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در تذکری با استناد به ماده ۷۹ آیین نامه نسبت به حواشی پیش آمده درباره آخرین نطق میان‌دستورش به ارائه توضیحاتی پرداخت.

               وی گفت: در جلسه‌ای که بنده نطق خود را مطرح کردم، فرمودند که ما بی احترامی کردیم و حتی به برخی گفته‌ام که از مجلس بیرون بروند. من دوباره فیلم مذاکرات جلسه علنی مجلس را نگاه کردم. در آن جلسه نگفتم که کسی از مجلس بیرون رود.

               وی افزود: دوباره آقایان فرمودند که باید از ادبیات فاخر در مجلس استفاده شود. اما سوال این است که آیا ایستادن جلوی تریبون مجلس و فریاد زدن و ندادن اجازه برای اتمام صحبت‌ها ادبیات فاخر است و برازنده مجلس می باشد؟ این آقایان می توانستند اجاز صحبت به بنده را بدهند و سپس براساس ماده ۷۹ تذکری را مطرح می کردند. همانطور که زمانی آقای کریمی قدوسی و حاجی دلیگانی تذکر ۷۹ را بیان کردند.

               پزشکیان به نطق خود اشاره و اظهار کرد: بنده در نطقم با استناد به آیات و روایات تاکید کردم که باید در کشور عدالت را پیاده سازی کنیم چون ما مشکلاتی همچون مکانیزم پرداخت و برقراری توسعه متعادل داریم که باید با پیاده سازی عدالت در جهت حل مشکلات تلاش نماییم اما مشکل اصلی در آن است که وحدت وجود ندارد اکنون بیش از هر زمان دیگری به وحدت نیاز داریم.

               این عضو فراکسیون امید همچنین گفت: قرآن بارها ما را به وحدت توصیه کرده. ما هر روز در نماز از خدا می خواهیم که ما را به راه راست هدایت کند اما متاسفانه با هم دعوا داریم. در کشور مشکل اختلاف داریم و نمی توان آن را انکار کرد. فراموش نکنیم که خداوند صراحتا فرموده که باید اختلافات را حل کنیم ولی متاسفانه برون‌داد کار ما حل اختلافات نبوده است.

               پزشکیان تاکید کرد: باید با حل اختلافات در چارچوب عدالت حرکت کرده تا براساس آن کشور درست شود. از طرف دیگر امر به معروف و نهی از منکر به معنای وحدت و انسجام مسلمین است. اگر بخواهیم در مقابل هجمه‌ها ایستادگی کنیم باید ید واحده شده و کلام خدا، قرآن و وصیت حضرت علی را اجرایی کنیم.

               به گفته وی خداوند ما را از اختلافات نهی کرده اما برون‌داد کار ما در کشور جالب نیست. باید وحدت داشته باشیم حتی باید گروهی جمع شده و اختلافات را حل کنیم. این موضوع قابل انکاری نیست. برای کسانی که منکر وجود اختلافات هستند، مرکز پژوهش ها می تواند گزارشی تهیه کند و درباره میزان وضعیت اختلافات و وحدت در کشور آمارهایی را ارائه نماید.

               نایب رئیس مجلس در پایان گفت: هر روز از پشت تریبون همدیگر را فحش می دهیم که این خلاف توصیه حضرت علی (ع)است.

               علی لاریجانی رئیس مجلس در واکنش به این صحبت‌های پزشکیان گفت: آقای پزشکیان نکات خیرخواهانه ای را مطرح کردند که دوستان باید به آن توجه داشته باشند.

               • مسعود پزشكيان
               • مجلس
               • وحدت
               • كشور
               • نياز
               • نايب رئيس
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sun, 10 Dec 2017 11:08:42 +0330
                احمدی نژاد در حال زمینه سازی برای انتخابات ۱۴۰۰ است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16672-احمدی-نژاد-در-حال-زمینه-سازی-برای-انتخابات-۱۴۰۰-است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16672-احمدی-نژاد-در-حال-زمینه-سازی-برای-انتخابات-۱۴۰۰-است احمدی نژاد در حال زمینه سازی برای انتخابات ۱۴۰۰ است

                یک استاد حوزه در مورد پیگیری اصلاح‌طلبان و مطالبات‌شان از رئیس‌جمهور گفت: آقای روحانی همیشه از نقد استقبال می‌کند و در سخنرانی اخیرشان هم بارها این نکته را گوشزد کردند که رئیس‌جمهور و دولت را نقد کنید.

                به گزارش خبرنگار هم آوا، آیت الله محسن غرویان در گفت‌وگو با ایلنا، درباره مطالبه‌گری اصلاح‌طلبان از رئیس‌جمهور در مورد وعده‌های انتخاباتی و امور کشور گفت: معتقدم مطالبه‌گری زمان ندارد و باید همیشه وجود داشته باشد، رئیس دولت باید احساس کند که مردم پیگیر مطالبات خود هستند و آن‌ها را تعقیب می‌کنند.

                وی خاطرنشان کرد: آقای روحانی همیشه از نقد استقبال می‌کند و در سخنرانی اخیرشان هم بارها این نکته را گوشزد کردند که رئیس‌جمهور و دولت را نقد کنید.

                این مدرس حوزه علمیه قم با بیان اینکه رئیس‌جمهور باید آمادگی نقد را داشته باشند، عنوان کرد: مسئولان، دولت‌مردان و رئیس‌جمهور باید بدانند مردم همیشه پیگیر مطالبات هستند و بر رفتار نمایندگان و کسانی که انتخاب کردند تا امور اجرایی کشور را به دست بگیرند، نظارت دارند.

                رئیس‌جمهور بارها تکرار کرد که مرا نقد کنید

                وی در پاسخ به این که سوال عده‌ای معتقدند نقد باعث تضعیف دولت و اصلاح‌طلبانی می‌شود که از آقای روحانی حمایت کرده‌اند، گفت: اصلا چنین چیزی نیست، نقد اگر منصفانه باشد نه تنها باعث تضعیف دولت نمی‌شود بلکه راه جدیدی را پیش روی مسئولان قرار می‌دهد.

                غرویان تاکید کرد: رئیس‌جمهور بارها تکرار کردند که من را نقد کنید، اگر نقد نباشد که دست‌های ما بسته می‌شود و دیگر نمی‌توانیم پیگیر مطالبات خود باشیم.

                برخلاف تصورات، مردم ما بسیار نقدپذیر هستند

                وی با اشاره به اینکه عده‌ای نقد نمی‌کنند بلکه قصدشان تخریب و تضعیف است، عنوان کرد: نقد دولت باید عاقلانه، حکیمانه، منطقی و منصفانه باشد.

                این استاد حوزه افزود: من با اینکه یکی از حامیان دولت هستم اما نقدهایی را نیز دارم که به صراحت بیان میکنم و آقای روحانی بارها برای بیان این نقدها از بنده تشکر کرده‌اند. نقد باید به دور از غرض‌ورزی باشد و باید مصالح کشور در نظر بگیرد.

                غرویان با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند مردم ما نقدپذیر نیستند، گفت: باور غلطی که مطرح می‌شود مردم ما نقد را نمی‌پذیرند و میانه خوبی با این امر ندارد. این طرز فکر درست نیست اتفاقا روحیه نقدپذیری مردم بسیار بالاست.

                اصولگرایان باید مقابل انحراف بایستند

                وی در پاسخ به این سوال که چرا اصولگرایان در مقابل احمدی‌نژاد و رفتارهای او سکوت کرده‌اند، گفت: اگر اصولگرایان مانند آیت‌الله حائری شیرازی باشند، یعنی انصاف، عدالت و شفافیت داشته باشند؛ همانند ایشان صاف و شفاف با مردم سخن بگویند و اشتباهات گذشته خود را بیان کنند، بهتر است. این که واقعیت را نباید با مردم درمیان بگذاریم، درست نیست. از خدا که پنهان نیست از خلق خدا هم نباید پنهان باشد باید در برابر انحراف ایستاد و اگر در گذشته به ناحق از او دفاع کرده‌اند، اعتراف کنند.

                غرویان خاطرنشان کرد: وقتی آیت‌الله حائری شیرازی نزد مردم اعتراف می‌کند مابقی اصولگرایان هم باید همین کار را انجام دهند و در برابر انحراف ایستادگی کنند.

                احمدی‌نژاد در حال زمینه‌سازی برای انتخابات ۱۴۰۰ است

                وی درباره رفتارهایی که احمدی‌نژاد و یارانش انجام می‌دهند، عنوان کرد: معتقدم رفتار رئیس دولت‌های نهم و دهم در حال زمینه‌سازی برای انتخابات ۱۴۰۰ است. آنان باز هم می‌خواهند از روش حمله به بزرگان نظام و جوسازی استفاده کنند تا سوار بر یک موج بتوانند در سه سال آینده عده‌ای را با خود همراه کنند در حالیکه مردم دیگر احمدی‌نژاد را انتخاب نخواهند کرد و او با اقبال مردم مواجه نمی‌شود.

                غرویان تاکید کرد: مردم از این گونه چهره‌های ماجراجو دیگر خسته شده‌اند آنان امروز به دنبال عقلانیت و آرامش هستند و با کسانی که مصالح کشور را به خطر می‌اندازند، کاری ندارند.

                این استاد حوزه علمیه یادآور شد: انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی، خبرگان و ریاست‌جمهوری نشان داد مردم ما دنبال عقل‌گرایی، منطق و جاری شدن تفکر در جامعه هستند و دیگر ماجراجویان که کشور را به خطر می‌اندازند، انتخاب نمی‌کنند.

                • محمود احمدي نژاد
                • زمينه سازي
                • انتخابات
                • 1400
                • غرويان
                • حسن روحاني
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sat, 09 Dec 2017 12:59:57 +0330
                 مطهری: ترامپ ناخواسته به آرمان فلسطین خدمت کرد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16671-مطهری-ترامپ-ناخواسته-به-آرمان-فلسطین-خدمت-کرد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16671-مطهری-ترامپ-ناخواسته-به-آرمان-فلسطین-خدمت-کرد مطهری: ترامپ ناخواسته به آرمان فلسطین خدمت کرد

                 نایب رییس مجلس شورای اسلامی اقدام ترامپ در اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را موجب اتحاد مسلمانان دانست و گفت که این کار باعث تسریع در آزادی فلسطین خواهد شد.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا، علی مطهری در یادداشتی با عنوان «خدمت ترامپ به آرمان فلسطین» که آن را در اختیار ایسنا قرار داد، نوشت:

                 «زمانی که ترامپ کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا بود، من در مصاحبه ای گفتم که انتخاب ترامپ به نفع ایران و جهان اسلام خواهد بود. این سخن برای برخی تعجب برانگیز بود. در چند ماه گذشته خصوصا زمانی که او صحبت از خروج از برجام کرد و اروپا را در مقابل آمریکا قرار داد و امروز که بیت‌المقدس را پایتخت کشور جعلی اسرائیل اعلام کرده و موجب اتحاد مسلمانان در موضوع آزادی فلسطین شده است، در عقیده خودم راسخ تر شده ام. اساساً این یک اصل کلی است که وقتی یک فرد تندرو و نامتعادل رئیس جمهور یک کشور می شود، این امر به نفع دشمنان آن کشور تمام می شود، چون تصمیماتی که او از روی هیجان و احساسات و خودنمایی می گیرد دشمنان او را متحد می کند. این تجربه را در ایران نیز داشتیم و دیدیم در دوره ای دشمنان انقلاب اسلامی متحدتر شدند.

                 ترامپ در مسئله بیت المقدس کاری کرده است که عربستان و ایران در کنار هم قرار گرفته و معترض هستند هرچند بخش خبر سیمای جمهوری اسلامی برخلاف اخلاق رسانه ای مایل نیست مخالفت عربستان با این اقدام ترامپ را اعلام کند.

                 به عقیده من این اقدام ترامپ باعث تسریع در آزادی فلسطین خواهد شد چون حجت را بر کشورها و گروه های مردد در مبارزه با اسرائیل تمام کرد. در واقع ترامپ ناخواسته خدمتی به آرمان فلسطین کرد.»

                 • علي مطهري
                 • دونالد ترامپ
                 • فلسطين
                 • آمريكا
                 • اسرائيل
                 • آرمان
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sat, 09 Dec 2017 12:56:01 +0330
                  عارف: مطالبات مردم را پیگیری می کنیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16657-عارف-مطالبات-مردم-را-پیگیری-می-کنیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16657-عارف-مطالبات-مردم-را-پیگیری-می-کنیم عارف: مطالبات مردم را پیگیری می کنیم

                  رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت که این فراکسیون تلاش می کند اقدامات خود را در چارچوب برنامه‌ و در پاسخ به مطالبات مردم سامان دهد تا مردم دچار سرخوردگی نشوند.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، محمدرضا عارف در نشست خبری ظهر امروز خود در مجلس با بیان اینکه فراکسیون امید از بخش نظارتی مجلس غافل نبوده یادآور شد: ما به دنبال این هستیم که سازوکار نظارت را با جهت‌گیری حفظ آرامش پیگیری کنیم. در صورتی که نیاز باشد از ابزارهای سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح نیز استفاده خواهیم کرد.

                  وی در پاسخ به سوال خبرنگاری خاطر نشان کرد: اگر مجلس فعلی را با مجلس نهم مقایسه کنید می بینید این مجلس از آرامترین دوره های مجلس است و با نگاه رفاقت و تفاهم جلو می رود.

                  عارف افزود: ما در سال ۹۲ از دولت تدبیر و امید حمایت کردیم و پس از ۴ سال امید به اصلاح داشتیم و برای پاسخ به مطالبات مردم مجددا از دولت حمایت کردیم تا این دولت بتواند پاسخگوی مطالبات مردم باشد . با در نظر گرفتن پیش شرط ایجاد دولت و شرایط موجود انتظار ما این است که در خیلی از زمینه‌ها دولت جدی تر و مصمم تر جلو برود.

                  رئیس فراکسیون امید تصریح کرد: فراکسیون امید همزمان با تشکیل دولت دوازدهم حرکت برنامه‌ای خود را آغاز کرده. ما معتقدیم هر اقدامی باید در چارچوب اسناد بالادستی انجام شود تا پاسخگوی مردم باشیم.

                  وی درباره اینکه به نظر می‌رسد مردم از عملکرد فراکسیون امید دچار سرخوردگی شده‌اندگفت: در ماه های اول تشکیل فراکسیون تحلیلهای زیادی درباره ناکارآمدی آن در فضای مجازی انجام می شد اما در اردیبهشت سال جاری رای مردم نسبت به انتخابات قبل قویتر بود. اگر در انتخابات مجلس اختلاف نفر اول با نفر آخر ۷۰۰۰ رای بود در انتخابات شوراها این اختلاف به بیش از ۴۰۰ هزار رای رسید.

                  وی همچنین گفت: ما برنامه برجا و برنامه راهبردی را دنبال می کنیم و خود را موظف به پاسخگویی می‌دانیم. در شورای تهران که شورای یک دستی است، معتقد به پاسخگویی هستیم.

                  رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از نشست خبری خود با بیان اینکه ۳۸ اصل قانون اساسی به موضوع جایگاه مجلس و نهاد قانونگذاری اختصاص دارد، گفت: امام (ره) می‌گفتند مجلس در راس امور است. ما جزء معدود کشورهایی هستیم که در آن هیچ مقامی نمی‌تواند مجلس را منحل کند. اصلاح‌طلبان هم همین نگاه را به مجلس دارند بخصوص در دهه ۹۰ که شعار ما عقلانیت و خرد جمعی و حضور حداکثری در همه عرصه‌ها بود.

                  وی ادامه داد: بعد از دستاورد سال ۹۲ حضور حداکثری در مجلس در دستور کار ما قرار گرفت. شرایط کشور ایجاب می‌کرد که ما همدلی و همبستگی در خانه ملت را دنبال کنیم و بر همین اساس امید، آرامش و رونق اقتصادی به شعار ما تبدیل شد.

                  نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: از همکاران فراکسیون و لیست امید تشکر می‌کنم که به این شعار پایبند بودند. خیلی جاها در راستای همین شعار و منافع ملی از منافع بخشی و حق نمایندگی خود عبور کرده‌ایم.

                  عارف با بیان اینکه تعامل، تفاهم و همفکری جزو اولویت‌های اصلاح‌طلبان در مجلس بوده است، تاکید کرد: ما از مهرماه سال گذشته گفت‌وگوی ملی را پیگیری کرده و می‌خواهیم در مجلس ضرورت گفت‌وگوی ملی نهادینه شود به ویژه اینکه جریانات سیاسی در کشور ما روی اصول و ارزش‌ها چالشی ندارند و اگر اختلافی هست روی تاکتیک‌ها و سبقت گرفتن برای خدمت است که رقابت در اینجا ارزشمند است.

                  رییس فراکسیون امید با تسلیت درگذشت جمعی از هموطنان در زلزله کرمانشاه و آرزوی شفای عاجل برای آسیب‌دیدگان زلزله اخیر، گفت: ان‌شاءالله با انسجام بیشتر گام‌های دوم و سوم در اسکان موقت و دائمی هموطنان زلزله زده برداشته شود و پاسخ نیاز آنها نیز داده شود.

                  وی همچنین ضمن تبریک هفته وحدت، میلاد پیامبر و امام جعفر صادق (ع)، هفته بسیج و گرامیداشت روز مجلس و شانزدهم و بیست و هفتم آذر ماه، خاطرنشان کرد: انقلاب ما یک انقلاب مردمی بود و شاید مهم‌ترین مزیت آن مردمی بودن این انقلاب به رهبری فقید گرانقدر امام راحل بود که مقبولیت عام داشت و هر دو بعد جمهوریت و اسلامیت نظام را مورد توجه قرار می‌داد. همچنان که تشکیل جمهوری اسلامی هم با این نگاه بود و این جایگاه در قانون اساسی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

                  • محمدرضا عارف
                  • مطالبات
                  • مردم
                  • پيگيري
                  • فراكسيون اميد
                  • مجلس
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Wed, 29 Nov 2017 13:58:39 +0330
                   قیافه احمدی نژاد به دفاع از آزادی و دموکراسی نمی خورد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16652-قیافه-احمدی-نژاد-به-دفاع-از-آزادی-و-دموکراسی-نمی-خورد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16652-قیافه-احمدی-نژاد-به-دفاع-از-آزادی-و-دموکراسی-نمی-خورد قیافه احمدی نژاد به دفاع از آزادی و دموکراسی نمی خورد

                   نماینده مردم تهران به اظهارات اخیر رییس دولت‌های نهم و دهم واکنش نشان داد و گفت: آقای احمدی‌نژاد قیافه شما به دفاع از آزادی و دموکراسی نمی‌خورد. اگر می‌خواهید مورد توجه قرار بگیرید، به مجلس توهین نکنید.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، مصطفی کواکبیان در دقایق پایانی نشست علنی مجلس شورای اسلامی با استناد بند ۱۱ ماده ۲۴ آیین‌نامه داخلی مجلس اعلام کرد: شأن مجلس باید توسط رئیس و نمایندگان مجلس حفظ شود و این در حالی است که امروز ندیدیم نماینده‌ای به آقایی که در نامه‌ای به رهبری انقلاب به زمین و زمان ناسزا گفته است و به نمایندگان توهین کرده پاسخ دهد.

                   وی افزود:‌ ممکن است بگویند این اظهارات ارزش پاسخگویی ندارد اما به هر حال انتشار گسترده این نامه در فضای مجازی صورت گرفته است.

                   نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: تاکید ما اصلاح‌طلبان از همان ابتدا با این فرد روشن بود و تعجبمان از برخی بزرگان اصولگرا است که یک زمانی این فرد را تایید می‌کرده و می‌گفتند نظر امام زمان به او است، امروز سکوت کرده‌اند.

                   عضو هیات رئیسه فراکسیون امید اضافه کرد: این در حالی است که قوه قضائیه نیز می‌گوید بعدا متوجه می‌شوند که چرا با این فرد برخورد نشده است.

                   عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با خطاب قرار دادن رئیس دولت نهم و دهم اعلام کرد: آقای احمدی‌نژاد قیافه شما به آزادی، دموکراسی و مبارزه با تخلفات انضباطی و مالی نمی‌خورد و اگر می‌خواهید خود را مطرح کنید، راهش توهین به مجلس نیست.

                   • مصطفي كواكبيان
                   • قيافه
                   • محمود احمدي نژاد
                   • دفاع
                   • آزادي
                   • دموكراسي
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Wed, 29 Nov 2017 13:29:59 +0330
                    سکوت در مقابل احمدی‌نژاد به انتخابات ۱۴۰۰ گره خورده است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16649-سکوت-در-مقابل-احمدی‌نژاد-به-انتخابات-۱۴۰۰-گره-خورده-است http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16649-سکوت-در-مقابل-احمدی‌نژاد-به-انتخابات-۱۴۰۰-گره-خورده-است سکوت در مقابل احمدی‌نژاد به انتخابات ۱۴۰۰ گره خورده است

                    یک نماینده مجلس ششم تاکید کرد: لاریجانی می‌داند پایگاه مردمی اصولگرایان به اندازه اصلاح‌طلبان نیست. او به درستی می‌داند این اصلاح‌طلبان هستند که قدرت بسیج مردم را برای اخذ آرا دارند. از سوی دیگر، اصولگرایان می‌دانند اگر بخواهند به لاریجانی میدان مانور بیشتری بدهند، رئیس مجلس در نهایت راهش را از آنها جدا خواهد کرد.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، جلال جلالی‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با سکوت اصولگرایان نسبت به اتهام‌زنی‌های محمود احمدی‌نژاد و مورد هدف قرار دادن علی لاریجانی گفت: با توجه به اینکه علی لاریجانی احتمالا هوای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را دارد و نیازمند رای اطلاح‌طلبان است، به همین دلیل به سمت اصلاح‌طلبان گرایش پیدا کرده، همین مساله موجب سکوت اصولگرایان در قبال حمله‌های احمدی‌نژاد به لاریجانی‌ها شده است و این سکوت در واقع به انتخابات دوره آینده گره خورده است.

                    لاریجانی برای رئیس‌جمهور نیازمند رای اصلاح‌طلبان است

                    وی با تاکید بر اینکه اصولگرایان رای و پایگاه لازم را برای رئیس‌جمهور شدن ندارند، اظهار داشت: لاریجانی احساس می‌کند که با حمایت اصولگرایان نمی‌تواند رئیس‌جمهور شود و به همین خاطر، نیازمند رای اصلاح‌طلبان است. اصولگرایان متوجه شده‌اند که جدایی لاریجانی از اصولگرایی و نزدیکی او به اصلاح‌طلبان به ضررشان است.

                    رقابت‌های درونی اصولگرایان موجب شکست‌شان شده است

                    این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه سکوت اصولگرایان به منظور حذف تدریجی لاریجانی از صحنه سیاست و در اختیار گرفتن صحنه اصولگرایی به دست تندروها است، تصریح کرد: اصولگرایان در میان خود طیف‌های مختلفی دارند و آنها نیز در میان خود رقابت‌هایی دارند. همین رقابت نیز طی سال‌های اخیر نقش ویژه‌ای در شکست آنها داشته است.

                    جدایی اصولگرایان از لاریجانی به ضرر آنها است

                    جلالی با بیان اینکه لاریجانی در انتخابات مجلس دهم با حمایت اصلاح‌طلبان رای آورد مگرنه اصولگرایان از وی حمایتی نکردند و درصدد حذف وی بودند، خاطرنشان کرد: لاریجانی می‌داند پایگاه مردمی اصولگرایان به اندازه اصلاح‌طلبان نیست. او به درستی می‌داند این اصلاح‌طلبان هستند که قدرت بسیج مردم را برای اخذ آرا دارند. از سوی دیگر، اصولگرایان می‌دانند اگر بخواهند به لاریجانی میدان مانور بیشتری بدهند، رئیس مجلس در نهایت راهش را از آنها جدا خواهد کرد و از طرف دیگر، تخریب و تضعیف وی موجب رشد درون گروهی چهره‌های دیگر اصولگرا و مطرح شدن آنها می‌شود.

                    وی ادامه داد: اصولگرایان در شرایطی کنونی با سکوت خود در حال ارزیابی هستند اما جدایی اصولگرایان از لاریجانی از ضرر آنها است.

                    • جلال جلالي زاده
                    • سكوت
                    • محمود احمدي نژاد
                    • انتخابات
                    • 1400
                    • اصول گرايان
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Wed, 29 Nov 2017 13:23:46 +0330
                     كري: ما را به بمباران ایران ترغیب کردند ولی در دام نیفتادیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16648-كري-ما-را-به-بمباران-ایران-ترغیب-کردند-ولی-در-دام-نیفتادیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16648-كري-ما-را-به-بمباران-ایران-ترغیب-کردند-ولی-در-دام-نیفتادیم كري: ما را به بمباران ایران ترغیب کردند ولی در دام نیفتادیم

                     وزیر خارجه سابق آمریکا فاش کرد که اسرائیل، مصر و عربستان سعودی پیش از دستیابی به توافق هسته‌ای با تهران، ایالات متحده را به بمباران ایران ترغیب می‌‌کردند.

                     به گزارش ایلنا به نقل از روسیا‌الیوم، «جان کری» وزیر خارجه سابق آمریکا، روز گذشته در مراسمی در واشنگتن اعلام کرد که زمانی‌که رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا (بین سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳) بود، با «عبدالله بن‌عبدالعزیز» پادشاه وقت عربستان سعودی، «حسنی مبارک» رئیس‌جمهوری وقت مصر و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کرد و همه آنها به‌ویژه نتانیاهو واشنگتن را به اقدام نظامی علیه ایران ترغیب کردند.

                     کری افزود: «همه آنها به من گفتند که شما باید ایران را بمباران کنید، این تنها چیزی‌ست که آن را در تهران می‌فهمند.»

                     ولی کری این خواسته‌ها را «دام» توصیف کرد؛ چرا که اگر آمریکا به ایران حمله می‌کرد کشورهای عربی علنا از ایالات متحده انتقاد می‌کردند.

                     جان کری که از مهندسان اصلی توافق هسته‌ای با تهران معرفی می‌شود، در ادامه افزود که نمی‌داند آیا ایران پس از پایان محدودیت‌های اعمال‌شده در پی این توافق، برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای طی ۱۰ یا ۱۵ سال تلاش خواهد کرد یا خیر!

                     وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین از رویکرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور درقبال توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده و وی را متهم کرد که از طریق انتقادهای علنی از این توافق در جریان کارزار انتخاباتی، از شرایط به نفع خود سوء‌استفاده کرده است.

                     • جان كري
                     • بمباران
                     • ايران
                     • ترغيب
                     • دام
                     • آمريكا
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Wed, 29 Nov 2017 13:21:37 +0330
                      خدري: وعده ها و شعارهای روحانی را مطالبه می کنیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16647-خدري-وعده-ها-و-شعارهای-روحانی-را-مطالبه-می-کنیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16647-خدري-وعده-ها-و-شعارهای-روحانی-را-مطالبه-می-کنیم خدري: وعده ها و شعارهای روحانی را مطالبه می کنیم

                      عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برنامه فراکسیون امید تعامل و حمایت از دولت تحت هر شرایطی است البته ما انتقاداتی هم داریم و معتقد هستیم که تعامل باید طرفینی باشد.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا، حجت‌الاسلام عبدالحمید خدری در گفت‌وگو با ایلنا، درباره ارزیابی‌اش از عملکرد حسن روحانی بعد از آغاز به کار دولت دوازدهم گفت: دولت آقای روحانی حدود سه، چهار ماه است که کار خود را آغاز کرده است و به نظرم برای ارزیابی دولت باید به ایشان مهلتی یکساله داد.

                      وعده‌ها و شعارهای روحانی را از وی مورد مطالبه قرار می‌دهیم

                      وی با بیان اینکه ما وعده‌ها و شعارهایی را که آقای روحانی در ایام انتخابات مطرح کرد و بر آن اساس رای آورد را حتما مطالبه خواهیم کرد، اظهار داشت: ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی حتما آن وعده‌ها و شعارها را مورد پیگیری قرار داده و از ایشان مورد مطالبه قرار خواهیم کرد.

                      نماینده اصلاح‌طلب مردم بوشهر در مجلس ادامه داد:‌ آقای روحانی در مورد وزرا افراد معتدلی را معرفی کردند و ما امیدوار هستیم ایشان از افراد معتدل و اصلاح‌طلب در سایر مناصب دیگر هم استفاده کند.

                      تعامل دولت و فراکسیون امید باید طرفینی باشد

                      خدری در پاسخ به این سوال که فراکسیون امید چه برنامه‌ای برای تعامل با دولت دارد؟ تصریح کرد: برنامه فراکسیون امید تعامل و حمایت از دولت تحت هر شرایطی است البته ما انتقاداتی هم داریم و معتقد هستیم که تعامل باید طرفینی باشد یعنی باید دید دولت نسبت به فراکسیون امید چه نگاهی دارد مگرنه حمایت تحت هر شرایطی اشتباه است.

                      عملکرد فراکسیون امید براساس انتظارات مردم نبوده است

                      وی با اشاره به عملکرد فراکسیون امید خاطرنشان کرد: متاسفانه عملکرد فراکسیون امید در این مدت نیز براساس انتظارات مردم نبوده است هرچند که توقعات فزاینده‌ای نیز نسبت به این فراکسیون وجود دارد. با این حال، درخصوص مسائل اجتماعی و بسیاری از حوزه‌های دیگر مردم از ما انتظار دارند. مثلا در موضوع پدیده شاندیز، زن و بچه مردم به مدت ۱۰ روز در خیابان تحصن کردند تا به حقشان برسند اما ما چه اقداماتی کردیم.

                      باید سعی کنیم بیشتر در مجلس تاثیرگذاری داشته باشیم

                      این عضو کمیسیون انرژی افزود: مطالبات اجتماعی از فراکسیون امید بیشتر از اینهاست و ما باید سعی کنیم بیشتر در مجلس تاثیرگذاری داشته باشیم.

                      اکثریت را در مجلس نداریم/ موضع‌گیری‌هایمان باید شفاف‌تر و تلاش‌هایمان بیشتر شود

                      خدری در پاسخ به این سوال که چه دلیل موجب کاهش اثرگذاری فراکسیون امید شده است؟ ابراز داشت: بسیاری از افراد با لیست امید وارد مجلس شدند اما حتی یک جلسه نیز در فراکسیون امید شرکت نکردند. هم‌اینک تعداد اعضای فراکسیون امید به گونه‌ای نیست که بگوییم اکثریت را در مجلس داریم اما موضع‌گیری‌هایمان باید شفاف‌تر و تلاش‌هایمان بیشتر شود هرچند که ممکن است آن تلاش منتج به نتیجه نشود.

                      • عبدالحميد خدري
                      • وعده
                      • شعار
                      • حسن روحاني
                      • رئيس جمهور
                      • فراكسيون اميد
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Wed, 29 Nov 2017 13:19:48 +0330
                       كاخ سفيد: به حمایت از شرکایمان علیه ایران متعهدیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16626-كاخ-سفيد-به-حمایت-از-شرکایمان-علیه-ایران-متعهدیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16626-كاخ-سفيد-به-حمایت-از-شرکایمان-علیه-ایران-متعهدیم كاخ سفيد: به حمایت از شرکایمان علیه ایران متعهدیم

                       کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای به تکرار ادعاهای بی‌پایه و اساس خود علیه ایران پرداخت و عنوان کرد که به حمایت از عربستان سعودی و همه شرکایمان در حاشیه خلیج‌فارس در مقابل ایران متعهد هستیم.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای از اقدام عربستان سعودی در تسهیل روند ورود کمک‌های بشردوستانه به یمن از طریق هوایی و دریایی استقبال کرد و ایران را به بهره‌برداری از بحران انسانی عمیق در یمن با هدف پیش بردن اهداف منطقه‌ای خود متهم کرد.

                       کاخ سفید در این بیانیه از اعلامیه عربستان سعودی و ائتلاف عربی به رهبری عربستان در بازگشایی بندر حدیده و فرودگاه بین‌المللی صنعا و اجازه دادن به رسیدن کمک‌های بین‌المللی به مردم یمن استقبال کرد.

                       کاخ سفید در ادامه بیانیه دولت ترامپ ادعا کرده است: ما به حمایت از عربستان سعودی و متحدانمان در حاشیه خلیج فارس در مقابل نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین‌الملل از سوی ایران متعهد هستیم. حوثی‌های مورد حمایت ایران از سیستم‌های موشکی بی‌ثبات‌کننده برای هدف قرار دادن عربستان سعودی استفاده کرده‌اند؛ موشک‌هایی که پیش از آغاز جنگ یمن در این کشور نبودند.

                       در ادامه بیانیه کاخ سفید همچنین ادعا شده است: جامعه بین‌المللی باید گام‌های ضروری برای پاسخگو کردن نظام ایران در قبال نقض‌های مکرر قطعنامه‌های ۲۲۱۶ و ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را بردارد.

                       • كاخ سفيد
                       • آمريكا
                       • حمايت
                       • شركا
                       • عليه
                       • ايران
                       • متعهد
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sat, 25 Nov 2017 13:26:37 +0330
                        برخی اسلامی شدن را در گروی محدودیت آزادی می دانند http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16624-برخی-اسلامی-شدن-را-در-گروی-محدودیت-آزادی-می-دانند http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16624-برخی-اسلامی-شدن-را-در-گروی-محدودیت-آزادی-می-دانند برخی اسلامی شدن را در گروی محدودیت آزادی می دانند

                        وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: امروز جریانهایی سعی ‌می‌کنند بین این اسلام و آزادی، تقابل ایجاد کنند و به گونه‌ای عمل می‌کنند که گویی هرچه بخواهیم ‌اسلامی‌تر شویم، باید ‌آزادی‌های مردم محدودتر شود.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالله نوری در دیدار با اعضای انجمن دانشجویی فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز، با بیان اینکه با توجه به شرایط پیچیده در منطقه و تهدیداتی که به اشکال ‌گوناگون نسبت به کشور وجود دارد، وحدت و همبستگی همه نیروهای ‌سیاسی حول محور منافع ملی و قانون اساسی، بزرگترین قدرت بازدارنده در مقابل ‌تهدیدات است، گفت: قطعاً رفع حصر و محدودیت‌ها موجب تقویت وحدت ملی خواهد بود.

                        یک ‌لیست از وعده‌ها و ‌برنامه‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور و وزرا تهیه کنید

                        وی افزود: شما دانشجویان می‌توانید با تشکیل کمیته‌هایی، یک ‌لیست از وعده‌ها و ‌برنامه‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور و همچنین برنامه‌هایی که وزرا با ارائه آنها از ‌‌مجلس رأی اعتماد گرفتند را تهیه و بررسی کنید که هریک از این وعده‌ها و برنامه‌ها در ‌چه وضعیتی قرار ‌دارد و به صورت مستمر، این انتظارات را مشفقانه به دولت گوشزد ‌کنید.

                        وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: شما باید پیوسته ‌سوال کنید که تحقق ‌حقوق مردم در قانون اساسی به کجا رسید؟ وعده‌های انتخاباتی ‌درباره زنان، جوانان و اقلیت‌ها چه شد؟ چرا ‌ارتقا مدیریتی زنان در ایران مشکل و مانع ‌دارد؟

                        نمی‌شود ‌جوانان، زنان و اقلیت‌ها را به ‌خاطر تأمین نظر مخالفان کنار گذارد

                        نوری تاکید کرد: طبیعتاً بسیاری از کسانی که به آقای روحانی رأی نداده‌اند ‌با این وعده‌ها مخالف بوده‌اند و اگر امروز ‌هم مخالف باشند عجیب نیست اما نمی‌شود ‌جوانان، زنان و اقلیت‌ها که به دلیل همین وعده‌ها به آقای ‌روحانی رای داده‌اند را به ‌خاطر تأمین نظر مخالفان کنار گذارد.

                        این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآور شد: باید به روشنی اعلام شود که ‌ملت، بنا بر تعهداتی که شما داده‌اید به شما رأی داده‌اند ‌و ما پیگیر آن تعهدات هستیم. این ‌مطالبه‌گری مؤثر است و چنانچه مطالبات و تعهدات گوشزد نشود، دولت ‌و منتخبان مردم در مجلس و شوراها، ممکن است ‌تحت تأثیر صدای بلند مخالفان قرار گیرند و چه بسا دچار وادادگی هم بشوند.

                        جریان‌هایی سعی می‌کنند میان اسلام و آزادی تقابل ایجاد کنند

                        نوری افزود: مبنای انقلاب ما، هم اسلام بوده است و هم تأمین آزادی‌های مردم. اما ‌هرچه جلوتر آمدیم، جریان‌هایی سعی ‌کردند بین این دو، تقابل ایجاد کنند و امروز هم ‌همان جریان‌ها به گونه‌ای عمل می‌کنند که گویی هرچه بخواهیم ‌اسلامی‌تر شویم، باید ‌آزادی‌های مردم محدودتر شود.

                        وی در پایان تاکید کرد: شرکت در هر انتخاباتی مانند انتخابات ‌مجلس، ریاست جمهوری و... صرفاً مشارکت در همان ‌انتخابات است و معنای دیگری را ‌نمی‌توان به آن نسبت داد. درباره اصل و نوع هر نظامی هم، چنانچه لازم باشد، باید مشخصاً در همان مورد، انتخابات و همه‌پرسی برگزار کرد.

                        • عبدالله نوري
                        • اسلامي
                        • محدوديت
                        • آزادي
                        • اصلاحات
                        • گرو
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Fri, 24 Nov 2017 13:22:26 +0330
                         علت تساهل و تسامح قوه قضائیه با احمدی نژاد را نمی دانم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16612-علت-تساهل-و-تسامح-قوه-قضائیه-با-احمدی-نژاد-را-نمی-دانم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16612-علت-تساهل-و-تسامح-قوه-قضائیه-با-احمدی-نژاد-را-نمی-دانم علت تساهل و تسامح قوه قضائیه با احمدی نژاد را نمی دانم

                         عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه عضویت در مجمع تشخیص برای هیچ‌کس مصونیت قضایی نمی‌آورد، به بست‌نشینی احمدی‌نژاد به بهانه دفاع از آزادی اشاره کرد و گفت: آن زمان که سعید مرتضوی برای محدود کردن روزنامه‌ها نیمه‌شب به منزل ما زنگ می‌زد، آقای احمدی‌نژاد طرفدار آزادی نبود. واقعاً چه اتفاقی افتاده که آزادی‌خواهی احمدی‌نژاد گل کرده است؟!

                         به گزارش خبرنگار هم آوا، مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به بست‌نشینی اخیر حمید بقایی در حرم شاه‌عبدالعظیم و انتقاد شدید احمدی‌نژاد از روسای قوای قضاییه و مقننه اعلام کرد: به هر حال برادران لاریجانی که امروز وارد عرصه نشده‌اند؛ آن‌ها ۵ سال پیش و قبل از آن هم حضور داشتند؛ چرا احمدی‌نژاد آن زمان نسبت به عملکرد دستگاه قضایی ساکت بود.

                         چرا احمدی‌نژاد زمانی که مرتضوی نیمه‌شب روزنامه‌ها را محدود می‌کرد، طرفدار آزادی نبود؟

                         وی افزود: آن زمان که سعید مرتضوی برای محدود کردن روزنامه‌ها نیمه‌شب به منزل ما زنگ می‌زد، آقای احمدی‌نژاد طرفدار آزادی نبود. واقعاً چه اتفاقی افتاده که آزادی‌خواهی احمدی‌نژاد گل کرده است؟!

                         عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به پرسشی درباره انگیزه احمدی‌نژاد از گرایش ناگهانی به سمت آزادی‌خواهی گفت: به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد صرفاً به‌دنبال این است که موردتوجه قرار گرفته و به اصطلاح از تب و تاب نیافتد و بگوید که همچنان در صحنه است.

                         پیگیری بی‌انضباطی‌های مالی دولت احمدی‌نژاد از زمان مجلس هشتم

                         وی گفت: در مجلس هشتم نیز بارها از طریق تذکر، نطق و دیگر شیوه‌های نظارتی مجلس خواستار رسیدگی به بی‌انضباطی‌های مالی دولت احمدی‌نژاد بودیم و همان زمان نیز تقاضای تحقیق و تفحص داشتیم.

                         احمدی‌نژاد یک ریال هم به خانه نبرده اما میلیاردتومان را خلاف قانون جابه‌جا کرده است

                         نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اظهارنظرهای احمدی‌نژاد درباره دولت نهم و دهم اعلام کرد: احمدی‌نژاد همواره می‌گوید که حتی یک ریال از بیت‌المال را نخورده است. اتفاقاً راست هم می‌گوید. این اموال را به خانه‌اش نبرده اما میلیاردها تومان پول را برخلاف قانون جابه‌جا کرده است و فارغ از میزان و مبلغ این اموال، این‌که اقدامات وی برخلاف قانون صورت گرفته، مهم است.

                         عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس دهم تاکید کرد: امیدواریم احمدی‌نژاد احساس نکند که مردم فراموش‌کار هستند. مردم به‌خوبی می‌دانند که بسیاری از مشکلات امروز کشور ناشی از همین ندانم‌کاری‌های دولت نهم و دهم بوده و این مشکلات بخشی در اثر تحریم‌های بین‌المللی صورت گرفته و بخشی نیز در اثر نابه‌سامانی‌ها و بی‌انضباطی‌های مالی آن دولت.

                         کواکبیان تصریح کرد: به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد به‌دنبال موج‌سواری است و ملت را نیز فراموش‌کار تلقی می‌کند؛ اما مردم فراموش نمی‌کنند.

                         اگر لاریجانی‌ها خوب نیستند، ۵ سال پیش هم خوب نبودند

                         وی افزود: اگر لاریجانی‌ها خوب نیستند، ۵ سال پیش هم خوب نبودند و اوج همکاری آن‌ها با آقای احمدی‌نژاد و به‌صورت متقابل بوده است و معلوم نیست که چرا به‌زعم احمدی‌نژاد به یکباره مشکل‌دار شده‌اند!

                         وی در واکنش به این‌که رابطه احمدی‌نژاد با برادران لاریجانی از زمان استیضاح وزیر کار دولت دهم که به‌عنوان «یکشنبه سیاه پارلمان» معروف شد، نامساعد بوده است، گفت: تاکیدم بر این است که اگر احمدی‌نژاد معتقد است برخورد قوه قضاییه با مسائل برخوردی سیاسی است، آیا پیش از این و در زمان دولت نهم و دهم این اعتقاد را نداشت؟!

                         عضویت در مجمع تشخیص برای هیچ‌کس مصونیت قضایی نمی‌آورد

                         عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به پرسشی درمورد علت عدم برخورد قضایی با آن‌چه به زعم ناظران «اقدامی ساختارشکنانه احمدی‌نژاد» عنوان شد، گفت: اتفاقاً در این رابطه با یکی از دوستان صحبت می‌کردم که می‌گفت علت عدم برخورد این است که به‌ هر حال آقای احمدی‌نژاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. اما مگر عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اعضاء مصونیت قضایی به همراه می‌آورد.

                         علت تساهل و تسامح قوه قضاییه با احمدی‌نژاد را نمی‌دانم

                         وی افزود: واقعیت این است که اسناد مستدل بسیاری در رابطه با تخلفات عدیده مالی احمدی‌نژاد و اطرافیانش وجود دارد و شخصاً نمی‌دانم علت تساهل و تسامح قوه قضاییه با احمدی‌نژاد چیست!

                         اگر اصلاح‌طلبان بست‌نشینی می‌کردند، اصولگرایان گوش فلک را کَر می‌کردند

                         نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در پاسخ به این سوال که باتوجه به تاکید همیشگی جریان اصلاحات بر حفظ آزادی‌های شهروندی و مشروع دانستن حق انتقاد از مسئولان، آیا «بست‌نشینی» اقدامی مغایر با قانون بوده و تخلف محسوب می‌شود، اعلام کرد: مسئله این است که اگر همین اقدام ازسوی اصلاح‌طلبان انجام می‌شد، برخی از اصولگرایان گوش فلک را کَر می‌کردند که اصلاح‌طلبان دست به ساختارشکنی زده و به تاسی از دوران مشروطیت که نظام قاجار سر کار بود و منتقدان در حرم شاه‌عبدالعظیم بست می‌نشستند، این کار را انجام می‌دهند.

                         وی ادامه داد: به هر حال سکوت اصولگرایان نسبت به این اقدامات احمدی‌نژاد قابل‌تامل است و گویا به این دلیل که دل خوشی از دولت فعلی ندارند، نسبت به تمام مسائلی که خودشان هم می‌دانند، اقدامات نادرست است، سکوت می‌کنند.

                         احمدی‌نژاد به‌دنبال حفظ خود در عرصه است و مردم را فراموش‌کار تصور کرده

                         کواکبیان در پایان در جمع‌بندی سخنانش تصریح کرد: به نظر می‌رسد هدف احمدی‌نژاد از این اقدامات، حفظ خود در عرصه و موج‌سواری رسانه‌ای است اما مشکل اینجاست که مردم را فراموش‌کار تصور کرده و نمی‌داند که مردم فراموش‌کار نیستند.

                         • مصطفي كواكبيان
                         • تساهل
                         • تسامح
                         • قوه قضائيه
                         • محمود احمدي نژاد
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Wed, 22 Nov 2017 12:04:34 +0330
                          روحاني: در منطقه دنبال تعامل و نه تقابل هستیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16607-روحاني-در-منطقه-دنبال-تعامل-و-نه-تقابل-هستیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16607-روحاني-در-منطقه-دنبال-تعامل-و-نه-تقابل-هستیم روحاني: در منطقه دنبال تعامل و نه تقابل هستیم

                          رییس‌جمهور، آینده سوریه را نه در دست قدرت‌های خارجی بلکه در اختیار مردم سوریه دانست و با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برخلاف آمریکا و صهیونیست‌ها به دنبال تشنج در منطقه نیست، تاکید کرد: پایه‌های تروریسم در عراق و سوریه فروریخته است و مبارزه تهران با گروه‌های تروریستی در منطقه تا ریشه‌کنی آنها ادامه می‌یابد.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح چهارشنبه در فرودگاه مهرآباد و پیش از ترک تهران به مقصد سوچی در روسیه به منظور شرکت در نشست سه‌جانبه سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه گفت: ما در منطقه دنبال تعامل و نه تقابل هستیم.

                          منطقه بیش از شش سال دچار بی‌ثباتی است

                          رییس جمهور در جمع خبرنگاران و در تشریح جزئیات نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه اظهار داشت: متأسفانه بیش از شش سال است که منطقه ما دچار بی‌ثباتی، ناامنی و فعالیت‌های مخرب تروریست‌ها شده است.

                          روحانی افزود: در این رابطه جمهوری اسلامی ایران از آغاز احساس مسئولیت می‌کرد، برای اینکه می‌دانست روندی که توسط قدرت‌های بزرگ غربی برای این منطقه طراحی شده، جزیی از همان طرح خاورمیانه نوین و تحولاتی است که آمریکایی‌ها از سال‌های پیش در منطقه دنبال آن بودند و رژیم غاصب صهیونیستی همواره از این طرح پشتیبانی و حمایت می‌کرد.

                          حضور روسیه در میدان، تأثیرگذار بود

                          رییس‌جمهور ادامه داد: سال‌های اولیه، ایام مظلومیت مردم عراق، سوریه و لبنان بود. جز خود مردم این کشورها و ارتش‌های آنان و برخی از نیروهایی که داوطلب بودند از جمله جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان، کسی برای کمک به اینها نیامد اما با ادامه روند و فداکاری‌هایی که انجام گرفت، روشن شد که صحنه آینده این منطقه صحنه پیروزی تروریست‌ها نیست.

                          روحانی تاکید کرد: در این راستا حضور روسیه در این میدان، در کنار کشورهای منطقه تأثیرگذار بود و دنیا هم احساس کرد که مسأله سوریه و عراق با آنچه که آنها فکر می‌کردند، حل و فصل نخواهد شد و باید در یک روند دیگری در نهایت نظر ملت‌های منطقه پذیرفته شود.

                          امروز در سوچی اجلاس بسیار مهمی در سطح سران برگزار می‌شود

                          رییس‌جمهور یادآور شد: به دنبال مبارزات موفق مردم سوریه و عراق در برابر تروریست‌ها، روند سیاسی هم به صورت تقریباً نیمه‌فعال آغاز شد و در نهایت در یکسال اخیر سه کشور ایران، روسیه و ترکیه تصمیم گرفتند که در روند میدانی و سیاسی هماهنگ‌تر و فعال‌تر شوند.

                          روحانی با اشاره به اینکه نشست‌های آستانه قزاقستان در طول ۱۱ ماه گذشته به دنبال این تصمیم توسط سه دولت ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد، تصریح کرد: موفقیت‌هایی هم در این زمینه به دست آمد و امروز در سوچی روسیه اجلاس بسیار مهمی در سطح سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برگزار می‌شود.

                          پایه‌های تروریست‌ها فروریخته است

                          رییس‌جمهور اضافه کرد: این اجلاس در بین دو حادثه مهم تشکیل می‌شود، حادثه پیش از اجلاس، موفقیت رزمندگان اسلام در برابر داعش و تروریسم در منطقه است. در این هفته‌ها و ماه‌های اخیر هم عراقی‌ها به پیروزی نهایی در برابر داعش رسیدند و هم در سوریه با تصرف بوکمال به موفقیت تقریباً نهایی در برابر داعش رسیده‌اند.

                          روحانی یادآور شد: البته این پیروزی معنایش آن نیست که مسأله تروریسم و داعش در منطقه تمام شده است، اما پایه‌های اینها فروریخته است. اینها دیگر سرزمینی ندارند که مدعی شوند دنبال حکومت در منطقه هستند، اما به صورت گروه‌های کوچک تروریستی همچنان برای مدتی باقی خواهند ماند.

                          کسی فکر نمی‌کرد که در قرن ۲۱ این جنایات صورت بگیرد

                          رییس جمهور افزود: نکته دوم در این اجلاس مسأله کنگره‌ای است که می‌خواهد تشکیل و گفت‌وگوی سوری – سوری برای آینده سوریه آغاز شود. بنابراین مهم است که در این اجلاس رایزنی و مشورت شود نسبت به آن اجلاسی که نهایتاً باید نظر مردم سوریه را تأمین کند.

                          روحانی با اشاره به این نکته که دنیا هم در مسأله سوریه از وقتی از خواب بیدار شد که چند حادثه رخ داد، در توضیح این حوادث خاطرنشان کرد: اولاً تروریست‌ها، شروع کردند به جنایات بی‌سابقه، کسی فکر نمی‌کرد که در قرن ۲۱ این جنایات صورت بگیرد و آدم‌ها را زنده زنده بسوزانند، کشتار دسته‌جمعی بکنند و افراد را سر ببرند و همه مراکز تمدنی را نابود کنند؛ این دنیا را تکان داد.

                          سیل آوارگان سوری غربی‌ها را تکان داد

                          رییس‌جمهور تاکید کرد: از طرف دیگر سیل آوارگان سوری بود که غربی‌ها و مخصوصاً اروپایی‌ها را تکان داد و آنها با این موضوع مواجه شدند و در کنار این دو مسأله، مسأله سوم عدم موفقیت تروریست‌ها در رسیدن به اهدافشان بود. یعنی هرچه پیش می‌رفت، اینها ناموفق بودند و موضوع تروریسم هم از مرزهای سوریه تجاوز کرد. یعنی اینها دیدند در خود کشورهای اروپایی و آمریکایی دچار مصیبت تروریسم هستند.

                          روحانی اضافه کرد: بنابراین تفکر که تروریست‌ها یک ابزار خوبی در اختیار آنها هستند که هر کاری می‌خواهند در منطقه بکنند، تقریبا افکار عمومی جهانی این تصور را رد کرد.

                          آینده سوریه به دست نیروها و قدرت‌های خارجی نخواهد بود

                          رییس‌جمهور یادآور شد: امیدواریم در اجلاس امروز تصمیماتی که اتخاذ می‌شود و در نهایت بیانیه‌ای که از طرف سه کشور صادر می‌شود، زمینه‌ای را برای آینده خوب سوریه آماده کند. آینده سوریه به دست نیروها و قدرت‌های خارجی نخواهد بود؛ آینده سوریه در اختیار مردم سوریه است.

                          روحانی ادامه داد: آنچه اکثریت مردم سوریه و افکارعمومی این کشور می‌خواهد، این است که زمینه حضور و فعالیت مردم بیشتر فراهم شود و از آن کاری که مردم در سوریه می‌خواهند انجام دهند، حمایت کنند. برای ما تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و استقلال سوریه بسیار مهم است. البته مسأله بازسازی و بازگشت آوارگان به کشورشان نیز از مسایل بسیار مهم است.

                          مبارزه ملت ایران تا ریشه‌کنی تروریسم در این منطقه ادامه می‌یابد

                          رییس‌جمهور ادامه داد: تصمیم جمهوری اسلامی ایران از روز اول بر این بوده که تروریسم به عنوان ابزار در این منطقه ناموفق خواهد بود و همچنین تغییر مرزهای جغرافیایی و دخالت قدرت‌های خارجی به ویژه آمریکا و صهیونیست‌ها در این منطقه ناموفق خواهد بود.

                          روحانی تاکید کرد: ما دنبال تشنج در این منطقه نیستیم، آنهایی که دنبال تشنج در این منطقه هستند، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و متأسفانه برخی از کشورهایی هستند که حاکمان‌شان تازه به دوران رسیده و تحت تأثیر القائات آنها قرار گرفتند. ملت و حکومت و دولت ایران خیر منطقه و ثبات منطقه را می‌خواهد و دنبال تقابل با کسی نیست، دنبال تعامل با کشورهای منطقه است. مبارزه ملت ایران با تروریسم تا ریشه‌کنی تروریسم در این منطقه مهم ادامه خواهد یافت.

                          • حسن روحاني
                          • رئيس جمهور
                          • دولت
                          • تعامل
                          • تقابل
                          • ايران
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Wed, 22 Nov 2017 11:42:41 +0330
                           جلسات اصلاح طلبان با ناطق نوری http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16606-جلسات-اصلاح-طلبان-با-ناطق-نوری http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16606-جلسات-اصلاح-طلبان-با-ناطق-نوری جلسات اصلاح طلبان با ناطق نوری

                           یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره بازگشت ناطق نوری به عرصه سیاسی کشور گفت: در طول ۴ سال اخیر آقای ناطق و دوستان ما باهم در ارتباط بودند و جلسات و تعاملات فکری داشتند؛ اما همان طور که وی تاکید بر حفظ مواضع فکری خود دارد ما هم مواضع اصلاح‌طلبی خودمان را داریم و باید بگویم که دوستی و رفاقتی بین ناطق‌نوری و اصلاح‌طلبان وجود دارد، طبیعی است.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا، حجت‌الاسلام سید عبدالواحد موسوی‌لاری در گفت‌وگو با ایلنا، درباره بازگشت حجت‌الاسلام ناطق‌نوری به عرصه سیاسی که این روزها از سوی چهره‌های اصولگرا مانند محمدرضا باهنر مطرح می‌شود، گفت: اگر آقای ناطق نوری را به عنوان یک فعال سیاسی در نظر بگیریم ایشان هیچ وقت از عرصه سیاسی دور نبودند که حال بخواهند بازگردند، اما اگر بخواهیم وی به حوزه اجرا بازگردد من خیلی بعید می‌دانم که آقای ناطق دوباره مسئولیت اجرایی بر عهده بگیرد.

                           وزیر کشور دوران اصلاحات یادآور شد: ناطق نوری در عرصه سیاسی کشور فعال است در انتخابات اخیر مشاهده کردید در کنار سایر نیروهای سیاسی فعالیت کرد و حضور داشت.

                           ناطق نوری نمی‌خواهد در قالب جناح اصولگرا فعالیت کند

                           وی در پاسخ به این سؤال، اگر به عرصه اجرایی کشور بازگردد به کدام جریان سیاسی گرایش پیدا خواهد کرد، گفت: معتقدم راهی که آقای ناطق نوری با وجود این که یک اصولگراست در پیش گرفته این است که نمی‌خواهد در قالب جناح اصولگرا فعالیت کند و با احزاب و تشکل‌های آنان همکاری داشته باشد.

                           موسوی‌لاری تاکید: ناطق‌نوری سعی می‌کند چارچوب‌های فکری خود را حفظ کند اما از نظر وابستگی به تشکل‌های سیاسی سعی می‌کند از احزاب اصولگرا اجتناب و دوری کند.

                           وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که آیا اصلاح‌طلبان با ناطق نوری جلسه و یا دیداری داشته‌اند، عنوان کرد: بله در طول این ۳ و ۴ سال اخیر آقای ناطق و دوستان ما باهم در ارتباط بودند و جلسات و تعاملات فکری داشتند؛ اما همان طور که وی تاکید بر حفظ مواضع فکری خود دارد ما هم مواضع اصلاح‌طلبی خودمان را داریم و باید بگویم که دوستی و رفاقتی بین ناطق‌نوری و اصلاح‌طلبان وجود دارد، طبیعی است.

                           مدت‌هاست نماز جمعه در دست یک جریان فکری خاص است

                           وی درباره حضور شخصیت‌ها و ظرفیت‌هایی مانند ناطق نوری پشت تریبون نماز جمعه با بیان این که حداقل ۲۰ سال است تریبون نمازهای جمعه در اختیار یک جناح خاص است، گفت: مدت‌هاست نماز جمعه ما در دست یک جریان فکری خاص است و این مسئله جدیدی نیست.

                           این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان داد: اگر میدان را برای چهره‌های اصلی نظام، زجرکشیده‌ها و مبارزان قبل انقلاب باز کنیم و از افرادی که دل در گرو انقلاب دارند، استفاده کنیم به نفع نظام و فرهنگ غنی اسلامی کشورمان است.

                           وی تاکید کرد: روندی که در چندین سال اخیردر نماز جمعه دنبال شده این است که یک طیف و جریان خاص این تریبون را در اختیار دارند و هر طور که بخواهند اظهارنظر و عمل می‌کنند.

                           • موسوي لاري
                           • جلسات
                           • اصلاح طلبان
                           • ناطق نوري
                           • نماز جمعه
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Wed, 22 Nov 2017 11:40:43 +0330
                            پاسخ رهبر انقلاب به نامه سردار قاسم سلیمانی http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16605-پاسخ-رهبر-انقلاب-به-نامه-سردار-قاسم-سلیمانی http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16605-پاسخ-رهبر-انقلاب-به-نامه-سردار-قاسم-سلیمانی پاسخ رهبر انقلاب به نامه سردار قاسم سلیمانی

                            رهبر انقلاب اسلامی به نامه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش پاسخ دادند.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره‌ پایان سیطره‌ شجره‌ خبیثه‌ داعش به شرح زیر است:

                            بسم الله الرحمن الرحیم

                            سردار پر افتخار اسلام و مجاهد فی سبیل‌الله آقای سرلشکر حاج قاسم سلیمانی دام توفیقه

                            خدای بزرگ را با همه‌ وجود سپاسگزارم که به مجاهدات فداکارانه شما و خیل عظیم همکارانتان در سطوح مختلف، برکت عطا فرمود و شجره‌ خبیثه‌ئی را که به دست طواغیت جهان غرس شده بود، به دست شما بندگان صالح در کشور سوریه و عراق ریشه‌کن کرد. این تنها ضربه به گروه ستمگر و روسیاه داعش نبود، ضربه‌ سخت‌تر به سیاست خباثت‌آلودی بود که ایجاد جنگ داخلی در منطقه و نابودی مقاومت ضدّ صهیونیستی و تضعیف دولت‌های مستقل را به وسیله رؤسای شقیّ این گروه گمراه هدف گرفته بود. ضربه بود به دولت‌های قبلی و کنونی امریکا و رژیم‌های وابسته به آن در این منطقه که این گروه را به وجود آوردند و همه گونه پشتیبانی کردند تا سلطه نحس خود را در منطقه‌ غرب آسیا بگسترانند و رژیم غاصب صهیونیست را بر آن مسلط سازند. شما با متلاشی ساختن این توده سرطانی و مهلک نه فقط به کشورهای منطقه و به جهان اسلام بلکه به همه ملت‌ها و به بشریت خدمتی بزرگ کردید. این نصرتی الهی و مصداق: و ما رمیتَ اذ رمیت و لکن الله رمی بود که به خاطر مجاهدت شبانه روزی شما و همرزمانتان به شما پاداش داده شد.

                            اینجانب صمیمانه به شما تبریک می‌گویم و با این حال تأکید می‌کنم که از کید دشمن غفلت نشود.

                            آنهائی که با سرمایه‌گذاری سنگین این توطئه شوم را تدارک دیده بودند آرام نخواهند نشست سعی خواهند کرد آن را در بخشی دیگر از این منطقه و یا به شکلی دیگر دوباره به جریان افکنند. حفظ انگیزه، حفظ هوشیاری، حفظ وحدت، زدودن هر پسماند خطرناک، کار فرهنگی بصیرت‌افزا و خلاصه، آمادگی‌های همه جانبه نباید فراموش شود. شما را و همه‌ برادران مجاهد از کشورهای عراق و سوریه و دیگران را به خدای بزرگ می‌سپارم و به همه‌ی شما سلام و دعا می‌کنم.

                            والسلام علیکم و رحمةالله

                            ۳۰ آبانماه ۱۳۹۶

                            سید علی خامنه‌ای

                            • پاسخ
                            • رهبر انقلاب
                            • نامه
                            • سردار
                            • قاسم سليماني
                            • داعش
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Wed, 22 Nov 2017 11:38:56 +0330
                             سليماني: پایان سیطره شجره خبیثه داعش را اعلام می کنم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16577-سليماني-پایان-سیطره-شجره-خبیثه-داعش-را-اعلام-می-کنم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16577-سليماني-پایان-سیطره-شجره-خبیثه-داعش-را-اعلام-می-کنم سليماني: پایان سیطره شجره خبیثه داعش را اعلام می کنم

                             فرمانده نیروی قدس سپاه در پیامی به محضر مقام معظم رهبری با اعلام پایان سیطره شجره خبیثه داعش، رهبری حکیمانه ایشان و پایداری ملت، دولت، ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه و مجاهدین و شهدای مدافع حرم از دیگر کشورهای اسلامی را عامل پیروزی جبهه مقاومت دانست.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پیام سرلشكر سليماني شرح است:

                             بسم الله الرحمن الرحیم

                             انّافَتَحنا لَکَ فتحاً مُبینا

                             محضر مبارک رهبر عزیز و شجاع انقلاب اسلامی

                             حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مدظله العالی

                             سلام علیکم

                             شش سال قبل فتنه ای خطرناک شبیه فتنه های زمان امیرالمؤمنین (علیه السلام) که فرصت و حلاوت درک حقیقی اسلام ناب محمدی (ص) را از مسلمانان سلب نمود این بار پیچیده و آغشته به سمّ صهیونیسم و استکبار همچون طوفانی ویرانگر، عالم اسلامی را درنوردید.

                             این فتنه خطرناک و مسموم با هدف آتش افروزی وسیع در عالم اسلامی و درگیر نمودن مسلمانان با یکدیگر، توسط دشمنان اسلام ایجاد گردید. حرکت خبیثانه ای که تحت نام "حکومت اسلامی عراق و شام" در همان ماه های اولیه موفق شد با اغفال دهها هزار جوان مسلمان دو کشور ، بسیار اثر گذار و سرنوشت ساز عالم اسلامی "عراق" و "سوریه" را دچار بحران بسیار خطرناکی کند و صد ها هزار کیلومتر مربع از اراضی این کشورها را همراه با هزاران روستا، شهر و مراکز مهم استانی به تصرف درآورد و هزاران کارگاه و کارخانه و زیرساخت های مهم این کشور ها از جمله، راهها، پل ها، پالایشگاهها، چاهها و خطوط نفت و گاز و نیروگاه های برق و موارد دیگری از این نوع را تخریب نمودند و شهرهای مهمی همراه با آثار گران بهای تاریخی و تمدن ملی آنها را با بمب گذاری از بین برده و یا سوزاندند.

                             اگر چه آمار خسارت های وارده قابل احصاء نیست اما بررسی های اولیه حاکی از پانصد میلیارد دلار می باشد.

                             در این حادثه، جنایات بسیار دردناکی که غیر قابل نمایش است رخ داد؛ از جمله: سربریدن کودکان یا پوست کندن زنده زنده مردان در مقابل خانواده های خود، به اسارت گرفتن دختران و زن های بی گناه و تجاوز به آنان، سوزاندن زنده زنده افراد و ذبح دسته جمعی صدها جوان.

                             مردم مسلمان این کشورها متحیر از این طوفان مسموم, بخشی گرفتار خنجرهای برنده جنایتکاران تکفیری گردیدند و میلیون ها نفر دیگر خانه و کاشانه خود را رها کرده و آواره شهرها و کشورهای دیگر شدند.

                             در این فتنه سیاه، هزاران مسجد و مراکز مقدس مسلمانان تخریب و یا ویران گردید و بعضاً مسجد را به همراه امام جماعت و نماز گزاران آن با هم منفجر نمودند.

                             بیش از شش هزار جوان فریب خورده به نام دفاع از اسلام به صورت انتحاری با خودروهای پر از مواد منفجره خود را در میادین، مساجد، مدارس، حتی بیمارستانها و مراکز عمومی مسلمان ها منفجر کردند؛ که در نتیجه این اعمال جنایتکارانه ده ها هزار مرد، زن و کودک بی گناه به شهادت رسیدند.

                             تمامی این جنایت ها بنا به اعتراف عالی ترین مقام رسمی آمریکا که هم اکنون ریاست جمهوری این کشور را بر عهده دارد توسط رهبران و سازمان های مرتبط با آمریکا طراحی و اجرا گردیده است کما اینکه همچنان این روش توسط رهبران کنونی آمریکا در حال طراحی و اجرا است.

                             آنچه پس از لطف خداوند سبحان و عنایت خاص رسول معظم اسلام (صل الله علیه و آله) و اهل بیت گرانقدرش باعث شکست این توطئه سیاه و خطرناک گردید، رهبری خردمندانه و هدایت های حکیمانه حضرت مستطاب عالی و مرجع عالیقدر حضرت آیت العظمی سیستانی بود که موجب بسیج کلیه امکانات برای مقابله با این طوفان مسموم گردید.

                             یقیناً پایداری دولت های عراق و سوریه و پایمردی ارتش ها و جوانان این دو کشور خصوصاً حشدالشعبی مقدس و دیگر جوانان مسلمان سایر کشورها با حضور مقتدرانه و محوری حزب الله به رهبری سید پر افتخار آن، جناب سید حسن نصرالله (حفظه الله تعالی )نقش تعیین کننده ای در به شکست کشاندن این حادثه خطرناک داشتند.

                             قطعاً نقش ارزشمند ملت و دولت خدمتگذار جمهوری اسلامی خصوصاً ریاست محترم جمهوری اسلامی، مجلس، وزارت دفاع و سازمان های نظامی و انتظامی و امنیتی کشورمان در حمایت از دولت ها و ملت های کشورهای فوق الذکر قابل تقدیر است.

                             حقیر به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی در این میدان، با اتمام عملیات آزادسازی ابوکمال آخرین قلعه داعش با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی – صهیونیستی و برافراشتن پرچم سوریه، پایان سیطره این شجره خبیثه ملعونه را اعلام می کنم و به نمایندگی از کلیه فرماندهان و مجاهدین گمنام این صحنه و هزاران شهید و جانباز مدافع حرم ایرانی، عراقی، سوریه ای، لبنانی، افغانستانی و پاکستانی که برای دفاع از جان و نوامیس مسلمانان و مقدسات آنان جان خود را فدا کردند این پیروزی بسیار بزرگ و سرنوشت ساز را به حضرت عالی و ملت بزرگوار ایران اسلامی و ملت های مظلوم عراق و سوریه و دیگر مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می نمایم و پیشانی شکر را در مقابل پیشگاه خداوند قادر متعال به شکرانه این پیروزی بزرگ بر زمین می ساییم.

                             وَ مَا النَّصرالّا مِن عِندِالله العَزِیزِ الحَکِیم

                             فرزند و سربازتان

                             قاسم سلیمانی

                             • قاسم سليماني
                             • سيطره
                             • شجره خبيثه
                             • داعش
                             • سرلشكر
                             • رهبر انقلاب
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Tue, 21 Nov 2017 10:28:27 +0330
                              جبارزاده: در وزارت کشور باید دنبال نهادینه سازی احزاب باشیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16575-جبارزاده-در-وزارت-کشور-باید-دنبال-نهادینه-سازی-احزاب-باشیم http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16575-جبارزاده-در-وزارت-کشور-باید-دنبال-نهادینه-سازی-احزاب-باشیم جبارزاده: در وزارت کشور باید دنبال نهادینه سازی احزاب باشیم

                              معاون سیاسی وزارت کشور با اشاره به اینکه سیاست‌ها و وعده‌های دولت در حوزه سیاسی در دفتر سیاسی وزارت کشور اجرایی می‌شود گفت: این بخش از وزارت کشور منادی تحقق برنامه‌های دولت، رییس‌جمهور و وزیر کشور است.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، اسماعیل جبارزاده امروز در مراسم تکریم و معارفه محمدامین رضازاده و بهرام سرمست مدیران کل پیشین و جدید دفتر امور سیاسی وزارت کشور، ضمن اشاره به بخشی از آیه ۱۴۰ سوره آل عمران؛ تلک الایام نداولها بین الناس گفت: مسئولیت‌ها در واقع امتحان مسئولان است و خوشا به حال کسی که از دوران خدمتش، خدمات و یاد و خاطره خوبی باقی بماند.

                              وی با تشکر از زحمات رضازاده در دفتر سیاسی وزارت کشور گفت: انصافاً آقای رضازاده زحمات شبانه ‌روزی و صادقانه کشیده و هر چه در توان داشته، به کار گرفته است و برای ایشان در مسؤولیت های آتی آرزوی موفقیت دارم.

                              وی در ادامه با اشاره به مسؤولیت ‌های قبلی سرمست در فرمانداری هریس، اسانداری آذربایجان شرقی و استانداری تهران تصریح کرد: آقای سرمست از نیروهای خدوم، زحمتکش و پرتلاش وزارت کشور و از چهره‌های آشنای بخش سیاسی کشور است که امیدوارم در این مسؤولیت هم موفق باشند.

                              جبارزاده با بیان اینکه بارها وزیر خواستار ارائه تحلیل از رویدادهای سیاسی کشور، توسط دفتر سیاسی شده است، افزود: مهم‌‌ترین وظیفه دفتر سیاسی وزارت کشور، مطالعه رویدادهای سیاسی کشور و تطبیق آن با برنامه‌های دولت و وزارت کشور است. علاوه بر این باید در دفتر سیاسی آینده‌نگری درباره مسایل سیاسی کشور نیز وجود داشته باشد.

                              وی خاطرنشان کرد: بررسی و تحلیل مسائل خارجی مرتبط با مسائل داخلی کشور هم مدنظر قرار گیرد. در موضوع اقلیم کردستان تحلیل‌های مفید و به موقعی ارائه شد که باید در مسائل دیگر هم مشابه این تحلیل‌ها ارائه شود.

                              معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: از یکایک کارشناسان دفتر سیاسی می‌خواهم که درباره مسائل و رویدادهای سیاسی کشور مطالعه و تحلیل داشته باشند.

                              وی ادامه داد: در زمینه اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، کارگری و دانشجویی، تهیه شناسنامه سیاسی هر استان، تعیین خط‌‌‌ مشی لازم برای هدایت جریان‌های سیاسی در استان‌ها، فعالیت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، ارزیابی از عملکرد مدیران سیاسی کشور فعالیت‌های خوبی در دفتر سیاسی وزارت کشور انجام شده است که باید روند این اقدامات شتاب بیشتری بگیرد.

                              معاون سیاسی وزارت کشور در پایان با بیان اینکه حضور صدها حزب در یک کشور در هیچ کجای دنیا وجود ندارد تصریح کرد: تاکنون مجوز فعالیت بیش از ۲۴۰ حزب صادر شده است اما سوال اینجاست که کدام یک از این تعداد حزب توانسته است که نقش واقعی خود را ایفا کند؟ ما در وزارت کشور باید دنبال نهادینه سازی احزاب باشیم. دفتر سیاسی می‌تواند به دنبال راهکارهایی برای کاهش احزاب کشور مثل همگرایی یا ادغام آنها باشد تا در کشور چند حزب بزرگ داشته باشیم.

                              • اسماعيل جبارزاده
                              • وزارت كشور
                              • نهادينه سازي
                              • احزاب
                              • دولت
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Mon, 20 Nov 2017 10:22:03 +0330