آذربایجان غربی

پايان‌ تاريخ مصرف قاليباف براي اصولگرايان!

  • پنج شنبه, مهر 05 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

ظاهرا تاریخ مصرف برخی اصولگرایان برای هم‌طیفان خودشان هم پایان یافته است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، قالیباف با طرح موضوعی جدید میان خودش و دیگر اصولگرایان تفاوت‌ها را روشن کرد. اواسط مردادماه بود که خبر رسید کمیته سیاسی جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی، متن اولیه مانیفست «نواصولگرایی» را تهیه کرد. این حزب در سال ۸۷ تأسیس و مرتضی طلایی به عنوان دبیر آن انتخاب شد. بسیاری از اعضای ارشد آن در شهرداری تهران بوده‌اند. در سال ۹۴ مرتضی طلایی از سمت دبیر کلی جمعیت کناره‌گیری کرد. پس از او حسین قربانزاده به مدت دو سال دبیرکل شد. در حال حاضر محسن پیرهادی(عضو هیات رئیسه شورای شهر چهارم تهران) سمت دبیر کلی این مجموعه را بر عهده دارد. این گروه مسئولیت اداره فعالیت‌های انتخاباتی محمد باقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ ایران را برعهده داشت و حالا هم سردمدار تشکیل جریان نواصولگرایی به رهبری قالیباف است.

بقای نام قالیباف

به نظر می‌رسد هدف از تقویت گفتمان نواصولگرایی علاوه بر مسائل درونی اصولگرایان، اهمیت دادن به نقش قالیباف است. او در پست‌های مختلف از فرماندهی نیروی انتظامی تا شهرداری تهران حضور داشته، اما هیچ‌گاه اقبال حضور در پاستور برایش میسر نشد. برنامه او در انتخابات92 معطوف به حفظ کرامت انسانی بود، اما 4 سال بیشتر طول نکشید که شعار انتخاباتی خود را تغییر داد و به سراغ وعده‌های اقتصادی رفت، چنانکه پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ ضمن بیانیه‌ای دولت خود را «دولت مردم» نامید و ۴ وعده به مردم داد. او ادعا کرد که در یک دوره چهار ساله با انقلابی اقتصادی درآمد کشور را دو و نیم برابر افزایش خواهد داد، ۵ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد و نظام مالیاتی را به نفع ۹۶ درصد مردم تغییر خواهد داد و او وعده داد برنامه‌ای مدون و دقیق برای حل مشکلات فوری قشرهای کم درآمد اجرا کند. البته پس از کاندیداتوری سیدابراهیم رئیسی بود که از ادامه حضور در انتخابات انصراف داد. محمدصالح مفتاح از اعضای جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی گفته بود: «به نظر ما، موضوع «نواصولگرایی» مساله‌ای نیست که صرفا به یک گروه سیاسی وابسته باشد. نواصولگرایی در حقیقت پاسخ به سوالاتی است که باید در آسیب‌شناسی جریان اصولگرایی از خود بپرسیم. افراد تاثیرگذار در جریان اصولگرایی باید پیرامون موضوعات مبتلابه روز، بحث کنند تا با ایجاد تفاهم، ایرادات جریان اصولگرایی حل شود.» مفتاح با اشاره به مردمی‌کردن اقتصاد به عنوان یکی از مباحث مطروحه در این مانیفست، گفت: باید دست افراد زالوصفتی که به اقتصاد کشور چنگ می‌زنند را کوتاه کنیم؛ به قول آقای قالیباف، بسیاری از ۴ درصدی‌ها باید دست از منافع مردم بردارند.

خبر از تولد جریان سوم

ظاهرا اصولگرایان وقعی به «نواصولگرایی» نمی‌گذارند و درصدد هستند تا جریان جدیدی را ایجاد کنند که ظاهرا با هدایت موتلفه باشد. این موضوع را روز گذشته یکی از اعضای حزب موتلفه مطرح کرد. جواد آرین‌منش اظهار کرد: شاید زمان آن رسیده باشد که یک جریان سوم مترقی که فراتر از اصلاح‌طلبی و اصولگرایی است بتواند از همه ظرفیت‌های مغفول مانده قانون اساسی هم استفاده کند، ظهور کند. جواد آرین‌منش با اشاره به سخنرانی‌های احمدی‌نژاد در شهرهای مختلف، تاکید کرد: آقای احمدی‌نژاد به استان‌های کشور راه افتاده و سخنرانی‌هایی هم انجام می‌دهد که محور سخنرانی‌هایش هم لاریجانی‌ها هستند، در حالی که من نمی‌خواهم بگویم که لاریجانی‌ها خطا ندارند، آنها هم قطعا مبرا از خطا نیستند، اما به نظر من یک رقابت انتخاباتی در حال شروع است. وی درباره مانیفست اعلام شده از سوی محمدباقر قالیباف گفت: من معتقدم انسجام بین هیچ‌یک از دو اردوگاه اصلاح‌طلب و اصولگرا وجود ندارد و یک تفرقه در هر دو جریان وجود دارد. به نظر من کار از این حرف‌ها گذشته که آقای قالیباف بخواهد نواصولگرایی را مطرح کند. میزان نارضایتی مردم در حدی است که از هردو جریان سیاسی عبور کرده‌اند و الان این دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب برایشان مقبولیت ندارد و مثل گذشته نیست که این قدرت بین جریان راست و چپ دست به دست بشود. وی با بیان اینکه در حال حاضر یک نارضایتی فراتر درجامعه وجود دارد، گفت: مردم روی ناکارآمدی هر دو جریان صحه می‌گذارند و اگر از جریان اصلاحات هم رویگردان شوند، به این معنا نیست که به اصولگرایی روی آورند. این عبور از هر دو جریان خطرناک است و شاید زمان آن رسیده باشد که یک جریان سوم مترقی که فراتر از اصلاح‌طلبی و اصولگرایی است که بتواند از همه ظرفیت‌های مغفول مانده قانون اساسی هم استفاده کند ظهور کند. جریان سوم باید جریانی باشد که بتواند کارنامه‌ای درخشان از خود ارائه دهد و برای خروج از بحران برنامه داشته باشد. وی اظهار کرد: اگر جریان سوم در چارچوب قانون اساسی ظهور کند و به ظرفیت‌های مغفول مانده قانون اساسی بپردازد خطرناک نخواهد بود. ما در قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی داریم که احیا نشده است. بحث آزادی‌های سیاسی، تجمعات، راهپیمایی‌ها، حقوق بشر، خصوصی سازی اقتصاد، نقد عملکرد مسئولان و ظرفیت همه‌پرسی قانون اساسی اگر ضرورت پیدا کرد، اینها ظرفیت‌هایی است که در قانون اساسی پیش‌بینی شده و ما نباید از آن هراسی داشته باشیم. این عضو حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: اگر یک جریان سوم مترقی که منافع مردم را بر منافع فردی و گروهی ترجیح بدهد و معرفی کند، من فکر می‌کنم مردم رویکرد مثبتی به آن داشته باشند. آرین‌منش درباره نوع حضور جریان اصولگرایی در انتخابات سال آینده مجلس تاکید کرد: اعتقاد من این است که اگر هر جریانی بخواهد اعلام موجودیت کند باید به اشتباهات گذشته در عرصه سیاسی –از هر دو جریان- اعتراف و برای نجات کشور برنامه ارائه کند. چراکه هم از جریان اصولگرایی و هم از جریان اصلاح‌طلب ناراضی‌اند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها