آذربایجان غربی

انصاري: با تنگ نظری‌ ها، مسیر شایستگان را مسدود کردیم

  • شنبه, شهریور 31 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در حوزه حقوق اجتماعی کسانی که مسئولیت دارند، باید بلرزند و بترسند از اینکه حقوق مردم تضییع نشود، به ویژه کسانی که در حقوق مالی و اقتصادی هستند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، حجت‌الاسلام و المسلمین مجید انصاری طی سخنانی در موسسه فرهنگی مذهبی دارالزهرا(س) گفت: همه رسولان برای این مبعوث شدند تا دو حقیقت مهم را برای مردم روشن کنند؛ مسأله اول پرستیدن خدا و مسأله دوم دوری از طاغوت است. وی، دو موضوع دیگر را از ارزش‌های بعثت انبیاء و وجه مشترک میان تمام شریعت‌ها و ادیان دانست و افزود: مورد نخست مسأله حق و مبارزه با باطل است و دوم، مسأله عدل و مقابله با ظلم و ستم.

نگاه امام سجاد(ع) به حقوق

انصاری یادآور شد: واژه حق، واژه‌ای بسیار پرمعنا و گسترده‌ است. من واژه‌ای به این فراگیری و تنوع در معنا سراغ ندارم. حق از اسامی ذات اقدس الهی است و کاربرد این واژه در حوزه معارف دینی و اعتقادات و علم کلام بسیار وسیع است. در حوزه حقوق و امتیازات اجتماعی در همه سطوح آن نظیر اقتصاد، حقوق مالی و حقوق اقتصادی، در حوزه مسائل اجتماعی اعم از فرهنگی و سیاسی، در حوزه مسائل قضائی و دیگر حوزه‌های زندگی بشر، مسأله حقوق و واژه حقوق جایگاه برجسته‌ای دارد. انصاری در ادامه گفت: در زندگی شخصی نیز، مسأله حق جایگاه خاص خود را دارد. وقتی که صحبت از حق می‌کنیم، به تعبیری صحبت از همه بایدها و نبایدهایی می‌کنیم که یا به حکم شرع یا به حکم عقل یا به حکم عرف قابل قبول و دارای امضای شرع باید رعایت شود. لذا حوزه حقوق، حوزه‌ای بسیار گسترده است. امام سجاد(ع) زوایایی از حقوق را باز کردند که کمتر در نگاه نخست مورد توجه است. حقوق انسان بر خودش، حقوقی که ما بر خودمان داریم، حقوق اعضا و جوارح ما بر ما، امام سجاد(ع) تک تک این حقوق را بیان می‌کند و قلمرو و حوزه مسئولیت ما را در قبال حقوقی که خود بر خود داریم، بیان می‌کند.

چهره ترسناک شمر

وی افزود: خداوند در قرآن می‌فرماید؛ ما انسان را از نطفه قرار دادیم و او را آزمودیم و ابزار مهمی را در اختیار او قرار دادیم. او را دارای قدرت شنوایی و بینایی قرار دادیم و نه تنها شنیدن، بلکه درک شنیده‌ها و تحلیل شنیده‌ها، قدرت بصر به او دادیم تا از مجرای آن به بهره برداری از دیده‌ها برسد. انصاری گفت: مرحوم فلسفی تفسیر زیبایی داشتند و گفتند وقتی از شمر سخن رانده می‌شود و چهره او ترسیم می‌شود، یک آدم عجیب و غریبی است که به تعبیر آقای فلسفی، دندان‌هایش از دهانش بیرون زده و دو شاخ روی سرش درآمده و چشم‌هایش از حدقه بیرون زده‌اند. در واقع غیرطبیعی فرض کردن شمر به معنای آن است که او منحصر به‌فرد بود و شمریت نیز تنها در وجود او خلاصه می‌شد. در حالی که اگر به دیده درست بنگریم؛ می‌بینیم که او یک انسان مسلمان و یکی از سپاهیانی بود که در رکاب علی(ع) در جنگ صفین جنگید. وی افزود: هیچ شمری از ابتدا شمر به دنیا نیامده است. هیچ ظالمی از ابتدا ظالم متولد نشده و هیچ فرعونی ابتدا با آن روحیه کبر و غرور به دنیا نیامده است. لذا مسأله ظلم، مسأله‌ای است که می‌تواند یکایک ما را آلوده کند. همچنان که عدالت مسأله‌ای است که می‌تواند ما را مزین سازد. حق و حق‌طلبی حوزه‌ای است که همه رفتار و کردار ما را در برمی گیرد، هیچ عملی از هنگام تولد تا هنگام مرگ ما نیست، مگر اینکه در حوزه حق و باطل تعریف می‌شود. از این رو، سخنی که می‌گوییم یا حق است یا باطل، اقدامی که می‌کنیم یا حق است یا باطل. عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه گفت: اگر سخن یا عمل ما بر مدار آنچه که خدا خواسته و تجویز کرده، قرار داشته باشد ما در مسیر حق عمل کرده‌ایم و اگر در این مسیر نباشد، الزاما در حوزه باطل وارد می‌شود. لذا امام علی(ع) فرمود؛ کسی که به یک سخن یا سخنرانی گوش می‌کند در حقیقت به نوعی در حال پرستش سخنور است. زیرا زمانی از عمر و گوش خود را در اختیار او قرار داده است. اگر آن سخن از خدا و حق باشد و او نیز برای خدا و حق بشنود، عبادت خداست و اگر غیر این باشد، در مسیر عبادت غیر الهی قرار می‌گیرد.

تاثیر ظلم

وی افزود: در تقسیم بندی‌ که علمای دین و مفسران کرده‌اند، حقوق حاکم بر زندگی ما یا حقوق ا... است یا حقوق الناس، حقوق ا... برمی‌گردد به رابطه و وظیفه شخصی ما در برابر خدا؛ مانند نماز، روزه، حج و سایر عبادت‌های فردی، البته در مسیر انجام این حقوق گاهی حقوق ناس تعبیه شده است. برای نمونه، لباس نمازگزار نباید غصبی و از حقوق مردم باشد. یا در حج نباید مال مردم در مال فرد باشد. اصل عمل در حوزه حقوق ا... تعریف می‌شود و سایر حقوق در حوزه حقوق الناس هستند. وی در بیان دسته دوم ظلم گفت: آن ظلمی است که ممکن است بخشیده شود، اما رها نمی‌شود. آن ظلمی است که به دیگران می‌شود. محال است که خداوند ظلمی که به دیگران شده را رها کرده و از آن بگذرد. این ظلم تا زمانی که جبران نشده یا به تعبیر پیامبر اکرم(ص) قصاص نشود، رها نمی‌شود. خداوند رسیدگی به این ظلم را از اختیار و عمل خود خارج کرده است. وی افزود: فلسفه شهادت سیدالشهداء(ع) اقامه حق و عدل و دفع ظلم و باطل است. البته مصادیق بارز آن که ظلم حکومت‌ها، ظلم ظالمان و نظام‌های مسلط است، جای خود محفوظ است. اما این به معنای آن نیست که این ظلم‌ها تأثیر ندارد. ظلم قدم به قدم پیش می‌رود و ظالم گام به گام فربه می‌شود. شمر گام به گام به مرحله قساوتی می‌رسد که در روز عاشورا از او دیده شد. گناه قدم به قدم صفحه نورانی قلب ما را تیره می‌کند. لذا در روایت و احکام شرعی چنین آمده که توبه از گناه واجب فوری و آنی است.

حرمت تریبون سیدالشهدا

وی بیان کرد: در حقوق الناس، مطلقا جای گذشت نیست. لذا باید حقوق مربوط به دیگران را جدی بگیریم. حتی مجالس سوگواری ممکن است موجب ظلم و آزار دیگران شود. اگر حرمت تریبون سیدالشهدا(ع) رعایت نشود و بر بالای منبرها حق دیگران تضییع شود و به انسان‌های آزاده نسبت سوء داده شود و به بزرگانی تهمت زده شود و از تریبون مداحی، البته اکثر مداحان ما معارف اهل بیت تراوش می‌کنند، اگر حق کسی ضایع شد جواب خدا را چه می‌خواهند بدهند.

پیشرفت یا پسرفت؟

انصاری افزود: اگر آن مجلس از صداوسیما پخش شود و از بیت‌المال برگزار شده باشد، به راستی جواب خدا را چه خواهند داد؟ در حقوق عمومی مشکلات بسیاری وجود دارد. برای نمونه، صلاحیت انسان‌های وارسته، حر و شجاع را که مثلا برای مجلس یا خبرگان، آنهم نه برای متاع دنیا بلکه برای خدمت و بیان حقایق کاندید شدند، بر اساس گزارش‌هایی غیرواقعی تایید نمی‌شود. عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه گفت: بعد از انتخابات، در قبال برخی مشکلات گفته می‌شود؛ ما اشتباه کردیم، تشابه اسمی بود یا در موردی گفته می‌شود گزارشاتی داده بودند که بعدا فهمیدیم درست نبود. اگر آن فرد بگذرد هم از حق شخصی خود گذشته، مجلسی که در آن، این گروه افراد شجاع از حق خود در دفاع از مردم بازماندند و جامعه از آنها محروم شده و به سبب آن، جایگاه مجلس و خبرگان تضعیف شده، این حق قابل گذشت نیست. وی گفت: آیا مسیر مجلس ما به لحاظ رشد، بالندگی، سلامت نفس و عملکرد و نظارت قاطع و شجاعت برخورد و ریل‌گذاری‌های نرم‌افزارانه برای نظام و رشد و پیشرفت مردم و رفع نارسایی‌ها بهتر از دور اول است یا پسرفت داشته؟ بهتر از دور دوم است یا پسرفت داشته؟

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها