آذربایجان غربی

دلواپسان در خط مقدم تفرقه افکنی

  • دوشنبه, تیر 25 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

باز هم دلواپسان و باز هم برهم زدن آرامش جامعه! آنها این بار برای نیل به مقاصد سیاسی خود ابایی از خبرسازی در مورد بالاترین ارکان کشور هم نداشتند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، 22 تیرماه بود که تسنیم مدعی شد: «برخی شنیده‌ها حاکی است در پی اظهارات اخیر منتشرشده از سوی حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات مبنی بر اینکه نباید با مفسدان اقتصادی با تندی برخورد کرد، رهبر معظم انقلاب به حجت‌الاسلام علوی هشدار داده‌اند که این بیانات به‌ضرر وزارت اطلاعات و نیز به‌ضرر اقتصاد ملی است».

این خبرگزاری دلیل ادعای خود را اظهارات وزیر اطلاعات در 16 تیرماه مبنی بر این گذاشت که «نباید با متخلفان برخورد قهرآمیز(تند) شود بلکه باید با توجیه و راهنمایی، از انحراف آنها جلوگیری کرد».

پس از انتشار این موضوع در رسانه دلواپس بود که برخی برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری مراجعه کردند، اما خبری از آنچه نبود که تسنیم منتشر کرده بود.

پس از شدت گرفتن تردیدها درباره ادعای خبرگزاری دلواپس بود که تسنیم نوشت: «حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات ضمن تأیید خبر هشدار رهبر انقلاب به وی درباره اظهارات اخیرش گفت که من تابع نظر رهبر انقلاب هستم».

به نظر نمی‌رسد این جمله علوی به معنای تایید خبر تسنیم باشد بلکه وزیر اطلاعات خود را مطیع آنچه می‌داند که مقام معظم رهبری در هر زمینه‌ای مطرح فرموده باشند.

نسبت دادن

دیروز ایسنا چنین نوشت: «رهبر معظم انقلاب اسلامی، نسبت دادن نظری به ایشان برخلاف آنچه که به عنوان نظر رسمی مطرح می‌شود را «گناه کبیره» می‌دانند. چند روزی است که خبری در برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها دست به دست می‌شود با این عنوان: «هشدار رهبر انقلاب به وزیر اطلاعات بابت اظهاراتش درباره مفسدان اقتصادی». با جست‌وجو در دو منبع اصلی اخبار مقام معظم رهبری یعنی سایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌ا... العظمی خامنه‌ای به نشانی Khamenei. ir و پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری به نشانی Leader. ir هیچ اثری از این خبر دیده نمی‌شود و جالب‌تر اینکه وزیر اطلاعات نیز اساسا اظهاری مبنی بر حمایت از «مفسدان اقتصادی» نداشته؛ بلکه براساس آنچه در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات به آدرس Vaja. ir آمده، حجت‌الاسلام علوی روز شنبه ۱۶ تیر در جلسه شورای اداری استان لرستان گفته است: برخورد قهرآمیز، دستگیری و زندانی کردن بدهکاران بانکی و فعالان اقتصادی متخلف، اشتباه است و باید با راهنمایی، آنها را به سمت تأمین مایحتاج کشور سوق داد. او همچنین تاکید کرده است که «نباید تحت عنوان برخورد با مفاسد اقتصادی، آرامش فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران را به خطر انداخت».

چنان‌که می‌بینیم، در هیچ جای اظهارات وزیر اطلاعات، ردی از حمایت از مفسدان اقتصادی به چشم نمی‌خورد و همین سخنان علوی همواره مورد تاکید مسئولان نظام از جمله رئیس قوه قضائیه نیز بوده است.

آیت‌ا... آملی لاریجانی ۲ تیرماه امسال در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی گفت: رسانه‌ها باید توجه داشته باشند که هر کسی که معوقه بانکی دارد، حتما مجرم نیست و بین برخی از معوقه‌داران تفاوت وجود دارد. رئیس قوه قضائیه همچنین ۱۱ تیر سال گذشته در همایش سراسری قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه و نیروهای امنیتی نباید اشکالات بی‌‌دلیل برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنند. بی‌تردید انتقاد از اظهارات وزیر اطلاعات، منعی ندارد و هر کسی می‌تواند نسبت به سخنان مسئولان کشور نقدی داشته باشد یا با آن مخالفت کند، اما آنچه قابل پذیرش نیست، نسبت دادن برخی اخبار کذب برای رسیدن به مقصود است؛ چنان که در موضوع اخیر نیز با انتساب خبری بی‌پایه و اساس به رهبر انقلاب، وزیر اطلاعات هدف برخی حملات قرار گرفته است.

مقام معظم رهبری در یکم شهریورماه سال ۸۹ در دیدار دانشجویان سخنی در این زمینه دارند که با توجه به اعلام حکم شرعی در این سخنان، می‌توان آن را فتوایی مهم درباره نسبت دادن برخی اظهارات به ایشان قلمداد کرد. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در جایی از سخنرانی خود تصریح می‌کنند: «مبادا کسی تصور کند که رهبری یک نظری دارد که برخلاف آنچه که به عنوان نظر رسمی مطرح می‌شود، در خفا به بعضی از خواص و خلّصین، آن نظر را منتقل می‌کند که اجرا کنند؛ مطلقا چنین چیزی نیست. اگر کسی چنین تصور کند، تصور خطایی است؛ اگر نسبت بدهد، گناه کبیره‌ای انجام داده. نظرات و مواضع رهبری همینی است که صریحا اعلام می‌شود؛ همینی است که من صریحا اعلام می‌کنم... نه جایز است، نه شایسته است که مواضع دیگری غیر از آنچه که رهبری به صورت علنی و صریح به عنوان مواضع خودش اعلام می‌کند، وجود داشته باشد؛ نه، همینی است که دارم می‌گویم.»

با این اوصاف باید از رسانه‌هایی که برخی اخبار و اظهارات را با هدف تسویه‌حساب‌های سیاسی به رهبر انقلاب نسبت می‌دهند پرسید که براساس کدام اصول حرفه‌ای و با چه مجوزی مرتکب «گناه کبیره» می‌شوند؟ همچنین شایسته است که دستگاه قضائی به‌ویژه در شرایط کنونی که هر حاشیه‌ کوچکی می‌تواند مورد سوءاستفاده دشمنان کشور قرار گیرد، برای جلوگیری از هزینه‌سازی‌های بی‌مورد برای نظام در داخل و خارج، ضمن شناسایی منشأ چنین شایعاتی اقدام به برخورد قانونی کند تا این قبیل روندها به القای وجود شکاف و اختلاف میان مسئولان نظام منجر نشود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها