آذربایجان غربی

روحاني: حفظ برجام بدون تامین منافع ایران غیرممکن است

  • یکشنبه, ارديبهشت 23 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس جمهور، حفظ برجام بدون آمریکا را امکانپذیر اما بدون حضور و تامین منافع ایران، آن را غیرممکن خواند و با تاکید بر نقش مهم اتحادیه اروپایی در این مقطع حساس، اظهارداشت: منافع تهران در برجام باید به طور دقیق و صریح، تضمین شود و تا زمانی که منافع ایران تامین و تضمین باشد، به آن پایبند خواهد بود.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه در تماس تلفنی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا با وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با پایبندی به برجام، تامین منافع ملی خود را دنبال می کند گرچه متاسفانه طرفهای مقابل در اجرای تعهدات خود، عملکرد رضایت بخشی نداشته اند.

وی با اشاره به نقش بریتانیا در مذاکرات هسته‌ای از سال ۲۰۰۳ تا تصویب برجام به عنوان یک توافق برد – برد، اقدام آمریکا را مبنی بر خروج از برجام، غیرقانونی، غیرمسوولانه و مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تضمین منافع ایران، محدود است، اظهار داشت: منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، گاز، پتروشیمی و روابط بانکی و سرمایه‌‌‌‌گذاری باید به طور شفاف مشخص و تضمین شود.

روحانی نشست هیات‌های کارشناسی و جلسه روز سه‌‌‌شنبه وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان به همراه رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه ایران را بسیار مهم دانست و ابراز امیدواری کرد این جلسه بتواند منافع تهران را با حفظ برجام، تامین کند.

رئیس‌‌‌جمهور، نقش برجام را در تقویت صلح و امنیت در منطقه بسیار مهم برشمرد و در عین حال تصریح کرد که مسئولیت عواقب هر وضعیتی که در قبال برجام پیش آید، برعهده آمریکا است.

روحانی ادامه داد: در برجام دو طرف تعهداتی دارند و این پذیرفتنی نیست که تنها یک طرف به تعهداتش عمل کند.

وی با اشاره به نقش تعیین‌‌‌کننده سه کشور اروپایی در حفظ برجام، مقاومت اروپا را در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا، حرکتی شجاعانه و موجب حفظ جایگاه و اعتبار جهانی اروپا برشمرد.

رئیس‌‌‌جمهور همچنین با اشاره به اینکه حفظ امنیت خاورمیانه برای ایران و جهان بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: برای حفظ امنیت این منطقه، همه کشورها باید تلاش کنند.

روحانی به وضعیت غمبار ملت یمن اشاره کرد و با اشاره آمادگی ایران برای همکاری با سازمان ملل و کشورهای اروپایی جهت تامین صلح و امنیت این کشور ابراز داشت: بحران یمن راهکار نظامی ندارد و وظیفه همگان است که برای جلوگیری از کشتار مردم بی‌گناه در این کشور تلاش کنند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در این تماس تلفنی با قدردانی از پایبندی ایران به حفظ برجام ابراز داشت: هدف اتحادیه اروپا حفظ برجام است و ما با همکاران اروپایی، تمام تلاش خود را برای حفظ آن و بهره‌مندی ایران از مفاد این توافق بکار می‌گیریم.

وی به نشست روز سه‌شنبه وزرای خارجه سه کشور اروپایی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر امور خارجه ایران در بروکسل اشاره و بیان کرد: در این نشست کشورهای اروپایی بسته‌ای از پیشنهادات برای حفظ برجام آماده کرده‌اند.

نخست‌وزیر بریتانیا با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا همانطور که در بیانیه خود اعلام کرده، ایران را یک شریک متعهد و قابل اعتماد می‌داند، یادآور شد: در این راستا بسیار مهم است که همه طرف‌ها برای حفظ برجام تلاش کنند.

رئیس‌جمهور کشورمان و نخست‌‌وزیر بریتانیا همچنین در این تماس تلفنی عنوان کردند که به رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای خود را در این عرصه ادامه خواهند داد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.