آذربایجان غربی

آمانو: یک رژیم راستی آزمایی قدرتمند در ایران داریم

  • جمعه, آبان 19 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ما اکنون در ایران یک رژیم راستی‌آزمایی قدرتمند داریم، بنا بر این می‌توانیم بگوییم که توافق هسته‌ای یک دستاورد قابل توجه برای راستی‌آزمایی است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که برای دیدار با مقامات آمریکایی به این کشور سفر کرده است در گفت‌وگو با شبکه سی بی اس نیوز به طرح دیدگاه‌های خود درباره توافق هسته‌ای با ایران، کره شمالی و تسلیحات هسته‌ای پرداخت.

وی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که در ژوییه 2015 حاصل شد، گفت: فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از اجرای برجام به میزان زیادی کاهش یافته است. بنا بر این ما یک رژیم راستی‌آزمایی قدرتمندتر برای نظارت و راستی‌آزمایی این فعالیت‌های هسته‌ای کاهش یافته داریم. این همان دلیلی است که ما می‌گوییم توافق هسته‌ای یک دستاورد قابل توجه برای رژیم راستی‌آزمایی است.

مقام ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه خاطر نشان کرد: آژانس در ایران هر ماه در حال جمع‌آوری میلیون‌ها اطلاعات، تهیه صدها هزار تصویر از طریق دوربین‌های مستقر در تاسیسات هسته‌ای است و 2000 مهر و موم در سایت‌های هسته‌ای ثبت کرده است. این یک رژیم راستی‌آزمایی بسیار قوی در هر استانداردی است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در جریان این سفر با نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل دیدار کرده است به وی گفت که ایران در حال حاضر تحت سخت‌ترین رژیم راستی‌آزمایی در جهان قرار دارد و آژانس به تمام مکان‌های مورد نیاز بازرسی در این کشور دسترسی دارد.

آمانو در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به برخی اتهامات از جمله توسط سناتورهای آمریکایی مبنی بر این که رژیم راستی‌آزمایی در ایران سخت‌گیرانه نیست، گفت: برخی فکر می‌کنند فعالیت‌های راستی‌آزمایی ما ضعیف است اما این صحت ندارد.

وی هفته گذشته نیز در اندیشکده مرکز وودرو ویلسون بار دیگر تایید کرد که تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران در برجام به طور کامل اجرا می‌شود.

به گزارش سی بی اس نیوز، آمانو تصدیق کرد که نگرانی‌هایی درباره توانایی آژانس برای راستی‌آزمایی برخی فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده ایران در گذشته داشته است، هرچند که این شواهد دیگر وجود ندارند، اما آمانو گفت که اکنون آژانس به تمام مکان‌های مورد نیاز در ایران دسترسی دارد.

آمانو هم‌چنین برای اطمینان از راستی‌آزمایی، از ایران می‌خواهد تا با پروتکل الحاقی که دولت ایران به طور موقت آن را اجرا می‌کند همکاری داشته باشد. این توافق تا کنون در ایران تصویب نشده است.

تعهدات هسته ای برجام به طور کامل توسط ایران اجرا می شود

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مجمع عمومی سازمان ملل باز هم با تاکید بر اینکه ایران به تمام تعهداتش ذیل برجام عمل می کند گفت: آژانس کماکان به راستی آزمایی عدم انحراف در مواد هسته ای اعلام شده طبق توافقنامه پادمان ادامه خواهد داد.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که به آمریکا سفر کرده است، در بخشی از سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 و وظایف آژانس در نظارت بر این توافق پرداخت.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی، آمانو گفت: آژانس به راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات مرتبط هسته ای ایران تحت برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) که در 2015 حاصل شد، ادامه می دهد.

تعهدات مرتبط هسته ای برجام به طور کامل از سوی ایران اجرا می شوند. اکنون ایران تحت سخت ترین رژیم راستی آزمایی هسته ای در جهان قرار دارد. بازرسان ما دسترسی های توسعه یافته ای به سایت ها دارند و اطلاعات بیشتری درباره برنامه هسته ای یران که در حال حاضر کوچک تر از زمان پیش از اجرای برجام است، در اختیار دارند.

وی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین به راستی آزمایی عدم انحراف در مواد هسته ای اعلام شده از سوی ایران ادامه می دهد و ارزیابی ها درخصوص نبود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران کماکان ادامه می یابند.

مدیرکل آژانس همچنین با ابراز نگرانی درباه برنامه هسته ای کره شمالی گفت: اکنون شمار کشورهایی که توافقنامه پادمانی را اجرا می کنند 182 کشور است و من تمام کشورها را به اجرای پروتکل الحاقی که یک ابزار راستی آزمایی قدرتمند برای دسترسی بیشتر آژانس به اطلاعات و مکان ها است، تشویق می کنم. در حال حاضر 130 کشور پروتکل الحاقی را اجرا می کنند.

آمانو روز پنج شنبه نیز در مقر سازمان ملل با نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل دیدارو درباره برجام گفت وگو کرد.

وی در این دیدار تاکید کرد که برجام یک دستاورد قابل توجه برای راستی‌آزمایی هسته‌ای به شمار می‌آید و ایران به تمام تعهدات خود بر اساس این توافق عمل کرده است.

آمانو در این دیدار نماینده آمریکا در سازمان ملل را در جریان فعالیت‌های پادمانی موثر و قدرتمند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران قرار داد.

مدیر کل آژانس افزود: ایران هم اکنون تحت سختگیرانه‌ترین رژیم راستی‌آزمایی در جهان قرار دارد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون به تمامی اماکنی که به بازدید از آنها نیازمند بوده، دسترسی داشته است. بازرسان آژانس بین المللی به کار خود به‌طور بی‌طرفانه و واقعی ادامه خواهند داد.

بنا به این گزارش، هیئت دیپلماتیک آمریکا در سازمان ملل نیز پس از دیدار آمانو و نیکی هیلی در بیانیه‌ای اعلام کرد: هیلی از حرفه‌ای بودن و توانایی‌های بالای آژانس قدردانی و حمایت آمریکا را از تلاش‌های آژانس برای نظارت دقیق و قاطع بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کرده است.

این بیانیه همچنین افزود: هیلی بار دیگر بر اهمیت دسترسی کامل و شفاف آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران تاکید کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها