آذربایجان غربی

روحاني: دروغ بالاترین خیانت به مردم است

  • دوشنبه, فروردين 21 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رییس‌جمهور با بیان اینکه در طول این چهار سال تمام حقوق افراد کم درآمد حداقل دو برابر افزایش یافته است، گفت: اولین دغدغه دولت در طول چهار سال اخیر افزایش حقوق افراد کم درآمد بوده است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در اولین نشست خبری خود در سال جدید با اصحاب رسانه، با تبریک ماه رجب و میلاد مولای موتقیان حضرت علی (ع) گفت:‌ دولت یازدهم در طول تلاش‌هایش در بیش از سه سال و نیم گذشته و بویژه در سال ۹۵ موفقیت‌هایی داشته که من به برخی از آنها اشاره می‌کنم.

وضعیت زندگی مردم در سال گذشته بهتر از پیش‌بینی ما بود

رییس جمهور با بیان اینکه با رهنمودهای رهبری، دولت در اهدافی که مدنظر داشته به حمدلله موفق بوده است، ادامه داد: در سال ۹۵ شرایط زندگی مردم از لحاظ سیاسی و خدمات دولت و از لحاظ اقتصادی طبق همه مراکز آمار رسمی کشور و جهانی بهتر از حدی بود که از در آغاز سال ما پیش‌بینی می‌کردیم.

او تاکید کرد: در طول دولت تدبیر و امید اقشاری که درآمد کمتری دارند مانند حقوق بگیرانی که حقوق آنها حقوق حداقلی است و بازنشستگان و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، دریافتی آنها به دو برابر و یا بیشتر افزایش پیدا کرده است و در سال ۹۶ برای مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی ۲۰درصد حداقل حقوق به دریافتی آنها اضافه خواهد شد که ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه در طول این چهار سال تمام حقوق افراد کم درآمد حداقل دو برابر افزایش یافته است، گفت: اولین دغدغه دولت در طول چهار سال اخیر افزایش حقوق افراد کم درآمد بوده است.

او ادامه داد: این دولت شاید اولین دولتی باشد که همه ساله افرادی که دارای حقوق و دسمتزد هستند، اضافه حقوقشان بیش از تورم سالانه بوده است.

رییس‌جمهور به بهبود وضع کشاورزان در طول سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: کشاورزان جز اقشار پردرآمد ما نیستند و برخی از آنها جز اقشار کم درآمد هستند با این وجود در دولت یازدهم نسبت به گذشته وضع آنها بسیار بهتر شده است. در سال ۹۱ پول گندمی که به کشاورزان پرداخت شده ۸۰۰ میلیارد تومان است اما در سال ۹۵ پول گندمی پرداخت شده حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است. این رقم را با آن سال مقیاسه کنید و ببینید چند برابر شده است.

او ادامه داد: تراز تجاری ما در مواد غذایی در سال ۹۲ منهای ۱ /۸ بوده است. اما در سالی که گذشت تراز تجاری منهای ۶ /۲ است. باوجود اینکه همچنان منفی است اما این کاهش فاصله نمایانگر تولید، تلاش و خوداتکایی بیشتر ما است.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در سال ۹۲ تولیدات کشاورزی ما حدود ۹۷ میلیون تن بوده است در سال ۹۵، به  ۱۱۸ هزار تن رسیده است. مجموعا ۲۱ میلیون تن تولید موادغذایی در این دولت بیشتر شده است. این هم به معنای زندگی بهتر شدن کشاورزان و باغ‌داران است وهم به معنای خوداتکایی بیشتر و اقتصاد مقاومتی است.

برای اولین بار در تاریخ ایران تمام حاشیه‌نشینان تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند

او با بیان اینکه بیماری و هزینه درمان بر زندگی مردم فشار زیادی می‌آورد گفت: این دولت بیشترین توجه را به مسئله سلامت و محیط زیست داشته و این دو مسئله ارتباط تنگاتنگی با هم  دارند و توجه به این موضوعات از اولویت‌های این دولت بوده است.

روحانی ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ ایران تمام مردم تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند و تمام حاشیه‌نشین‌ها تحت پوشش بیمه درمانی و خدمات درمانی قرار گرفته‌اند و این نشان می‌دهد که این دولت به فکر محرومین و مستضعفین و حاشیه‌نشین‌ها بوده‌است.

اضافه شدن ۲۱هزار تخت بیمارستانی در دولت یازدهم

رییس جمهور با اشاره به تخت‌های بیمارستانی اضافه شده در طول دولت یازدهم گفت: در طول دولت یازدهم ۲۱هزار تخت بیمارستانی اضافه شده البته وزیر بهداشت وعده داده‌اند که تا پایان دولت این رقم به ۲۳ یا ۲۴ هزار تخت می‌رسد اما مهم این است که دولت توانسته به وعده خود در این باره عمل کند. معنی این  ۲۱ هزار تخت بیمارستانی این است که به اندازه یک چهارم طول تاریخ ایران تخت بیمارستانی اضافه شده است و این یعنی توسعه امکانات کشور برای درمان بیماران .

او با بیان اینکه این دولت به روستاییان که اقشار کم درآمدی هستند توجه زیادی داشته گفت: توجه این دولت به روستاها که به طور کلی اقشار کم درآمدی هستند و با مشکلات زیادی هم روبرو هستند بسیار بوده و اقداماتی که دولت برای روستاییان انجام داده در مقایسه با گذشته بسیار متفاوت است. در این دولت تمام روستاهای گاز کشی شده . از آغاز انقلاب  تا سال ۹۲ ٫ ۱۴ هزار روستا بوده است در این دولت ۹ هزار روستا گاز کشی شده است. تمام روستاهایی که از ده خانوار بیشتر هستند امروز دارای برق هستند. همچنین برای آبرسانی در روستاها کار بزرگی انجام شده و تمام روستاها در این دولت دارای آب بهداشتی هستند.

در طول سال‌های اخیر خیابان‌ها و دانشگاه‌ها کمتر امنیتی شده است

او ادامه داد: راه‌های روستایی و کارهای درمانی  بسیاری انجام گرفته همچنین بخش آموزشی ارتباطات و اینترنت توسعه یافته و ۲۵ هزار روستا به اینترنت متصل شده اند و دولت افتخار می‌کند که شبکه ملی ارتباطات را  تا پایان دولت نهایی می‌کند  و با اینکه کیفیت اینترنت افزایش پیدا کرده اما قیمت ثابت مانده است. همچنین جامعه و فضای آن در خیابان و دانشگاه‌های ما کمتر امنیتی شده است و همه تلاش این دولت این بوده که فضا ها دوستانه و با محبت و برداری در کنار هم باشند

دروغ بالاترین خیانت به مردم است

رییس جمهور با اشاره به او انتخابات بزرگ پیش رو  گفت: حواسمان باشد انتخابات برای نزدیک‌تر شدن ما است باید جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها صحبت‌هایشان را بگویند اما سخن دقیق بگویند و به مردم دروغ نگویند چراکه این بالاترین خیانت به ملت است مخصوصا دروغی که باعث یاس و ناامیدی مردم شود.

روحانی افزود: مردم همواره امیدوار بوده و شرایط منطقه و جهانی را می‌دانند و اطلاع دارند که مسیرهای پرافتخار تر برای کشور در سایه وحدت و اتحاد و همدلی امکان‌پذیر است.

او خاطر نشان کرد: در سال ۹۵، ۴۲ پروژه مهم در حوزه فناوری هسته‌ای به ثمر رسید و دیروز در روز ملی هسته‌ای آن‌ها را افتتاح کردیم. این به معنی این است که در مسیر پیشرفت هستیم مخصوصا بعد از برجام در مقایسه با قبل از برجام در هر زمینه‌ای پیشرفت داشتیم و آمار به ما می‌گوید که فضا برای تحرک و حرکت ما بیشتر شده و ما از همه دستگا‌ها که از این فضا به خوبی استفاده می‌کنند تشکر می‌کنیم.

رییس جمهور تاکید کرد: ایام انتخابات باید نتیجه‌اش وحدت و اتحاد بیشتر و شکاف کمتر و ترس بیشتر دشمنان از ما و امید بیشتر دوستان به ما باشد.

او گفت: روز گذشته ابلاغیه‌هایی به تمام دستگا‌های اجرایی ارسال شده است. برنامه امسال برای تولید ملی و اشتغال مشخص شده و همه دستگاه‌ها اقداماتی را که از امروز باید شروع کنند را می‌دانند و برای همه آنها زمان‌های لازم برای اجرای برنامه‌ها مشخص شده و امیدواریم پایان سال ۹۶ ، دولت آمار افتخار آمیزی در زمینه تولید ملی و اشتغال به ملت ارائه داد و آنچه که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده را انجام دهیم.

رییس جمهور در پاسخ به سوال روزنامه دنیای اقتصاد درباره وجه تمایز اولویت‌های اقتصادی دولت در صورت پیروزی در انتخابات با دوره کنونی و به طور مشخص در پرداخت یارانه و تسریع رونق اقتصادی و تفاوت سیاست‌ها گفت: در این جلسه ما راجع به بحث‌های انتخاباتی صحبت نمی‌کنیم اما  اینکه دولت برای آینده چه فکری کرده را می شود در غالب آن به سوال شما پاسخ داد.

پولی که برای خرید گندم به کشاورز می‌دهیم دو برابر قیمت بازار جهانی است

ادامه داد: مساله یارانه برای کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه بوده و در چارچوب قانون باید اجرا می‌شد. این دولت سعی کرد این برنامه را در چارچوب قانون اجرا کند و بخشی از یارانه را در بخش هایی برده که اهمیت داشته مثلا کشاورزی. ما پولی که برای گندم به کشاورز می دهیم با قیمت در بازار بین‌المللی خیلی متفاوت است و تقریبا دو برابر است. ما ‌۱۳۰۰ تومان از کشاورز می‌خریم در حالی که بازار بین المللی قیمت  ۷۰۰ تومان است.

یارانه یکسان به همه مطلوب نیست

او افزود : این یارانه ای که دولت در زمینه درمان می دهد به گونه ای است که پولی که مردم می دادند ۳۷ درصد بود که  الان ۷ درصد شده است.  ما در این زمینه  باید تابع قانون باشیم. به نظر ما در چارچوب آنچه مجلس تصویب کرده این دولت اجرا خواهد کرد و دولت بعد هم در چارچوب قوانین اجرا می‌کند.

روحانی گفت : من گفته ام؛  ما یک سری اقشاری داریم که آسیب پذیرتر هستند. یارانه یکسان به همه مطلوب نیست. اقشار آسیب پذیر باید بیشتر بگیرند ما از پارسال برنامه ریزی‌هایی کردیم و یارانه اقشار کم درآمد اضافه خواهد شد.

باید به جایی برسیم که مردم ما نیاز به یارانه نقدی نداشته باشند

او در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو درباره قول‌هایی که به مردم از سوی دولت داده شده است و آن هایی که محقق شده و اینکه روحانی قبلا گفته بود وضعیت اقتصادی مردم باید به نحوی بهبود داشته باشد که نیازی به یارانه نقدی نداشته باشند و اینکه آیا این محقق شده است یا خیر و سوال دیگری در خصوص انتقادات او از  نظام بانکی و انتقاد و امکان اصلاح نظام بانکی به طور ریشه ای گفت: دو نکته ای که شما گفتید مهم است. ما باید به جایی برسیم که مردم ما نیاز به یارانه نقدی نداشته باشند اما آیا در ظرف چهار سال به نتیجه می رسیم؟  

رییس جمهور یادآور شد: کاری که ما کردیم این است که یارانه نقدی را به بخش‌های دیگر بردیم. باید وضع زندگی مردم قدری خوب شود که مردم نیاز نداشته باشند. ما باید همه مردم را مشغول به کار کنیم. همه باید درآمد به اندازه کافی برای زندگی داشته باشند. اگر بخواهیم همه شغل داشته باشند بدون فناوری و سرمایه گذاری و امنیت اجتماعی و فرهنگی امکان پذیر است؟  ما باید سرمایه زیادی را بیاوریم. کارآفرین‌های ما باید سرمایه های زیادی را جذب کنند.

او با طرح این پرسش که برای چه فضا را دود آلود کنیم و مردم را به تردید بیاندازیم؟ اظهار کرد:  روشن است که باید مردم را امیدوارتر کنیم.باید سرمایه جذب شود . مثلا یک تعداد هواپیما آمد برخی بهشان برخورد با هواپیمایی نو. من هنوز نفهمیده ام. گفتند چرا ما هواپیمایی نو سوار شویم همین کهنه‌ها خوب است. آنهایی که می‌خواهند کهنه سوار شوند خب بشوند. ما در سال بیش از چهار میلیارد دلار به شرکت‌های خارجی می‌دادیم برای صندلی‌های سفر. اشکال دارد ما این را از مردم بگیریم و به شرکت‌های خارجی ندهیم؟ برخی می‌گویند لازم نیست. ما به فعالیت گردشگری نیاز داریم و گردشگری یکی از جاهایی است که باید پیش ببریم.

پرداخت ۴۳۰ هزار میلیارد تسهیلات به مردم

رییس جمهور درباره انتقاداتی که به ساختار بانکی کشور وارد است، گفت:‌من الان هم می‌گویم "و البانک و ما ادراک مالبانک". البته من از کاری که بانک‌ها در سال ۹۵ انجام دادند تشکر می‌کنم. بانکهای ما در این سال ‌‌۴۳ درصد بیشتر تسهیلات به مردم دادند که بیش از چهارصد و سی هزار میلیارد تسهیلات به مردم پرداخت شد.

او با بیان اینکه ۲۴ هزار واحد صنعتی تسهیلات دریافت کردند، ادامه داد: برخی مدیران بانک ها در قضاوت ظلم و بی انصافی کردند اما بانک‌هایی ما نیاز به تحول دارد. این دولت اولین دولتی است که دارد بدهی اش را پرداخت می‌کند. همه بدهی درست می‌کردند و می‌گفتند بعدی پرداخت می‌کند. سرمایه بانک‌های دولتی تقریبا دو برابر شده و این کار بزرگی است که انجام شده.

روحانی با بیان اینکه سیستم بانکی نیاز به اصلاحات فراوان دارد و از این رو سال گذشته به معاون اول دستور العمل دادم، افزود: ما مسیر هایی را شروع کردیم. در بعضی مسیرها سرعت خوب بود و در بعضی سرعت کم بود. در مبارزه با فساد ما حرکت بزرگ را دنبال می‌کردیم منتها همه باید می آمدند.

قاچاق نصف شده است

او گفت: در مبارزه با قاچاق از ۲۵ میلیارد تومان به ۱۵ میلیارد تومان رسید. البته طبق برخی آمار این رقم پایین تر و به حدود ده میلیارد رسیده و یعنی قاچاق نصف شده است. در زمینه بانک‌ها هم قدم هایی برداشته شده و قدم‌های زیادی مانده است.

رییس جمهور در پاسخ به سوال یورونیوز که آیا با توجه به اتفاقات اخیر در سوریه،  ایران سیاست خود را در سوریه تعدیل خواهد کرد یا خیر پاسخ داد: در ابتدای ماجرای سوریه شش سال قبل ما به بقیه کشورها اعلام کردیم که از تروریست حمایت نکرده و کمک نکنند. برخی کشورها گوش نداده و کار خود را انجام دادند و نتیجه‌اش را اکنون می‌بینند.

نتیجه حمایت از تروریست‌ها را به اروپایی‌ها هشدار داده بودم

او ادامه داد: در اولین سفر من به نیویورک در سال ۱۳۹۲ سازمان ملل به کشورهای اروپایی اعلام کردم که حمایت شما از تروریست‌ها خطرناک خواهد بود و به زودی نتیجه‌اش را در پایتخت‌های خود شاهد خواهید بود.

اصلاحاتی باید در حکومت سوریه انجام شود/ راه‌حل ما صندوق رای است

رییس جمهور با اشاره به اینکه تروریست‌ها از سراسر منطقه و بیرون از منطقه در سوریه جمع شده‌اند تصریح کرد: مطمئناً باید اصلاحاتی در حکومت سوریه انجام شود اما راه حل ما صندوق رای است در حقیقت صندوق رای راه حل ایران و همه کشورهای منطقه است و اگر همه به صندوق‌ها و رای مردم اتکا کنیم مشکلات آسان خواهد شد.

او حمله هوایی آمریکا به مواضع سوریه را براساس یک بهانه غیر معمول و نامشخص دانست و اذعان کرد: گاز شیمیایی که در خوان شیخون  منتشر شد مشخص نیست از کجا و چگونه بر سر مردم فرود آمد. من دیروز در گفتگوی تلفنی با بشاراسد و پوتین تشکیل کمیته حقیقت‌یاب را به عنوان راه‌حل پیشنهاد دادم.

روحانی ادامه داد: پوتین هم منتقد بود که با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بی‌طرف و علمی تشخیص مرجع این حمله شیمیایی مشخص خواهد شد و سوال این است اگر کمیته تشکیل شود و معلوم شد تروریست‌ها بودند که حمله شیمایی را انجام دادند آمریکا چه جوابی برای کارش دارد. اگر تروریست‌ها هر بار درجایی گاز شیمیایی استفاده کنند آمریکا از آنها حمایت کند چه آینده‌ای در انتظار سوریه خواهد بود؟

رییس جمهور با اشاره به اینکه این بار این حمله بی‌جواب ماند و مشخص نیست که در آینده از چنین حمله‌هایی چه پاسخی دریافت خواهند کرد گفت: در حمله اخیر روس‌ها اعلام کردند که فاصله کمی تا درگیری مانده بود و اقدامات آمریکا منافع منطقه را به خطر می‌اندازد و از پایه اشتباه است.

استفاده از سلاح شیمیایی محکوم است

او کاربرد سلاح‌های شیمیایی را فارغ از اینکه عامل چه کسی است کاملاً محکوم دانست و اذعان کرد: تروریست‌ها در حلب در هفته‌های اخیر شکست‌های بزرگی را متحمل شدند و اقدامات آمریکا در این زمینه کاملاً نامطلوب است. سلاح شیمیایی در هر حال محکوم بوده و ملت ما خود از سلاح شیمیایی زجر کشیده است. زمانی که سخن از خوان شیخون می‌شود ما به یاد سردشت و حلبچه می‌افتیم.

روحانی ادامه داد: در نتیجه در منطقه نباید هیچ تروریست و یا هیچ گروه دیگری به حمله شیمیایی اقدام کند.

کسی که یک شبه عمل می‌کرد کس دیگری بود، من نبودم

او در پاسخ به این سوال خبرنگاران که در هنگام کاندیداتوری خود وعده داده بود مشکلات اقتصادی را در عرض صد روز حل می‌کند اما ۳۰ اسفند سال گذشته اعلام کرد که مشکلات تا ۴۰ سال دیگر نیز حل نمی‌شود گفت: این دروغ بزرگی است که در سایت‌ها منتشر شده است و من مدت‌هاست منتظر این سوال بودم. من هرگز نگفتم مشکلات اقتصادی را تا صد روز حل خواهم کرد. اعلام کردم تا پایان صد روز گزارش خود را ارائه می‌دهم. آن کسی که یک شبه عمل می‌کرد یکی دیگر بود ما نبودیم.

رییس جمهور ادامه داد: دولت در صد روز اول برنامه‌هایی برای حل موانع پیشرفت اقتصادی ارائه داد که شامل ۱۵ ماده بود به هیات دولت برد و تصویب شد و اجرا گشت.

تورم تک‌رقمی از آسمان نازل نشده است

روحانی با اشاره به اینکه تورم تک‌رقمی از آسمان نازل نشده گفت: تورم ۴۵ درصد در دولت ما تک‌رقمی شد چرا که ما از روز اول برنامه‌ریزی و کار خود را درست انجام دادیم و توانستیم تورم را به تدریج کاهش دهیم.

او ادامه داد: در زمان انتخابات وعده دادیم که رشد منفی اقتصادی را مثبت خواهیم کرد و در سال ۹۳ توانستیم به رشد ۶.۸ درصدی برسیم و برای اولین بار بعد از سال‌ها سند چشم انداز مقام معظم رهبری در طول ۱۲ سال گذشته رشد اقتصادی را بالا بردیم.  

فقط یک آدم بی‌عقل می‌تواند بگوید مشکلات را در صد روز حل می‌کنم

او با اشاره به اینکه فقط یک آدم بی‌عقل می‌تواند بگوید مشکلات را در صد روز حل می‌کنم ادامه داد: ما در این دولت در گندم، گازوئیل و گاز خودکفا شدیم و در بنزین نیز به زودی امسال خودکفا خواهیم شد. من چهار سال منتظر این سوال بودم.  مشکلات در چهل سال که هیچ، در صد سال دیگر هم مشکلات ادامه خواهد داشت. این سخن دروغ بزرگی بود که برخی انسان‌های مخرب آن را تکرار کردند.

کسی به دلیل حمایت از حزب یا جناحی نباید به زندان برود

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه تعدادی از مدیران کانالی‌های تلگرامی در بازداشت هستند و دستوراتی را هم در این باره داده‌اید اما همچنان یکی از دغدغه‌های جامعه رسانه‌ای کشور موضوع بازداشت‌ها است به عنوان کسی که بررعایت حقوق شهورندی اصراردادید و با توجه به نزدیکی انتخابات چه تضمینی برای عدم این بازداشت‌ها وجود دارد؟ ‌گفت: یکی از قول‌های این دولت این بوده که مردم آزادی را بهتر لمس کرده و حس کنند. برخی می گویند اقتصاد باید حس شود در حالی که آزادی هم باید احساس شود. مردم بدانند که این کشور، کشوری براساس  مردم سالار دینی است و کسی به دلیل حمایت از حزب یا جناحی نباید به زندان برود.

برخی می‌گویند آب خنک خوردن در زندان مستحب است

او ادامه داد: برخی از شیوه‌های قوه قضاییه این است که بجای این که کسی را شنبه احضار کنند پنجشنبه احضار می‌کنند تا به دلیل تعطیلات آن فرد حداقل دو روز در بازداشت باشد. برخی می‌گویند آب خنک خوردن در زندان مستحب است. در شب تعطیلات عده‌ای از جوانان دستگیر شدند. ما در همان زمان به وزرای کشور و اطلاعات دستور دادیم این مسئله را پیگیری کنند، طبق اطلاعات وزیر اطلاعات این افراد جرمی مرتکب نشده‌اند و وزیر کشور هم نیز در حال پیگیری است و دولت نیز بعد از تعطیلات در اولین روزهای کاری این موضوع را پیگیری می‌کرد و ما همچنان به وزیر کشور و اطلاعات و دادگستری دستور دادیم این موضوع را پیگیری کنند و  نتیجه را اعلام کنند که این افراد به چه دلیل دستگیر و بازداشت شده‌اند.

روحانی تصریح کرد: درباره بازداشت این افراد گزارش‌هایی به دست من رسیده که اگر تائید شود حتما آن‌ را به اطلاع مردم می‌‌رسانم.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در دور آتی انتخابات ریاست جمهوری ایران که کمتر از یکماه دیگر برگزار می‌شود شرکت می‌کند یا خیر اظهارکرد: دو الی  سه روز صبر کنید پاسخ خود را دریافت خواهید کرد. از فردا ثبت‌نام افراد متقاضی شروع می‌شود و ۵ روز برای ثبت‌نام اختصاص داده شده و اگر ۵ روز صبر کنید معلوم می‌شود که چه کسانی ثبت نام می‌کنند. امیدوارم انتخابات پرشور با حضور حداکثری مردم برگزار شود و هر کسی که مردم تشخیص دادند مسئولیت را برعهده بگیرد.

بحرانی در کشور وارد ندارد/ دستور به بانک مرکزی برای شکایت از یک قاضی

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تیم هماهنگی اقتصادی برای پایین آوردن نرخ تورم پیشنهاد نرخ سود سپرده بانکی بالا را داد تا تورم کاهش پیدا کند. اجرای این طرح باعث رقابت شدید بانک‌ها در جذب سپرده و مسابقه بالا بردن سود بانکی شد آن هم در شرایط رکود شدید که امکان دادن تسهیلات به بخش‌های اقتصادی را غیر ممکن می‌کرد. وضعیت بانک‌ها ناشی از این سیاست بحرانی است و موسساتی ورشکسته شده‌اند و خیلی از بانک‌‌ها در معرض ورشکستی هستند و بحران در نظام بانکی بوجود آمده که تا پیش از این سابقه نداشته آیا مسئولیت ایجاد این بحران را می‌پذیرید، گفت: کلمه بحران را قبول ندارم و معتقدم هیچ بحرانی وجود ندارد یکی از افتخارات دولت این است که تورم را تک رقمی کرده و از ابتدا به دنبال  این مسئله بود. بعد از ۲۶ سال تورم کشور تک رقمی شد. همچنین بانک‌ها شرایطشان امروز بهتر از سال گذشته است. سرمایه بانک ملی امسال نسبت به سال گذشته بهتر شده است. البته موارد خاصی هم وجود دارد که رییس بانک مرکزی درباره آن نیز توضیح داده‌اند. چند موسسه اعتباری در یک موسسه جدید ادغام شده‌اند و یک قاضی دستور تعویض تابلو بانک‌ها را داده است که ما از آن قاضی شکایت کردیم چرا که در امری که مربوط به او نبوده دخالت کرده است. اما مشکلات پیش آمده قابل حل است.

او ادامه داد: خواست ما برای پایین آوردن تورم این بود که تسهیلات را با نرخ سود کمتر بدهند. برای اینکار باید سود سپرده پایین بیاید از همین‌رو با بانک‌ها مشاوره کردیم تا سود بانکی پایین آورده شود چراکه دولت گذشته هر زمان که به بانک‌ها دستوری می‌داد اجرا نمی‌شد.

رییس دولت یازدهم افزود: سود بین بانکی را پایین آوردیم و  این موضوع باعث شد هم سود تسهیلات پایین بیاید و هم سود بین بانکی. سود بین بانکی به ۱۸ یا ۱۹ درصد رسید و در بانک‌ها نظم ایجاد شد و  علت اینکه تورم پایین آمد نظامی بود که دولت آن را دنبال می‌کرد.

خطای دولت گذشته دخالت در جیب مردم و برداشت از بانک مرکزی بود

او با بیان اینکه دولت یازدهم مانند دولت گذشته از بانک‌ها وام نگرفته اظهارکرد: علت این که تورم پایین آمد این است که ما از بانک پول نگرفتیم خطایی که دولت گذشته کرد دخالت در جیب مردم و برداشت از بانک مرکزی بود که به مسکن مهر پرداخت کرد. وضع بانک نسبت به دولت قبل بسیار بهتر است. وضع تسهیلات از ابتدای دولت بهتر است .همچنین با پایین آمدن سود تسهیلات سود تسهیلات بین بانکی نیز  پایین آمد. دولت در برخی از زمینه‌های تولیدی سوبسید هم پرداخت می‌کند و مقداری از سود را به بانک پرداخت می‌کند. در صندوق ملی هم سود تسهیلات پایین آمده است تا بهتر بتوان از آن استفاده کرد.

آمریکایی‌ها هیچ وقت در چارچوب مقررات بین‌المللی عمل نکردند

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر در خصوص اینکه دولت آمریکا به کنگره اعلام کرده ممکن است حمله به سوریه تکرار شود.  و اینکه چه  سیاستی جلوی تجاوز شیطان بزرگ را می‌گیرد گفت : آمریکایی‌ها از گذشته هم این طور بوده‌اند و هیچ وقت در چارچوب مقررات بین المللی عمل نکردند. تحریم هایی که علیه ما داشته و دارند و یک جانبه گرایی و اینکه بی جهت خود را رهبر جهان میدانند هم در این زمره است.

حمله موشکلی آمریکا به سوریه بی‌سابقه و تکرار آن خطرناک است

او افزود : اساس حمله به سوریه به نفع تروریسم تمام شد. این‌هایی که در این دولت آمریکا ادعا می‌کردند هدف شان مبارزه با تروریسم است این را تشدید کردند. این ادامه پیدا نمی‌کند. قبلا هم آمریکا دخالت هایی در سوریه داشتند اما نه به این آشکاری. اما اینکه مستقیما به پایگاه هوایی حمله کنند بی‌سابقه است و تکرار آن خطرناک است. پاسخ آن را مردم و ارتش سوریه در میدان جنگ به تروریسم‌ها خواهند داد تا برای آمریکایی‌ها روشن شود این نمی‌تواند وسیله‌ای برای ادامه تروریسم باشد و ضربه‌ای که به تروریسم وارد می‌شود باید آمریکایی‌ها را پشیمان کند.

رییس جمهور ادامه داد:  اساسا تروریست‌ها به نفع هیچ کشوری نخواهد بود ولو کشوری که اینها را ایجاد کردند یک روز دردسر برای خود آنها می‌شود. امروز ما در کشورهای اروپایی هم شاهد این دردسر ها هستیم.

روحانی در پاسخ به خبرنگار روزنامه ایران در خصوص گزارش همه جانبه هیات رسیدگی به حادثه پلاسکو و منتقدان این گزارش از جمله رسانه ملی که به طور ۲۴ ساعت آوار برداری را پوشش می‌داد آما از کنار این گزارش گذشت گفت:  مساله پلاسکو به خاطر این که مورد توجه همه مردم بود و رسانه ملی هم در حین حادثه به آن  پرداخت برای  مردم مهم بود. اینکه چه شد و چرا مخصوصا اینکه در این حادثه آتش نشان آن عزیز جانشان را از دست دادند برای مردم تاثر انگیز بود.

او یادآور شد: ما با دوستان در دولت مشورت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ما در این سطح حوادث نیاز به گزارش ملی داریم نه اینکه دستگاه دولتی و بازرسی و قضایی به آن برسند  بلکه یک عده کارشناس و عمدتا استاد دانشگاه بدون نظر سیاسی بی طرفانه مورد بررسی قرار داده و نتیجه را گزارش دهند و کارهایی که برای تغییرات مدیریتی لازم است بگویند.

رییس‌جمهور گفت: بعد از عید اعلام شد گزارش آماده است من یک روز وقت مفصل بزای استماع این گزارش گذاشتم عده ای از مسیولین که مورد نقد این گزارش بودند نیز حضور داشتند  برخی نیامده بودند. گزارش بسیار خوبی بود من گفتم اگر دیگران نظر جدیدی دارند بگیرید و گزارش نهایی را تهیه کنید و پخش شود. من از این کار خوشحالیم و امیدواریم در مسایل مهم این شیوه را اتخاذ کنیم.

امیدوارم صداوسیما گزارش هیات ملی حادثه پلاسکو را منتشر کند

او با بیان اینکه نمی‌دانم دلیل انتقاد منتقدان گزارش ملی حادثه پلاسکو چیست، اظهارکرد: اصل کار و تهیه گزارش کار درستی است. من گفتم اگر برای تهیه گزارش ملی نیاز به لایحه هم هست بدهیم که ضمانت بیشتری داشته باشد. آنها پیشنهاداتی برای دولت داشتند که من دستور می‌دهم. امیدوارم آن هایی که مربوط به دولت نیست هم دنبال کنند. یکی از موارد این بود که منشور حقوق شهروندی به خوبی اجرا شد همین که هیاتی برای گزارش ایجاد شد اجرای منشور بود. اینکه صدا و سیما چه برخوردی کرده امیدواریم گزارش  را منتشر کند این کار علمی خوب است  مردم  آگاه شوند. ما بحث سیاسی و حزبی و گروهی نداریم. یک حادثه ای رخ داده و اشکالات متوجه هر که هست باید حل شود یا توجه به اینکه از این گونه ساختمان های آسیب پذیر در تهران هست باید توجه داشت.

او در پاسخ به خبرنگار شبکه چین در خصوص اینکه چهار سال پیش توافق هسته‌ای را کلید اصلی حل مشکلات می‌دانستید و اگر امروز کاندیدا شود کلید حل مشکلات را چه می‌دانید و همچنین در خصوص صحبت های دو روز پیش صالحی مبنی بر اینکه  اگر ایران بخواهند به برنامه هسته‌ای برگردد همه جهان را متعجب خواهد کرد گفت : اولا من نگفتم کلید همه مشکلات کشور حل موضوع هسته‌ای است. کلید همه مشکلات کشور عقل، تدبیر، تلاش و کوشش همگانی است

کلید حل مساله هسته‌ای تعامل شجاعانه با جهان بود

روحانی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که داشتیم مساله هسته‌ای بود که کلیدش را مذاکره می‌دانستم، ابراز کرد: کلید حل مساله هسته‌ای تعامل شجاعانه با جهان بود و این کار انجام گرفت و مساله هسته‌ای به توافق رسید. امروز هم مشکلات فراوانی در منطقه داریم که باید راه حل آن را پیدا کنیم. برخی به اتمام رسیده برخی در نیمه راه است.

هیچ‌گاه آغازگر نقض برجام نخواهیم بود

رییس جمهور با تاکید براینکه ما در زمینه اجرای توافق هسته‌ای همان‌طور که رهبری گفته ما هیچ‌گاه آغازگر نقض برجام نخواهیم بود، ادامه داد: ما تعهدی کردیم و همیشه پای تعهد خود می ایستیم به این شرط که طرف مقابل به تعهداتش عمل کند. بنابراین ما در زمینه هسته ای امروز مشارکت‌های خوبی با دنیا داریم. این مشارکت برای ما ارزشمند است. ما با چین برای بازسازی شرایط جدید در نیروگاه اراک قرارداد داریم و با این طراحی مدرن‌تر ساخته می‌شود. در زمینه ایزوتوپ‌های پایدار در فردو با روسیه همکاری می‌کنیم. در زمینه ساخت سوخت با روسیه در ساخت راکتور همکاری می کنیم. آب سنگین می‌فروشیم و کیک زرد می‌خریم. برخی طرح هایی که دیروز افتتاح شد با مشارکت خارجی‌ها بود. در بخش رادیو دارو هایی که برای پت اسکن بود با کمک برخی کشورها بود. ما این مشارکت را ادامه می‌دهیم. اگر چیزی گفته می‌شود برای این است که اگر روزی طرف مقابل این توافق را به هم بزند شاهد خواهد بود که این کار نادرستی بوده و اعجابی که گفتند وابسته به فکر دانشمندان ما خواهد بود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.