استانی - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Sun, 23 Sep 2018 19:09:06 +0330 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir پیام محمدمهدی شهریاری به مناسبت آغاز سال تحصیلی جديد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17886-پیام-محمدمهدی-شهریاری-به-مناسبت-آغاز-سال-تحصیلی-جديد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17886-پیام-محمدمهدی-شهریاری-به-مناسبت-آغاز-سال-تحصیلی-جديد.html پیام محمدمهدی شهریاری به مناسبت آغاز سال تحصیلی جديد

استاندار آذربایجان غربی در پیامی آغاز سال جدید تحصیلی را تبریک گفت.

به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پيام محمدمهدي شهرياري بدين شرح است:

به نام یگانه دانایی و توانایی

مهر روشنای علم است و فروغ معرفت؛ مهر موسم عشق و طلیعه آموختن است و آنگاه‌که آموزش آغاز می‌شود خشونت، افراطی گری و جنگ به پایان می‌رسد، مهر شروع نهضت دانایی، گفتمان و گفتگوست؛ مهر امتداد مهربانی و عطوفت، موسم عشق و ایثار و اکنون ماه مدرسه، شهادت و رشادت است و چه زیباست این مهر که با رایحه دلنواز دفاع مقدس و محرم گره‌خورده است.

در جامعه امروز، آموزش‌ وپرورش مهم‌ترین ابزار دسترسی به توسعه پایدار و پیشرفت انسان‌محور و شکل‌گیری جامعه‌ای انسانی و دانش‌محور، تعمیق هویت ایرانی و اسلامی و بسط فرهنگ گفت‌وگو و پرورش نسلی صلح‌جو است.

مقدمه توسعه، تربیت انسان‌های توانمند است و دراین‌بین باید برنامه‌ریزی درست و منابع لازم را به این مهم، اختصاص داد؛ عدم توجه شایسته و بایسته به‌ آموزش‌وپرورش شاید یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی همه جانبه ایران عزیز با وجود همه تلاش های صورت گرفته باشد.

مدارس استان آذربایجان‌غربی، امروز میزبان نزدیک به ۶۰۰ هزار دانش‌آموزی است که در بیش از ۲۳ هزار کلاس درس، آماده آموختن الفبای زندگی، گفتگو و تساهل و مدارا هستند، گرچه در قیاس با استانداردهای جهانی و کشوری، سرانه فضای آموزشی این استان، مناسب مردم نجیب و دانش آموزان باهوش و مستعد آن نیست اما همه همّ‌و‌غمّ اینجانب و سایر همکاران و دلسوزان و خیّران حوزه آموزش، پر کردن این شکاف آموزشی با فراهم نمودن بسترهای لازم برای بازگشت ۵۳ هزار بازمانده از تحصیل و کاهش رقم ۵ هزار کلاس درس موردنیاز کنونی این سامان است.

ضمن تبریک اول مهر، موعد بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به همه دست‌اندرکاران و دانش‌آموزان و دانشجویان، باور عمیق دارم، رشد و پیشرفت متوازن آذربایجان‌غربی، جز با "عدالت در توزیع فرصت‌ها و امکانات آموزشی در روستا، شهر، مرز و مرکز استان و توسعه فرهنگی و ایجاد همدلی بین آحاد مردم آن بالاخص دانش‌آموزان و دانشجویان اتفاق نخواهد افتاد" و این همدلی و انسجام باید در هر کلاس درس و هر مدرسه، آموزش و درس داده شود.

از خداوند متعال می‌خواهم بهار تعلیم و تربیت و سال تحصیلی جدید نویدبخش پیشرفت همه‌جانبه کشور و استان آذربایجان‌غربی به‌صورت خاص باشد.

محمدمهدی شهریاری

استاندار آذربایجان غربی

 • پيام
 • محمدمهدي شهرياري
 • استاندار آذربايجان غربي
 • سال تحصيلي
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 23 Sep 2018 12:49:22 +0330
  واكنش استاندار آذربايجان غربي به حادثه تروریستی اهواز http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17879-واكنش-استاندار-آذربايجان-غربي-به-حادثه-تروریستی-اهواز.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17879-واكنش-استاندار-آذربايجان-غربي-به-حادثه-تروریستی-اهواز.html واكنش استاندار آذربايجان غربي به حادثه تروریستی اهواز

  استاندار آذربایجان غربی با صدور پیامی، حادثه تروریستی روز در شنبه اهواز را محكوم كرد.

  به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پيام محمدمهدی شهریاری بدين شرح است:

  در اولین روز از هفته دفاع مقدس در کربلای ایران‌ زمین 'خوزستان سرافراز'، بار دیگر دستان خبیث ترور و خشونت از آستین بدخواهان وطن به‌ درآمد و تعداد زیادی از حافظان وطن و مردم بی‌گناه و مظلوم را به خاک و خون کشید.

  مزدوران، تفرقه انگیزان و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه ‌ای آنان باید بدانند که پهنه ایران عزیز مهد دلیرمردان و شیرزنانی است که در تاریخ سراسر شجاعت و ایثار خود، هیچگاه ذره‌ ای تهدید علیه کیان و ملیت خود را برنتافته و در این مسیر گران ‌بها، شهادت را فیض عظیم و رستگاری جاودانی دانسته و دوباره به جهانیان ثابت خواهند کرد که این حمله وقیحانه، منجر به اتحاد و انسجام هرچه بیشتر آحاد ملت شریف ایران شده و کوچک‌ترین خللی در اراده آهنین این ملت بزرگ ایجاد نخواهد کرد.

  استاندار آذربایجان غربی به نمایندگی از مردم همیشه در صحنه و شهیدپرور استان ضمن محکوم کردن این اقدام کور تروریستی، شهادت شماری از نیروهای مسلح جان‌برکف و مردم عزیز اهواز را به پیشگاه ملت شریف ایران و مردم قهرمان خوزستان، تسلیت گفته و برای مجروحان شفای عاجل از درگاه باری ‌تعالی مسئلت کرده است.

  محمدمهدي شهرياري

  استاندار آذربايجان غربي

  • واكنش
  • استاندار آذربايجان غربي
  • محمدمهدي شهرياري
  • اهواز
  • تروريسم
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 23 Sep 2018 08:56:14 +0330
   دستگاههای اجرایی نگاهی ویژه به آموزش و پرورش داشته باشند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17856-دستگاههای-اجرایی-نگاهی-ویژه-به-آموزش-و-پرورش-داشته-باشند.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17856-دستگاههای-اجرایی-نگاهی-ویژه-به-آموزش-و-پرورش-داشته-باشند.html دستگاههای اجرایی نگاهی ویژه به آموزش و پرورش داشته باشند

   استاندار آذربایجان غربی گفت: دستگاه های اجرایی استان نگاه ویژه ای به حوزه آموزش و پرورش استان داشته باشند.

   به گزارش خبرنگار هم آوا، شهریاری در جلسه شورای آموزش و پرورش استان که عصر امروز در سالن جلسات استانداری برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت ابا عبداله الحسین (ع) و یاران باوفایش به تشریح اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش در پرورش افراد و تعالی جامعه پرداخت و گفت: بدون تردید اهمیت تعلیم و تربیت بر کسی پوشیده نیست و همه ما موظف هستیم برای تقویت آموزش و پرورش همکاری کنیم.

   وی در ادامه با اشاره به حضور و سخنرانی وزیر آموزش و پرورش در همایش اخیر استانداران در تهران گفت: وزیر آموزش و پرورش طرح ها و برنامه های این وزارت خانه را برای توسعه و تقویت آموزش و پرورش کشور اعلام کردند و ما امیدواریم با نگاه ویژه دولت تدبیر و امید و اجرای طرح های این وزارتخانه شاهد رشد و تعالی کشور باشیم.

   وی ریشه بسیاری از ناهنجاریها و بد اخلاقی های جامعه را در تعلیم و تربیت و آموزش افراد دانست و گفت: باید دست به دست هم دهیم و با حل مشکلات حوزه آموزش و پرورش ، بسیاری از مشکلات جامعه را حل کنیم و شاهد تعالی جامعه باشیم.

   وی ادامه داد: در اجرای برنامه های آموزش و پرورش از آنها حمایت و پشتیبانی می کنیم چرا که حمایت از آن را یک وظیفه می دانم.

   وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار شفاف سازی درآمد حاصل از پنج درصد عواض شهرداری ها و میزان پرداخت آن به آموزش و پرورش استان در 5 سال گذشته شد.

   استاندار آذربایجان غربی همچنین برای پوشش تحصیلی صد درصدی دانش آموزان دوره پیش دبستانی ساکن در سی کیلومتری مرز ، تمامی هزینه های تحصیلی آنان را تقبل کرد.

   • محمدمهدي شهرياري
   • استاندار آذربايجان غربي
   • آموزش و پرورش
   • دولت
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 18 Sep 2018 06:34:49 +0430
    دوران طلایی زنان آذربایجان غربی در عرصه های مدیریتی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17822-دوران-طلایی-زنان-آذربایجان-غربی-در-عرصه-های-مدیریتی.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17822-دوران-طلایی-زنان-آذربایجان-غربی-در-عرصه-های-مدیریتی.html دوران طلایی زنان آذربایجان غربی در عرصه های مدیریتی

    استاندار آذربایجان غربی که طی حدود کمتر از یکسال حضورش در این استان سیاست های دولت تدبیر و امید را با حساسیت بالا دنبال کرده، اینبار وعده دولت در ارتباط با تحقق سهم 30 درصدی بانوان در عرصه های مدیریتی را مورد توجه قرار داده است تا دوران طلایی بانوان رقم بخورد.

    به گزارش خبرنگار هم آوا، سیاست ابلاغی دولت افزایش حضور زنان در مدیریت‌هاست و تا پایان برنامه ششم توسعه باید ۳۰ درصد از این پست‌ها در اختیار زنان باشد؛ سیاستی که استاندار آذربایجان غربی طلایه دار آن در سطح کشور به شمار می رود.

    محمدمهدی شهریاری طی روزهای اخیر به تمام فرمانداران آذربایجان غربی دستور داده است تا بر اساس شایسته سالاری یکی از معاونان خود را از میان بانوان انتخاب کنند و همین خبر موجی از امید را در بین بانوان استان به راه انداخته است.

    برخی از بانوان معتقدند که مسوولان سایر دستگاه های دولتی نیز نباید در این مسیر استاندار آذربایجان غربی را تنها بگذارند و برخی از مقاومت های بیهوده برای تحقق سهم حداقل 30 درصدی بانوان در عرصه های مدیریتی را کنار بگذارند.

    محمدمهدی شهریاری طی روزهای اخیر و در جمع مدیران کل امور بانوان و خانواده استانداری های کشور از معرفی زنان در پست های مختلف مدیریتی استان بر اساس وعده های رییس جمهوری خبر داد و گفت: کاری که در حوزه بانوان و برای ارتقای جایگاه اجتماعی آنان در سطح این استان آغاز شده در کمتر استانی اتفاق افتاده است.

    نماینده عالی دولت در آذربایجان غربی همچنین از پیشنهاد دادن چهار نفر از بانوان به عنوان مدیرکل دستگاه های اجرایی این استان خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا وزرا نیز همگام با رییس جمهوری به حضور فعال بانوان در عرصه های مدیریتی معتقد باشند.

    استاندار آذربایجان غربی با اظهار امیدواری نسبت به پررنگ تر شدن جایگاه بانوان در جامعه با تکیه بر سیاست های دولت تدبیر و امید، افزود: فارغ از مباحث جنسیتی معتقد به شایسته سالاری هستیم.

    عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در آذربایجان غربی نیز با ابراز خرسندی از این دستور استاندار آذربایجان غربی گفت: وی عزم جدی برای تحقق شعار رییس جمهوری در مورد مطالبه های بانوان دارد.

    فرانک فاریابی با تاکید بر شاسایی و بکارگیری بانوان توانمند استان، افزود: برخی ها دارا بودن سابقه مدیریتی برای حضور بانوان در این عرصه را از الزامات می دانند؛ باید از این عزیزان سوال کرد که وقتی فرصتی برای حضور بانوان در عرصه های مدیریتی داده نشده، چگونه انتظار دارا بودن سابقه مدیریتی از بانوان را باید داشت؟ آیا این رویکرد گزینشی در تمامی اشخاص رعایت می شود؟

    سرپرست فرمانداری ارومیه نیز با اشاره به دستور اخیر استاندار آذربایجان غربی در خصوص افزایش سهم بانوان در عرصه های مدیریتی، بیان کرد: پس از این دستور زهرا روحی به عنوان معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری ارومیه منصوب شد.

    علیرضا ملامحمدي زاده با بیان اینکه نادیده گرفتن استعدادهای بانوان باعث دور شدن جامعه از ظرفیت‎های خلاقانه و تعاملات اثربخش می‎شود، گفت: تعیین سهم دقیق و مناسب زنان می‎تواند تحقق اهداف و آرمان‎های انقلاب را سرعت ببخشد و توسعه‎ای برابر و متوازن را برای جامعه ایران به ارمغان بیاورد.

    وی میزان مشارکت زنان در حوزه مدیریت را یکی از مهمترین شاخص‎های توسعه انسانی دانست و بیان کرد: با توجه به فضای عمومی اشتغال در کشور و محدودیت‌های جذب زنان در حوزه‎های مدیریت، عبور زنان از موانع و مشکلات نیازمند حمایت‌ مسوولان ارشد سازمان‎ها و ارگان‎هاست.

    سرپرست فرمانداری ارومیه با اعلام اینکه بانوان آذربایجان غربی توانمند و شایستگی حضور در عرصه های مدیریتی را دارا هستند، افزود: برای حضور بانوان در عرصه های مدیریتی باید اعتمادسازی شود.

    • دوران طلايي
    • زنان
    • استاندار آذربايجان غربي
    • محمدمهدي شهرياري
    • عليرضا ملامحمدي زاده
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 16 Sep 2018 09:18:40 +0430
     تسهیل فرآیند کسب و کار در منطقه آزاد ماکو http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17808-تسهیل-فرآیند-کسب-و-کار-در-منطقه-آزاد-ماکو.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17808-تسهیل-فرآیند-کسب-و-کار-در-منطقه-آزاد-ماکو.html تسهیل فرآیند کسب و کار در منطقه آزاد ماکو

     مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از راه اندازی سامانه پنجره واحد سرمایه گذاری در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در راستای تسهیل فرآیند کسب و کار و جذب سرمایه گذاران پنجره واحد سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو فعالیت خود را آغاز می کند.

     به گزارش خبرنگار هم آوا، غلامرضا سلیمانی در نشستی با حضور مسئولین و مدیران استانی و منطقه هدف از راه اندازی این پنجره را بهبود روند جذب و هدایت صحیح سرمایه گذاران در مسیر اهداف و چشم اندازهای پیش روی این سازمان اعلام کرد و افزود: در پنجره واحد سرمایه گذاری پیگیری درخواست ها توسط متقاضی به صورت الکترونیکی امکان پذیر است و سازمان سرمایه گذاری نیز از وضعیت درخواست ها و استعلام های مربوطه، دسترسی خواهد داشت.

     وی ادامه داد: همچنین در این سامانه گردش استعلام های کلیه دستگاه های مرتبط با فرآیند صدور مجوز سرمایه گذاری به صورت الکترونیکی امکان پذیر می شود.

     سلیمانی شرایط سرمایه گذاری و ارتباط مستمر سرمایه گذاران با کارشناسان مرتبط را به عنوان رویکرد جدید در تکمیل فرآیند سرمایه گذاری عنوان کرد و افزود: پنجره واحد سرمایه گذاری در توسعه اقتصادی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار ، اطلاع رسانی مناسب به سرمایه گذاران داخلی و خارجی، بررسی رفع موانع و تسهیل امر سرمایه گذاری طراحی شده و امور اجرایی مربوط به سرمایه گذاران بطور مستمر تا حصول نتیجه تاثیر گذار خواهد بود.

     وی تصریح کرد: موضوع طراحی سیستم و تهیه نرم افزار مربوطه در زمان حاضر در دست اقدام است و گام مهم بعدی سازمان منطقه آزاد ماکو در مکانیزاسیون کردن تمام فرآیندها و رویه های خدمات سرمایه گذاری است.

     • منطقه آزاد ماكو
     • غلامرضا سليماني
     • كسب و كار
     • تسهيل
     • فرآيند
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 15 Sep 2018 09:12:22 +0430
      زهرا روحی سرپرست معاونت برنامه ریزی فرمانداری ارومیه شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17794-زهرا-روحی-سرپرست-معاونت-برنامه-ریزی-فرمانداری-ارومیه-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17794-زهرا-روحی-سرپرست-معاونت-برنامه-ریزی-فرمانداری-ارومیه-شد.html زهرا روحی سرپرست معاونت برنامه ریزی فرمانداری ارومیه شد

      استاندار آذربایجان غربی با صدور حکمی، زهرا روحی را به عنوان سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ارومیه منصوب کرد.

      به گزارش خبرنگار هم آوا، متن این حکم بدین شرح است:

      بسمه تعالی

      سرکار خانم زهرا روحی

      سلام علیکم؛

      بنا به پیشنهاد سرپرست محترم فرمانداری شهرستان ارومیه، به موجب این ابلاغ سرکار عالی به عنوان سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ارومیه تعیین و منصوب می شوید.

      امید است در جهت تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و وظایف محوله موفق و موید باشید.

      محمدمهدی شهریاری

      استاندار آذربایجان غربی

      • زهرا روحی
      • فرماندار ارومیه
      • محمدمهدي شهرياري
      • استاندار آذربايجان غربي
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 13 Sep 2018 22:01:50 +0430
       پشت پرده تخریب دولت در احیای دریاچه ارومیه سیاسی است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17773-پشت-پرده-تخریب-دولت-در-احیای-دریاچه-ارومیه-سیاسی-است.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17773-پشت-پرده-تخریب-دولت-در-احیای-دریاچه-ارومیه-سیاسی-است.html پشت پرده تخریب دولت در احیای دریاچه ارومیه سیاسی است

       رییس حزب اتحاد ملت در آذربایجان غربی گفت: پشت پرده تخریب تلاش های دولت برای احیای دریاچه ارومیه اهداف جناحی و سیاسی دارد.

       به گزارش خبرنگار هم آوا، اسمعیل علی میرزایی در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به آمار رسمی منتشر شده در رابطه با تغییرات میزان آب در دریاچه ارومیه، بیان کرد: طبق این آمار تراز دریاچه ارومیه در دوران پسا احیا نسبت به کمترین ارتفاع ثبت شده برای آن بیش از 34 سانتی متر افزایش داشته و این نشانگر تلاش دولت در عمل به وعده خود به مردم آذربایجان است.

       وی از نمایندگان دولت در آذربایجان غربی خواست تا با تلاش مضاعف نسبت به احیای نگین آبی آذربایجان اقدام کنند.

       میرزایی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه یکی از مطالبه های مهم مردم آذربایجان غربی است، اضافه کرد: احیای دریاچه ارومیه نیازمند همدلی و همکاری است و سیاه نمایی های ناجوانمردانه در این راستا سودی برای مردم نخواهد داشت.

       وی با اشاره به وعده رییس جمهوری مبنی بر افزایش یک متری تراز دریاچه ارومیه تا سال 1400 شمسی، گفت: طبق ادعای کارشناسان، پس از بهره برداری از طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه این وعده تحقق می یابد.

       میرزایی با تاکید بر اینکه بهبود وضعیت فعلی کشور با نقد سازنده و ارائه راهکار ممکن می شود، بیان کرد: نمی شود تلاش های دولت برای احیای دریاچه ارومیه را زیر سوال برد و پس از آلوده سازی فضا، توضیحی در رابطه با این ادعا ارائه نکرد.

       رییس حزب اتحاد ملت در آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه مردم نسبت به آینده کشور بی تفاوت نباشند، گفت: جریان های مخالف دولت در تلاش برای ناامیدی مردم و بی تفاوتی آنان در برهه های حساسی چون انتخابات هستند.

       • اسمعيل علي ميرزايي
       • اتحاد ملت
       • پشت پرده
       • تخريب
       • دولت
       • درياچه اروميه
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 13 Sep 2018 09:47:28 +0430
        تاكيد محمدمهدي شهرياري بر حضور زنان در پست های مدیریتی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17771-تاكيد-محمدمهدي-شهرياري-بر-حضور-زنان-در-پست-های-مدیریتی.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17771-تاكيد-محمدمهدي-شهرياري-بر-حضور-زنان-در-پست-های-مدیریتی.html تاكيد محمدمهدي شهرياري بر حضور زنان در پست های مدیریتی

        استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه همت و مشارکت مردمی راهکار احیای دریاچه ارومیه است، گفت: اگر کشاورزان و مردم همت کنند، دریاچه ارومیه در 2 سال احیا می شود.

        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، محمدمهدی شهریاری در جمع مدیران کل امور بانوان و خانواده استانداری های کشور افزود: در حوزه دریاچه ارومیه و در بخش کشاورزی پنج تا هفت میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود در حالی که هفت میلیارد مترمکعب مصرف آب آشامیدنی کل کشور است.

        وی اضافه کرد: همه از احیا نشدن دریاچه نقد می کنند و مشکلات را بر روی دوش دولت می اندازند در حالی با یک میلیارد مترمکعب آب می توان تمام زمین های کشاورزی حوضه دریاچه ارومیه را آبیاری کرد.

        شهریاری گفت: با این روند در عرض 2 سال دریاچه پرآب و احیا می شود ولی هیچ همتی از سوی مردم وجود ندارد.

        وی اضافه کرد: مشارکت اجتماعی باید از دوران کودکی به افراد آموزش داده شود و بخش عمده آموزش با زنان و بانوان است.

        وی گفت: زنان به این نقش آموزشی خود عمل نمی کنند و کودکان یاد نگرفته اند که چگونه در اداره جامعه مشارکت داشته باشند.

        شهریاری بیان کرد: مشارکت زنان در بخش آموزش و بخش های مختلف دارای اثرگذاری بسیاری است.

        وی ادامه داد: موضوعی که اصلا این روزها روی آن بحث نمی شود، مشارکت مردم بوده و از آن غفلت شده است.

        وی ادامه داد: مشارکت اجتماعی در خانواده به فرزندان آموزش داده نمی شود ولی آموزش و پرورش می تواند نقش اساسی ایفا کند.

        شهریاری بیان کرد: باورهای جامعه باید از طریق آموزش و پروش تغییر پیدا کند و در این زمینه مشکل بسیار است.

        وی با اشاره به اینکه تمام استان ها رشد منفی سرمایه گذاری دارد، گفت: آذربایجان غربی 50 درخواست سرمایه گذاری دارد که سه درخواست دریافت شده به میزان 100 میلیون دلار خارجی است.

        وی اضافه کرد: با توجه به تسهیلات اعطایی توسط دولت، این استان در 10 سال آینده به قطب صنعتی و معدنی کشور تبدیل می شود.

        شهریاری گفت: هفت تا هشت درصد معادن کشور در این استان قرار دارد و در بخش تولید میوه و محصولات کشاورزی هم چهار برابر مساحت سرزمینی تولید می شود.

        وی اضافه کرد: همسایگی با سه کشور از مزایای استان بوده و در سال های آینده نوید خوبی برای رشد و توسعه استان به همراه دارد.

        شهریاری با بیان اینکه این استان به جهت عقب ماندگی های موجود در بسیاری از شاخص ها عقب است، گفت: آذربایجان غربی ثروتمندترین استان کشور است.

        وی بیان کرد: جنگ و تحریم ها و مشکلات حاشیه ای موجود در اداره کشور و جنگ اقتصادی باعث شده است تا از مسائل ضروری و اساسی جامعه غفلت شود.

        شهریاری با بیان اینکه انباشت مشکلات موجب بروز برخی بحران ها می شود، ادامه داد: مردم ارومیه تعامل خوبی با هم دارند و با وجود فضاسازی های موجود به دور از بحث های قومیتی در آرامش و صلح و صفا زندگی می کنند.

        وی با اشاره به انتصاب مدیران زن در پست های مختلف، گفت: اقداماتی که در این حوزه رخ داده در کمتر استانی انجام شده و چهار نفر از بانوان استان برای تصدی ادارت کل انتخاب شده اند.

        وی اضافه کرد: این بانوان معرفی شده اند اما متاسفانه وزاری ما با وجود شعارهایی که می دهند در این زمینه بسیار محتاط هستند.

        شهریاری گفت: 2 مانع اصلی در عدم حضور زنان در پست های مدیریتی و نقشی که باید در اجتماع ایفا کنند، وجود دارد.

        وی افزود: یکی از این موانع درون زا بوده که به ساختار جسمی و جنسی بانوان مربوط است و دیگری موانع ناشی از وظایف زنان در خانواده است.

        شهریاری ادامه داد: ارزش های شایع در جامعه نیز از سایر مشکلات بوده و برخی باورهای غلط نیز عامل بازدارنده است.

        وی گفت: در بخش سواد نیز هرچند که 50 تا 60 درصد قبول شدگان دانشگاه ها را خانم ها به خود اختصاص داده اند اما یک عقب ماندگی تاریخی در شهرستان های کوچک وجود دارد.

        وی با اشاره به اینکه باورها و برداشت های دینی نیز عامل بازدارنده در ایفای نقش اجتماعی برای زنان است، گفت: وزیر شدن بانوان گاهی با مخالفت برخی ها مواجه می شود و خط قرمز آنان در کشور محسوب می شود.

        شهریاری بیان کرد: حتی در آذربایجان غربی هم با مدیر شدن بانوان مخالفت می کنند و باورهای غلط سنتی را با باورهای دینی در آمیخته و این را عامل بازدارنده و اسلحه کرده اند تا حضور بانوان در جامعه کمرنگ باشد.

        وی گفت: هرچند اعتماد به نفس بانوان نقش مهمی در فعالیت های اجتماعی آنان دارد اما مردسالاری هم در جامعه غوغا می کند.

        وی ادامه داد: در دهه های آینده هرچقدر هم عوامل بازدارنده وجود داشته باشند، خانم ها خود را به جامعه تحمیل خواهند کرد و گسترش فضای مجازی و افزایش آگاهی های بانوان و افزایش بانوان تحصیلکرده در کشور موجب قبول آنها از سوی جامعه خواهد شد.

        • محمدمهدي شهرياري
        • استاندار آذربايجان غربي
        • زنان
        • مديريت
        • درياچه اروميه
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 13 Sep 2018 09:09:15 +0430
         قدرت حبيب زاده سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17795-قدرت-حبيب-زاده-سرپرست-اداره-کل-پدافند-غیرعامل-استانداری-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17795-قدرت-حبيب-زاده-سرپرست-اداره-کل-پدافند-غیرعامل-استانداری-شد.html قدرت حبيب زاده سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری شد

         با حكم استاندار آذربايجان غربي، سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان غربی منصوب شد.

         به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری طی ابلاغی، قدرت حبیب زاده را به عنوان سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان غربی منصوب كرد.

         پیش از این قدرت حبیب زاده به عنوان معاون اداره کل مدیریت بحران آذربایجان غربی خدمت می كرد.

         • قدرت حبيب زاده
         • پدافند غيرعامل
         • استاندار آذربايجان غربي
         • محمدمهدي شهرياري
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 13 Sep 2018 06:41:55 +0430
          آذربایجان غربی پتانسیل زیادی برای جذب سرمایه گذاری دارد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17770-آذربایجان-غربی-پتانسیل-زیادی-برای-جذب-سرمایه-گذاری-دارد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17770-آذربایجان-غربی-پتانسیل-زیادی-برای-جذب-سرمایه-گذاری-دارد.html آذربایجان غربی پتانسیل زیادی برای جذب سرمایه گذاری دارد

          استاندار آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی پتانسیل ها و زمینه های متعددی برای جذب سرمایه گذاری دارد.

          به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در چهارمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان که با حضور رییس بنیاد مستضعفان کشور در محل استانداری برگزار شد، گفت: آذربایجان غربی پتانسیل ها و زمینه های متعددی برای جذب سرمایه گذاری دارد.

          وی افزود: در گذشته بدلایل مختلف در آذربایجان غربی سرمایه گذاری های بزرگ انجام نگرفته است و این استان به لحاظ سرمایه گذاری فاصله بسیار زیادی با سایر استان ها دارد؛ لذا در شرایط کنونی انتظار داریم شرکت های اقتصادی بزرگ از جمله شرکت های بنیاد مستضعفان در راستای جبران عقب ماندگی ها در استان سرمایه گذاری کنند.

          مقام عالی استان با اشاره به قابلیت ها و پتانسیل های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی نیز گفت: استان آذربایجان غربی پتانسیل ها و زمینه های بسیار خوبی برای جذب سرمایه گذاری دارد؛ ما نیز از هرگونه فعالیت اقتصادی اشتغال زا و سرمایه گذاری در استان حمایت می کنیم.

          استاندار آذربایجان غربی به اقدامات بنیاد مستضعفان در استان هم اشاره و خاطرنشان کرد: دستگاههای اجرایی استان مکلف شده اند همکاری لازم را با بنیاد مستضعفان در راستای توانمندسازی مردم بویژه در شهرستان چالدران انجام دهند.

          در این جلسه، حضرتی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی و دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان نیز گزارشی از اقدامات استانی و اقدامات انجام گرفته توسط بنیاد مستضعفان در شهرستان های تکاب و چالدران بعنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی استان ارائه نمود.

          همچنین در این جلسه گزارش عملکرد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان و گزارش عملکرد کارگروه اشتغال استان در اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، توسط مدیران کل صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ارائه شد.

          مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان نیز در این جلسه زمینه های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی را برای اعضای کارگروه و رییس بنیاد مستضعفان کشور تشریح کرد.

          • محمدمهدي شهرياري
          • استاندار آذربايجان غربي
          • پتانسيل
          • سرمايه گذاري
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 12 Sep 2018 19:02:36 +0430
           محمدرضا شيدائي سرپرست دانشگاه صنعتي اروميه شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17772-محمدرضا-شيدائي-سرپرست-دانشگاه-صنعتي-اروميه-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17772-محمدرضا-شيدائي-سرپرست-دانشگاه-صنعتي-اروميه-شد.html محمدرضا شيدائي سرپرست دانشگاه صنعتي اروميه شد

           وزیر علوم طی حكمي، محمدرضا شيدائي را به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی ارومیه منصوب کرد.

           به گزارش خبرنگار هم آوا، در حکم انتصاب وزیر علوم خطاب به دکتر محمدرضا شیدائی آمده است:

           با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب ارزشمند جناب عالی، به موجب این حکم به سمت سرپرست دانشگاه صنعتی ارومیه منصوب می شوید.

           انتظار می رود با بهره مندی از تجارب همه اعضای هیأت علمی دانشگاه و استفاده از تمامی ظرفیت ها و همچنین جامعه نیکوکاران حامی آموزش عالی وظایف سرپرستی دانشگاه را بر پایه قوانین، سیاست ها و برنامه های تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی و مأموریت های تعیین شده برای آن دانشگاه به انجام رسانید.

           امید است با رعایت منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در حفظ بیت المال و اعمال سیاست های موثر صرفه جویی در هزینه ها، پرهیز از تجمل گرایی، تقویت نظم و انضباط اداری و رعایت دقیق مقررات مالی و ارتقای علمی، فرهنگی و اجتماعی آن دانشگاه نهایت کوشش و اهتمام خویش را به کار برید.

           دکتر محمدرضا شیدائی متولد سال ۱۳۴۵ در شهرستان خوی، دانش آموخته کارشناسی مهندس عمران از دانشگاه تهران و دانش آموخته مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی سازه دانشگاه تبریز است.
           وی استاد تمام رشته مهندسی عمران – سازه دانشگاه ارومیه است و تاکنون راهنمایی، مشاوره و داوری بیش از ۴۰ عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری را بر عهده داشته و بیش از ۸۰ عنوان مقاله علمی – پژوهشی،ISI و همایش در مجلات معتبر داخل و خارج کشور به چاپ رسانده است.

           دکتر شیدائی تاکنون عضویت کمیته علمی بیش از ۱۰ همایش ملی و بین المللی را عهده دار بوده است.

           عضویت در انجمن سازه های فضاکار ایران، عضویت در انجمن سازه های فولادی ایران و نیز عضویت در کمیته آموزش سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان غربی از دیگر سوابق وی است.

           از سوابق اجرائی دکتر شیدایی می توان به معاونت آموزشی و مدیریت گروه عمران دانشکده فنی دانشگاه ارومیه و نیز معاونت آموزشی دانشکده معماری، شهرسازی و هنر دانشگاه ارومیه اشاره کرد. وی عضو هیات ممیزه و عضو کمیسیون موارد خاص دانشگاه ارومیه بوده است.

           وزیر علوم در نامه جداگانه ای از خدمات دکتر جعفر عبدالهی شریف، رئیس سابق دانشگاه صنعتی ارومیه در زمان تصدی ریاست این دانشگاه قدردانی کرد.

           • محمدرضا شيدائي
           • وزير علوم
           • سرپرست
           • دانشگاه صنعتي اروميه
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 12 Sep 2018 09:32:00 +0430
            ورزش موجب تحرک، پویایی و شادابی جامعه می شود http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17769-ورزش-موجب-تحرک،-پویایی-و-شادابی-جامعه-می-شود.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17769-ورزش-موجب-تحرک،-پویایی-و-شادابی-جامعه-می-شود.html ورزش موجب تحرک، پویایی و شادابی جامعه می شود

            سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان غربی گفت: ورزش موجب تحرک، پویایی و شادابی جامعه می شود.

            به گزارش خبرنگار هم آوا، مصطفوی در جلسه شورای هماهنگی ورزش همگانی استان با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ ورش همگانی در میان اقشار مختلف مردم گفت: ورزش موجب تحرک، پویایی و شادابی جامعه می شود و مردم باید از هرفرصتی برای انجام فعالیت های ورزشی استفاده کنند.

            وی در ادامه با اشاره به برگزاری پیاده روی بزرگ خانوادگی در 27 ام مهرماه در ارومیه گفت: لازم و ضروری است دستگاه های اجرایی استان و بویژه بخش خصوصی برای برگزاری منظم و باشکوه این برنامه ورزشی همفکری ، مشارکت و همکاری لازم را داشته باشتند.

            وی ادامه داد: برگزاری پیاده روی خانوادگی در شهر ها ضمن نشان دادن وحدت ، همدلی و همراهی مردم موجب ایجاد نشاط اجتماعی، شادابی خانواده ها را به همراه خواهد داشت.

            وی همچنین خواستار ایجاد ابتکار و نوآوری در روند اجرای برنامه های پیاده روی خانوادگی در ارومیه شد.

            سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان غربی در ادامه از رسانه ها و بویژه صدا و سیما خواست از فرصت پخش پیاده روی خانوادگی در شبکه سه سیما برای تبلیغ و معرفی بیشتر استان استفاده کنند.

            • علي مصطفوي
            • عليرضا ملامحمدي زاده
            • عباس خورشيدي
            • ورزش
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 12 Sep 2018 08:51:43 +0430
             آذربايجان غربي به عنوان پایلوت در دولت الکترونیک معرفي شود http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17751-آذربايجان-غربي-به-عنوان-پایلوت-در-دولت-الکترونیک-معرفي-شود.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17751-آذربايجان-غربي-به-عنوان-پایلوت-در-دولت-الکترونیک-معرفي-شود.html آذربايجان غربي به عنوان پایلوت در دولت الکترونیک معرفي شود

             استاندار آذربایجان غربی به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد داد استان به عنوان پایلوت در دولت الکترونیک در کشور معرفی شود.

             به گزارش خبرنگار هم آوا، شهریاری در جلسه شورای اداری استان که عصر امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، با تسلیت فراررسیدن ایام محرم و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بویژه 12 هزار شهید آذربایجان غربی ، حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان را خیر مقدم گفت و اظهار کرد: جناب آقای آذری جهرمی به تمامی کبودهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش شهری و روستایی استان اشرافیت دارند و در این سفر دو روزه دستور لازم را برای حل مشکلات استان در این بخش را صادر نمودند.

             وی جدیت و پیگیری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجرای تفاهم نامه های موجود در استان را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را ستود و افزود: پیگیری های جدی ایشان می تواند به الگویی مناسب مدیریتی در کلان کشور تبدیل شود.

             وی با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در توسعه بخشهای مختلف استان ادامه داد: در سالهای اخیر اقدامات خوبی در استان در حوزه مختلف بویژه درمان ، کشاورزی و خدمات در استان انجام شده که موجب شده در این بخشها شاخص های استان در کشور ارتقا یابد.

             وی ادامه داد : فقط در حوزه بهداشت و درمان در حال حاضر بیش از 2 هزار میلیارد تومان پروژه در حال اجراست و تا سال آینده 700 تخت بیمارستانی به تخت های بیمارستای استان اضافه خواهد شد.

             وی ادامه داد: در سالهای بعد از انقلاب به دلایل امنیتی دولت در استان آذربایجان غربی سرمایه گذاری کمتری انجام داده ولی در حال حاضر به برکت وجود نیروهای نظامی انتظامی و امنیتی استان آذربایجان غربی جزو 5 استان امن کشور است و این مسئله زمینه حضور سرمایه گذاران داخی و خارجی در استان را فراهم می کند.

             وی به شرایط ویژه استان اشاره کرد و گفت: با وجودی که بسیاری از دشمنان انقلاب اسلامی برای ضربه زدن به ایران اسلامی با یکدیگر متحد شده اند ، مردم کشورمان با وحدت و همدلی و آگاهی در برابر توطئه های دشمنان ایستاده اند و توطئه های آنان را خنثی می کنند و نمونه آن را در بی اعتنایی مردم به فراخوان های ضد انقلاب می توان دید.

             وی با اشاره به نقش مهم حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه های مختلف و بویژه دولت الکترونیک گفت: مبارزه وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات با فساد اقتصادی با ایجاد دولت الکترونیک را می تواند دید که این مبارزه اعتماد عمومی مردم به نظام را به همراه داشته است.

             وی با اشاره به جایگاه پنجم استان در توسعه زیر ساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: متاسفانه رتبه پایین استان در بی سوادی موجب شده شاخص بهره مندی استان در حوزه فناوری اطلاعات به رتبه 28 کشور نزول پیداکند.

             وی همچنین با اشاره به سرمایه گذاری 220 میلیارد تومانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آذربایجان غربی گفت: با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات 150 میلیارد تومان نیز در توسعه زیر ساخت های فناوری در استان هزینه می شود.

             شهریاری در ادامه پیشنهاد داد، آذربایجان غربی به عنوان استان پایلوت در دولت الکترونیک معرفی شود و در این زمینه تفاهم نامه ای بین استانداری آذربایجان غربی و سازمان برنامه و بودجه استان استان و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نوشته شود که طی آن تفاهم نامه در یک بازه زمانی متناسب کلیه دستگاههای اجرایی استان به صورت الکترونیکی خدمت رسانی کنند .

             وی همچنین پیشنهاد داد: جهت شفافیت بیشتر و عملکرد بهتر یکی از گمرکات استان بعنوان گمرک پایلوت در کشور بعنوان گمرک هوشمند تجهیز شود.

             راه اندازی شهرک دیجیتال و رباتیک در استان باتوجه به فعالیت صنایع تبدیلی و کارخانجات که عموما مشکل تکنولوژی و فرسودگی دستگاهها دارند بتواند نوآوری های جدیدی در بحث دستگاهها انجام دهد، استفاده از ظرفیت منطقه آزاد که می تواند بعنوان قطب دیجیتال کشور با توجه به همسایگی با کشورهای مختلف و دروازه اروپا مطرح شود و همچنین راه اندازی مركز تجارت ديجيتال جاده ابريشم در منطقه آزاد ، تسهیلات و امکانات زیرساختی لازم برای شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های حوزه وب و موبایل (استان آمادگی دارد بعنوان قطب استارتاپ های حوزه فناوری اطلاعات زمینه فعالیت و حمایت از نوآوری های جدید و ایده های نو را فراهم کند) از دیگر پیشنها های استاندار آذربایجان غربی به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود.

             معاون هماهنگی امر اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت توسعه زیر ساخت های فناوری اطلاعات در جامعه در بهره مندی از ظرفیت های بین المللی گفت: یکی از مهمترین کارکردهای تکنولوژی های ارتباطی و فناوری های الکترونیک جلوگیری از رانت و فساد های مالی و اداری سازماندهی شده است.

             وی با اشاره به آمادگی استان برای همکاری در جهت توسعه زیر ساخت های ارتباتی و فناوری اطلاعات ادامه داد: در آذربایجان غربی نیروهای نخبه در این زمینه وجود دارد و زمینه برای توسعه منطقه ای فناوری اطلاعات در استان مهیاست.

             معاون هماهنگی امر اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت توسعه زیر ساخت های فناوری اطلاعات در جامعه در بهره مندی از ظرفیت های بین المللی گفت: یکی از مهمترین کارکردهای تکنولوژی های ارتباطی و فناوری های الکترونیک جلوگیری از رانت و فساد های مالی و اداری سازماندهی شده است.

             وی با اشاره به آمادگی استان برای همکاری در جهت توسعه زیر ساخت های ارتباتی و فناوری اطلاعات ادامه داد: در آذربایجان غربی نیروهای نخبه در این زمینه وجود دارد و زمینه برای توسعه منطقه ای فناوری اطلاعات در استان مهیاست.

             • محمدمهدي شهرياري
             • استاندار آذربايجان غربي
             • وزير ارتباطات
             • دولت الكترونيك
             • پايلوت
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 11 Sep 2018 20:57:12 +0430
              ۱۵۰ میلیارد سرمايه گذاري در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17752-۱۵۰-میلیارد-سرمايه-گذاري-در-بخش-ارتباطات-و-فناوری-اطلاعات.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17752-۱۵۰-میلیارد-سرمايه-گذاري-در-بخش-ارتباطات-و-فناوری-اطلاعات.html ۱۵۰ میلیارد سرمايه گذاري در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات

              استاندار آذربایجان غربی گفت: تا پایان سال ۱۵۰ میلیارد تومان در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سرمایه گذاری خواهد شد.

              به گزارش خبرنگار هم آوا، محمد مهدی شهریاری افزود: با توسعه زیرساخت های ارتباطی و فناوری اطلاعات در استان بسیاری دیگر از مشکلات در سایر حوزه ها حل خواهد شد‌‌.

              وی به توطئه های دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی هم اشاره کرد و گفت: در شرایط امروز که کشور با مشکلات اقتصادی مواجه است دشمن بدنبال ضربه زدن به انقلاب است اما دشمن باید بداند که مردم ما همیشه در صحنه هستند و قطعا در مسیر توطئه های دشمنان قرار نخواهند گرفت.

              شهریاری تصریح کرد: وحدت و همدلی مردم ایران در شرایط کنونی بیشتر و حاشیه ها و مشکلات سیاسی کمتر شده است، باید از این وحدت و همدلی در جهت رفع مشکلات کشور استفاده کنیم.

              مقام عالی استان در ادامه گفت: شهرستان های آذربایجان غربی بدلیل مشکلات گذشته از یک عدم توازن توسعه ای رنج می برند؛ مدیریت ارشد استان با توزیع عادلانه امکانات و توجه بیشتر به مناطق محروم بدنبال رفع این مشکل است.

              وی افزود: ۱۰۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی استان برای جبران عقب ماندگی های شهرستان های محروم و کم برخوردار اختصاص یافته است.

              استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: ما با این دیدگاه بدنبال این هستیم که مردم مناطق محروم در استان احساس نکنند که شهروند درجه دو یا سه هستند.

              وی ظرفیت های شهرستان اشنویه را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: اشنویه دارای ظرفیت های گردشگری، کشاورزی و دامپروری خوبی است که باید با مشارکت خود مردم از این ظرفیت ها برای رشد و توسعه شهرستان استفاده کنیم.

              • ميليارد
              • سرمايه گذاري
              • محمدمهدي شهرياري
              • استاندار آذربايجان غربي
              • وزير ارتباطات
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 11 Sep 2018 17:01:25 +0430
               بهادري: تسهیلات خرید مسکن باید 2 برابر افزایش یابد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17750-بهادري-تسهیلات-خرید-مسکن-باید-2-برابر-افزایش-یابد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17750-بهادري-تسهیلات-خرید-مسکن-باید-2-برابر-افزایش-یابد.html بهادري: تسهیلات خرید مسکن باید 2 برابر افزایش یابد

               عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد نمایندگان برای افزایش نزدیک به 2 برابری تسهیلات خرید مسکن اشاره کرد و گفت: افزایش این تسهیلات در تهران به سه میلیارد ریال و در شهرستان ها به 1.5 میلیارد ریال پیشنهاد می شود.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، سیدهادی بهادری در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اینکه مدت زمان بازپرداخت تسهیلات مسکن نیز باید افزایش یابد، بیان کرد: هم اکنون مدت زمان بازپرداخت تسهیلات 12 سال است و اگر این مدت زمان به 20 تا 90 سال افزایش یابد، می تواند سبب استقبال جوانان از این طرح شود.

               وی با بیان اینکه شرایط ارائه تسهیلات مسکن نباید محدود شود، اضافه کرد: در شرایط کنونی تمایلی از سوی جوانان به دریافت تسهیلات مسکن احساس نمی شود.

               وی با اشاره به برخی از برنامه های پیشنهادی برای اصلاح مقررات مربوط به تسهیلات اوراق خرید مسکن، افزود: در شرایط کنونی به بناهای بالای 15 سال تسهیلات پرداخت نمی شود که همین امر باعث شده تا برای حذف قانون عمر بنا، وزارت راه و شهرسازی وارد عمل شود.

               بهادری ادامه داد: تعیین عمر بنا از 20 تا 50 سال و اضافه کردن شرط فرسودگی ساختمان می تواند نقش موثری در این رابطه داشته باشد.

               نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بالا بودن قیمت خرید هر برگه اوراق مسکن، گفت: در شرایط کنونی افراد برای خرید تسهیلات اوراق مسکن یک میلیارد و 200 میلیون ریالی باید حدود 150 میلیون ریال پرداخت کنند که این میزان پرداختی با توجه به شرایط و معیشت زوجین عادلانه نیست.

               • هادي بهادري
               • تسهيلات
               • خريد
               • مسكن
               • افزايش
               • نماينده
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 11 Sep 2018 07:57:54 +0430
                فناوری اطلاعات نسخه درمان مشکلات اقتصادی است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17731-فناوری-اطلاعات-نسخه-درمان-مشکلات-اقتصادی-است.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17731-فناوری-اطلاعات-نسخه-درمان-مشکلات-اقتصادی-است.html فناوری اطلاعات نسخه درمان مشکلات اقتصادی است

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طی سال جاری مقدمات بهره برداری اقتصادی از ظرفیت های فناوری اطلاعات در حوزه های آب، برق و کشاورزی کشور فراهم می شود.

                به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدجواد آذری جهرمی در بدو ورود به آذربایجان غربی در گفت و گو با ایرنا افزود: طبق تفاهم نامه ای که با وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی منعقد شده است، ظرفیت فناوری اطلاعات برای هوشمندسازی بخش های کشاورزی، آب و برق کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

                وی با تاکید بر اینکه امسال این طرح در برخی از استان های کشور به اجرا گذاشته می شود، اظهار داشت: تدوین سند مشترک تحول دیجیتال در بخش کشاورزی به اتمام رسیده است و به زودی رونمایی می شود.

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این نیز بر کاربردهای هوشمندسازی سیستم ها در بخش های گوناگون انرژی به ویژه مدیریت مصرف آب و برق تاکید کرده بود.

                آذری جهرمی همچنین با اشاره به پوشش 100 درصدی شهرهای آذربایجان‌غربی در حوزه فناوری اطلاعات بیان کرد: امسال توسعه پوشش ارتباطی مناطق محروم و مسیرهای جاده ای هدفگذاری شده است.

                وی آذربایجان غربی را یکی از استان های هدف برنامه ریزی های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برشمرد و گفت: در 2 سال گذشته 2 هزار و 200 میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه ارتباطی آذربایجان غربی انجام شده و دسترسی این استان به شبکه پهن باند توسعه یافته است.

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای بهبود بیش از پیش وضعیت آذربایجان غربی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکهزار و 490‌ میلیارد ریال سرمایه گذاری دیگر نیز تا پایان سال در این استان انجام می شود.

                آذری جهرمی با اشاره به رونمایی از طرح های فناوری اطلاعات و ارتباطات آذربایجان غربی در این سفر، ابراز امیدواری کرد که با بهره برداری از این طرح ها زمینه رشد روزافزون این حوزه در استان فراهم شود.

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آغاز سفری 2 روزه به آذربایجان غربی، در خوی حضور یافت تا در شورای اداری این شهرستان شرکت ‌کند.

                سفر به اشنویه و میاندوآب و همچنین شرکت در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی در روز سه شنبه، 20 شهریور ماه جاری از جمله دیگر برنامه های آذری جهرمی در این استان است.

                فناوری اطلاعات نسخه درمان مشکلات اقتصادی است

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با استفاده از فناوری اطلاعات شاهد کاهش ۳۵ درصدی مصرف آب و صرفه جویی شش هزار مگاواتی برق هستیم، گفت: ۲۰۰ کیلومتر از پوشش ناقص ارتباطات جاده های استان تا پایان سال کامل می شود.

                محمدجواد آذری جهرمی در جلسه شورای اداري شهرستان خوی با اشاره به رتبه ۳۸ این استان از نظر شاخص های ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دلایل عقب ماندگی استان آذربایجان غربی زیرساختی نیست بلکه علت ضعف دانش فناوری اطلاعات در سطح استان است.

                وی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی با ۱.۲ میلیون نفر جمعیت روستایی نیاز به توجه بیشتر دارد، افزود: اگر استانداری آذربایجان غربی برنامه ویژه ای در این زمینه ارائه کند وزارت ارتباطات برای سرمایه گذاری آمادگی دارد.

                وزیر ارتباطات ادامه داد: این استان در طول دفاع مقدس درگیر جنگ بود اما به برکت نظام اسلامی بعد از دفاع مقدس خدمات کم نظیری به مردم آن ارائه شد اما هنوز جا دارد خدمات بیشتری انجام شود.

                آذری جهرمی مشکل جدی استان آذربایجان غربی را به لحاظ ارتباطی، ناقص بودن ارتباطات جاده ای دانست و اظهار کرد: تا پایان سال ۲۰۰ کیلومتر از مسیر جاده ای در مناطق کوهستانی و‌ گردنه ها، تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

                وزیر جوان دولت تدبیر و‌ امید با اشاره به پوشش کامل شهرهای استان آذربایجان غربی به نسل سوم و چهارم تلفن همراه، تصریح کرد: از مجموع ۱۷۵ روستای بالای 20 خانوار این استان تنها پوشش ۱۹ روستا باید تکمیل شود.

                عضو کابینه دولت دوازدهم با اعلام اینکه ظرف یک ماه آینده مشکل فیبرنوری مرز رازی در این استان رفع می شود، خاطرنشان کرد: با سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت های ارتباطی و بالا رفتن سطح دسترسی باید برای افزایش بهره وری گام برداریم چراکه در دنیا راه حل بسیاری از مشکلات استفاده از فناوری اطلاعات است و مهمترین هدف اقتصادی در دنیا افزایش بهره وری است.

                وزیر ارتباطات با بیان اینکه فناوری اطلاعات ابزاری برای افزایش بهره وری است، گفت: مدل های آبیاری همچون غرقابی مدتهاست که منسوخ شده و دنیا فراتر از روش های آبیاری نوین به سراغ آبیاری هوشمند رفته است و ما هم باید از این شیوه ها استفاده کنیم.

                وی با اشاره به اینکه در دشت مغان، دشت قزوین و استان فارس در کشاورزی زراعی و‌باغداری با آبیاری هوشمند شاهد صرفه جویی قابل توجهی بودیم، افزود: این میزان صرفه جویی آب در دشت مغان ۵۰ درصد و رشد محصول دو برابر بوده است و در استان فارس به ۳۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب در باغداری رسیده ایم.

                آذری جهرمی با بیان اینکه بنابر آمار ارائه شده از سوی وزارت نیرو با هوشمندسازی ساختار مصرف انرژی در کشور سالانه شش هزار مگاوات برق صرفه جویی خواهد شد، گفت: با صرفه جویی در منابع رشد اقتصادی ایجاد می شود و صرفه‌جویی در منابع با استفاده از فناوری اطلاعات امکان پذیر می شود که به مجموعه این تحولات انقلاب چهارم صنعتی می گویند که همه ابعاد زندگی را دستخوش تغییر می کند.

                عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به ظرفیت های گردشگری در استان آذربایجان غربی، گفت: پایین آمدن ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی اگرچه برای مردم ایجاد فشار می کند اما باعث بهبود و افزایش میزان گردشگر می شود و از این منظر گردشگران خارجی‌ گرایش بیشتری برای دیدن از کشورمان پیدا می کنند.

                آذری جهرمی با اعلام هشدار نسبت به مسوولان استانی گفت: اگر مردم شما را در سطوح بالا با امکانات ویژه پیدا کنند این احساس به وجود خواهد آمد که فشارهای جامعه فقط مختص آنهاست و این موضوع با وجود دلبستگی به نظام، ایجاد ناامیدی می کند.

                وزیر جوان کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: مسوولان باید از تشریفات و تجملات اداری پرهیز کنند و حفظ بیت المال را وجهه همت خویش قرار دهند.

                وی ادامه داد: مسوولان باید شرایط مردم را درک کنند و زندگی خویش را مطابق با زندگی مردم جامعه تنظیم کنند.

                استاندار آذربایجان غربی نيز در جلسه شورای اداری شهرستان خوی ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبداله الحسین (ع)، از حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان قدردانی کرد و گفت: آقای آذری جهرمی وزیر جوان کابینه از وزرای شاخص دولت هستند و حضور موفق ایشان در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زمینه حضور جوانان در عرصه های مدیریت کلان کشور را فراهم کرده است.

                شهرياري در ادامه سخنان خود به ظرفیت ها و پتانسیل های ویژه استان آذربایجان غربی در حوزه های مختلف اشاره کرد و افزود: با وجود ظرفیت ها و پتانسیل های استان در حوزه پایانه های مرزی ، معادن طلا و تیتانیوم ، تولید محصولات کشاورزی ولی متاسفانه هنوز آذربایجان غربی در بسیاری از شاخص های توسعه در رتبه های پایین کشور قرار دارد .

                وی ادامه داد: در سالهای اخیر اقدامات خوبی برای توسعه زیر ساخت ها و جبران عقب ماندگی ها در استان انجام شده است و نمونه آن توسعه گاز رسانی به مناطق روستایی استان است که با وجود پایین بودن رتبه استان در گاز رسانی از میانگین کشوری ، امسال با بهره برداری از طرح های جدید گاز رسانی شاخص بهره مندی روستائیان استان به 60 درصد و در سال آینده نیز به 80 درصد خواهد رسید.

                شهرياري همچنین با ارتقای شاخص های بهره مندی استان از تخت های بیمارستانی نیز اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از طرح های جدید و اتمام طرح های در حال ساخت بیمارستانی در استان ، شاخص بهره مندی از تخت های بیمارستانی در استان از میانگین کشوری بالا خواهد رفت.

                وی در ادامه سخنان خود با اشاره به رتبه 28 استان در شاخص های ارتباطلات و فناوری اطلاعات اظهار امیدواری کرد: با توسعه زیر ساخت ها در این حوزه ، این شاخص نیز در استان ارتقا یابد .

                شهرياري همچنین با تبریک الحاق شهرستن خوی به منطقه آزاد ماکو ، اظهار امیدواری کرد: با تصویب نهایی آن توسط شورای نگهبان، زمینه توسعه این منطقه شتاب بیشتری خواهد گرفت.

                تحول دیجیتال در آذربایجان به‌معنای نجات دریاچه ارومیه است

                محمدجواد آذری جهرمی ضمن حضور در برنامه زنده اولدوز در شبکه آذربایجان‌غربی با بیان اینکه تحول دیجیتال در آذربایجان به معنای نجات دریاچه ارومیه است، اظهار کرد: اگر مردم این را بدانند، هرروز هوشپندسازی در عرصه آبیاری زمین های کشاورزی را مطالبه می کنند. با به کارگیری فناوری‌های نوین در حوزه آبیاری تا ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود.

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: وزیر کشاورزی هم سه پروژه مهم در دست اجرا دارد که یکی از آن ها تحول دیجیتال است. البته این بدون همکاری مردم اتفاق نمی افتد. اگر کشاورزان بدانند با تحولات دیجیتال چقدر به مردم خود کمک می کنند، قطعا بیشتر به این موضوع توجه نشان می دهند. البته همکاری مردم نیاز به برنامه ریزی از سوی ما دارد. کشاورز نیاز به منابع مالی دارد تا بتواند آبیاری زمین های خود را هوشمند سازد و تلاش ما این است که منابع مالی آن را تامین کنیم.

                وی افزود: ما اخیرا با وزارت نیرو تفاهمنامه ای مبادله کردیم که براساس آن کنتورها به طور کامل هوشمند می شود و به این ترتیب در مصرف برق هم صرفه جویی بالایی ایجاد می شود. هوشمندسازی کل کنتورهای خانگی یعنی ۶ هزار مگاوات صرفه جویی در مصرف برق.

                آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص طرح رجیستری موبایل گفت: ما ۹۵ درصد بازار تلفن همراه را که به صورت قاچاق شکل گرفته بود کنترل کردیم و اکنون با طرح رجیستری موبایل که یکی از طرح های جزئی دولت الکترونیک است، قاچاق تلفن همراه به صفر رسیده است. البته منافع دولت الکترونیک بیش از این هاست و به ویژه در برطرف سازی فساد نقش مهمی دارد.

                وی در بخش بعدی سخنانش با بیان اینکه امروز ۶۷ میلیون مشترک موبایل پهن باند در کشور داریم، عنوان کرد: این تعداد در سال ۹۲ بسیار کمتر بود. آن زمان اینترنت خانگی با سرعت های ۸ تا ۱۰ مگ دردسترس بود و مردم به محض ورود به منزل به اینترنت خانگی متصل می شدند اما امروز سرعت اینترنت موبایل بیشتر است و افراد تمایل ندارند آن را قطع کنند و به اینترنت خانگی متصل شوند.

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: سرعت اینترنت موبایل از مواردی است که برای توسعه دهندگان اپلیکیشن ها بازار ایجاد کرده و اکنون اقتصاد بازی در عرصه اقتصاد دیجیتال چهارمین قتصاد محسوب می شود. امروز ما به طور مداوم از اسنپ، تپسی و خدمات بانکی موجود در گوشی خود استفاده می کنیم و حتی خریدهایمان را با موبایل انجام می دهیم. گوشی تلفن همراه یک فضای اشتغال و نوعی جهش ایجاد کرده است که البته دیگر اشباع شده و نیاز به برنامه ریزی دارد. ما می بایست سالانه ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم که با برنامه های خود در حوزه های کشاورزی، سلامت و ... در تلاش برای تحقق این هدف هستیم.

                وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین کارکردهای شبکه‌های اجتماعی کارکرد رسانه ای و پیام رسانی است، گفت: از آنجاکه سیاست کشور در این حوزه مشخص نیست با یک چالش مواجه هستیم. گروهی موافق و گروهی مخالف توسعه شبکه های اجتماعی هستند. چه زمانی می توان درخصوص خط مشی‌ها تصمیم گرفت؟ زمانی که سیاست های کشور درخصوص رسانه های نوین مشخص شود. اینکه یک رسانه در فضایی رشد کند و بعد فیلتر شود، یک چالش است. البته وزارت‌ارتباطات درباره این سیاست‌ها تصمیم‌گیرنده نیست.

                آذری جهرمی با اشاره به اینکه اختلاف‌نظرها در عرصه پیام‌رسانی نیست و متوجه کارکرد رسانه‌ای شبکه‌های اجتماعی است، بیان کرد: از دیدگاه من رسانه‌های نوین در فضای جهانی تاثیر زیادی دارند و ما باید موانع خودتحریمی را از برابر خود برداریم. البته این‌ نگاه من است و بهتر است درباره این موضوع در کشور به یک جمع بندی برسیم.

                جهش ارتباطی آذربایجان غربی با حضور وزیر ارتباطات

                با سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان آذربایجان غربی، از ۵ پروژه مهم اتمام یافته در یکسال گذشته با سرمایه‌گذاری ۲۲۰میلیارد تومان بهره برداری می شود و عملیات اجرایی ۳ پروژه نیز آغاز خواهد شد و تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.

                در یکسال اخیر، ۳۶۰ سایت نسل ۳ و ۲۸۰ سایت نسل ۴ تلفن همراه در استان آذربایجان غربی راه اندازی شده است.

                با سفر وزیر ارتباطات به این استان از ۱۵۰ کیلومتر فیبر نوری بین شهری برای پایداری ارتباطات استان، ایجاد امکان ارتباطی برای ۶۱۵ روستای فاقد امکان ارتباطی به تلفن ثابت و اینترنت خانگی و توسعه خدمات بانکداری الکترونیکی پست بانک در ۵۶ روستا نیز بهره برداری خواهد شد.

                بر اساس این گزارش، در این سفر عملیات اجرایی ایجاد امکان ارتباطات تلفن ثابت و اینترنت خانگی برای ۱۷۶ روستا، توسعه خدمات پهن باند موبایل برای ۶۰۰ روستا و نیز تکمیل پوشش جاده ای برای ۲۰۰ کیلومتر از جاده‌های کوهستانی فاقد پوشش با سرمایه‌گذاری ۱۵۴ میلیارد تومان آغاز خواهد شد.

                56 درصد روستاهای کشور مجهز به نسل جدید اینترنت شد

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: 56 درصد روستاهای کشور در راستای خدمت رسانی بهتر به نسل جدید اینترنت مجهز شده است.

                محمدجواد آذری جهرمی روز سه شنبه در جلسه شورای اداری اشنویه افزود: اتصال همه مناطق کشور به شبکه ارتباطی پیشرفته نیاز ضروری جامعه امروز است و در راستای رعایت توازن در این خصوص، ایجاد همگون زیرساخت های ارتباطی مدنظر دولت تدبیر و امید بوده و در همین راستا توسعه ارتباطات روستایی در دستور کار قرار گرفته است.

                وی با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات راه حل بسیاری از مشکلات امروز است، اضافه کرد: با استفاده از ظرفیت های ارتباطی می توان گردشگری و بوم گردی را به جامعه شناساند و توسعه این بخش را در تمام مناطق کشور به ویژه آذربایجان غربی رقم زد.

                وی شهرستان اشنویه را یکی از مناطق دارای ظرفیت گردشگری در کشور دانست و بیان کرد: شیوه زندگی مردم این منطقه مورد توجه و علاقه جامعه است و باید از این ظرفیت برای توسعه گردشگری و توسعه اشتغال نهایت بهره را برد که استفاده از فناوری اطلاعت در این بخش می تواند موثر باشد.

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در اشنویه برای ارائه خدمات بهتر، 39 سایت فناوری اطلاعات و ارتباطات راه اندازی و 100 روستای این شهرستان به خدمات نسل جدید فناوری اطلاعت و ارتباطات مجهز می شود.

                وی گفت: در حال حاضر 149 روستای اشنویه به خدمات ارتباطی مجهز است و برای برقراری خدمات نسل جدید ارتباطی، نیازمند همدلی و همکاری مسوولان در اجرای برنامه ششم توسعه هستیم.

                وی افزود: 169 سایت فناوری اطلاعت در آذربایجان غربی راه اندازی می شود که 600 روستا را تحت پوشش نسل اینترنت پرسرعت قرار میدهد.

                منتظر افتتاح پروژه ای نمی‌مانیم و به محض تکمیل وارد مدار می کنیم

                وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات با بیان اینکه منتظر افتتاح پروژه ها نمی مانیم و‌ به محض تکمیل، آن را برای استفاده وارد مدار می کنیم، گفت: اگر می خواهید درک کنید که چه اقدامات و دستاوردهایی در طی چند سال اخیر افتاده دیتای گوشی خود را برای لحظاتی خاموش کنید تا به پنج سال گذشته برگردید.

                محمدجواد آذری جهرمی در دومین روز از سفرش به استان آذربایجان غربی بعد از اشنویه به شهرستان میاندوآب رفت و بعد از ادای احترام به شهدای این شهرستان در شورای اداری میاندوآب شرکت کرد و گفت: توسعه زیرساخت های ارتباطی را مهمترین وظیفه خود دانستیم چراکه این بخش، زیرساخت توسعه سایر بخش هاست.

                وی با بیان اینکه در سال ۹۲ علیرغم تمام تلاش ها در گذشته دستاوردهای حوزه ارتباطی آنچنان شایسته مردم نبود، افزود: در سال ۹۲ تنها ۳۰۰هزار مشترک پهن باند داشتیم که اکنون بیش از ۶۷ میلیون کاربر پهن باند داریم و بیش از ۲۳هزار تیم توسعه دهنده نرم افزارهای موبایل مشغول فعالیت هستند.

                آذری جهرمی برای درک اتفاق هایی که در دولت های یازدهم و دوازدهم در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات رخ داده از همه خواست تا دیتای موبایل ها را لحظاتی خاموش کنند تا به پنج سال پیش برگردند، تصریح کرد: بهترین فرصت برای کشورها بزرگ تر شدن اقتصاد کشورها است که فناوری اطلاعات با بهبود بهره وری آن را امکان پذیر می کند.

                وزیر جوان کابینه دوازدهم با اشاره به وضعیت ثبت نام دانشگاه ها و پرداخت های بانکی در گذشته، اظهار کرد: هدف مسوولان عالی کشور و درخواست مردم مقابله با رانت، فساد و تبعیض است که امروز فناوری اطلاعات به کمک حکمرانی می تواند آنرا حل کند.

                وزیر ارتباطات با بیان اینکه با اتصال سامانه های حکومتی می توان جلوی فساد را گرفت، خاطر نشان کرد: زمانی که مجلس تصویب کرد دولت باید تا پایان برنامه ششم توسعه دسترسی ۹۰ درصد روستاهای بالای بیست خانوار را فراهم کند خیلی ها می گفتند که روستاها نیازمندی های دیگری چون آب و برق دارند و‌ ارتباطات الزامات آنها نیست.

                وی افزود: اما امروز‌ می فهمیم که تصمیم مجلس هوشمندانه بوده است.

                وزیر ارتباطات از برنامه ریزی برای اجرای سه پروژه بهبود وضعیت ارتباطی در سطح استان خبر داد و گفت: ما منتظر افتتاح پروژه ها نمی مانیم و با تکمیل هر پروژه آن را وارد مدار می کنیم چراکه ارتباطات نیاز مردم است و بعد، گزارش آن را به مردم می دهیم.

                مسائل و مشکلات بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات شهرستان مهاباد بررسی شد

                مسائل و مشکلات بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات شهرستان مهاباد با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و استاندار آذربایجان غربی مورد بررسی قرار گرفت.

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه که در محل فرمانداری مهاباد برگزار شد، گفت: مسوولان باید مصوبه های جلسات خود را به صورت صحیح، کامل و به موقع اجرا کنند و پس از اتمام، آن را به مقام مسوول خود گزارش دهند تا مردم به درستی در جریان مسایل و برنامه ها قرار گیرند.

                محمدجواد آذری جهرمی افزود: بخشی از گزارش هایی که توسط مسوولان مخابرات به این وزارتخانه ارسال می شود با مطالبه ها و گلایه های مردم تطابق ندارد.

                وی با اشاره به مشکلات ارتباطی محورهای مهاباد به پیرانشهر، سردشت و بوکان گفت: هشت سایت جدید در این سه محور برای پوشش تلفن همراه تا پایان سال احداث می شود.

                آذری جهرمی با بیان اینکه بدترین مسیر منطقه مربوط به محور پیرانشهر - مهاباد است، گفت: 17 کیلومتر از این مسیر تحت پوشش هیچ اپراتوری نیست و بر این اساس باید جزو اولویت های کاری ارتباط جاده ای قرار گیرد.

                وی اضافه کرد: مسیر مستقیم پست مهاباد به ارومیه نیز از اول شهریور افتتاح شده است که سرعت انتقال مبادلات پستی را افزایش می دهد.

                بهره برداری از پروژه های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی

                پنج پروژه بزرگ ارتباطی در آذربایجان غربی با سرمایه گذاری بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

                محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات پنج پروژه بزرگ ارتباطی آذربایجان غربی را با سرمایه گذاری بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان افتتاح کرد.

                دو پروژه نخست، احداث ۳۶۰ سایت نسل سوم و ۲۸۰ سایت نسل چهارم تلفن همراه بود تا تمام شهرهای استان آذربایجان غربی تحت پوشش شبکه پهن باند قرار گیرند.

                همچنین در پروژه دیگری بیش از ۱۵۰ کیلومتر فیبرنوری میان شهرهای این استان احداث ‌شد تا شهرهای این استان با پیوستن به شبکه فیبرنوری کشور از پایداری ارتباطی برخوردار شوند.

                دو پروژه دیگر نیز مجهز کردن ۶۱۵ روستای این استان به تلفن ثابت و اینترنت خانگی و همچنین توسعه خدمات دولت الکترونیکی و بانکداری الکترونیکی از طریق نصب و راه اندازی شش دستگاه ATM در روستاهای آذربایجان غربی بود.

                همچنین با برنامه ریزی صورت گرفته اجرای سه پروژه ارتباطی در این استان شروع بکار کرد تا در پایان سال وضعیت شاخص های فناوری اطلاعات بهبود چشمگیری پیدا کند.

                این پروژه ها شامل امکان ارتباطات تلفن ثابت و اینترنت خانگی برای ۱۷۶ روستا، توسعه خدمات پهن باند موبایل برای ۶۰۰ روستا و نیز تکمیل پوشش جاده ای برای ۲۰۰ کیلومتر از جاده‌های کوهستانی فاقد پوشش با سرمایه‌گذاری ۱۵۴ میلیارد تومانی است که عملیات اجرایی آنها با حضور وزیر ارتباطات آغاز بکار کرد.

                آذربایجان غربی در شاخص توسعه کسب و کار و دریافت سهم بازار در کشور پنجم‌ است

                وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از نظر شاخص توسعه کسب و کار و دریافت سهمی از بازار استان آذربایجان غربی در رتبه پنجم کشوری قرار گرفته است، گفت: وضعیت نامناسب شاخص فناوری اطلاعات این استان ناشی از میزان پایین سوادآموزی در روستاهای آذربایجان غربی است هرچند این استان از زیرساخت ارتباطی مناسبی برخوردارست.

                محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات در شورای اداری ارومیه با اشاره به اقدامات خوبی که برای توسعه فضای ارتباطی کشور در گذشته انجام شده است، اظهار کرد: این اقدامات توسعه ای در دولت یازدهم و‌ دوازدهم شیب تندی به خود گرفت بطوریکه تعداد روستاهای دارای ارتباطات کامل از ۳۵ درصد در دولت دوازدهم به حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.

                وی با بیان اینکه امروز همه 42شهر استان آذربایجان غربی به خدمات نسل سوم و‌چهارم تلفن همراه مجهز هستند، افزود: در سال ۹۶ پهنای باند ورودی به استان ۸۱ گیگابیت بر ثانیه بود که با توسعه صورت گرفته این میزان‌ به ۳۴۶ گیگابیت بر ثانیه رسید. ضمن اینکه ظرفیت پهنای باند به بهره برداری رسیده نیز از ۲۷ به ۱۳۴ گیگابیت بر ثانیه ارتقا پیدا کرد.

                آذری جهرمی با اشاره به ترانزیت ۷۰ درصد اینترنت کشور عراق از ایران، اظهار کرد: بیشتر این ترانزیت از مرز پیرانشهر در استان آذربایجان غربی صورت می گیرد.

                وزیر جوان دولت تدبیر و امید از مناسب بودن توسعه ارتباطی مناسب در شهرهای این استان گفت و ادامه داد: به همین دلیل کمبودها در روستاهای این استان بیشتر احساس می‎شود.

                آذری جهرمی با اشاره به دسته بندی انجام شده روستاهای کشور و آذربایجان غربی بر اساس وضعیت ارتباطی آنها گفت: دسته اول روستاهایی که دارای ارتباطات کامل هستند یعنی از اینترنت و تلفن ثابت و تلفن همراه برخوردارند که در این استان ۲۸ درصد روستاها در این دسته قرار دارند، دسته دوم دو ارتباطی که ۳۴ درصد را تشکیل می دهند، دسته سوم تک ارتباطی که ۳۴ درصد و دسته چهارم فاقد هرگونه ارتباط هستند که در مجموع ۴ درصد روستاهای استان را شامل می شوند.

                وزیر ارتباطات با بیان اینکه شاخص های مشخص شده در ۶۴ هزار روستای سراسر کشور به صورت میدانی مورد اندازه گیری قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد که در دسته اول یعنی روستاها با ارتباطات کامل به طور متوسط در کشور ۴۴ درصد روستاها چنین هستند اما در آذربایجان غربی ۲۸ درصد روستاها دارای ارتباطات کامل هستند. درگروه دوم نیز نرخ متوسط در کشور ۱۷ درصد اما در آذربایجان غربی ۳۴ درصد هستند. در گروه سوم نیز متوسط کشوری ۳۰ درصد اما نرخ این استان ۳۴ درصد است و در نهایت درحالی در آذربایجان غربی ۴ درصد روستاها فاقد ارتباط هستند که متوسط این نرخ ۷ درصد است.

                وی با بیان اینکه با وجود وضعیت بهتر ارتباطات روستاهای آذربایجان غربی نسبت به متوسط کشوری اما شاخص فناوری اطلاعات این استان بدلیل نرخ پایین سوادآموزی در سطح استان در نیمه پایینی جدول قرار دارد.

                وزیر جوان با بیان اینکه از نظر شاخص توسعه کسب و کار و دریافت سهم بازار استان آذربایجان غربی در رتبه پنجم قرار گرفته است چراکه در یک سال گذشته در اقداماتی ویژه ۲۲۰ میلیارد تومان در این استان سرمایه گذاری شد.

                توجه ویژه وزارت ارتباطات به آذربایجان غربی ضروری است

                نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: توجه ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این استان ضروری است و امیدواریم با تحقق این امر، شاخص های این بخش بیش از پیش ارتقا یابد.

                حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی روز سه شنبه در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، افزود: مشکلات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در آذربایجان غربی می تواند با سرمایه گذاری مناسب این وزارتخانه و اختصاص اعتبار مناسب حل شود.

                وی اضافه کرد: فناوری اطلاعات زیرساخت توسعه بخش های دیگر به شمار می رود و می توان با ارتقای شاخص های این بخش، شاهد رشد دیگر بخش ها در آذربایجان غربی بود.

                وی با اشاره به فاصله آذربایجان غربی از دیگر استان ها در حوزه های مختلف زیرساختی و توسعه ای بیان کرد: این فاصله می تواند با نگاه مناسب وزارتخانه های مختلف و جذب اعتبارات مناسب دولتی پر شود ولی این امر اهتمام ویژه مسوولان دستگاه های اجرایی کشوری و استانی را می طلبد.

                نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه توجه به بخش فناوری اطلاعات را موجب شفاف سازی امور دانست و گفت: با اطلاع رسانی شفاف مصوبات، اجرای طرح ها و برنامه های دستگاه های مختلف اجرایی به مردم می توان از بروز فساد جلوگیری کرد و این امر با استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات میسر است.

                سیدهادی بهادری افزود: علاوه بر آن، در دنیای امروز موضوع فناوری اطلاعات جزو تجارت های پرسود به شمار می رود و 11 نفر از 15 فرد ثروتمند دنیا در این حوزه فعال هستند.

                وی بیان کرد: ایجاد زیرساخت های اینترنت رایگان در فضاها و اماکن عمومی نیز از جمله مواردی است که می تواند در ارتقای شاخص های فناوری اطلاعات و ایجاد رضایتمندی بیشتر مردم موثر باشد.

                وی با اشاره به اینکه شاخص های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در آذربایجان غربی نیازمند توجه است، اضافه کرد: 711 روستای استان که عمده آنها مرزی است، از آنتن ارتباطی قوی برخوردار نیست.

                دیگر نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از نبود تلفن ثابت در روستاهای مرزی آذربایجان غربی انتقاد کرد و ادامه داد: علاوه بر آن، ارتباط اینترنتی در این روستاها نیز با مشکل مواجه است و باید تمهیداتی برای رفع این مشکلات اندیشیده شود.

                نادر قاضی پور با اشاره به بهره مند نبودن بسیاری از روستاییان از خدمات پست بانک در آذربایجان غربی گفت: این بانک باید در روستاها بیش از شهرها خدمت رسانی کند در حالی که این روند برعکس شده است و شهروندان بیش از روستاییان از خدمات آن بهره مند هستند.

                آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبر نوری اختصاصی شهرداری ارومیه

                مراسم آغاز عملیات اجرایی فیبر نوری اختصاصی شهرداری با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در میدان انقلاب ارومیه با حضور شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه، استاندار استان آذربایجان غربی و مسئولان دولتی و شهری استان به زمین خورد.

                عصر دیروز؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام به افتتاح آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبر نوری اختصاصی شهرداری ارومیه با هزینه اجرایی چهارصدمیلیاردریال و با سرمایه گذاری بخش خصوصی کرد.

                پروژه اختصاصی فیبر نوری شهرداری ارومیه در فاز نخست به طول 67 کیلومتر توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری و با مشارکت بخش خصوصی در مدت یکسال اجرا می شود که این پروژه تنها یکی از 13 پروژه شهر هوشمند ارومیه بوده که 12 پروژه از این تعداد آماده افتتاح و بهره برداری هستند.

                ارومیه جزء پنج شهر نخست کشور در حوزه شهر هوشمند بوده و با اقدامات سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری ارومیه شاهد ارتقاء خدمات رسانی در حوزه های مدیریت شهری به شهروندان و کاهش مراجعات مردم به شهرداری و همچنین توسعه دولت الکترونیک خواهیم بود.

                امکان توسعه خدمات الکترونیک، فراهم سازی بستر اصلی پیاده سازی اینترنت اشیاء در سطح شهر، تأمین بستر ارتباط پرسرعت جهت انتقال حجم وسیع اطلاعات میان واحدهای تابعه شهرداری و مراکز تجاری، اداری، آموزشی و مسکونی و ایجاد زیرساخت جهت راه اندازی مرکز کنترل ترافیک از جمله این مزایا هستند.

                • محمدجواد آذري جهرمي
                • وزير ارتباطات
                • استاندار آذربايجان غربي
                • محمدمهدي شهرياري
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 11 Sep 2018 05:27:10 +0430
                 شهریاری: دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به مناطق محروم دارد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17709-شهریاری-دولت-تدبیر-و-امید-نگاه-ویژه-ای-به-مناطق-محروم-دارد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17709-شهریاری-دولت-تدبیر-و-امید-نگاه-ویژه-ای-به-مناطق-محروم-دارد.html شهریاری: دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به مناطق محروم دارد

                 استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید به ویژه در اجرای طرح های بهداشتی و درمانی نگاه ویژه ای به مناطق محروم و دورافتاده دارد.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در آیین کلنگ زنی بیمارستان 350 تختخوابی مهاباد که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، افزود: در دولت تدبیر و امید طرح های بزرگ و متعددی در سطح آذربایجان غربی به بهره برداری رسیده است و شمار زیادی از اقشار مختلف مردم به ویژه ساکنان مناطق محروم استان از این طرح ها بهره مند شده اند.

                 وی با بیان اینکه مردم، خدمات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به خوبی احساس می کنند، گفت: وزیر بهداشت از زمان تصدی این وزارتخانه با توجه خاصی که به مناطق محروم داشته، توانسته است عدالت اجتماعی را در کشور گسترش دهد.

                 شهریاری اضافه کرد: با وجود مشکلات عدیده در سطح کشور، اقدامات حوزه بهداشت و درمان فراوان بوده و متوقف نشده است.

                 • محمدمهدي شهرياري
                 • استاندار آذربايجان غربي
                 • دولت
                 • تدبير و اميد
                 • محروم
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 10 Sep 2018 06:26:02 +0430
                  فاریابی: سهم 30 درصدی زنان در عرصه مدیریتی محقق شود http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17708-فاریابی-سهم-30-درصدی-زنان-در-عرصه-مدیریتی-محقق-شود.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17708-فاریابی-سهم-30-درصدی-زنان-در-عرصه-مدیریتی-محقق-شود.html فاریابی: سهم 30 درصدی زنان در عرصه مدیریتی محقق شود

                  عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در آذربایجان غربی تحقق سهم حداقل30 درصدی بانوان در عرصه مدیریتی کشور را خواستار شد و گفت: استاندار آذربایجان غربی عزم جدی برای تحقق شعار رییس جمهوری در مورد مطالبه های بانوان دارد.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا، فرانک فاریابی در گفت و گو با ایرنا، استاندار آذربایجان غربی را در این مسیر دست تنها دانست و بیان کرد: مدیران دستگاه های اجرایی تمایلی برای تحقق سهم حداقل 30 درصدی بانوان در عرصه های مدیریتی ندارند.

                  وی با بیان اینکه مدیرکل امور بانوان استانداری در شناساندن بانوان توانمند استان نقش کلیدی دارد، افزود: ضعف در عملکرد مدیرکل امور بانوان سبب غافل ماندن از ظرفیت بانوان توانمند در عرصه مدیریتی می شود.

                  وی با اشاره به برخی بهانه تراشی ها برای ایجاد موانع در برابر حضور بانوان در عرصه های مدیریتی بیان کرد: برخی ها دارا بودن سابقه مدیریتی برای حضور بانوان در این عرصه را از الزامات می دانند؛ باید از این عزیزان سوال کرد که وقتی فرصتی برای حضور بانوان در عرصه های مدیریتی داده نشده، چگونه انتظار سابقه مدیریتی از بانوان را باید داشت؟ آیا این رویکرد گزینشی در تمامی اشخاص رعایت می شود؟

                  عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه نباید در محقق نشدن برخی شعارهای رییس جمهوری عجولانه قضاوت کرد، گفت: برخی فشارهای داخلی برای خنثی کردن تلاش های دکتر روحانی جهت عمل به شعارها احساس می شود.

                  فاریابی با اشاره به آسیب های تحقق نیافتن شعارهای انتخاباتی، بیان کرد: بی تفاوتی به شعارهای انتخاباتی باعث دلزدگی مردم از کارگزاران نظام می شود.

                  • فرانك فاريابي
                  • سهم
                  • درصد
                  • زنان
                  • مديريت
                  • استاندار آذربايجان غربي
                  • محمدمهدي شهرياري
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 10 Sep 2018 06:22:52 +0430
                   شهریاری: آذربایجان غربی به 11 هزار کلاس درس نیاز دارد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17730-شهریاری-آذربایجان-غربی-به-11-هزار-کلاس-درس-نیاز-دارد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17730-شهریاری-آذربایجان-غربی-به-11-هزار-کلاس-درس-نیاز-دارد.html شهریاری: آذربایجان غربی به 11 هزار کلاس درس نیاز دارد

                   استاندار آذربایجان غربی گفت: این استان با مشکل فرسودگی کلاس های درس و نبود راه روستایی مناسب مواجه است و برای رسیدن به استانداردهای لازم به 11 هزار کلاس درس و پنج هزار کیلومتر راه روستایی نیاز دارد.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه آذربایجان غربی که با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، افزود: از 11 هزار کلاس درس مورد نیاز استان، پنج هزار کلاس باید احداث و 6 هزار کلاس درس نیز تخریب و بازسازی شود.

                   وی اضافه کرد: علاوه بر آن بسیاری از روستاهای این استان از وضعیت دسترسی مناسبی برخوردار نیست و برای رسیدن به استانداردهای کشوری در این خصوص باید زمینه احداث پنج هزار کیلومتر راه روستایی به ویژه در مناطق محروم استان فراهم شود.

                   وی بیان کرد: به علت وجود مشکل تردد در راه های روستایی آذربایجان غربی، روستاییان در زمان بارش باران و برف با محدودیت های جدی مواجه می شوند و اقدام سریع در این خصوص الزامی است.

                   استاندار آذربایجان غربی از تقاضای 50 مورد سرمایه گذاری بزرگ در استان خبر داد و گفت: سه مورد سرمایه گذاری بزرگ در این خصوص نهایی شده که یکی از آنها سرمایه گذاری شرکت دوهلر آلمان در حوزه آبمیوه است.

                   شهریاری تاکید کرد: مشکلات پیش روی سرمایه گذاران به ویژه در حوزه انتقال پول به کشور باید با همراهی نهادهای کشوری و استانی حل شود تا رغبت برای سرمایه گذاری افزایش یابد.

                   وی آذربایجان غربی را استانی غنی با ظرفیت های معدنی، مرزی و کشاورزی خاص عنوان کرد و ادامه داد: با وجود 967 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور، این استان از جمله پنج استان امن کشور به شمار می رود و مستعد جذب سرمایه گذاری های قابل توجه است.

                   وی ارائه اختیارات به استان ها به ویژه آذربایجان غربی در خصوص درآمد و هزینه را خواستار شد و افزود: این امر می تواند در شکوفا کردن ظرفیت های استانی بسیار موثر باشد.

                   رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به شاخص های نامناسب توسعه استان، بیان کرد: پایین بودن نرخ باسوادی به ویژه باسوادی زنان روستایی، بالا بودن نرخ بیکاری، پایین بودن سهم استان از تولید ناخالص ملی، پایین بودن سرانه تخت های بیمارستانی و درآمد از جمله مهمترین شاخص های نامناسب استان به شمار می رود.

                   ناصر حضرتی با اشاره به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به آذربایجان غربی در حوزه اختصاص اعتبارات مناسب اضافه کرد: در حالی که بودجه عمرانی این استان در سال 1392 حدود 2 هزار و 500 میلیارد ریال بود، این رقم در سال 1396 نزدیک به 6 برابر شد و به بیش از 16 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

                   وی ادامه داد: با وجود اختصاص این اعتبار، به علت عقب ماندگی های تاریخی آذربایجان غربی به ویژه در دوران دفاع مقدس و پس از آن، شکاف بسیار زیادی در حوزه های عمرانی و توسعه ای بین این استان با استان های برخوردار وجود دارد که باید برای پرکردن این شکاف، اعتبار ویژه ای به صورت سالانه تخصیص یابد.

                   وی گفت: طبق ماده 112 برنامه ششم توسعه، اختصاص اعتبار ویژه برای جبران عقب ماندگی های استان تصریح شده ولی هنوز به اجرا درنیامده است.

                   رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی تفویض اختیار هزینه و درآمد استانی به مدیریت استان و همچنین اختصاص درآمدهای مرزی و گمرکی را از جمله مهمترین درخواست ها برای توسعه استان دانست و افزود: با اجرای این موارد می توان زمینه برداشتن گام های بلند برای توسعه را در آذربایجان غربی فراهم کرد.

                   • محمدمهدي شهرياري
                   • استاندار آذربايجان غربي
                   • كلاس درس
                   • آموزش و پرورش
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 10 Sep 2018 05:18:33 +0430
                    علی ترابی فرماندار شهرستان پیرانشهر شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17706-علی-ترابی-فرماندار-شهرستان-پیرانشهر-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17706-علی-ترابی-فرماندار-شهرستان-پیرانشهر-شد.html علی ترابی فرماندار شهرستان پیرانشهر شد

                    وزير كشور در حكمي سيدعلی ترابی را به سمت فرماندار شهرستان پیرانشهر منصوب كرد.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، در حكم رحماني فضلي خطاب به سيدعلی ترابی آمده است:

                    به موجب این حکم و بنا به پیشنهاد استاندار محترم آذربایجان غربی به سمت فرماندار شهرستان پیرانشهر منصوب می‌شوید.

                    امید است با اتکال به خداوند متعال و در چارچوب وظایف مصوب در راستای تحقق اهداف و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و سیاستهای دولت تدبیر و امید و پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای "مدظله العالی" موفق باشید.

                    رحماني فضلي

                    وزير كشور

                    سیدعلی ترابی پيش از اين در آذر ماه سال گذشته سرپرست فرمانداری پیرانشهر شده بود.

                    • علي ترابي
                    • فرماندار
                    • پيرانشهر
                    • وزير كشور
                    • استاندار آذربايجان غربي
                    • محمدمهدي شهرياري
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 09 Sep 2018 07:21:05 +0430
                     عرضه بیش از ۶۳ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب ارومیه http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17690-عرضه-بیش-از-۶۳-هزار-عنوان-کتاب-در-نمایشگاه-کتاب-ارومیه.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17690-عرضه-بیش-از-۶۳-هزار-عنوان-کتاب-در-نمایشگاه-کتاب-ارومیه.html عرضه بیش از ۶۳ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب ارومیه

                     مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی از برگزاری شانزدهمین نمایشگاه کتاب در ارومیه خبر داد و گفت: بیش از ۶۳ هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه که در محل پارک جنگلی ارومیه دایر خواهد شد، عرضه می‌شود.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايكنا، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل خانه مطبوعات استان برگزار شد، بیان کرد: شانزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب در ارومیه از روز ۲۰ تا ۲۵ شهریورماه سال جاری در محل پارک جنگلی ارومیه دایر خواهد شد و ۱۸۰ غرفه در این نمایشگاه حضور دارند.

                     وی ادامه داد: تسهیل در دستیابی آسان به تازه‌های نشر، عرضه کتابهای ناشران در یک فضا و مکان واحد، تبلیغ و رونمایی از کتاب‌های جدید، تعامل ناشران استان‌های سراسر کشور با یکدیگر، نمایش توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان در حوزه نشر و حمایت از مؤلفان و ناشران بومی از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

                     خدایاری با اشاره به اینکه سال گذشته نمایشگاه کتاب در محل مجتمع فرهنگی ارومیه برگزار شده بود، تصریح کرد: امسال نمایشگاه در محل اصلی خود برگزار می‌شود که همین امر استقبال ناشران را افزایش داده و پیش‌بینی می‌شود مردم نیز استقبال چشمگیری از نمایشگاه به عمل آورند.

                     وی افززود: با توجه به اینکه در ایام ماه محرم نیز قرار خواهیم گرفت برنامه‌های مختلفی نیز در محل نمایشگاه برای این ایام درنظر گرفته شده که دعوت از سخنرانان برجسته و استاد حوزه و دانشگاه از جمله این برنامه ها به شمار می رود.

                     مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی یادآور شد: این نمایشگاه در سه سالن پارک جنگلی ارومیه برگزار می شود که سالن شماره ۱ و ۲ مختص کتاب‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف همچون زبان، حقوق، کشاورزی، کودک و نوجوان، پزشکی، دانشگاهی، هنر و موضوعات متفرقه است و سالن شماره ۳ نیز بیشتر در حوزه آموزشی، نماز و قرآنی به فعالیت خواهد پرداخت.

                     وی با اشاره به اینکه ۱۴۴ ناشر مستقل، ۶۵ ناشر به نمایندگی از تهران و ۲۰ ناشر نمایندگی آذربایجان‌غربی در شانزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب در ارومیه حضور خواهند داشت، اظهار کرد: ۶۳ هزار و ۵۵۰ جلد کتاب در این نمایشگاه عرضه می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند با تخفیف ۳۰ درصدی نمایشگاه از کتاب‌ها بهره‌مند شوند.

                     • ناصر خداياري
                     • مديركل
                     • ارشاد
                     • كتاب
                     • نمايشگاه
                     • اروميه
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 08 Sep 2018 12:26:22 +0430
                      افتتاح چندين مركز سلامت در آذربايجان غربي توسط وزير بهداشت http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17689-افتتاح-چندين-مركز-سلامت-در-آذربايجان-غربي-توسط-وزير-بهداشت.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17689-افتتاح-چندين-مركز-سلامت-در-آذربايجان-غربي-توسط-وزير-بهداشت.html افتتاح چندين مركز سلامت در آذربايجان غربي توسط وزير بهداشت

                      مرکز جامع سلامت روستایی مرگنلر امروز با حضور سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی و مسوولان استانی و شهرستانی به بهره برداری رسید.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايرنا، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در این آیین گفت: برای احداث این مرکز 21 میلیارد ریال هزینه شده است.

                      جواد آقازاده افزود: مرکز خدمات جامع سلامت روستایی مرگنلر در اردیبهشت سال 1395 در زمینی به مساحت چهار هزار و 500 متر مربع کلنگ زنی شده بود و پس از 2 سال به بهره برداری رسیده است.

                      وی ادامه داد: این مرکز بیش از یکهزار و 100 متر مربع زیربنا دارد و خدمات لازم را به شهروندان مرگنلر و روستاهای اطراف ارائه خواهد داد.

                      وی بیان کرد: چهار هزار و 995 نفر از جمعیت محلی این منطقه تحت پوشش مرکز جامع سلامت روستایی مرگنلر هستند.

                      وزیر بهداشت 2 مرکز سلامت را در شوط افتتاح کرد

                      2 مرکز بهداشتی و درمانی شوط با حضور سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی مورد بهره برداری قرار گرفت.

                      رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در آیین بهره برداری از این طرح ها گفت: این 2 طرح، مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شوط و پایگاه غیرضمیمه این شهرستان را شامل می شود.

                      جواد آقازاده افزود: مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شوط در زمینی به مساحت چهار هزار و 500 متر مربع احداث و برای اجرای آن 17 میلیارد ریال هزینه شده است.

                      وی ادامه داد: این مرکز، خدمات بهداشتی و درمانی را به 20 هزار نفر از جمعیت منطقه ارائه می کند.

                      وی بیان کرد: پایگاه غیر ضمیمه شهرستان شوط نیز با پنج میلیارد ریال اعتبار در زمینی به مساحت 716 متر مربع به بهره برداری رسید.

                      رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: این پایگاه 10 هزار نفر از جمعیت منطقه را تحت پوشش خدمات پزشکی و بهداشتی قرار می دهد.

                      افتتاح مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شماره یک چالدران

                      مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شماره یک شهرستان چالدران با حضور وزیر بهداشت و درمان و استاندار آذربایجان غربی افتتاح شد.

                      مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شماره یک شهرستان چالدران در زمینی با زیربنای ۱۲۵۰ مترمربع و با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال در حضور دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی و دکتر آقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی استان به بهره‌برداری رسید.

                      عملیات ساخت و تجهیز این پروژه امسال انجام شده است و قرار است ۱۴ خانه بهداشت را تحت پوشش قرار دهد.

                      بخش توسعه بیمارستان چالدران با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد

                      بخش توسعه بیمارستان شهید بهشتی چالدران و مرکز جامع سلامت شهری و روستایی این شهرستان با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار آذربایجان غربی و مسوولان استانی به بهره برداری رسید.

                      رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در آیین افتتاح این طرح گفت: بخش توسعه بیمارستان شهید بهشتی چالدران در 2 هزار و 200 متر مربع مساحت با 75 میلیارد ریال هزینه به بهره برداری رسید و به مردم این منطقه محروم خدمت رسانی خواهد کرد. جواد آقازاده با اشاره به اینکه این بخش با 39 تخت جدید آماده ارائه خدمات به مردم چالدران است، بیان کرد: مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی این شهرستان نیز در زمینی به مساحت 6 هزار و 200 متر مربع آماده ارائه خدمات به مردم است.

                      وی ادامه داد: این مرکز با همت دانشگاه علوم پزشکی و مسوولان محلی و با 25 میلیارد ریال هزینه به بهره برداری رسید و 31 هزار نفر از جمعیت منطقه از آن بهره مند می شوند.

                      پرداخت معوقه بازنشستگان وزارت بهداشت به مصوبه مجلس نیاز دارد

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پرداخت معوقات بازنشستگان این وزارتخانه به مصوبه مجلس شورای اسلامی نیاز دارد و مجلس تاکنون در این خصوص اعتباری تصویب نکرده است.

                      سیدحسن قاضی زاده هاشمی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دومین دستگاه پرجمعیت کشور از حیث معوقات بازنشستگی است و تعداد بازنشستگان دارای معوقه در این وزارتخانه به نیم میلیون نفر می رسد.

                      وی اضافه کرد: علاوه بر اینکه مجلس باید اعتباری در این خصوص تصویب کند، دولت و سازمان برنامه و بودجه نیز باید برای پرداخت معوقه بازنشستگان چاره ای بیاندیشند.

                      وی با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام نیز بیان کرد: پیش از این سرمایه گذارانی از کشور ایتالیا برای احداث بیمارستان 600 تختخوابی در ارومیه اعلام آمادگی کرده بودند اما احداث آن به علت این تحریم های یکجانبه در هاله ای از ابهام قرار دارد.

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این بیمارستان در صورت مشارکت نکردن سرمایه گذاران خارجی با تکیه بر توان و سرمایه گذاری داخلی احداث می شود.

                      قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه طرح های مطلوبی در بخش بهداشت و درمان آذربایجان غربی اجرا شده، بیان کرد: 650 تختخواب از زمان آغاز بکار دولت تدبیر و امید تاکنون به تخت های بیمارستانی این استان افزوده شده است و توسعه بیش از پیش این بخش به همت مسوولان بستگی دارد.

                      وی اظهار امیدواری کرد تا توجه به کارکنان علوم پزشکی با همت استانداران و مسوولان در استان های مرزی افزایش یابد.

                      فاز توسعه اورژانس بیمارستان خوی به بهره برداری رسید

                      بخش توسعه اورژانس بیمارستان قمر بنی هاشم خوی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار آذربایجان غربی و جمعی از مسوولان استانی به بهره برداری رسید.

                      رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در آیین بهره برداری از این طرح، گفت: بخش توسعه اورژانس بیمارستان قمر بنی هاشم در 2 هزار و 380 مترمربع با 42 میلیارد ریال هزینه به بهره برداری رسید.

                      وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی بخش توسعه اورژانس این بیمارستان در سال 1395 آغاز شده بود، ادامه داد: 6 میلیارد ریال از این هزینه صرف خرید تجهیزات شده است.

                      رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی اضافه کرد: بخش توسعه اورژانس بیمارستان قمر بنی هاشم خوی دارای 45 تخت است.

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نيز گفت: بیمارستان آیت الله خویی با حمایت های مسوولان استانی و تلاش این وزارتخانه در دهه فجر سال جاری افتتاح می شود.

                      سید حسن قاضی زاده هاشمی افزود: افتتاح این بیمارستان در اثر خلف وعده های وزارت راه و شهرسازی تاکنون به تاخیر افتاده و هم اکنون با پیگیری های وزارت بهداشت این مسئله در حال حل و فصل شدن است.

                      وی افزود: استاندار آذربایجان غربی و مسوولان این استان موظف هستند با کوچکترین تخلف برخورد قاطع داشته باشند تا بهره برداری از این طرح بار دیگر با تاخیر مواجه نشود.

                      بازدید وزیر بهداشت و درمان از پروژه بیمارستان جدیدالاحداث سلماس

                      وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به همراه استاندار و ریاست دانشگاه از پروژه نیمه تمام بیمارستان 160 تختخوابی شهرستان سلماس بازدید نموده و آخرین وضعیت این پروژه را بررسی نمودند.

                      در این بازدید اصغری فرماندار سلماس با ارائه گزارشی از وضعیت موجود شهرستان و کمبود تختهای بیمارستانی نسبت به جمعیت کل شهرستان خواستار تخصیص اعتبارات لازم و بهره برداری از این بیمارستان در راستای ارتقای شاخصهای بهداشتی و درمانی سلماس شد.

                      در ادامه دکتر هاشمی وزیر بهداشت قول مساعد در خصوص اختصاص هر چه سریعتر یک دستگاه CT–Scan برای بیمارستان خاتم الانبیاء این شهرستان داد.

                      گفتنی است: عملیات عمرانی بیمارستان 160 تختخوابی سلماس در 14 هزار مترمربع و 12 بلوک در مهر ماه سال 1393 آغاز گردید و متاسفانه در مهرماه 1395 متوقف شد این پروژه حدود 17 درصد پیشرفت فیزیکی از کل دارد و مبلغی بالغ بر 60 میلیارد تومان برای اتمام مورد نیاز است.


                      افتتاح مرکز خدمات جامع سلامت طلاتپه به دست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

                      همزمان با سفر وزیر بهداشت به استان آذربایجان غربی و افتتاح پروژه های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی نوبت به افتتاح مرکز خدمات جامع سلامت طلاتپه رسید.

                      مرکز خدمات جامع سلامت طلاتپه با حضور وزیر بهداشت، شهریاری استاندار آذربایجان غربی، دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی حضرت پور شهردار ارومیه ، و جمعی از مقامات استانی افتتاح گردید.

                      مرکز خدمات جامع سلامت طلاتپه با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال با مساحتی در حدود 600 متر مربع احداث شده است تا بر اهمیت شعار سال 2018 سازمان بهداشت جهانی ، پوشش همگانی سلامت صحه گذارد.

                      مرکز خدمات جامع سلامت طلاتپه شامل پنج خانه بهداشت و 15 روستا می باشد که جمعیتی بیش از 4000 نفر از خدمات این واحد ها بهره مند می شوند.

                      مرکز بهداشت شهرستان ارومیه به تنهایی بیش از 30 پروژه عمرانی را در دست ساخت دارد که بیش از 90 درصد آنها در مرحله تجهیز بوده و آماده ارائه خدمات به مردم شریف ارومیه می باشد.

                      وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم کنترل تغذیه و فعالیت جسمانی هر فرد توسط خودش، گفت: در مرحله اول، هر فردی مسئول سلامت خودش است.

                      دکتر سید حسن هاشمی در سفر خود به استان آذربایجان غربی و در مراسم افتتاح مرکر خدمات جامع سلامت روستایی طلاتپه با تاکید بر اینکه مراقبت اصلی از سلامت توسط خود مردم صورت می‌گیرد، گفت: وقتی کار و تلاش می‌کنید و انرژی خود را در کشاورزی و دامداری تخلیه می کنید، برای سلامتی بسیار مفید است.

                      وزیر بهداشت افزود: هر فردی مسئول سلامت خودش است و در وهله اول باید از نوع تغذیه و فعالیت خود مراقبت کند. خوشبختانه در این مناطق بسیاری از معضلات شهری مانند آلودگی هوا و ترافیک وجود ندارد و زندگی در روستا بسیار راحت تر از شهر است؛ در شهرها دغدغه دلار، یورو و سکه زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است درحالیکه برای شما در روستاها این موضوعات اهمیت چندانی ندارد و مایحتاج خود را از دامداری و کشاورزی تهیه می کنید و استرس، حسادت، چشم و هم چشمی نیز کمتر است.

                      وزیربهداشت خاطرنشان کرد: در وهله اول امیدوارم که خودتان به فکر سلامت خودتان باشید و در وهله دوم مراقبان سلامت و بهورزان به مراقبت از شما می پردازند.

                      دکتر هاشمی ضمن تقدیر از مسئولان استان آذربایجان غربی به دلیل حمایت از حوزه سلامت، از دکتر آقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به عنوان یکی از بهترین جراحان مغز یاد کرد و گفت: وی تمام زندگی خود را برای توسعه خدمات سلامت در این استان صرف کرده و کارنامه درخشانی دارد.

                      وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: برای دولت و مجلس دعا کنید تا بتوانند مشکلات کشور را به تدریج کاهش دهند.

                      ادای احترام وزیر بهداشت به شهدای شهرستان پیرانشهر

                      وزیر‌بهداشت در دومین روز سفرش به آذربایجان‌غربی، با حضور در مزار شهدای شهرستان پیرانشهر به شهیدان این شهرستان ادای احترام کرد.

                      دکتر قاضی‌زاده هاشمی‌ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بهمراه استاندار آذربایجان‌غربی و جمعی از مسئولین در مزار شهدای شهرستان پیرانشهر حضور و به شهدای این شهرستان ادای احترام کرد.

                      وزیر بهداشت قرار است چند پروژه را امروز در شهرستان های جنوبی استان افتتاح کند.

                      بازدید وزیر بهداشت از پروژه در دست احداث مرکز خدمات جامع سلامت شهری شهرستان پیرانشهر

                      پروژه در دست احداث مرکز جامع سلامت شهرستان پیرانشهر مورد بازدید دکتر هاشمی و هیئت همراه قرار گرفت.

                      دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی‌ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بهمراه استاندار آذربایجان‌غربی، خضری نماینده مجلس، دکتر آقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی استان و جمعی از مسئولین در اولین برنامه کاری‌اش در روز دوم سفرش به آذربایجان‌غربی از روند احداث مرکز جامع خدمات سلامت شهری 3 که شامل پایگاه سلامت کهنه خانه و پایگاه اورژانس شماره 2 شهری شهرستان پیرانشهر بازدید کرد.

                      وزیر بهداشت در این بازدید بر تسریع در احداث این پروژه تاکید کرد.

                      دکتر آقازاده هم از تلاش مجموعه برای اتمام پروژه تا قبل از پایان امسال خبرداد.

                      بازدید وزیر بهداشت از پروژه در دست احداث پایگاه سلامت زرگتن شهرستان پیرانشهر

                      در دومین روز سفر دکتر هاشمی به آذربایجان‌غربی، پروژه در دست احداث پایگاه سلامت زرگتن و مرکز آموزش بهورزی شهرستان پیرانشهر مورد بازدید قرار گرفت.

                      دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی‌ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار آذربایجان‌غربی، خضری نماینده مجلس، دکتر آقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی استان و جمعی از مسئولین از مرکز آموزش بهورزی پیرانشهر بازدید کردند.

                      در ابتدای این سفر، وزیر بهداشت از مرکز خدمات جامع شهری 3، پایگاه سلامت کهنه خانه و پایگاه اورژانس شماره2 شهری بازدید بعمل آورد.

                      عملیات اجرایی این پروژه در سفر کاروان تدبیر و امید در سال 95 شروع شده و در حال حاضر 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که در دهه فجر سالجاری افتتاح خواهد شد.

                      در ادامه سفر دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت از پایگاه سلامت زرگتن که در زمینی با متراژ290 متر مربع در دو طبقه با اعتبار اولیه 3میلیارد و 940 میلیون ریال در 5 مرداد 96 شروع شده بود بازدید بعمل آورد.

                      همچنین وزیر بهداشت از پروژه بیمارستان در حال تاسیس 64 تختخوابی پیرانشهر که 63درصد پیشرفت فیزیکی داشته ، بازدید بعمل آورد. این پروژه در اواخر خرداد 98 افتتاح خواهد گردید.

                      این بیمارستان شامل بخش های درمانگاه تخصصی، اورژانس، نوزادان و کودکان، زنان و زایمان، جراحی، دیالیز و مراقبتهای ویژه است که با افتتاح این پروژه خیلی از مشکلات درمانی مردم پیرانشهر مرتفع خواهد گردید.

                      وی سپس از پایگاه سلامت زرگتن نیز بازدید و با کارکنان این مجموعه دیدار و گفت‌وگو نمود.

                      وزیر بهداشت در این بازدید بر تسریع در احداث این پروژه تاکید کرد.

                      تکمیل بیمارستان 64 تختخوابی پیرانشهر اولویت وزارت بهداشت است

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بهره برداری از بیمارستان 64 تختخوابی پیرانشهر نیازمند 200 میلیارد ریال اعتبار است که تامین این اعتبار و افتتاح این پروژه در اولویت وزارت بهداشت است.

                      سید حسن قاضی زاده هاشمی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از بیمارستان 64 تختخوابی پیرانشهر در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این بیمارستان تاکنون 64 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 120 میلیارد ریال اعتبار صرف ساخت آن شده است.

                      وی ادامه داد: برای بهره برداری از آن 200 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که بخشی از آن مصوب شده و مابقی نیز نیازمند بررسی های مسوولان ستادی برای تخصیص اعتبار جدید است.

                      وی اضافه کرد: عملیات اجرایی این بیمارستان با هشت هزار و 500 مترمربع زیربنا از سال 1391 آغاز شده و قابلیت ارتقا به 90 تخت را دارد.

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه کمبود نیرو در کل کشور وجود دارد، گفت: جذب نیروی متخصص و کارآمد از برنامه های این وزارت خانه بوده و جذب نیروی بیشتر نیازمند مصوبات مجلس است.

                      بیمارستان 64تختخوابی پیرانشهر با 13 هزار متر مربع زمین از سال 91 کلنگ زنی شده و سال 1398 به بهره برداری می رسد.

                      عملیات احداث بخش توسعه بیمارستان امام خمینی(ره) نقده آغاز شد

                      عملیات احداث بخش توسعه بیمارستان امام خمینی (ره) نقده در مساحت 10 هزار و 80 مترمربع با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار آذربایجان غربی و جمعی از مسوولان استانی و محلی آغاز شد.

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این آیین گفت: خدمت در مناطق محروم کار بسیار دشواری است و کارکنان این مناطق نیز با سختی‌های بسیاری مواجه هستند.

                      سید حسن قاضی زاده هاشمی، خدمت در مناطق محروم را را با وجود دشواری های موجود، لذت بخش خواند و ادامه داد: مردم در شهرهای مرزی و کوچک با توجه به کمبود امکانات، کم توقع تر هستند و به همین دلیل خدمت رسانی در این مناطق لذت بخش تر است.

                      وی افزود: مشکلات نیروی انسانی در کل کشور وجود دارد و سعی داریم با جذب نیروهای متخصص و کارآمد این مشکل را به ویژه در مناطق مرزی حل و فصل کنیم.

                      وی بیان کرد: منابع دولتی برای توسعه بیشتر زیرساخت‌های پزشکی و درمانی محدود است و در این راستا نیازمند همکاری بیشتر مسوولان محلی و مردم هستیم.

                      رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت: فاز توسعه بیمارستان امام خمینی (ره) نقده در چهار طبقه به مساحت 10 هزار و 80 مترمربع احداث می شود و امیدواریم در سریع ترین زمان ممکن آن را به مدار بهره برداری برسانیم.

                      جواد آقازاده افزود: چهار بخش داخلی، جراحی، دانپزشکی و عمومی جزو فاز توسعه بوده و 500 میلیارد ریال اعتبار برای این طرح پیش بینی شده است.

                      آغاز ارائه خدمات به شهرنشینان و روستانشینان در پایگاه سلامت محمدیار

                      وزیر بهداشت در سفرش به جنوب استان آذربایجان‌غربی، پایگاه سلامت محمدیار را افتتاح کرد.

                      با افتتاح پایگاه سلامت محمدیار توسط وزیر بهداشت، هموطنان شهری و روستایی این بخش از شهرستان نقده تحت پوشش خدمات بهداشتی و حوزه سلامت قرار گرفتند.

                      سمیه قره‌چالی مسئول پایگاه سلامت محمدیار در مورد خدمات این پایگاه گفت: کلنگ‌زنی این پروژه سال 95 انجام و با افتتاح امروز این پایگاه، شاهد تحت پوشش قرار گرفتن شهرنشینان و روستانشینان محمدیار از خدمات حوزه سلامت و بهداشت خواهیم بود.

                      وی ادامه داد: اتاق مراقبت و سلامت، کلاس آموزش، کلاس پزشکی و واکسیناسیون و ... از جمله بخش‌های این پایگاه است ضمن اینکه ده‌ها نفر در این پایگاه خدمات ارائه خواهند داد.

                      3 طرح بهداشتی و درمانی در اشنویه به بهره برداری رسید

                      سه طرح بهداشتی و درمانی با 11 میلیارد و 342 میلیون ریال هزینه و با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار آذربایجان غربی و جمعی از مسوولان استانی در شهرستان اشنویه به بهره برداری رسید.

                      رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی در آیین افتتاح این طرح ها گفت: مرکز خدمات جامع سلامت روستایی 'آغ بلاغ' در زمینی به مساحت 550 مترمربع و با صرف 6 میلیارد و 650 میلیون ریال هزینه به بهره برداری رسید و به 9 هزار نفر از جمعیت منطقه خدمات بهداشتی و درمانی ارایه می کند.

                      جواد آقازاده اظهار داشت: خانه بهداشت اسلاملو نیز با یک میلیارد و 300 میلیون ریال هزینه در زمینی به مساحت 105 مترمربع به بهره برداری رسید؛ این پایگاه یکهزار نفر از جمعیت منطقه را زیر پوشش قرار می دهد.

                      رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی اضافه کرد: پایگاه سلامت صبا نیز با سه میلیارد و 392 میلیون ریال هزینه در زمینی به مساحت 270 مترمربع به بهره برداری رسید و به یکهزار نفر از جمعیت منطقه خدمات بهداشتی و درمانی ارایه می کند.

                      2 مرکز جامع سلامت روستایی در بوکان به بهره برداری رسید

                      2 مرکز جامع سلامت روستایی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار آذربایجان غربی و مسوولان استانی و شهرستانی به بهره برداری رسید.

                      مدیر شبکه بهداشت و درمان بوکان در آیین بهره برداری از این طرح ها که با حضور نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: برای احداث این 2 مرکز 14 میلیارد و 400 میلیون ریال هزینه شده است.

                      محمد عباسی افزود: این 2 طرح شامل مرکز خدمات جامع سلامت روستاهای کوره کانی و تیکان تپه است که عملیات اجرای آنها در سال 1395 شروع شده و در سال جاری هر کدام با اعتبار هفت هزار و 200 میلیون ریال به اتمام رسیده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

                      وی اضافه کرد: این 2 مرکز سلامت که در بخش مرکزی بوکان احداث شده، در مجموع 6 هزار و 61 نفر از روستاییان این بخش را تحت پوشش قرار می دهد.

                      وی افزود: مرکز سلامت کوره کانی، 6 خانه بهداشت با 14 روستای تابعه را تحت پوشش خود برده و مرکز سلامت تیکان تپه نیز پنج خانه بهداشت و 11 روستا را تحت پوشش خود قرار داده است.

                      این مراکز درمانی در مجموع در زمینی به مساحت چهار هزار مترمربع و زیربنای یکهزار و 100 متر مربع احداث شده است.

                      همچنین با حضور سید حسن قاضی زاده هاشمی کلنگ ساخت بیمارستان 100 تختخوابی این شهرستان در ضلع غربی بیمارستان شهید قلی پور بوکان به زمین زده شد.

                      وزیر بهداشت، خواست مردم بوکان را اجابت کرد

                      وزیر بهداشت در بوکان و در اتفاقی نادر به خواست مردم، بیمارستان بوکان را به 200 تخت ارتقا و سپس آنرا کلنگ زنی کرد.

                      دکتر حسن قاضی زاده هاشمی در بوکان، بعد از درخواست مردم و برای ارتقای شاخص های سلامت شهرستان بوکان هنگام کلنگ زنی بیمارستان این شهرستان، خواست مردم را اجابت کرد و گفت: این بیمارستان بر مبنای ۲۰۰ تخت خواب احداث و اجرا خواهد شد.

                      محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی هم بعد از کلنگ زنی به مردم بوکان قول داد: این بیمارستان با ۲۰۰ تخت احداث و دغدغه مردم این شهرستان را برطرف کند.

                      دکتر جواد آقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی استان در آیین کلنگ زنی این بیمارستان گفت: این بیمارستان یک بار در سال ۷۵ توسط رییس جمهور وقت کلنگ زنی شد که متاسفانه تا به امروز حرکتی بابت احداث آن صورت نگرفت ولی این بار تمام تلاش و برنامه ریزی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی استان احداث آن در سریع ترین زمان ممکن خواهد بود.

                      دکتر محمد عباسی مدیر شبکه بوکان هم در مورد این بیمارستان گفت: این بیمارستان ابتدا قرار بود ۱۰۰ تخت خوابه باشد ولی با قول وزیر قرار شد نقشه ها و عملیات ساخت براساس بیمارستان ۲۰۰ تخت خوابه صورت گیرد تا با ساخت این بیمارستان، تعداد تخت‌های بیمارستانی شهرستان بوکان به ۴۵۰ تخت افزایش و سرانه تخت بیمارستانی بوکان به حد استاندارد خواهد رسید.

                      25هزار تخت به ظرفیت بیمارستان های کشور اضافه شده است

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 25 هزار تخت به ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کشور در دولت تدبیر و امید اضافه شده است.

                      حسن قاضی‌زاده هاشمی در آیین کلنگ زنی بیمارستان 200 تختخوابی بوکان افزود: دولت با وجود مشکلات عدیده مالی، در جهت گسترش عدالت اجتماعی گام های اساسی بر داشته است.

                      وی اجرای طرح تحول سلامت را یکی از طرح های مهم دولت برای گسترش عدالت اجتماعی در جامعه عنوان کرد و یادآور شد: دولت در هر شرایط سعی دارد تا از تاثیر منفی شرایط اقتصادی بر بخش بهداشت و درمان جلوگیری کند.

                      هاشمی ادامه داد: امنیت پایدار کشور در سایه وحدت و یکپارچگی مردم و مسوولان به وجود آمده است و تداوم این اتحاد در سطح کشور به توسعه همه جانبه منجر می شود.

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: گسترش عدالت در بخش های مختلف جامعه و به خصوص بخش سلامت، پیوند آحاد جامعه را به دنبال خواهد داشت.

                      وی گفت: هم دولت و هم مجلس با مشکلاتی مواجه هستند ولی با وجود این مشکلات مسوولان در تلاش هستند تا رضایت مردم را جلب کنند.

                      قاضی زاده هاشمی از تجهیز بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان شهید قلی پور بوکان خبر داد و گفت: علاوه بر تجهیز این بخش، با تلاش مسوولان استانی نیروی متخصص آن نیز تامین می شود.

                      وی اضافه کرد: دولت برای سطح بندی مطالبه های مردم و احداث مراکز درمانی در نقاط مختلف کشور برنامه ریزی کرده است و بیمارستانی که امروز با عنوان 100 تختخوابی در بوکان کلنگ زنی شد، با ظرفیت۲۰۰ تختخواب احداث می شود.

                      نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: دولت در بخش درمان خدمات خوبی در مناطق مختلف کشور ارایه کرده و این خدمات در مناطق محروم کشور به خوبی قابل لمس است.

                      محمد قسیم عثمانی ادامه داد: مطالبه های مردم آذربایجان غربی در سایه دولت تدبیر و امید و مدیریت خوب و توانمند استان تحقق پیدا کرده و عدالت اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

                      وی گفت: در سایه دولت تدبیر و امید از شمال تا جنوب آذربایجان غربی طرح های درمانی فراوانی افتتاح یا کلنگ زنی شده است که نشان از توجه دولت به مناطق محروم کشور دارد.

                      جمال خسروی، فرماندار بوکان نیز به بیان مشکلات حوزه سلامت این شهرستان پرداخت و رسیدگی و توجه از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مسوولان را خواستار شد.

                      در این آیین کلنگ بیمارستان 200 تختخوابی بوکان به زمین زده شد؛ با احداث این بیمارستان تعداد تخت‌های بیمارستانی این شهرستان به ۴۵۰ تخت افزایش پیدا می کند و سرانه تخت بیمارستانی به حد استاندارد می رسد.

                      وزیر بهداشت به مقام شامخ شهدای مهاباد ادای احترام کرد

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بدو ورود به مهاباد با حضور در محل یادمان شهید سرلشکر خلبان خالد حیدری به مقام شامخ شهدای این شهرستان ادای احترام کرد.

                      در این آیین که استاندار آذربایجان غربی، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه و فرماندار، جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی و روحانیان و معتمدان این شهرستان حضور داشتند، با قرائت فاتحه و اهدای گل به مقام شامخ این شهید والامقام و دیگر شهدای این شهرستان ادای احترام شد.

                      سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر 2 روزه خود به آذربایجان غربی به شهرستان های مختلف استان سفر کرده است و تا ساعتی دیگر و با حضور وی چهار طرح بهداشتی و درمانی در مهاباد شامل بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره)، مرکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی فرهنگیان، کلینیک فوق تخصصی و مرکز ثبت و تشخیص سرطان به بهره برداری می رسد.

                      در این سفر همچنین عملیات احداث بیمارستان 350 تختخوابی مهاباد نیز کلنگ زنی می شود.

                      4 طرح بهداشتی و درمانی در مهاباد به بهره برداری رسید

                      چهار طرح بهداشتی و درمانی با 95 میلیارد ریال هزینه و با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و استاندار آذربایجان غربی در مهاباد به بهره برداری رسید.

                      رییس شبکه بهداشت و درمان مهاباد در آیین بهره برداری از این طرح ها، گفت: این طرح ها شامل بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره)، مرکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی فرهنگیان، کلینیک فوق تخصصی و مرکز ثبت و تشخیص سرطان است.

                      سامرند مرزنگ اضافه کرد: بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) به مساحت 12 هزارمترمربع دارای 39 تخت، سه اتاق ایزوله و یک اتاق CPR بوده و برای احداث آن 30 میلیارد ریال هزینه شده که 6 میلیارد و 100 میلیون ریال آن برای خرید تجهیزات صرف شده است.

                      وی یادآور شد: به طور متوسط روزانه بیش از 600 بیمار در بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) مهاباد مداوا می شوند که برخی مواقع این تعداد به یکهزار بیمار نیز می رسد.

                      مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد گفت: مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی فرهنگیان نیز با 980 مترمربع مساحت، دارای 20 اتاق و شامل بخش های مختلف از جمله داروخانه، آزمایشگاه، دندانپزشکی و ... بوده و برای احداث آن 12میلیارد و 350 میلیون ریال هزینه شده است.

                      وی افزود: این مرکز دارای 2 پایگاه غیرضمیمه و یک پایگاه ضمیمه، چهار خانه بهداشت و 13 قمر است و به 34 هزار نفر خدمات مختلف بهداشتی و درمانی ارائه می دهد.

                      مرزنگ گفت: کلینیک فوق تخصصی نیز که در ضلع شرقی حیاط بیمارستان امام خمینی(ره) و در سه طبقه احداث شده، دارای بخش های مختلف آزمایشگاه، رادیوگرافی، نوار قلب، شنوایی سنجی و در مجموع 16 رشته تخصصی است.

                      وی افزود: برای این کلینیک تخصصی نیز 40 میلیارد ریال هزینه شده که یک میلیارد و 203 میلیون ریال آن برای خرید تجهیزات صرف شده است.

                      وی اضافه کرد: مرکز ثبت و تشخیص سرطان نیز در بلوار پرستار مهاباد و با 13 میلیارد ریال هزینه احداث شده که 650 مترمربع مساحت دارد و شامل 2 بخش شیمی درمانی و بخش تشخیص انواع سرطان بوده و برای تجهیز آن یک میلیارد و 300 میلیون ریال هزینه شده است.

                      مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد با اشاره به آغاز عملیات احداث بیمارستان 350 تختخوابی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این شهرستان، گفت: این بیمارستان که توسط وزیر بهداشت کلنگ زنی شد در زمینی به مساحت هشت هکتار احداث می شود و شامل های بخش زایمان، بستری عمومی، درمانگاه و بخش های پشتیبانی است.

                      وی اضافه کرد: اعتبارات مورد نیاز احداث این بیمارستان در ردیف 20 بودجه سال 97 تعیین شده است.

                      کلنگ بزرگترین بیمارستان جنرال جنوب استان در مهاباد به زمین زده شد

                      بزرگترین بیمارستان جنرال جنوب استان آذربایجان‌غربی در مهاباد با حضور وزیر بهداشت کلنگ زنی شد.

                      بزرگترین بیمارستان جنرال جنوب استان آذربایجان غربی با ۳۵۰ تخت بیمارستانی و در زمینی به مساحت ۸ هکتار در شهرستان مهاباد با حضور دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت کلنگ زنی شد.

                      این بیمارستان شامل، بخش های بستری عمومی، اتاق های عمل، تختهای LRD ، اورژانس، درمانگاه عمومی و دیالیز خواهد بود.

                      محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در آیین کلنگ زنی این بیمارستان گفت: امیدوارم بتوانیم با احداث این پروژه‌ها، عدالت در بین همه مردم رعایت شده و به طور یکسان و برای همه اقشار جامعه خدمات ارائه شود و دولت تدبیر و امید در این مورد و حوزه سلامت و بهداشت تلاش زیادی را انجام داده و دولت امیدوار است بخشی از مشکلات مردم را حل کند.

                      بودجه احداث بیمارستان 350تخت‌خوابه جنرال مهاباد در بودجه امسال پیش‌بینی شده است

                      وزیر بهداشت در مهاباد از پیش‌بینی بودجه احداث بزرگترین بیمارستان جنرال جنوب استان آذربایجان‌غربی در بودجه سال 97 خبرداد.

                      دکتر حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در آیین کلنگ زنی بزرگترین بیمارستان جنرال جنوب استان آذربایجان غربی در مهاباد گفت: مهم‌ترین پروژه در سفر به شهرستان مهاباد، کلنگ زنی بیمارستان 350 تختخوابه این شهرستان بود که امیدوارم با اتمام عملیات احداث آن شاهد رشد و توسعه شاخص سلامت در این شهرستان باشیم.

                      وی ادامه داد: این پروژه در بودجه سال 97 پیش‌بینی شده و باید اعتبارات آن تامین و عملیات ساخت آن در نیمه دوم سال آغاز شود.

                      وی افزود: مجوز مجتمع آموزش عالی سلامت مهاباد با پیگیری محمودزاده نماینده مهاباد بزودی صادر خواهد شد تا شاهد یک مجموعه آموزشی در زمینه بهداشت و سلامت باشیم.

                      وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: این مجموعه، برای تربیت نیروی آموزشی در رشته‌های مختلف برنامه ریزی شده است و امیدواریم با آغاز کار آن شاهد جذب دانشجو باشیم.

                      وی بیان کرد: مرکز جامع خدمات سلامت با 3 پزشک، دندانپزشک، ماما و ... نیز دیگر پروژه‌ای بود که امشب افتتاح شد.

                      قاضی‌زاده هاشمی در خاتمه گفت: درمانگاه تخصصی بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد و مرکز غربالگری سرطان این شهرستان نیز امروز به بهره‌برداری خواهد رسید.

                      مهاباد می‌تواند یکی از قطب‌های پزشکی غرب کشور باشد

                      وزیر بهداشت و درمان این مطلب را در کلنگ زنی بیمارستان مهاباد عنوان کرد.

                      وزیر بهداشت در سفرش به مهاباد گفت: می توانیم این شهرستان را به یکی از قطب های پزشکی غرب کشور تبدیل کنیم و افتتاح 8 پروژه حوزه سلامت و کلنگ زنی بزرگترین بیمارستان جنرال جنوب استان از مهم ترین اقدامات دولت در این راستاست.

                      دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی در مهاباد گفت: خوشبختانه در سفر به استان آذربایجان‌غربی 108 پروژه به بهره برداری رسید که از این تعداد 8 پروژه در شهرستان مهاباد که عمدتا با محوریت بهداشت و درمان است.

                      وی افزود: در این راستا، مرکز آموزش عالی سلامت شهرستان مهاباد نیز روز (دوشنبه) تعیین تکلیف خواهد شد تا اقدامات پذیرش دانشجو نهایی شود.

                      وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: بیمارستان جنرال مهاباد امروز کلنگ زنی شد که اتفاق مهمی قلمداد می شود و با پیش بینی اعتبارات در سال های آینده شاهد اتمام هرچه سریع تر آن باشیم تا برای بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های صعب العلاج خدمات ارائه شود.

                      قاضی‌زاده هاشمی گفت: برای شهرستان مهاباد، می توان پیش بینی تبدیل این شهر به یکی از قطب های پزشکی غرب کشور کرد ضمن اینکه با رشد جمعیت مهاباد، انتظار این بود که طی این 40 سال عملیات احداث این بیمارستان (جنرال) سریع تر انجام شود با این حال تلاش دولت و تامین اعتبارات و بودجه 350میلیارد ریالی پیش‌بینی و شاهد اتمام هرچه سریع‌تر آن باشیم و با این اتفاق، مردم شاهد امیدواری احداث پروژه و انجام وعده دولت باشند ضمن اینکه ما نیز آن چیزی که تعهد داریم به آن عمل و تمام سعی‎‌مان بر این کار است.

                      وی ادامه داد: درحالیکه صبح امروز یکی از پروژه‌های بیمارستان در زمان قبل از انقلاب و در دو دولت گذشته کلنگ زنی شد ولی هیچ پیشرفتی نداشت، در سال 93 با تلاش دولت عملیات اجرایی آن آغاز و اکنون حدود 64درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

                      وی اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی حکومت ها تعیین امنیت و سلامت مردم است و در این راستا، رییس جمهور و مجلس نیز سلامت را جزو اولویت های مهم خود قرار داده اند و در استان آذربایجان غربی نیز تحول جدی ای در این حوزه صورت گرفته و مطمئنا مردم این اتفاق را لمس می کنند.

                      وزیر بهداشت افزود: در گذشته بر مبنای واردات، تصورمان تامین مواد اولیه و داروها تا پایان مهرماه بود، ضمن اینکه اگر در داخل کشور تولید شود مجلس اجازه تامین با ارز دولتی نمی دهد مگر آنکه بخش خصوصی درصورت سود در این اتفاق، اقدام به واردکردن آنها کند.

                      قاضی‌زاده هاشمی گفت: تحریم همین الان هم تاثیر گذاشته و مردم متوجه آن می شوند با این حال در بخش دارو، تمام تلاش دولت (وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، وزارت بهداشت، بانک مرکزی و گمرک) برای بی‌تاثیری تحریم در این مورد و شاهد کمترین مشکل باشیم.

                      سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به میاندوآب

                      وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و استاندار آذربایجان غربی صبح امروز با استقبال مسئولان شهرستانی وارد میاندوآب شدند.

                      دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در ادامه برنامه های سفر به جنوب استان، صبح امروز در شهرستان میاندوآب حضور پیدا کردند و در بدو ورود با حضور در گلزار شهدای گمنام به مقام شامخ شهدا ادای احترام نمودند.

                      در ادامه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار آذربایجان غربی و جمعی دیگر از مسئولان استانی و شهرستانی، مرکز خدمات جامع سلامت شهری دانش همزمان با تعدادی از طرح های حوزه سلامت در میاندوآب بهره برداری رسید.

                      همچنین با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عملیات ساخت بیمارستان 250 تختخوابی جایگزین بیمارستان عباسی میاندوآب آغاز شد.

                      استاندار آذربایجان غربی در آیین کلنگ زنی این بیمارستان گفت: در سفر وزیر بهداشت ده ها پروژه حوزه سلامت و بهداشت با هزینه بالغ بر 300میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

                      محمدمهدی شهریاری اظهار داشت: با کلنگ زنی امروز در میاندوآب، قول احداث بیمارستان های نقده، بوکان، مهاباد و میاندوآب با هزینه 1000 میلیارد تومان توسط وزیر بهداشت داده شد و بیمارستان جایگزین عباسی نیز با 250 تخت بیمارستانی با حمایت وزیر بهداشت و نماینده میاندوآب احداث می شود.

                      وی افزود: استان آذربایجان غربی ثروتمندترین استان کشور ولی محروم از امکانات است و باید تلاش کنیم این استان توسعه یابد.

                      • افتتاح
                      • وزير بهداشت
                      • استاندار آذربايجان غربي
                      • محمدمهدي شهرياري
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 08 Sep 2018 08:32:35 +0430
                       منطقه ویژه اقتصادی ارومیه توسعه آذربایجان غربی را رقم می زند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17691-منطقه-ویژه-اقتصادی-ارومیه-توسعه-آذربایجان-غربی-را-رقم-می-زند.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17691-منطقه-ویژه-اقتصادی-ارومیه-توسعه-آذربایجان-غربی-را-رقم-می-زند.html منطقه ویژه اقتصادی ارومیه توسعه آذربایجان غربی را رقم می زند

                       نماینده مردم ارومیه و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب منطقه ویژه اقتصادی ارومیه موجب جذب سرمایه گذار و رونق تولید شده و توسعه اقتصادی استان را موجب می شود.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا، سیدهادی بهادری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: منطقه ویژه اقتصادی در حقیقت مشوقی برای سرمایه گذاری است و مزایای قانونی بسیاری برای فعالان اقتصادی دارد.

                       وی واردات مواد اولیه و تجهیزات بدون پرداخت عوارض گمرکی را از جمله مزیت های قانونی این مناطق عنوان کرد و افزود: معافیت گمرکی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات، ورود ماشین‌آلات خط تولید و ابزار و اثاثیه اداری بدون عوارض گمرکی و تبعیت از قانون کار مناطق آزاد تجاری و صنعتی از جمله دیگر مزایای مناطق ویژه اقتصادی است.

                       عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: 2 منطقه ویژه اقتصادی در این شهرستان با 2 محوریت در نظر گرفته شده که اولی در ارومیه در زمینه صنایع متوسط و سنگین و دیگری در 'سرو' با محوریت صنایع مرتبط با گمرک است.

                       بهادری با بیان اینکه بخش خصوصی باید وارد کار شود، گفت: طی روزهای گذشته با رای اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، منطقه ویژه اقتصادی ارومیه به تصویب رسید و برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی فراخوان داده شد.

                       هشت منطقه ویژه اقتصادی در آذربایجان غربی شامل، اشنویه، بوکان، خوی، چایپاره، مهاباد، پیرانشهر، سردشت، تکاب، نقده، چالدران در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح و مصوب شد.

                       • هادي بهادري
                       • منطقه ويژه اقتصادي
                       • اروميه
                       • توسعه
                       • آذربايجان غربي
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 08 Sep 2018 08:14:34 +0430
                        کمک ۵۰۰ میلیارد ریالی محمدمهدی شهریاری به جشن عاطفه‌ ها http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17657-کمک-۵۰۰-میلیارد-ریالی-محمدمهدی-شهریاری-به-جشن-عاطفه‌-ها.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17657-کمک-۵۰۰-میلیارد-ریالی-محمدمهدی-شهریاری-به-جشن-عاطفه‌-ها.html کمک ۵۰۰ میلیارد ریالی محمدمهدی شهریاری به جشن عاطفه‌ ها

                        استاندار آذربایجان غربی ظهر امروز با حضور در پایگاه جمع آوری کمک های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) در ارومیه در جشن عاطفه ها مشارکت کرد.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا، شهریاری در گفتگو با خبرنگاران، از کمک 5 میلیارد ریالی استانداری آذربایجان غربی به دانش آموزان مرزنشین استان خبر داد و گفت: این مبلغ از محل فروش سوخت مرزنشینان تامین و برای کمک به تحصیل کودکان ساکنان مرزنشین و بویژه کودکان نیازمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) استان در اختیار این نهاد قرار می گیرد.

                        عزیز سهندی، مدیر کل کمیته امداد آذربایجان غربی نیز در گزارشی به استاندار آذربایجان غربی گفت: بیست و چهارمین دوره جشن عاطفه‌ها امسال با شعار "لبخند مهر بسته به مهر شما" در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۵ و ۱۶ شهریور ماه و ۱۱ مهرماه در یک هزار و ۶۶۱ پایگاه سراسر استان برگزار می‌شود.

                        وی ادامه داد: ۴۵ پایگاه ثابت در میادین شهرستان ها، ۱۹ پایگاه نماز جمعه، ۱۷ پایگاه سیار، ۴۰ پایگاه مراکز نیکوکاری، ۴۰ پایگاه بسیج و یک هزار و ۵۰۰ پایگاه مدارس برای برگزاری جشن نیکوکاری در آذربایجان غربی در نظر گرفته شده است.

                        مدیر کل کمیته امداد آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: همچنین بیش از ۳۰۰ هزار پاکت هدیه در آستانه مرحله دوم جشن عاطفه ها در میان دانش آموزان استان توزیع خواهد شد.

                        وی با اشاره به تعداد افراد فعال در برگزاری جشن عاطفه های آذربایجان غربی، تصریح کرد: ۴۷۰ امدادگر رسمی و غیر رسمی و افتخاری، مسئولیت برگزاری جشن عاطفه ها در استان را به عهده خواهند داشت.

                        • كمك
                        • ميليارد
                        • ريال
                        • محمدمهدي شهرياري
                        • استاندار آذربايجان غربي
                        • جشن عاطفه ها
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 05 Sep 2018 14:23:37 +0430
                         میرزایی: نمایندگان مجلس به وزیر آموزش و پرورش کمک کنند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17656-میرزایی-نمایندگان-مجلس-به-وزیر-آموزش-و-پرورش-کمک-کنند.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17656-میرزایی-نمایندگان-مجلس-به-وزیر-آموزش-و-پرورش-کمک-کنند.html میرزایی: نمایندگان مجلس به وزیر آموزش و پرورش کمک کنند

                         رییس حزب اتحاد ملت در آذربایجان غربی گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رویکرد فسادستیزی وزیر آموزش و پرورش حمایت کرده و به وی در حذف سیاست های نادرست آموزشی کمک کنند.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا، اسمعیل علی میرزایی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه سیدمحمد بطحایی به دنبال یکسان سازی در سیستم آموزش و پرورش است، اضافه کرد: وی به تعلیم و تربیت رایگان با حذف سیاست های آموزشی نادرست معتقد است.

                         وی با اشاره به خیز بلند رانت خواران در برخی مراکز آموزشی و مافیای کتب کمک درسی برای زیر فشار قرار دادن وزیر آموزش و پرورش، بیان کرد: منافع برخی فرصت طلبان از رویکرد فسادستیر وزیر آموزش و پرورش به خطر افتاده و مقاومت آنان را در پی داشته است.

                         میرزایی ادامه داد: همانطور که استنباط شد در پشت پرده استیضاح وزیر آموزش و پرورش برخی از این مافیاهای کتب کمک درسی حضور داشتند.

                         وی افزود: وزیر آموزش و پرورش با طرح یکسان سازی مدارس در تلاش است تا محرومان و خانواده های کم درآمد نیز از نظام تعلیم و تربیت بهره مند شوند.

                         رییس حزب اتحاد ملت در آذربایجان غربی نظام سنجش و تضمین کیفیت مدارس، نظام سنجش صلاحیت حرف های مدیران مدارس، استقرار گام شایسته سالاری مدیران واحدهای آموزشی و ارتقا کیفی نظام یکپارچه سازی مدارس را از جمله اهدافی دانست که وزارت آموزش و پرورش برای تحقق آنها در تلاش است.

                         وی با بیان اینکه وزیر آموزش و پرورش خود یک معلم بوده و به مشکلات این قشر زحمتکش واقف است، بیان کرد: نگاه مثبتی در دوره آقای بطحایی به تشکل های آموزش و پرورش ایجاد شده است.

                         • اسمعيل علي ميرزايي
                         • نمايندگان
                         • مجلس
                         • آموزش و پرورش
                         • اتحاد ملت
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 05 Sep 2018 09:21:30 +0430
                          شهرياري: استان آذربایجان غربی خاکریز اول کشور است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17633-شهرياري-استان-آذربایجان-غربی-خاکریز-اول-کشور-است.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17633-شهرياري-استان-آذربایجان-غربی-خاکریز-اول-کشور-است.html شهرياري: استان آذربایجان غربی خاکریز اول کشور است

                          استاندار آذربایجان غربی گفت: استان آذربایجان غربی بسیار خاص و دروازه ورود ایران به اروپاست و در حقیقت با داشتن نزدیک به 1000 کیلومتر مرز با سه کشور خارجی، خاکریز اول کشور به شمار می رود که اگر آسیب ببیند دیگر نقاط کشور با مشکل مواجه می شوند.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا، محمد مهدی شهریاری در جلسه شورای قضایی استان که با حضور رییس و اعضای کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در محل دادگستری استان برگزار شد، گفت: استان آذربایجان غربی علی رغم اینکه ثروتمندترین استان کشور است اما در بسیاری از شاخص های توسعه از میانگین کشوری عقب تر است.

                          وی افزود: درآمد سرانه پایین، نرخ بالای بی سوادی، نامناسب بودن وضعیت بهداشت و سلامت و دیگر مسائل از این قبیل، در صورتیکه حل نشوند بسیاری از ناهنجاری ها و مشکلات اجتماعی را پدید می آورند که مدیریت آن دشوار است و کار دستگاه قضا را نیز بیش از پیش سنگین می کند.

                          شهریاری همچنین گفت: دستگیری اتباع خارجی در هنگام عبور غیرمجاز از مرزهای استان از دیگر مشکلاتی است که استان با آن مواجه است؛ در این زمینه و برای مدیریت موضوع لازم است بودجه ای در نظر گرفته شود تا بتوانیم این افراد را برای اقدامات بعدی به مرکز منتقل کنیم.

                          استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت های استان اشاره کرد و گفت: وجود معادن غنی، تولید بیش از6 میلیون تن محصول کشاورزی و استقرار بیش از 60 درصد صنایع تبدیلی در استان از جمله ظرفیت های استان است که بدلایل مختلف ازاین ظرفیت ها و سایر پتانسیل های استان به شکل بهینه و در جهت توسعه استان استفاده نشده است.

                          شهریاری در ادامه بر ضرورت همدلی و هم افزایی در جهت حل مشکلات کشور بویژه مشکلات اقتصادی تاکید کرد و افزود: باید با وحدت و همدلی در جهت حل مشکلات اقتصادی کشور که مهمترین دغدغه مردم و مسئولان است گام برداریم؛ بی تردید با کمک یکدیگر و با تکیه بر همدلی، جمهوری اسلامی از این دوره و از این مقطع تاریخی نیز با افتخار عبور خواهد کرد.

                          در این جلسه مسائل و مشکلات دستگاه قضا و دستگاههای تابعه آن در استان از سوی مسئولان قضایی استان برای اعضای کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی تشریح شد.

                          • محمدمهدي شهرياري
                          • استاندار آذربايجان غربي
                          • خاكريز
                          • كشور
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 03 Sep 2018 09:01:38 +0430
                           شهرياري: ورزش والیبال سرمایه نمادین آذربایجان‌ غربی است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17623-شهرياري-ورزش-والیبال-سرمایه-نمادین-آذربایجان‌-غربی-است.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17623-شهرياري-ورزش-والیبال-سرمایه-نمادین-آذربایجان‌-غربی-است.html شهرياري: ورزش والیبال سرمایه نمادین آذربایجان‌ غربی است

                           استاندار آذربایجان غربی در پیامی پیروزی غرورآفرین تیم ملی والیبال کشورمان در مسابقات بازی‌های آسیایی۲۰۱۸جاکارتا را به ملت بزرگ ایران و خطه قهرمان‌خیز آذربایجان‌غربی تبریک گفت.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا، در متن این پیام آمده است:

                           بسم‌الله الرحمن الرحیم

                           پیروزی غرورآفرین تیم ملی والیبال کشورمان در مسابقات بازی‌های آسیایی۲۰۱۸جاکارتا را به ملت بزرگ ایران و خطه قهرمان‌خیز آذربایجان‌غربی تبریک عرض می‌نمایم؛بی شک نقش غیرقابل انکار پنج سروقامت قهرمانِ استان‌آذربایجان‌غربی در این پیروزی مقتدرانه، نشان دیگری از شایستگی فرزندان رشید و غیور این استان و دلیل محکمی بر این مدعاست که «ارومیه مهد والیبال ایران» است.

                           والیبال گره خورده با فرهنگ و تاریخ آذربایجان‌غربی، خاصه ارومیه است؛ ورزشی که گویی کودکان این سامان، همچون زبان مادری با آن نشو و نما یافته و قد کشیده و بزرگ می‌شوند. معتقدم ورزشکاران، خصوصا والیبالیست‌ های نخبه استان که نه‌تنها در کشور، بلکه در میادین جهانی زبانزد خاص و عام‌اند، بهترین سفیر برای معرفی فرهنگ، آداب و سنن آذربایجان‌غربی‌اند.

                           ورزش والیبال «سرمایۀنمادین» آذربایجان‌غربی است و از آن می‌توان به‌عنوان فرصتی برای معرفی پتانسیل‌های استان به تمام کشور و دنیا بهره جست؛ به‌شرطی که با توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد مدارس پیشرفته و آکادمی‌های علمی در قلب تپنده والیبال ایران و آسیا «ارومیه»، هم نسبت به استعدادیابی و پرورش داشته‌های غنی و بومی این ورزش پرطرفدار استان اقدام نمود و هم زمینه را برای تیم‌داری حرفه‌ای و پرسود برای مشارکت مقتدرانه در رقابت‌های ملی و فراملی، فراهم کرد.

                           والیبال یک ورزش تیمی است و فرزندان این دیار نشان داده‌اند با همدلی و اتحاد در عرصۀ کار گروهی و جمعی، همواره درخشیده اند؛امروز نیز استان امن آذربایجان غربی، برای جبران عقب‌افتادگی‌های قبلی و مزمن خویش، نیاز به کار جمعی و همدلی همه آحاد شهروندان آن در جای‌جای استان دارد تا با فعال شدن ظرفیت های کم نظیر دیگر، آذربایجان غربی به الگویی برای پیشرفت و توسعه دیگر استان ها تبدیل شود.

                           اینجانب ضمن تقدیر از تلاش‌های ارزنده مربیان و مسئولان ورزشی، سربلندی روزافزون بلندقامتان ملی‌پوش والیبال کشور و استان عزیزمان را از خدای منان، مسألت داشته و نوید روزهای بهتری را به هواداران پرشور والیبال ارومیه و استان، می‌دهم.

                           محمدمهدي شهرياري

                           استاندار آذربايجان غربي

                           • محمدمهدي شهرياري
                           • استاندار آذربايجان غربي
                           • ورزش
                           • واليبال
                           • سرمايه
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 03 Sep 2018 08:45:26 +0430
                            مجالي براي معرفي جاذبه‌ ها http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17620-مجالي-براي-معرفي-جاذبه‌-ها.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17620-مجالي-براي-معرفي-جاذبه‌-ها.html مجالي براي معرفي جاذبه‌ ها

                            كردها با نام «تري ره شه» مي‌شناسندش و ديگران «انگور سياه» صدايش مي‌زنند. انگور سردشت طرفداران خود را در استان آذربايجان غربي و شهرهاي اطراف دارد، اما هستند كساني كه مصرف‌كننده اين محصول هستند اما نمي‌دانند محل كشت آن كجاست.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از اعتماد، دو سال است كه سردشتي‌ها فصل برداشت انگور را در شهرشان جشن مي‌گيرند و جشنواره‌اي براي معرفي محصول منطقه خود برگزار مي‌كنند. جشنواره‌اي كه فرماندار سردشت معتقد است مي‌تواند كاركرد مهمي در زمينه جذب گردشگران و معرفي جاذبه‌هاي اين منطقه داشته باشد. نيمه شهريور در غرب كشور فصل برداشت محصول است. باغداران سردشت هم در اين فصل جعبه‌هاي انگور را به دوش مي‌گيرند و از دامنه‌هاي پرشيب باغ‌هاي‌شان محصول برداشت مي‌كنند. در بازار لبالب از ميوه‌هاي گلخانه‌اي، انگور سياه سردشت محصولي ارگانيك است كه بدون استفاده از سموم شيميايي و به صورت ديم كشت مي‌شود.

                            گردشگري؛ جاني دوباره در شهرهاي مرزي

                            از روزي كه سياست‌هاي دولت براي مبارزه با قاچاق كالا منتهي به مرزها شد، مرزهاي غير رسمي بسته شدند و بازارچه‌هاي مرزي از رونق افتادند و كوله‌بران بسياري بيكار شدند. راهكاري كه بسياري از كارشناسان براي حل مشكلات مرزنشينان ارايه كردند، جايگزيني گردشگري به جاي كوله‌بري بود. شهرهاي مرزي ايران به ويژه مرزهاي غربي به دليل شرايط خاص و امنيتي كه در سال‌هاي پيش و پس از جنگ داشتند، سال‌ها سهمي جز مهجوريت نداشتند. اين روزها كه شاخه‌هاي مختلف گردشگري در ايران معرفي شده‌اند و بسياري از اهالي سفر از انواع مختلف گردشگري استقبال مي‌كنند، تنها كمي توجه و سرمايه‌گذاري در شهرهاي مرزي كافي است تا هم مشكل اشتغال در اين مناطق تا حدي از مرحله بحران عبور كند و هم گردشگري داخلي رونق بگيرد.

                            گردشگري كشاورزي يكي از گونه‌هاي گردشگري است كه در سال‌هاي اخير در ايران هم مورد اقبال قرار گرفته است. جشنواره انگور سردشت هم مي‌تواند به شكلي گسترده‌تر و در سطح ملي برگزار شود تا بهانه‌اي باشد براي سفر گردشگران در روزهاي پاياني تابستان به منطقه‌اي كه تابستان‌هاي خنكي دارد. علاوه بر اين آيين‌ها و رفتار مردم در هنگام برداشت محصول و همچنين رسوماتي كه در مناطق مختلف براي برداشت محصول وجود دارد، مي‌تواند يكي ديگر از جاذبه‌هايي باشد كه علاقه‌مندان به گردشگري كشاورزي را جذب كند، فرماندار سردشت در خصوص آيين‌هايي كه در فصل برداشت انگور برگزار مي‌شود مي‌گويد: «همه آيين‌هاي ما مرتبط با هم هستند، داستان‌هاي نوشته و نانوشته بسياري مرتبط با اين محصول در فرهنگ مردم منطقه وجود دارد كه مي‌توان از دل فرهنگ‌هاي بومي بيرون كشيد. در عين حال شكل برداشت محصول هم به خودي خود يكي از جاذبه‌هاست. بعضي از اين باغ‌هاي انگور در شيب‌هاي تند قرار دارند و باغداران مجبورند با وسايل و تجهيزات مخصوصي به پرورش و برداشت انگور بپردازند. سعي كرده‌ايم در برگزاري جشنواره به تجربه‌هاي تاريخي و فرهنگ مردم اين منطقه هم بپردازيم.»

                            جشنواره‌اي براي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري

                            مهندس نژاد جهاني فرماندار سردشت، در خصوص اهداف برگزاري جشنواره به «اعتماد» مي‌گويد: «هدف ما از برگزاري جشنواره در درجه اول مالي و اقتصادي نيست بلكه قصد داريم با نگاهي تبليغي و حمايتي چند حوزه را پوشش دهيم. انگور سياه را تبليغ كنيم، تلاش براي اينكه اين محصول را به عنوان برند شهرستان معرفي كنيم، تا موجب سود بيشتر كشاورزان و توليد بيشتر اين محصول در منطقه شود. در كنار اين مباحث به دنبال اين هستيم كه ساير محصولات شهرستان به خصوص محصولات ارگانيك مانند سماق و عسل و بلوط و انار را هم معرفي كنيم.»

                            انگور سردشت با اينكه جزو محصولات عمده اين منطقه محسوب مي‌شود، هنوز اين امكان را دارد كه در حجمي بيشتر از ميزان فعلي توليد شود و به گفته مسوولان اين شهر در صورتي كه زمينه لازم و زيرساخت‌هاي مورد نياز فراهم شود اين قابليت را دارد كه در حوزه صادرات حرفي براي گفتن داشته باشد، نژاد جهاني در اين رابطه مي‌گويد: «حدود ٥ هزار و ٥٠٠ هكتار از زمين‌هاي شهرستان زير كشت اين محصول هستند و سالانه بين ٢٥ تا ٣٠ هزار تن انگور از باغ‌هاي سردشت برداشت مي‌شود. اين محصول علاوه بر اينكه به صورت تازه مورد استفاده است، اين قابليت را دارد كه در دوشاب‌سازي، تهيه سركه، شيره انگور، مارمالاد و مواردي از اين دست هم مورد استفاده قرار گيرد. با معرفي علمي و اقتصادي محصول قصد داريم سرمايه‌گذاراني را در اين زمينه به منطقه جذب كنيم.»

                            در سردشت تهيه محصولات جانبي از انگور سياه به شكل سنتي انجام مي‌شود و هنوز اين امكان كه اين محصولات به شكل صنعتي و با قصد صادرات توليد شود در شهرستان وجود ندارد، همين است كه تاكيد برگزار‌كنندگان جشنواره انگور‌سياه بر جذب سرمايه‌گذاران به اين منطقه است، اتفاقي كه مي‌تواند بخش زيادي از نيروهاي كار جوان و محلي را مشغول كار كند، جواناني كه سال‌ها جز كوله‌بري گزينه ديگري پيش روي‌شان قرار نداشت، نژاد جهاني در اين رابطه مي‌گويد: «يكي از اهداف ما اين است كه فضايي را ايجاد كنيم كه محصولات مرتبط با انگور سياه به صورت صنعتي و به شكل انبوه توليد شود. اين محصول به دليل نبود زيرساخت‌هاي لازم عمدتا به صورت برداشت و تازه‌خوري مورد استفاده است. البته كارخانه‌اي سال‌ها قبل توسط بخش دولتي در منطقه احداث شد و چند سال بعد به بخش خصوصي واگذار شد، اما مشكل اين كارخانه اين است كه به صورت فصلي فعاليت مي‌كند. با توجه به موقعيت ممتاز شهرستان و قرار‌گيري در نزديك‌ترين نقطه به بنادر درياي مديترانه و همچنين بازار مصرفي و بسيار مهم عراق، مي‌توان فروش محصولات را در طول سال تضمين كرد.»

                            فرماندار سردشت در خصوص كم و كيف برگزاري جشنواره انگور به «اعتماد» مي‌گويد: «دومين جشنواره انگور سياه سردشت روز ١٨ شهريور است از ساعت ٤ بعد از ظهر در محل چشمه آب معدني گراوان برگزار خواهد شد. فصل برداشت اين محصول از ١٥ شهريور آغاز مي‌شود. براي ما بهتر بود كه اين جشنواره ديرتر برگزار شود، اما به دليل آغاز ماه محرم و به حرمت اين ماه جشنواره را قبل از شروع ماه محرم برگزار خواهيم كرد.»

                            نژادجهاني مي‌گويد: «ما اين جشنواره را براي مردم سردشت برگزار نمي‌كنيم، اين جشنواره براي رساندن صداي مردم اين شهر به سراسر كشور و حتي فراتر از مرزهاي ايران برگزار مي‌شود.» سردشت سال‌ها زير سايه جنگ نفس كشيده و باليده است. هنوز سردشت زخم جنگ را بر چهره دارد و هنوز نامش يادآور روزهاي تلخ و گس و طعم خردل و بمب شيميايي است. اما مي‌شود تصوير ديگري از سردشت و مردمانش را در ذهن داشت. مي‌شود وقتي نام سردشت مي‌آيد، آدم‌ها تصوير دشت‌هاي پر از شقايق را در ذهن‌شان مرور كنند و منطقه بكر «كاني گراوان» و آبشار بلند‌بالاي «شلماش» را به خاطر بياورند. سردشتي‌ها چند سالي است كه لقب «نگين سبز گردشگري غرب كشور» را به زادگاه خود داده‌اند و براي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري شهر خود نيز در فضاي مجازي تلاش مي‌كنند.

                            همين است كه امسال جشنواره انگور سياه در كنار يكي از جاذبه‌هاي طبيعي كم‌نظير سردشت برگزار مي‌شود: «قصد داريم هر دوره جشنواره را در كنار يكي از جاذبه‌هاي گردشگري سردشت برگزار كنيم تا در كنار برگزاري جشنواره‌اي براي معرفي محصولي كشاورزي، به معرفي جاذبه‌هاي گردشگري نيز بپردازيم. با همين رويكرد سال گذشته جشنواره در روستاي «گومان» برگزار شد و امسال در منطقه نمونه گردشگري «كاني گراوان» برگزار خواهد شد. آب معدني كاني گراوان آب نوشيدني نيست، بلكه خاصيت درمان پوستي دارد. در عين حال اين منطقه از نظر زيبايي هم منطقه بي‌نظيري است. يكي از كاركردهاي جشنواره، معرفي اين مكان مهم گردشگري خواهد بود. اعتقاد داريم كه گردشگري محور اصلي توسعه و از بخش‌هاي با اهميت سردشت است و مي‌تواند در توسعه اين منطقه نقش كليدي داشته باشد.»

                            گردشگري مي‌تواند نقش همان حلقه گمشده‌اي را داشته باشد كه فقدانش سال‌ها در شهرهاي مرزي باعث شد تا مرز‌نشينان هر روز بيشتر و بيشتر براي امرار معاش خود وابسته به مرز شوند، اما هنوز هم مي‌توان رونق و زندگي را به اين مناطق برگرداند و تلاش كرد براي اينكه اين شهرها را از زير سايه جنگ بيرون آورد و طعم خوش آرامش و آسايش را به آنها چشاند، تا كوله‌بري تنها گزينه انتخاب مردان مرز‌نشين نباشد.

                            • مجال
                            • معرفي
                            • جاذبه ها
                            • جشنواره انگور
                            • سردشت
                            • گردشگري
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 02 Sep 2018 09:58:33 +0430
                             حاكم عمرزاده سرپرست بخشداری کوهسار سلماس شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17622-حاكم-عمرزاده-سرپرست-بخشداری-کوهسار-سلماس-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17622-حاكم-عمرزاده-سرپرست-بخشداری-کوهسار-سلماس-شد.html حاكم عمرزاده سرپرست بخشداری کوهسار سلماس شد

                             با حکم استاندار آذربایجان غربی، حاکم عمرزاده به عنوان سرپرست بخشداری کوهسار منصوب شد.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا، در این حکم آمده است:

                             جناب آقای حاکم عمرزاده

                             سلام علیکم

                             بنا به پیشنهاد فرماندار محترم شهرستان سلماس، به موجب این ابلاغ جنابعالی به عنوان سرپرست بخشداری کوهسار تعیین و منصوب می شوید.

                             امید است در جهت تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و انجام وظایف محوله موفق و موید باشید.

                             محمدمهدي شهرياري

                             استاندار آذربايجان غربي

                             • حاكم عمرزاده
                             • سرپرست
                             • بخشداري كوهسار
                             • سلماس
                             • محمدمهدي شهرياري
                             • استاندار آذربايجان غربي
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 02 Sep 2018 09:50:34 +0430
                              اشبان حسنی سرپرست دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17608-اشبان-حسنی-سرپرست-دفتر-جذب-سرمایه-گذاری-استانداری-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17608-اشبان-حسنی-سرپرست-دفتر-جذب-سرمایه-گذاری-استانداری-شد.html اشبان حسنی سرپرست دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری شد

                              با ابلاغ معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی، اشبان حسنی به عنوان سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری منصوب شد.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا، در این ابلاغ آمده است:

                              جناب آقای اشبان حسنی

                              معاون مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری

                              با سلام

                              احتراما، به موجب این ابلاغ از تاریخ 1397.6.4 با حفظ سمت به عنوان سرپرستی دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری منصوب می شوید.

                              امید است با اتکال به خداوند منان در دستیابی به اهداف سازمانی موفق و موید باشید.

                              رضا حسيني

                              معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی

                              • اشبان حسني
                              • سرپرست
                              • سرمايه گذاري
                              • استانداري آذربايجان غربي
                              • رضا حسيني
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 02 Sep 2018 08:55:40 +0430