استانی - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Thu, 19 Jul 2018 10:26:27 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir تجمع دختران شین‌ آباد در مقابل ساختمان ریاست جمهوری http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17105-تجمع-دختران-شین‌-آباد-در-مقابل-ساختمان-ریاست-جمهوری.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17105-تجمع-دختران-شین‌-آباد-در-مقابل-ساختمان-ریاست-جمهوری.html تجمع دختران شین‌ آباد در مقابل ساختمان ریاست جمهوری

دختران شین‌آبادی با تجمع در مقابل ساختمان ریاست جمهوری خواهان حق درمان شدند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از پانا، تعدادی از دختران شین‌آبادی به همراه خانواده‌هایشان امروز، چهارشنبه (27 تیر) با تجمع در مقابل ساختمان ریاست جمهوری بعد از گذشت حدود 6 سال از آتش‌سوزی مدرسه‌ای که در آن تحصیل می‌کردند خواهان توجه مسئولان شدند.

ساعت 8 صبح روز چهارشنبه 15 آذر 91، 29 دختر دانش‌آموز در شین‌آباد روستایی از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربی به دلیل آتش گرفتن بخاری دچار حریق شدند. دو نفر از دختران در اثر شدت جراحت در همان زمان فوت شدند و 27 دختر دیگر در طول 6 سال گذشته درگیر عواقب این آتش‌ سوزی بودند که آثارش بر چهره آنها ماندگار شد.

دختران شین‌آباد امروز در حالی که جلسه هیأت دولت با حضور وزرا در ساختمان ریاست‌جمهوری برگزار می شود، در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند و خواهان عمل به وعده مسئولان شدند.

حدود 10 دختر شین‌آبادی و خانواده آنها در پلاکاردهایی که در دست داشتند «درمان را حق مسلم خود» خواندند.

 • تجمع
 • دختران
 • شين آباد
 • رياست جمهوري
 • دولت
 • درمان
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 18 Jul 2018 10:48:03 +0430
  رادفر: آذربایجان غربی پذیرای سرمایه گذاری است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17121-رادفر-آذربایجان-غربی-پذیرای-سرمایه-گذاری-است.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17121-رادفر-آذربایجان-غربی-پذیرای-سرمایه-گذاری-است.html رادفر: آذربایجان غربی پذیرای سرمایه گذاری است

  معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: این استان از امن ترین مناطق کشور است و در سایه آن می تواند پذیرای سرمایه گذاران به ویژه در حوزه شهری باشد.

  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايرنا، علیرضا رادفر در مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان های سراسر کشور در ارومیه افزود: این استان 967 کیلومتر مرز با ترکیه، عراق و نخجوان دارد ولی امنیت آن مثال زدنی است.

  وی اضافه کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا نقش بسزایی در توسعه شهری و روستایی و پذیرش سرمایه گذاری دارند و این نقش را باید هرچه بهتر ایفا کنند.

  وی بیان کرد: این مجمع می تواند زمینه ای برای توسعه سرمایه گذاری در ارومیه و آذربایجان غربی باشد و در این خصوص می توان از ظرفیت شوراهای دیگر استان ها نیز برای جذب سرمایه گذار در این استان بهره برد.

  معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: مدیریت شهری در حال حاضر با چالش هایی روبرو است که کاهش درآمد و تحقق نیافتن درآمدهای پیش بینی شده و کاهش 40 درصدی سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده از جمله مهمترین آنهاست و باید برای این امور چاره اندیشی شود.

  شهردار ارومیه نیز در این نشست وجود شوراها را به عنوان پارلمان محلی در دستیابی به شهری توسعه یافته بسیار مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که نتیجه این اجلاس و نشست های مشابه به حاکمیت مردم در شهرها جامه عمل بپوشاند.

  محمد حضرت پور، شهر آرمانی را شهری با مدیریت مردمی عنوان کرد و افزود: باید با همراهی هم برای رسیدن به شاخصه های این شهر تلاش کنیم و اعضای این مجمع در این خصوص بسیار اثرگذار هستند.

  نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست لایحه های در حال بررسی مرتبط با مدیریت شهری در کمیسیون های مجلس را قابل توجه ارزیابی کرد و ادامه داد: لایحه های حوادث غیرمترقبه، جامع مدیریت شهری و مالیات بر ارزش افزوده از جمله آنها به شمار می رود.

  سیدهادی بهادری اضافه کرد: قانون پیشین مدیریت بحران 2 سال پیش پایان یافت و باید قانونی جدید برای اجرا در این خصوص در مجلس مصوب شود که این قانون می تواند با مشارکت مدیریت شهری بسیار اثرگذارتر باشد.

  وی بیان کرد: در قانون گذشته مالیات بر ارزش افزوده نیز ناعدالتی هایی در خصوص بهره مندی شهرهای مختلف از درآمدهای این بخش وجود داشت که در قانون جدید نیز این مشکل پابرجا بوده و امیدواریم با کمک نمایندگان حل شود.

  در این جلسه در خصوص راهکارهای توسعه فعالیت های شوراهای اسلامی شهرهای کشور و همچنین ارتقای همکاری این مجمع با شورای عالی استان بحث و تبادل نظر شد.

  ارومیه از امروز میزبان شصت و یکمین مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان های سراسر کشور است و این مجمع تا فردا ادامه می یابد.

  فردا اعضای این مجمع از طرح های عمرانی و سرمایه گذاری شهر ارومیه بازدید می کنند.

  • عليرضا رادفر
  • آذربايجان غربي
  • سرمايه گذاري
  • شوراي اسلامي شهر
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 18 Jul 2018 06:14:42 +0430
   هاشمي: اتحاد ملی رمز عبور از شرایط حاد اقتصادی است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17120-هاشمي-اتحاد-ملی-رمز-عبور-از-شرایط-حاد-اقتصادی-است.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17120-هاشمي-اتحاد-ملی-رمز-عبور-از-شرایط-حاد-اقتصادی-است.html هاشمي: اتحاد ملی رمز عبور از شرایط حاد اقتصادی است

   رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به شکاف ایجاد شده بین نخبگان کشور از سال 1388، گفت: اتحاد ملی رمز عبور موفقیت آمیز از شرایط حاد اقتصادی است.

   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايرنا، محسن هاشمی روز چهارشنبه در مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان های سراسر کشور در ارومیه افزود: تمام نخبگان در کشور باید با تحکیم وحدت در کنار هم قرار گیرند تا کشور از موقعیت فعلی عبور کند.

   وی اضافه کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته بحران های زیادی را پشت سر گذاشته اما مشکلات فعلی کشور که با بیکاری و رکود تورمی سال های گذشته و تحریم ها و تهدیدهای جدی کشورهایی نظیر آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی دولت های عربی همراه شده است، نوع جدیدی از توطئه دشمنان به شمار می رود.

   وی بیان کرد: احتمال کاهش درآمدهای ارزی کشور با توجه به این مشکلات و تحریم ها در نیمه دوم سال وجود دارد و همین امر یکی از مشکلات اقتصادی مهم پیش رو به شمار می رود.

   وی ادامه داد: علاوه بر آنها مفاسد اقتصادی، رانت، سوء استفاده های مالی و آسیب های اجتماعی نیز موجب خسران سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی شده است و باید برای حل این مشکلات چاره اندیشی شود.

   رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر لزوم حفظ آمادگی مدیریت شهری برای رویارویی با این شرایط خاص، گفت: کاهش درآمدهای شهرداری ها می تواند مشکلات این بخش را دوچندان کند و پیش بینی های لازم و تدابیر مقابله ای در این خصوص باید اندیشیده شود.

   'هاشمی' بر پرهیز از برخورد منفعلانه در مقابل مشکلات اقتصادی مدیریت شهری تاکید کرد و افزود: برنامه ریزی سریع، اصولی و جامع از عوامل اصلی مقابله موثر با مشکلات است که اهتمام ویژه مدیران را می طلبد.

   وی همچنین امنیتی نکردن اعتراض های احتمالی مردم در مقابل مشکلات اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: این اعتراض ها در همه جای دنیا از جمله شهرهای بزرگی نظیر پاریس، نیویورک و لندن اتفاق می افتد ولی آنها این اعتراض ها را امنیتی نمی کنند در حالی که برخی اعتراض های بسیار کوچکتر ایران در گذشته امنیتی شده و مشکلات جدی ایجاد کرده است.

   وی لزوم ارتباط روزافزون مجمع روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان های کشور با شورای عالی استان ها را یادآوری کرد و ادامه داد: این ارتباط باید ساختاری باشد و نحوه فعالیت در این بخش به صورت سیستمی تعریف شود.

   • محسن هاشمي
   • شوراي اسلامي شهر
   • اتحاد ملي
   • رمز عبور
   • شرايط حاد
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 18 Jul 2018 06:09:27 +0430
    رادفر: حل مشکلات جوانان باید دغدغه همه مدیران باشد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17119-رادفر-حل-مشکلات-جوانان-باید-دغدغه-همه-مدیران-باشد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17119-رادفر-حل-مشکلات-جوانان-باید-دغدغه-همه-مدیران-باشد.html رادفر: حل مشکلات جوانان باید دغدغه همه مدیران باشد

    معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه مشکلات قشر جوان جامعه باید دغدغه همه مدیران دولتی باشد، گفت: حاضر نشدن برخی مدیران عضو ستاد ساماندهی امور جوانان استان برای رسیدگی به مسایل قشر جوان جامعه بی اعتنایی به امورات کشور است.

    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، علیرضا رادفر روز چهارشنبه در بیست و پنجمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان افزود: بدون شک مدیری که به مساله جوانان بی اهمیت است با اولویت های کشور هم آشنا نیست.

    وی افزود: مسایل و مشکلات جوانان از اهمیت زیادی برخوردار است و انتظار داریم مدیران در راس جلسات ستاد امور جوانان حاضر شوند به طوری که از جلسات آینده حضور نماینده یا کارشناس به نیابت از شخص مدیر به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.

    رادفر گفت: بررسی ایجاد فرصت های شغلی در حوزه ورزش و جوانان در ستاد ساماندهی تنها بخشی از مسایل و مشکلات جوانان است.

    وی با اشاره به اینکه امروز دغدغه عمده جامعه اشتغال جوانان است، افزود: تنها برگزاری جلسات نمی تواند چاره کار باشد و در آخر سال باید به فرصت های شغلی ایجاد شده توجه شود.

    وی افزود: رسیدگی به موضوع اشتغال جوانان باید عملیاتی باشد و نباید روی آمار و ارقام متمرکز شویم زیرا اگر بتوانیم حتی برای یک جوان فرصت شغلی ایجاد کنیم باید این کار قابل مشاهده باشد و بر روی کاغذ باقی نماند.

    رادفر اضافه کرد: ارائه آمارهایی که امکان تحقق آن وجود ندارد به نوعی فرصت سوزی است و باید بر روی راهکارهایی متمرکز شویم که توانایی تحقق آن را داشته باشیم.

    وی ادامه داد: اعطای تسهیلات بانکی برای جوانان جویای کار باید عاری از پیچ و خم های سخت اداری باشد تا آنان بتوانند به راحتی از اعتبارات دولتی استفاده کنند و در جهت ایجاد اشتغال و کارآفرینی گام بردارند.

    وی با تاکید بر اینکه اشتغال تنها مشکل جوانان نیست اما یکی از اساسی ترین مشکلات آنان به شمار می رود، اضافه کرد: اگر قرار است در این جلسه فقط به موضوع اشتغال بپردازیم باید با طرح، ایده و راهکار وارد جلسه شویم و از کلی گویی و گزارش دهی تئوری پرهیز کنیم.

    رادفر اضافه کرد: مشکلات جوانان توسط دبیرخانه ستاد احصا و اولویت بندی شود تا موضوعات جلسه به ترتیب مورد بررسی قرار گیرد ولی با کمال تاسف این جلسات فقط به ارائه گزارش عملکرد از سوی مدیران و کارشناسان تبدیل شده است.

    • عليرضا رادفر
    • معاون سياسي و اجتماعي
    • آذربايجان غربي
    • مشكلات
    • جوانان
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 18 Jul 2018 06:04:11 +0430
     استفاده از ظرفیت زنان در مسیر توسعه منطقه آزاد ماکو http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17104-استفاده-از-ظرفیت-زنان-در-مسیر-توسعه-منطقه-آزاد-ماکو.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17104-استفاده-از-ظرفیت-زنان-در-مسیر-توسعه-منطقه-آزاد-ماکو.html استفاده از ظرفیت زنان در مسیر توسعه منطقه آزاد ماکو

     مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: از ظرفیت بانوان در تمامی حوزه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و در مسیر توسعه همه جانبه این منطقه استفاده می شود.

     به گزارش خبرنگار هم آوا، غلامرضا سلیمانی در جلسه منتخبین بانوان ماکو افزود: خوشبختانه نظارم جمهوری اسلامی شرایط حضور بانوان در همه عرصه ها را فراهم کرده و امروز دولت بخش بزرگی از مرکزهای آموزشی، پژوهشی و علمی را در اختیار بانوان قرار داده است.

     وی با اشاره به اینکه جامعه ایرانی جامعه پراسترس است تصریح کرد: فشارهای اقتصادی جامعه را پرخاشگر بوجود آورده است و بانوان بار سنگین تلطیف محیط خانواده و جامعه را بر عهده دارند.

     سلیمانی اظهار کرد: بانوان به عنوان یک ظرفیت واقعی و تاثیرگذار در جامعه مورد توجه ما مسئولین هستند و تمام تلاش سازمان منطقه آزاد ماکو این است که این مهم را از جنبه شعار خارج و به جنبه عملی برساند.

     وی با بیان اینکه نقش زنان در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نقش مهمی است افزود: با فراخوان شناسایی دانش آموختگان منطقه از ظرفیت های بانوان خلاق و فرهیخته استفاده می شود چرا که ذهن بانوان در تمامی مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارای خلاقیت است و با توانمندسازی خانواده می توان در جهت توسعه مشاغل کوچک و متوسط گام های موثری برداشت.

     • غلامرضا سليماني
     • منطقه آزاد ماكو
     • مديرعامل
     • زنان
     • توسعه
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 17 Jul 2018 10:45:23 +0430
      تاکید شهرياري بر لزوم افزایش افراد تحت پوشش بیمه http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17103-تاکید-شهرياري-بر-لزوم-افزایش-افراد-تحت-پوشش-بیمه.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17103-تاکید-شهرياري-بر-لزوم-افزایش-افراد-تحت-پوشش-بیمه.html تاکید شهرياري بر لزوم افزایش افراد تحت پوشش بیمه

      استاندار آذربایجان غربی گفت: بیمه تامین اجتماعی آرامش خاطر مردم را به همراه دارد.

      به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در دیدار مدیران سازمان تامین اجتماعی استان که در محل دفتر استاندار ترتیب یافت با تبریک هفته تامین اجتماعی، از تلاش مدیران و کارکنان تامین اجتماعی استان قدردانی کرد و گفت: بیمه تامین اجتماعی یکی از بهترین نوع بیمه در کشور است و آرامش خاطر مردم را به همراه دارد.

      وی با تاکید بر لزوم افزایش افراد تحت پوشش بیمه در استان، از بیمه مرزنشینان استان با حمایت دولت خبرداد.

      مدیر کل تامین اجتماعی آذربایجان غربی نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی استان، گفت: در سطح استان یک میلیون و ۱۵۶ هزار نفر بیمه شده تامین اجتماعی وجود دارد و تنها ۳۷ درصد مردم استان تحت پوشش هستند.

      وی ادامه داد: دلیل اصلی پایین بودن آمار افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی استان، پایین بودن درآمد و کشاورز بودن مردم آذربایجان غربی است.

      • تاكيد
      • محمدمهدي شهرياري
      • استاندار آذربايجان غربي
      • بيمه
      • تامين اجتماعي
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 17 Jul 2018 10:33:11 +0430
       آمادگی برای صادرات ۴ فرآورده نفتی از مرزهای آذربايجان غربی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17074-2018-07-16-06-15-08.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17074-2018-07-16-06-15-08.html آمادگی برای صادرات ۴ فرآورده نفتی از مرزهای آذربايجان غربی

       موسوی خواه، مدیرعامل شرکت پخش ملی فرآورده های نفتی ایران و هیئت همراه در سفر به آدربایجان غربی با استاندار آذربايجان غربي دیدار و گفتگو کردند.

       به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در این دیدار با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان، هم مرزی با سه کشور و مرزی بودن چندین شهرستان، اظهار داشت: متاسفانه تاکنون استفاده آنچنانی از موقعیت جغرافیایی استان نشده و باید بیش از پیش از مزایای مرزنشینی برای توسعه و محرومیت زدایی آذربايجان غربي استفاده کرد.

       استاندار آذربایجان غربی همچنین خاطرنشان كرد: دو کشور ترکیه و گرجستان برای صادرات سوخت و فرآورده های نفتی از مرزهای استان ابراز تمايل و همكاري كرده اند.

       موسوی خواه نیز در این جلسه گفت: آماده صادرات رسمی ۴ فرآورده نفتی از مرزهای آذربايجان غربي تا دو ماه آينده هستیم.

       • استاندار آذربايجان غربي
       • محمدمهدي شهرياري
       • فرآورده نفتي
       • مرز
       • صادرات
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 16 Jul 2018 10:44:04 +0430
        تراز دریاچه ارومیه 3 سانتی متر افزایش یافت http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17091-3.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17091-3.html تراز دریاچه ارومیه 3 سانتی متر افزایش یافت

        رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به امیدواری مردم برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: ارتفاع دریاچه ارومیه امروز /25 تیر 1397/ به یکهزار و 270 متر و 64 سانتی متر رسید که نسبت به سال گذشته 3 سانتی متر افزایش یافته است.

        به گزارش خبرنگار هم آوا، فرهاد سرخوش در گفت و گو با ایرنا افزود: بیشترین تراز ثبت شده برای دریاچه ارومیه طی چهار سال گذشته در 25 تیرماه، یکهزار و 270 متر و 61 سانتی متر از آب های آزاد بوده که پس از 4 سال تراز دریاچه ارومیه امروز دوباره رکورد خود را شکست.

        وی با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن 60 سانتی متر افزایش یافته است، افزود: با افزایش آب دریاچه، نمک رسوبی کف آن نیز در آب حل شده و عمق دریاچه افزایش یافته است.

        رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه مساحت دریاچه ارومیه نیز امروز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است، گفت: پس از تشکیل این ستاد مساحت نگین آبی آذربایجان یکهزار و 562 کیلومترمربع افزایش یافته و به 2 هزار و 162 کیلومتر مربع رسیده است.

        وی افزود: امروز مساحت دریاچه ارومیه در مقایسه با سال گذشته بیش از 35 کیلومتر مربع افزایش یافته است.

        وی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 70 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه روند خشک شدن آن را متوقف کرده است.

        • تراز
        • درياچه اروميه
        • ستاد احيا
        • محيط زيست
        • افزايش
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 16 Jul 2018 09:19:27 +0430
         توسعه فعالیت های فرهنگی در منطقه آزاد ماکو http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17090-2018-07-17-04-46-25.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17090-2018-07-17-04-46-25.html توسعه فعالیت های فرهنگی در منطقه آزاد ماکو

         مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری این سازمان با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: طبق این تفاهم نامه فعالیت های فرهنگی هنری با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این منطقه توسعه می یابد.

         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، غلامرضا سلیمانی روز دوشنبه در آیین امضای این تفاهم نامه افزود: انجام فعالیت های فرهنگی هنری و اجتماعی مشترک و رونق بخشیدن به فعالیت های فرهنگی و قرآنی در اماکن دینی، شناسایی و زمینه سازی برای پرورش و آموزش نخبگان و حضور آنان در عرصه فعالیت های فرهنگی و هنری کشور در بخش های مختلف، شناسایی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری فرهنگی، حمایت از توسعه صادرات کالاها و خدمات فرهنگی و هنری به ویژه در بازار کشورهای همسایه، حمایت از توسعه صنایع خلاق، همکاری در اجرای پروژه های پژوهشی، حمایت از ایجاد و تاسیس مراکز و موسسات فرهنگی و هنری از جمله بندهای این تفاهم نامه است.

         وی اضافه کرد: همکاری در جهت احداث، توسعه و تجهیز اماکن فرهنگی و هنری، تشکیل و تقویت کانون های فرهنگی، هنری مساجد و مراکز فرهنگی، تقویت، پایدارسازی فرهنگی و بازشناسی ارزش های تاریخی، احیای سنت های دینی و مذهبی بومیان و شهروندان، توان افزایی مراکز و موسسات فرهنگی دینی و مذهبی، همکاری در جهت رونق کتاب و کتابخوانی، صنایع رسانه ای، صنایع حق تکثیر و محتوایی و حمایت ازنهادهای سرمایه گذار در بخش فرهنگ وهنر از دیگر زمینه های همکاری در قالب این تفاهم نامه است.

         مشکلات حوزه فرهنگ شهرستان ها با دقت رسیدگی می شود

         مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: رسیدگی به مشکلات حوزه فرهنگ شهرستان ها در اولویت کاری این اداره کل قرار دارد.

         حجت الاسلام ناصر خدایاری همچنين در دیدار با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه ماکو افزود: با برنامه ریزی های انجام شده تلاش می کنیم مسائل مربوط به هر حوزه را شناسایی کرده و در جهت رفع آن گام برداریم.

         وی توجه ویژه به شهرستان ها را یکی از اولویت های این اداره کل اعلام کرد و ادامه داد: با وجود ظرفیت ها و استعدادهای هر شهرستان، کمترین توجه مربوط به حوزه فرهنگ و هنر در شهرستان ها بوده که این روند را تغییر می دهیم.

         وی اضافه کرد: ما به مشکلات حوزه رسانه ها در شهرستان ها واقف هستیم و با اولویت بندی مسائل و هم افزایی و مشارکت اصحاب رسانه تلاش می کنیم راهکاری برای رفع مشکلات پیدا کنیم.

         در ادامه هرکدام از فعالان فرهنگی و هنری به نقطه نظرات خود پیرامون مسائل فرهنگی و هنری پرداختند.

         همچنین در نشست مشابهی در شوط شوط، از 2 کتاب ساعت کوک شده به قلم فاطمه حسنی اصل و کتاب نیم نگاهی به اسامی کهن شهرستان های چالدران، ماکو، شوط و پلدشت به قلم بهنام ثریا رونمایی شد.

         • توسعه
         • منطقه آزاد ماكو
         • غلامرضا سليماني
         • ناصر خداياري
         • فرهنگ
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 16 Jul 2018 09:15:18 +0430
          پيشتازی آذربایجان غربی در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17089-2018-07-17-04-38-58.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17089-2018-07-17-04-38-58.html پيشتازی آذربایجان غربی در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی

          استاندار گفت: از ابتدای پرداخت تسهیلات از محل اعتبارات توسعه پایدار روستایی و عشایری تا کنون استان آذربایجان غربی در رتبه سوم قرار دارد.

          به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در هشتمین جلسه کارگروه اشتغال آذربایجان غربی که با حضور معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با قدردانی از همراهی و همکاری بانک های عامل متولی پرداخت تسهیلات توسعه اشتغال پایدار روستایی و بویژه بانک کشاورزی آذربایجان غربی و تلاش مسئولان حوزه استغال استان، گفت: آذربایجان غربی با پرداخت 700 میلیارد ریال اعتبار در رتبه سوم کشوری قرار دارد و امیدواریم تا پایان مرداد ماه میزان سهمیه اختصاص یافته به استان به متقاضیان پرداخت شود.

          وی ایجاد اشتغال پایدار در روستاها ، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و مقابله با حاشیه نشینی را از اهداف این طرح عنوان کرد.

          وی با تاکید بر تولید محصولات کشاورزی در استان و رتبه های برتر استان در تولید برخی از محصولات کشاورزی خواستار توجه به طرح های مرتبط با زنجیره تولید و زنجیره ارزش محصولات کشاورزی در پرداخت تسهیلات بانکی شد.

          استاندار آذربایجان غرب همچنین با اشاره به راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری در استان ادامه داد: با ایجاد این پنجره واحد مدت زمان جوابدهی با استعلامات اداری کاهش یافته است .

          وی همچنین به مزیت های استان در بخش بوم گردی نیز اشاره کرد و گفت: فرمانداران استان باید توجه ویژه ای به جذب تسهیلات بانکی برای ایجاد واحد های بوم گردی در روستاها بالای 100 خانوار داشته باشند .

          وی همچنین از فرمانداران شهرستان های چالدران ، مهاباد ، پیرانشهر ، بوکان و سردشت بخاطر جذب بیشترین تسیهلات بانکی از محل توسعه اشتغال پایدار روستایی قدردانی کرد .

          در حاشیه این جلسه لوح تقدیر تعدادی از شرکت های تولید استان بخاطر حمایت استاندار آذربایجان غربی برای ایجاد نمایشگاه توانمندیهای تولیدی و صادراتی استان در جمهوری خود مختار نخجوان به وی اهدا شد.

          • استاندار آذربايجان غربي
          • محمدمهدي شهرياري
          • تسهيلات
          • اشتغال پايدار
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 16 Jul 2018 09:07:53 +0430
           بازدید استاندار آذربایجان غربی از پروژه های عمرانی خوی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17088-2018-07-17-04-31-25.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17088-2018-07-17-04-31-25.html بازدید استاندار آذربایجان غربی از پروژه های عمرانی خوی

           استاندار آذربایجان غربی بصورت سرزده از چند پروژه مهم عمرانی در شهرستان خوی بازدید کرد.

           به گزارش خبرنگار هم آوا، محمد مهدی شهریاری امروز در سفر به خوی، از تعدادی از پروژه های بیمارستانی و عمرانی این شهرستان بصورت سرزده بازدید کرد.

           مقام عالی استان در سفر خود به شهرستان خوی، ابتدا در محل احداث پروژه بیمارستان 250 تختخوابی آیت الله خویی حضور یافت و از نزدیک، روند کار و پیشرفت فیزیکی این طرح را ارزیابی نمود.

           شهریاری در رابطه با جزییات پیشرفت فیزیکی این طرح گفت: پروژه بیمارستان آیت الله خویی در طی سال های گذشته با مشکل تامین اعتبار مواجه بود که خوشبختانه طی یکی دو سال اخیر با رفع این مشکل، پروژه به پیشرفت فیزیکی خوبی رسیده است و امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

           استاندار آذربایجان غربی در ادامه در محل احداث پروژه بیمارستان امام خمینی(ره) خوی حضور یافت.

           وی در ارتباط با این پروژه نیز اظهار کرد: پروژه بیمارستان 222 تختخوابی امام خمینی (ره) خوی به پیشرفت فیزیکی 98 درصد رسیده و در مرحله تامین تجهیزات قرار دارد و تا هفته دولت سال جاری افتتاح خواهد شد.

           مقام عالی استان همچنین در سفر به شهرستان خوی از پروژه بیمارستان امیرالمومنین (ع) این شهرستان بازدید بعمل آورد.

           وی در حاشیه بازدید از این پروژه گفت: طرح احداث بیمارستان امیرالمومنین(ع) خوی تقریبا به مرحله بهره برداری رسیده و در اولین فرصت افتتاح خواهد شد.

           شهریاری افزود: با اتمام این پروژه ها، شاخص ضریب تخت بستری شهرستان خوی نسبت به جمعیت به متوسط کشوری خواهد رسید.

           استاندار آذربایجان غربی در ادامه برنامه های سفر خود به شهرستان خوی از پروژه مدول سوم تصفیه خانه این شهرستان بازدید کرد.

           مدول ۳ این تصفیه‌خانه هم اکنون با پیشرفت فیزیکی نزدیک به 90 درصد در بخش سیویل و 85 درصد در بخش تجهیزات در حال اجراست که برای مدول سه این تصفیه‌خانه ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و برای اتمام این مدول ۳۰ میلیارد ریال دیگر مورد نیاز است.

           شهریاری در سفر امروز خود به شهرستان خوی، در کارخانه نساجی این شهرستان نیز حضور یافت و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت و مسائل و مشکلات این شرکت قرار گرفت.

           وی در این بازدید برای رفع مشکلات این شرکت از جمله مشکل تخصیص آب برای راه اندازی دو واحد تولیدی جدید قول مساعد داد.

           مقام عالی استان در پایان برنامه های سفر خود به شهرستان خوی در مقبره شمس تبریزی حضور یافت و ضمن نثار فاتحه از بخش های مختلف این مجموعه فرهنگی و گردشگری بازدید کرد.

           • بازديد
           • استاندار آذربايجان غربي
           • پروژه هاي عمراني
           • خوي
           • محمدمهدي شهرياري
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 16 Jul 2018 09:00:20 +0430
            شهرياري: تامین رفاه عمومی مرزنشینان ضروري است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17087-2018-07-17-04-24-14.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17087-2018-07-17-04-24-14.html شهرياري: تامین رفاه عمومی مرزنشینان ضروري است

            استاندار آذربایجان غربی عصر امروز در دفتر کار خود میزبان محمدرضا واعظ مهدوی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کشور بود.

            به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در این دیدار با بیان اینکه در استان آذربایجان غربی 75 هزار خانوار مرزنشین روستایی و عشایری وجود دارد، افزود: استانداری از عضویت این خانوارها در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر حمایت و پرداخت حق عضویت سالانه آن ها را تقبل می کند.

            وی گفت: هدف از این اقدام، تامین رفاه عمومی مرزنشینان و بهره مندی آنان از مزیت های بیمه ای صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر است.

            مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کشور نیز در این دیدار گفت: در کل کشور 6 میلیون خانوار روستایی و عشایری وجود دارد که تاکنون 1 میلیون و 600 هزار خانوار تحت پوشش بیمه صندوق اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر قرار گرفته اند.

            واعظ مهدوی افزود: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر برای پوشش بیمه ای مابقی خانوارهای روستایی نیز برنامه های جدی را در دست اقدام دارد.

            صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال 1384 با مصوبه هیات دولت و به منظور حمایت از روستائیان و عشایر و کشاورزان در ایران تاسیس شد تا این اقشار نیز زیرپوشش حمایت ‌های اجتماعی قرار گیرند.

            این صندوق یکی از صندوق‌ های چهارگانه و زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و رویکرد آن ارائه خدمات بیمه اجتماعی بلند مدت به کشاورزان، روستاییان و عشایر در بخش‌های مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت است.

            • محمدمهدي شهرياري
            • استاندار آذربايجان غربي
            • مرزنشينان
            • رفاه عمومي
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 16 Jul 2018 08:53:09 +0430
             صدای پای امید در احیای دریاچه ارومیه http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17066-2018-07-16-05-06-59.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17066-2018-07-16-05-06-59.html صدای پای امید در احیای دریاچه ارومیه

             هر چند دریاچه ارومیه این روزها با مشکل گرمای شدید دست و پنجه نرم می کند و چشم های نگران مردم به ادامه حیات این پهنه آبی دوخته شده است، اما سازمان های مسوول در ستاد ملی احیای دریاچه برای پیشبرد برنامه های مصوب و امیدآفرینی در میان اجتماعات پیرامونی می کوشند.

             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايرنا، البته نباید این واقعیت را نیز ناگفته گذاشت که نهادهای مسوول در ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در اجرای برنامه های خود با مشکلاتی همچون نبود مدیریت واحد، کمبود منابع مالی با توجه به وضعیت اقتصادی دشوار کشور و همراهی ضعیف اجتماعات محلی مواجه اند که کارآیی برنامه های اجرایی را کاهش می دهد.

             مقاومت در برابر اصلاح الگوی کشت، ضرورت ایجاد گذار در میانگذر دریاچه و ضعف مشارکت اجتماعی همراه با کاهش بارندگی در خطه آذربایجان به عنوان «انبار برف ایران» از دیگر موانع موجود در مسیر احیای دریاچه ارومیه محسوب می شود که نهادهای عضو ستاد احیای این پهنه آبی جهانی برای رفع آنها و زنده نگهداشتن این پیکره زیست محیطی می کوشند.

             دولت تدبیر و امید نیز از همان آغاز به کار خود در پنج سال گذشته، احیای دریاچه ارومیه را وجهه همت خود قرار داده است، به گونه ای که اگر «ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه» در این سال ها تشکیل نمی شد و با صرف بیش از 2 هزار میلیارد و 700 تومان اعتبار برای نجات دریاچه فعالیت نمی کرد، امروزه اثری از دومین دریاچه بزرگ شور جهان در شمال غرب کشورمان باقی نمی ماند.

             جلوگیری از برداشت غیرمجاز 54 میلیون متر مکعب آب

             سرپرست شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: با مجموع اقدامات انجام شده، از برداشت 54 میلیون متر مکعب آب غیر مجاز از حقابه دریاپه ارومیه جلوگیری شده است.

             یوسف غفارزاده افزود: تاکنون 3 هزار و 118 حلقه چاه غیرمجاز در راستای اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه پر شده است.

             وی افزود: 334 استخر غیرمجاز هم که در کنار رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه جهت ذخیره آب غیر مجاز ایجاد شده بودند، پر و ارتباط آن ها با رودخانه ها مسدود شد.

             غفارزاده از جمع آوری 360 موتور پمپ که به وسیله آن ها آب رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه به صورت غیرمجاز برداشت می شد، خبر داد و گفت: با مجموع اقدامات انجام شده، از برداشت 54 میلیون متر مکعب آب غیر مجاز از حقابه دریاپه ارومیه جلوگیری شده است.

             وی با اشاره به مسیرگشایی و لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: لایروبی رودخانه های آجی چای، مهرانه رود، قلعه چای و.. به طول 136 کیلومتر انجام شده است.

             غفارزاده با تاکید بر لزوم ایجاد معیشت جایگزین برای روستائیان حاشیه دریاچه ارومیه، گفت: در دراز مدت با قوه قهریه نمی توان از برداشت غیر مجاز آب پیشگیری کرد، زیرا معیشت افراد به برداشت آب از چاه های غیرمجاز و رودخانه ها وابسته است.

             سرپرست شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی افزود: باید در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مصرف آب مدیریت شود و همزمان معیشت جایگزین در منطقه به غیر از کشاورزی جا بیافتد تا روند احیای دریاچه ارومیه سرعت بگیرد.

             غفارزاده با تاکید بر مدرن کردن روش های کشاورزی و نیز اصلاح الگوی کشت گفت: با روش های گلخانه ای با یک دهم آب مصرفی روش عادی می توان محصولات بهتری برداشت کرد.

             وی همچنین از رهاسازی 10 میلیون متر مکعب آب از سد قلعه چای در راستای تامین حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه خبر داد.

             3450 هکتار نهال و بو ته کاری در حاشیه دریاچه ارومیه

             مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی از بذرپاشی و نهال کاری مناطق مستعد فرسایش خاک حاشیه دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: جمع آوری بذر گیاهان بومی مانند قره داغ، هالکنوم، آترپیلکس و گز و کاشت آن ها در منطقه انجام می شود.

             داور نامدار خاطرنشان کرد: در حاشیه دریاچه ارومیه 800 هکتار نهال کاری و 2هزار و 650 هکتار بوته کاری شده است.

             وی افزود: در راستای پیشگیری از طوفان های نمکی در حاشیه دریاچه ارومیه، 37 کیلومتر بادشکن غیرزنده ساخته شده است.

             نامدار اضافه کرد: جهت پایش فرسایش خاک نیز سه ایستگاه سنجش خاک در حاشیه شرقی دریاچه ارومیه ایجاد شده است.

             وی خاطرنشان کرد: جهت مقابله با فرسایش خاک و حفظ پوشش گیاهی منطقه، در 15 هزار هکتار از اراضی شرقی دریاچه ارومیه طرح قرق اجرا می شود.

             مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذریابجان شرقی ادامه داد: در 350 هزار از اراضی شرق دریاچه ارومیه نیز طرح ساماندهی چرای دام در حال اجراست.

             نامدار با اشاره به جمع آوری بذر گیاهان بومی مانند قره داغ، هالکنوم، آترپیلکس و گز و کاشت آن ها در منطقه، گفت: در دو سال گذشته حدود 20 درصد پوشش گیاهی در منطقه ایجاد شده و ادامه این روند مانع فرسایش خاک منطقه خواهد شد.

             صرفه جویی 119 میلیون متر مکعبی آب در حوزه کشاورزی

             رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: 119 میلیون متر مکعب آب در حوزه کشاورزی با اجرای طرح های اصلاح الگوی کشت و روش های سازه ای صرفه جویی شده است.

             اکبر فتحی افزود: اقدامات اجرایی برای اصلاح الگوی کشت، کارایی بیشتری از اقدامات سازه ای برای صرفه جویی در مصرف آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه دارد.

             وی با بیان اینکه نمی توان کشاورزی را تعطیل کرد، اظهار داشت: می توان با اصلاح الگوی کشت هم معیشت کشاورزان را تامین و هم در مصرف آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه صرفه جویی کرد.

             فتحی با بیان اینکه از محل اصلاح الگوی کشت 60 میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی استان صرفه جویی شده است، خاطرنشان کرد: اینکه آب صرفه جویی شده وارد دریاچه ارومیه شده است یا نه، در حوزه مسئولیت شرکت آب منطقه ای است.

             فتحی با بیان اینکه در حوضه دریاچه ارومیه موفق شده ایم 7 هزار و 500 هکتار آبیاری به روش های نوین اجرایی کنیم،افزود: همچنین 2 هزار و 180 کیلومتر لوله گذاری برای انتقال آب به مزارع جهت پیشگیری هدر رفت آب اجرا شده است.

             وی از استقبال کشاورزان از طرح های آبیاری نوین خبر داد و گفت: متاسفانه بودجه اجرای این طرح قطع شده است که امیدواریم دولت دوباره به این طرح توجه کند.

             رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از حمایت دولت از کاشت گلخانه ای خبر داد و افزود: با یک دهم آب مصرفی در روش کشت عادی، می توان در کشت گلخانه ای همان مقدار محصول برداشت و در مصرف آب صرفه جویی کرد.

             وی گفت: از محل اجرای طرح های سازه ای نیز 59 میلیون متر مکعب در مصرف آب حوزه کشاورزی صرفه جویی شده است.

             جاده میانگذر دریاچه ارومیه مهم ترین دغدغه حفاظت محیط زیست

             مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز جاده میانگذر دریاچه ارومیه را یکی از مهم ترین دغدغه های این سازمان دانست و گفت: یکی از عوامل مهم بحران دریاچه ارومیه، جاده میانگذر بود که مطالعات زیست محیطی آن باید در زمان اجرای آن انجام می شد و متاسفانه انجام نشده است.

             حمید قاسمی اظهار داشت: احیای دریاچه ارومیه یک بحث مهم ملی و عزم همه دستگاه های مسوول کشور برای احیای آن ضروری است.

             وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست از زمان تشکیل ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه، 19 پروژه را که بیشتر مطالعاتی بوده اند، در تالاب های بین المللی دریاچه ارومیه، قره قشلاق و قوری گول اجرایی کرده است.

             قاسمی بودجه تخصیص یافته برای اجرای طرح های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه به این دستگاه را ناچیز دانست و گفت: تنها هفت میلیارد و 200 میلیون تومان بودجه برای اجرای طرح های مصوب توسط اداره کل حفاظت محیط زیست اختصاص یافته است.

             وی افزود: با هدف اصلاح وضع موجود میانگذر دریاچه ارومیه، دانشگاه تبریز طرحی مطالعاتی را انجام داد که نتایج آن توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شده است.

             مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: در بحث تامین حقابه دریاچه ارومیه نیز طرحی توسط دانشگاه تربیت مدرس مطالعه شد که سهم دریاچه ارومیه از 14 رودخانه حوضه آبریز مشخص و توسط ستاد احیا به وزارت نیرو ابلاغ شد و متاسفانه تا کنون حقابه دریاچه ارومیه به دلیل نگرانی از عدم کفایت آب شرب و کشاورزی تامین نشده است.

             قاسمی گفت: در خصوص شناسایی و اولویت بندی کانون های ایجاد گرد و غبار دریاچه ارومیه هم که دغدغه جامعه بود، سه ایستگاه سنجش ریزگرد مستقر شده اند که به صورت آنلاین داده های آن ها بررسی می شود.

             وی افزود: مرکز آینده پژوهی دریاچه ارومیه از دیگر مصوبات دولت برای دریاچه ارومیه بدون ردیف بودجه است که امیدواریم سازمان برنامه و بودجه با اختصاص ردیف بودجه به این مرکز اقدام کند تا عملکرد این مرکز تکمیل شود.

             • صداي پاي اميد
             • ستاد احيا
             • درياچه اروميه
             • محيط زيست
             • آذربايجان
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 16 Jul 2018 06:05:55 +0430
              طنین آزادی ادیان از ناقوس نخستین کلیسای جهان http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17065-2018-07-16-05-03-09.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17065-2018-07-16-05-03-09.html طنین آزادی ادیان از ناقوس نخستین کلیسای جهان

              شصت و چهارمین آیین مذهبی مسیحیان جهان در قره کلیسای چالدران با عنوان ' باداراک' طی روزهای اخیر برگزار شد و بار دیگر طنین آزادی پیروان ادیان الهی ساکن در ایران از ناقوس نخستین کلیسای مسیحیان جهان به گوش رسید.

              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، حدود چهار هزار و 700 نفر از مسیحیان ایران و چندین کشور خارجی از جمله نروژ، فرانسه، ارمنستان، چین و سنگاپور در این آیین مذهبی سالانه شرکت کردند و این آزادی را از نزدیک به نظاره نشستند.
              کشیش کلیسای «اوهانس» مقدس ایروان که پدرش اهل خوی و مادرش اهل ارومیه بوده و در ارمنستان به دنیا آمده، معتقد است که برگزاری آزادانه این آیین به اتحاد مسیحیان جهان کمک می کند.

              «دیرای سارهادیان» که سال گذشته با یک گروه 14 نفری و امسال با گروهی 13 نفری در آیین باداراک شرکت کرده، گفت: در هیچ جای دنیا آیین های اقلیت های مذهبی به این شیوه برگزار نمی شود در حالی که در ایران، مسوولان علاوه بر مشارکت در برگزاری آیین در مرمت مکان های مذهبی هم پیشگام می شوند.

              یک بانوی روزنامه نگار فرانسوی هم که برای روزنامه لاکروی /La Croix/ با 2 صفحه مذهبی قلم می زند، گفت: ساختمان این کلیسا شاهکار معماری جهان مسیحیت محسوب می شود اما متاسفانه از نگاه گردشگران اروپایی پنهان مانده است.

              «سلین هویو» /Celine Hoyeau/ با اشاره به اینکه این دومین حضورش در قره کلیساست، اضافه کرد: مسیحیان با آزادی کامل آیین های مذهبی خود را در ایران بجا می آورند و با حضور در قره کلیسا این موضوع را از نزدیک مشاهده کردم.

              وی با بیان اینکه در حال نگارش مجموعه مقالاتی درباره کلیساهاست، ادامه می دهد: انتشار این مقاله به شناساندن این اثر مهم باستانی و مذهبی به علاقه مندان کشورهای مختلف کمک می کند.

              عکاس خبری آلیک /موج در زبان ارمنی/ نیز با اشاره به اینکه این روزنامه به زبان ارمنی و با هشت دهه قدمت در ایران منتشر می شود، گفت: این روزنامه فعالیت اجتماعی ارامنه کشور و سایر موضوعات مهم ایران و جهان را به صورت منظم پوشش می دهد.

              «آدیس عیسی قلیان» با اشاره به اینکه مسیحیان ایران از بدو انقلاب تاکنون در برگزاری مناسک خود مشکلی نداشته اند، اضافه کرد: بهانه جویان در سایر کشورهای جهان اغلب شرایط اقلیت های مذهبی را مورد حمله و سواستفاده قرار می دهند و حضور رسانه ها در چنین مراسم های مذهبی مهمی می تواند بهانه های آنان را از بین ببرد.

              اسقف اعظم خلیفه گری کل ارامنه آذربایجان نیز معتقد است که اقلیت های مذهبی ساکن ایران آزادانه و بدون محدودیت آیین های مذهبی خود را بجا می آورند.

              «گریگور چیفچیان» اضافه کرد: بر اساس رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری منعی در اجرای مراسم مذهبی برای اقلیت های دینی در ایران وجود ندارد.

              وی با تقدیر ویژه از مسوولان نظام جمهوری اسلامی که امکان اجرای مراسم دینی برای اقلیت های مذهبی فراهم کرده اند، ادامه داد: بستر لازم برای اجرای این مراسم در کشور برای مسیحیان با آزادی کامل فراهم شده است.

              وی با اشاره به اینکه مراسم عبادی سالانه قره کلیسا منحصر به این مکان مذهبی و تنها برای زیارت این کلیسا نیست، بیان می کند: همه مسیحیان و به ویژه ارامنه جهان آیین های عبادی خود را همزمان با مراسم باداراک انجام می دهند.

              رییس شورای خلیفه گری کل ارامنه آذربایجان نیز معتقد است که اجرای مراسم مذهبی در قره کلیسا به الگوی برگزاری آیین های زیارتی برای مسیحیان در کشورهای مختلف دنیا تبدیل شده است.

              «روبیک جانانه» با بیان اینکه اجرای موفق آیین های دینی قره کلیسا در اجلاس ارامنه جهان در سال جاری مطرح شد، اضافه کرد: کلیساها و مکان های زیارتی مسیحیان کشورهای دنیا از تجارب برگزاری مراسم باداراک استفاده می کنند.

              وی ادامه داد: سرمشق شدن باداراک در نتیجه ایجاد امکانات حمایتی توسط نظام جمهوری اسلامی و تعامل سازنده مسوولان است.

              وی با اشاره به اینکه مراسم قره کلیسا با تامین امکانات هرساله باشکوه تر از سال های قبل برگزار می شود، بیان کرد: مسوولان استانی و شهرستانی امکانات رفاهی، امنیتی و انتظامی را برای زایران به صورت مطلوب فراهم می کنند.

              وی با اشاره به اینکه امسال استفاده از تلفن به صورت مطلوب در محل اسکان زائران فراهم شده بود، اضافه می کند: کارکنان برق، آب، آتش نشانی و پزشکی و شهرداری برای اجرای هر چه بهتر این مراسم همکاری مطلوبی انجام دادند.

              وی با اشاره به اینکه اقلیت های مذهبی مثل یک خانواده در کنار هم زندگی می کنند و آیین های خود را انجام می دهند، گفت: در ایران تبعیضی در اجرای آیین های مذهبی برای پیروان ادیان الهی وجود ندارد و «باداراک» نیز با آزادی کامل برگزار می شود.

              کریم حسین زاده، فرماندار چالدران نیز گفت: بیش از 100 نفر از نیروهای آتش نشانی، اورژانس، هلال احمر، آب و فاضلاب روستایی، پلیس راهنمایی رانندگی و نیروهای امنیتی و خدمات رسان جهت حفظ آرامش و رفاه زایران قره کلیسا مشارکت کردند.

              • طنين
              • آزادي
              • اديان
              • ناقوس
              • كليسا
              • قره كليسا
              • چالدران
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 16 Jul 2018 06:02:04 +0430
               تغيير ساعات کاری ادارات آذربایجان غربی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17062-2018-07-15-08-07-52.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17062-2018-07-15-08-07-52.html تغيير ساعات کاری ادارات آذربایجان غربی

               استاندار آذربایجان غربی طی بخشنامه‌ای، تغییر ساعت کاری ادارات در استان را به منظور صرفه‌جویی در مصرف برق ابلاغ کرد.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، بخشنامه محمدمهدي شهرياري خطاب به تمامی دستگاه‌های اجرایی، فرمانداران و شهرداری‌های استان بدين شرح است:

               به استناد و اختیار ناشی از تصویب نامه شماره 32072/ت 55420 ه مورخ 97.3.19 با پیشنهاد شرکت توزیع نیروی برق استان به منظور صرفه جویی در مصرف برق در شرایط کنونی با توجه به افزایش دما و مصرف برق، ساعت کار اداری ادارات، دستگاه‌های اجرایی دولتی، بانک‌ها، شهرداری‌ها و مهد کودک‌ها در سطح تمام شهرستان‌ها از روز دوشنبه مورخ 97.4.25 لغایت پایان تیر ماه از ساعت 6:30 لغایت 13:30 تعیین و ابلاغ می‌شود.

               در صورت نیاز به تمدید در مرداد ماه از طریق استانداری مجددا ابلاغ و صدا و سیمای مرکز استان و شرکت توزیع نیروی برق نسبت به اطلاع رسانی اقدام خواهند کرد.

               • تغيير
               • ادارات
               • آذربايجان غربي
               • محمدمهدي شهرياري
               • ساعات كاري
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 15 Jul 2018 09:06:49 +0430
                لغو همایش دوچرخه سواری دختران در تکاب http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17061-2018-07-15-08-05-06.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17061-2018-07-15-08-05-06.html لغو همایش دوچرخه سواری دختران در تکاب

                رییس اداره ورزش و جوانان تکاب گفت: همایش دوچرخه سواری دختران زیر 11 سال که قرار بود امروز همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر در این شهرستان برگزار شود، لغو شد.

                به گزارش خبرنگار هم آوا، رضا طلایی در گفت و گو با ایرنا افزود: اعتراض جمعی از بانوان در خطبه های نماز جمعه این هفته به برگزاری همایش دوچرخه سواری بانوان علت لغو این برنامه است.

                وی گفت: با توجه به حساسیت های موجود در مورد دوچرخه سواری دختران، اداره ورزش و جوانان تکاب از برگزاری همایش دوچرخه سواری دختران زیر 11 سال صرف نظر کرد و قرار است به مناسبت روز دختر برنامه جایگزین دیگری در تکاب اجرا شود.

                تعدادی از بانوان و دختران با در دست داشتن پلاکاردهایی در خطبه های نماز جمعه تکاب به برگزاری همایش دوچرخه سواری دختران اعتراض کرده و لغو آن از سوی ادارات ذیربط را خواستار شده بودند.

                همچنین بیانیه ای با عنوان مخالفت بانوان متدین و مومنه تکاب با برگزاری همایش دوچرخه سواری دختران در نماز جمعه این هفته قرائت شد.

                • لغو
                • همايش
                • دوچرخه سواري
                • دختران
                • تكاب
                • امام جمعه
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 15 Jul 2018 09:04:03 +0430
                 تاكيد شهرياري بر حمايت از ورزش تیراندازی در آذربایجان غربی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17068-2018-07-16-05-12-58.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17068-2018-07-16-05-12-58.html تاكيد شهرياري بر حمايت از ورزش تیراندازی در آذربایجان غربی

                 استاندار آذربایجان غربی با اشاره جایگاه رشته ورزشی تیراندازی در اسلام، گفت: حمایت های لازم برای توسعه این رشته در استان انجام می شود.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، محمدمهدی شهریاری روز یکشنبه در دیدار با علی دادگر، رییس فدراسیون تیراندازی بیان کرد: یادگیری رشته ورزشی تیراندازی در کنار اسب سواری و شنا در دین مبین اسلام مورد تاکید قرار گرفته و این امر وظیفه مسوولان را در قبال حمایت و گسترش این رشته ها در سطح جامعه سنگین تر کرده است.

                 شهریاری از اختصاص بودجه برای خرید تجهیزات رشته تیراندازی و توسعه زیرساخت های این ورزش در آذربایجان غربی خبر داد و گفت: استانداری همواره در راستای توسعه ورزش همگانی و قهرمانی کمک حال اداره کل ورزش و جوانان و هیات های ورزشی تحت پوشش بوده است.

                 وی ادامه داد: همانطور که رشته مفرح اسب سواری در گنبد کاووس مورد توجه است، تلاش خواهیم کرد تا رشته تیراندازی نیز با توجه به ظرفیت بالایی که در این استان دارد، بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرد و در این راستا برگزاری مسابقات بین المللی با کشورهای همسایه یکی از ظرفیت های موجود محسوب می شود.

                 رییس فدراسیون تیراندازی نیز در این دیدار از درخشش تیراندازان آذربایجان غربی در مسابقات کشوری ابراز خرسندی کرد و گفت: در مسابقات برترین های کشور رتبه های اول تا چهارم نصیب ورزشکاران جوان استان شد و چهار نفر از هشت نفر فینالیست رقابت ها از این استان بودند.

                 علی دادگر بیان کرد: آذربایجان غربی توانمندی های بالایی در تیراندازی دارد به طوری که می تواند در کنار والیبال ارومیه به ورزش اصلی این استان تبدیل شود.

                 وی از اختصاص بودجه ویژه برای توسعه هرچه بیشتر این ورزش در این استان خبر داد و گفت: سالن تیراندازی سلماس نیز در این استان با اختصاص حمایت های فدراسیون در روز جاری به بهره برداری رسید.

                 رییس فدراسیون تیراندازی امروز جهت شرکت در مجمع انتخاباتی هیات آذربایجان غربی، دیدار با استاندار و افتتاح سالن تیراندازی شهرستان سلماس به شهر ارومیه سفر کرده است.

                 مجمع هیات تیراندازی آذربایجان غربی روز یکشنبه در محل اداره کل ورزش و جوانان استان برگزار و حبیب الله قربانی که پیش از این سرپرستی این هیات را بر عهده داشت با کسب 15 رای به مدت چهار سال سکان هدایت این هیات را عهده دار شد.

                 • تاكيد
                 • محمدمهدي شهرياري
                 • استاندار آذربايجان غربي
                 • تيراندازي
                 • حمايت
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 15 Jul 2018 06:11:54 +0430
                  سليماني: توسعه منطقه آزاد ماکو باید سبز و هوشمندانه باشد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17064-2018-07-16-04-36-06.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17064-2018-07-16-04-36-06.html سليماني: توسعه منطقه آزاد ماکو باید سبز و هوشمندانه باشد

                  نخستین جشنواره گردشگری و بوم گردی منطقه آزاد ماکو با عنوان سفرنگاری ماکو گرام در این منطقه آغاز به کار کرد.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا، در آئین افتتاح این جشنواره، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به حرکت سازمان منطقه آزاد ماکو در محور توسعه سبز و هوشمند گفت: توسعه باید بر مبنای صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی با استفاده از تکنولوژی و علم روز صورت گیرد .

                  غلامرضا سلیمانی با اذعان بر اینکه برندسازی و معرفی منطقه بصورت هوشمندانه لازمه رسیدن به چشم انداز توسعه ماکو است افزود:دولت و بخش خصوصی باید هزینه کرد در حوزه برندینگ و برندسازی را سرمایه گذاری بدانند و به این حوزه ورود کنند چرا که سرمایه گذاری در صنعتی نامرئی به نام برندینگ اگر به بار نشیند سالهای سال می توان از ثمره آن بهره برد.

                  وی افزود: با عنایت به اینکه بیش از ۶۰ درصد جامعه منطقه آزاد ماکو عشایری هستند می توان با برنامه ریزی و مطالعه علمی از این ظرفیت بهره برد.

                  سلیمانی با اشاره به اینکه قبل از اجرای پروژه های گردشگری باید با فرهنگسازی برای نگهداری این طرح ها نیز فکری شود اظهار داشت: افزایش فرهنگ عمومی برای نریختن زباله در طبیعت و حفظ پارک ها و فضای سبز که هزینه های بسیاری برای سازمان داشته، ضروری است و باید متناسب با توسعه عمرانی فرهنگ عمومی نیز رشد یابد.

                  وی جذب گردشگر و بوم گرد به منطقه را زودبازده ترین اقدام برای کار آفرینی عنوان کرد و گفت: در سه ماهه اول سال جاری تعداد ۱۵۰ هزار نفر متقاضی ورود به منطقه آزاد ماکو از کشورهای همسایه داشتیم که با حضور رئیس پلیس اطلاعات و امنیت کشور موانع ورود گردشگران خارجی مرتغع می شود.

                  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه بوم گردی یا ‘اکوتوریسم’ صنعتی نوپا و زودبازده است تصریح کرد: پیرو مطالعات کارشناسی شده در اندیشکده توسعه ای ، بوم گردی منطقه آزاد ماکو علاوه بر اشتغالزایی، گردشگری با محوریت حفظ طبیعت و احیای فرهنگ بومی منطقه را به همراه دارد.

                  وی از تمامی دانش آموختگان، جویندگان کار و کسانیکه دارای مهارت هستند خواست تا در سامانه “ثبت نام دانش آموختگان” در آدرس makufz.ir بخش اندیشکده توسعه ای ثبت نام کنند تا از توانمندی ها و مهارت های آنان در جهت توسعه پایدار منطقه استفاده شود.

                  گردشگران بوم گرد منطقه آزاد ماکو از اسکان رایگان بهره مند می شوند

                  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: با اجرای جشنواره گردشگری و بوم گردی سازمان منطقه آزاد ماکو، از اول مرداد ماه سال جاری گردشگران و مسافران بوم گرد در روستاهای هدف، از اسکان و اقامت رایگان بهره مند می شوند.

                  غلامرضا سلیمانی در آئین افتتاح جشنواره سفرنگاری ماکوگرام گفت: سازمان منطقه آزاد ماکو به منظور معرفی و جذب گردشگر و توریست با آماده سازی واحدهای اقامتی بوم گردی حس یک زندگی خوب و بی دغدغه را برای آنانی که آرامش می خواهند هدیه می کند.

                  وی با اشاره به اینکه اقامت در فضایی دلنشین و زیبا که با وجود سادگی فضا و امکانات، لحظه های خوب ماندن در مکانی امن و خلوت را به گردشگران می بخشد افزود: گردشگرانی که قرار است به منطقه آزاد ماکو سفر کنند شاید نمونه آن را در جایی تجربه نکرده باشند.

                  سلیمانی تصریح کرد: اقامتگاه بوم گردی نوعی از محل های اسکان برای مسافران است که برخلاف هتل ها که ویژگی یکسانی دارند، دارای ویژگی خاص محیطی خود بوده و به نوعی اقامتگاهی بومی و محلی است که عمدتا در خانه های قدیمی بازسازی شده و با شیوه ای که مطلوب برای مسافران باشد، اداره می شوند.

                  وی با اشاره به اینکه چندین روستا فعلا برای این منظور آماده شده است افزود: بزودی طی برگزاری جشنواره بزرگ سفرنگاری ماکو گرام اطلاعات بیشتر و نحوه استفاده گردشگران از این واحدها به اطلاع مردم خواهد رسید.

                  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو لازمه موفقیت این طرح را مشارکت، همراهی و مهمان نواز عموم مردم منطقه آزاد ماکو عنوان کرد و گفت: طبق مطالعات صورت گرفته، منطقه آزاد ماکو ظرفیت اشتغال صدها هزار نفر را دارد که لازمه آن همت و همراهی مردم منطقه است.

                  • غلامرضا سليماني
                  • منطقه آزاد ماكو
                  • توسعه
                  • مديرعامل
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 15 Jul 2018 05:35:00 +0430
                   حسن خاني: آسايش و آرامش را براي همه كشورها آرزو داريم http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17063-2018-07-16-04-05-24.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17063-2018-07-16-04-05-24.html حسن خاني: آسايش و آرامش را براي همه كشورها آرزو داريم

                   مراسم دومین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه با حضور فرماندار اروميه و سركنسول تركيه در آذربايجان غربي صبح امروز در اروميه برگزار شد.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا، عباس حسن خاني در اين مراسم با يادآوري اينكه ايران نيز با دخالت كشورهاي خارجي شاهد كودتا بوده، افزود: ايران از جمله كشورهايي هست كه رنج هاي بسياري را از كودتا با دخالت كشور خارجي تحمل كرده است.

                   فرماندار اروميه مقاومت تركيه در برابر كودتا را الگوي مناسبي براي ديگر كشورها براي پياده كردن اراده ملت ها معرفي و تاكيد كرد: ايران مي خواهد همه كشورها در آسايش و آرامش بوده و اراده ملت ها در كليت حاكميت ها تجلي يابد.

                   وي با درخواست از كشور تركيه براي همراهي با اراده ملت ايران جهت مقاومت در برابر دشمنان، خاطرنشان ساخت: برخي از كشورها به دنبال تحميل خواسته خود به ايران هستند كه قطعاً ملت ما هرگز اين اجازه را به آنها نخواهد داد.

                   حسن خاني با ابراز اميدواري از تداوم دوستي و همكاري بين دو كشور ايران و تركيه، يادآور شد: خوشحاليم كه يكي از اولين كشورهايي بوديم كه كودتا در تركيه را محكوم كرده و از دولت مردمي اين كشور كه با راي مردم روي كار آمده، حمايت كرديم.

                   • فرماندار اروميه
                   • عباس حسن خاني
                   • ايران
                   • تركيه
                   • كودتا
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 15 Jul 2018 05:04:20 +0430
                    ناحیه صنعتی منطقه آزاد ماکو ایجاد می شود http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17052-2018-07-14-08-24-17.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17052-2018-07-14-08-24-17.html ناحیه صنعتی منطقه آزاد ماکو ایجاد می شود

                    معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از ایجاد شهرک صنعتی در منطقه آزاد ماکو خبر داد و گفت: توافقات اولیه جهت احداث این ناحیه صنعتی بین سازمان منطقه آزاد ماکو و نیز سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران صورت گرفته است و تا یک ماه آینده شاهد عملیاتی شدن ایجاد این شهرک هستیم.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، صادق نجفی در گفت و گو با ایسنا افزود: زیرساخت‌های لازم توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در این ناحیه صنعتی ایجاد خواهد شد تا کارآفرینان داخلی و خارجی جهت فعالیت در آن اقدام کنند.

                    وی ادامه داد: علاوه بر این با تولیدکنندگان کشور ترکیه نیز صحبت‌ها و جلسات مختلفی مد نظر قرار گرفته است و به دلیل نزدیکی مرزی ماکو و ترکیه شاهد فعالیت واحدهای تولیدی از این کشور نیز خواهیم بود.

                    نجفی همچنین با اشاره به ایجاد بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی کشور در نقطه صفر مرزی بانه اظهار کرد: با ایجاد این منطقه ویژه اقتصادی شاهد کاهش میزان قاچاق خواهیم بود و از سوی دیگر با مونتاژ از واردات کالا و محصول تمام شده به داخل جلوگیری می‌کنیم.

                    وی ادامه داد: با ایجاد کارخانه‌های تولیدی که معاف از گمرک و مالیات هستند در این منطقه ویژه اقتصادی شاهد مونتاژ بهترین کالا و محصولات خواهیم بود و عمده فعالیت‌ها در حوزه تولید لوازم خانگی خواهد بود.

                    معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی بانه دارای مساحت ۱۰۰ هکتاری است، گفت: واحدهای تولیدی متقاضی هر محصول و کالایی را که بخواهند به داخل یا خارج کشور عرضه کنند می‌توانند در این منطقه تولید کرده و با مونتاژ بهترین تولیدات از واردات محصول نهایی و نیز کالای تمام شده به کشور جلوگیری نمایند.

                    • ناحيه صنعتي
                    • منطقه آزاد ماكو
                    • دولت
                    • معاون
                    • وزير صنعت، معدن و تجارت
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 14 Jul 2018 09:23:17 +0430
                     تاكيد استاندار آذربايجان غربي بر حفاظت و مدیریت منابع آبی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17067-2018-07-16-05-09-33.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17067-2018-07-16-05-09-33.html تاكيد استاندار آذربايجان غربي بر حفاظت و مدیریت منابع آبی

                     استاندار آذربایجان غربی گفت: حفاظت و مدیریت منابع آبی باید بصورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان در سال جاری که با حضور اعضای این شورا در محل استانداری برگزار شد، بر ضرورت مدیریت بهینه منابع آب تاکید کرد و گفت: در شرایط کنونی که کشور با مشکل کمبود آب مواجه است، حفاظت و مدیریت منابع آبی باید بصورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

                     وی همچنین در رابطه با جلوگیری از هدر رفت آب گفت: آمار هدر رفت آب در کشور و استان بالا است و ضروری است با مدیریت و پیش بینی طرح های لازم، نگاه ویژه ای به مدیریت مصرف آب علی الخصوص در بخش کشاورزی به عنوان مصرف کننده اصلی داشته باشیم.

                     استاندار آذربایجان غربی در ادامه گفت: اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل پروژه های ضروری حوزه آب را در استان تامین خواهیم کرد.

                     شهریاری به موضوع کشت چغندرقند در استان نیز اشاره کرد و گفت: هر چند امسال سطح زیر کشت چغندر قندر در استان، ۷۰۰۰ هزار هکتار نسبت به سال گذشته کمتر شده اما این مقدار کافی نیست و جهاد کشاورزی استان باید تلاش کند تا چغندرقند در استان بیش از سهمیه ابلاغی کشت نشود.

                     وی در خصوص طرح انسداد چاه های غیرمجاز هم اظهار کرد: باید برای انسداد چاه های غیرمجاز بویژه چاه های غیرمجاز در حریم چاه‌های تأمین کننده آب شرب برنامه ریزی شود.

                     • تاكيد
                     • استاندار آذربايجان غربي
                     • محمدمهدي شهرياري
                     • منابع آبي
                     • دولت
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 14 Jul 2018 06:08:29 +0430
                      مديرعامل منطقه آزاد ماكو: جوانان باید کارآفرین شوند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17021-2018-07-12-04-40-13.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17021-2018-07-12-04-40-13.html مديرعامل منطقه آزاد ماكو: جوانان باید کارآفرین شوند

                      مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: جوانان امروزه باید کارآفرین شوند.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، غلامرضا سلیمانی در جمع جوانان منطقه آزاد ماکو، جوانان را ثروت و سرمایه های غنی کشور عنوان کرد و گفت: باید جوانان با کم کردن انتظاراتشان، باور قلبی به قدرت همبستگی داشته باشند.

                      وی ادامه داد: جوان امروزی دیگر نباید به دنبال پشت میز نشینی باشد و قصد کارمندی دولت را به سر داشته باشد بلکه باید خود، کار آفرین باشد.

                      مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو خاطر نشان کرد: بیکاری جوانان، امروز دغدغه تمام کشور است ولی نباید این امر به معضل تبدیل شود.

                      وی با اشاره به اینکه آثار تاریخی باید زمینه تولید محتوا برای جوان امروزی باشد افزود: جوان ماکویی موظف است با مطالعه دقیق در راستای معرفی صحیح شهر خود تلاش کند.

                      مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: منابع کشور در دولت تدبیر و امید بسیار محدود است ولی اشتغالزایی که در این دولت ایجادشده در هیچ دورانی رخ نداده است.

                      وی احداث فرودگاه، احداث۶۰ کیلومتر راه مواصلاتی، ساخت ورزشگاه ها و سالن های ورزشی و پارک های ویژه در شهرستانهای منطقه آزاد ماکو، ساخت ۲۰ کیلومتر راه روستایی و غیره را از جمله پروژه های مهم این سازمان در جهت زیرسازی و بکارگیری جوانان یاد کرد.

                      وی جذب گردشگر و میزبانی با سیاه چادر و خانه های بومگردی را از جمله مهمترین کارهای آتی سازمان عنوان کرد و گفت: در جشنواره بومگردی و جاذبه های ماکو، در تولید محتوا در فضای مجازی به کمک ویژه جوانان نیاز داریم.

                      مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو، روستاها را کانونهای اقتصادی جامعه یاد کرد و گفت: اگر این کانونهای اقتصادی به خودکفایی برسد مشکلی به نام بیکاری جوان نخواهیم داشت.

                      وی همچنین از مساعدت سازمان در جهت تامین مینی بوس برای اعزام تیمها به مسابقات، تجلیل از مدال آوران و احداث فرهنگسرا در منطقه خبر داد.

                      رييس كميته جوانان ستاد روحانی نیز گفت: NGO ها در دولت تدبیر و امید از ۲۵۰ عدد به ۲۰۰۰ مورد در سطح کشور افزایش یافته اند.

                      محمد كبيری در جمع جوانان منطقه آزاد تجاری _ صنعتی ماکو با تاکید براینکه جوانان منطقه آزاد ماکو باید نگذارد بزرگترین منطقه آزاد ایران مغفول بماند افزود: جوانان این منطقه باید بیش از این به شناسایی منطقه آزاد ماکو به ایران تلاش کند.

                      وی با اشاره به افزایش تعداد سمن ها در دولت تدبیر و امید که نشان دهنده توجه و اهمیت دولت به آینده کشور و جوانان است تصریح کرد: حفظ و توسعه امید اجتماعی باید از سوی جوان به جامعه تلقین شود.

                      کبیری با اشاره به اینکه جوانان امروزی باید در عین بیان مشکلات درصدد ارائه راهکار برای حل و فضل آن باشد افزود:کمبود منابع نباید مانع درخواست مطالبات جوانان جامعه را فراهم کند.

                      رييس كميته جوانان ستاد روحانی با عنوان اینکه دولت به تنهایی نمی تواند ابر بحران ها را رفع کنند افزود: در پیشرفته ترین کشور های دنیا نهادهای مدنی به درد مشکلات عمومی جامعه می شتابند لذا دولت ایران نیز به فعالین مدنی و مراجع اجتماعی نیاز بیشتری دارد.

                      وی گذر از دوران سخت کشور و تحریم های پیش رو را با کمک جوانان میسر دانست.

                      • مديرعامل
                      • منطقه آزاد ماكو
                      • غلامرضا سليماني
                      • جوانان
                      • كارآفرين
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 12 Jul 2018 09:09:15 +0430
                       يك زن رئیس اداره سیاسی و اجتماعی فرمانداری ارومیه شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17044-2018-07-14-06-07-11.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17044-2018-07-14-06-07-11.html يك زن رئیس اداره سیاسی و اجتماعی فرمانداری ارومیه شد

                       شهین محمدی نژاد، رئیس اداره سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان ارومیه شد.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا، رزومه شغلی و تحصیلی وی که متولد 1358 می باشد، به شرح زیر است:

                       رزومه تحصیلی:

                       • کارشناسی رشته علوم اجتماعی با گرایش پژوهشگری از دانشگاه خوارزمی تهران در سال 1381
                       • کارشناسی ارشد رشته جامعه شناسی از دانشگاه پیام نور تهران در سال 1389

                       رزومه شغلی:

                       • کارشناس امور بانوان فرمانداری ارومیه (1384 الی 1393)
                       • کارشناس تشکلهای صنفی و اقلیتهای دینی (1387 الی 1395)
                       • کارشناس ستاد ساماندهی خوابگاههای دانشجویی (1393 الی 1395)
                       • کارشناس کمیسیون اقوام، فرق و مذاهب (1393 الی 1395)
                       • کارشناس احزاب و تشکلهای سیاسی (1392 الی 1397)
                       • کارشناس و مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر سازمانهای مردم نهاد (1387 الی 1397)
                       • شهين محمدي نژاد
                       • رئيس
                       • فرمانداري اروميه
                       • اداره سياسي و اجتماعي
                       • زنان
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 12 Jul 2018 07:06:11 +0430
                        سليماني: منطقه آزاد ماکو توانایی صادرات نفت را دارد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17020-2018-07-12-04-25-27.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17020-2018-07-12-04-25-27.html سليماني: منطقه آزاد ماکو توانایی صادرات نفت را دارد

                        مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه این سازمان توانایی صادرات نفت را دارد، گفت: می توان روزانه 200 هزار بشکه نفت از طریق این منطقه به کشورهای اروپایی و آسیای میانه صادر کرد.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، غلامرضا سلیمانی روز چهارشنبه در جمع تولید کنندگان، کارآفرینان و صاحبان سرمایه منطقه آزاد ماکو افزود: امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت در راستای توسعه صادرات کشور استفاده کنیم.

                        وی از برنامه ریزی برای راه اندازی دهکده لجستیک در این منطقه خبر داد و اضافه کرد: این منطقه با هدف سرمایه گذاری و تلاش برای صادرات بیشتر و تامین مواد اولیه تولید در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه در زمینی به مساحت 500 هکتار ایجاد می شود.

                        وی به تفاهم 30 میلیارد دلاری تجارت بین ایران و ترکیه اشاره کرد و ادامه داد: برای رسیدن به این حجم از تجارت باید صادرات را افزایش دهیم و سهم کشورمان از این توافق را با استفاده از ظرفیت های مرزی گسترده بیشتر کنیم.

                        مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه از تولید کنندگان به عنوان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی نام برد و بیان کرد: در شرایط سخت کنونی اقتصاد، دولت تلاش دارد با کمک تمام فعالان بخش اقتصادی و تولید کنندگان مشکل اقتصادی را حل کند.

                        محمد کبیری با قدردانی از تلاش تولیدکنندگان و صاحبان سرمایه منطقه آزاد ماکو در وضعیت بد اقتصادی گفت: تولید با وضعیت بد اقتصادی کار آسانی نبوده و کسانی هم که با این شرایط به تولید ادامه می دهند، باید قدر دانسته شوند.

                        در ادامه این جلسه تعدادی از کارآفرینان و تولید کنندگان منطقه آزاد ماکو نبود ارز برای واردات و مشکل تامین آن، حمایت نکردن از تولید، مشکل تولیدکنندگان با امور مالیاتی و دریافت مالیات های کلان خارج از قانون مناطق آزاد و هماهنگ نبودن ادارات منطقه با سازمان منطقه آزاد ماکو را از مهمترین مشکلات خود عنوان کردند.

                        • غلامرضا سليماني
                        • منطقه آزاد ماكو
                        • صادرات نفت
                        • مديرعامل
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 11 Jul 2018 08:54:29 +0430
                         مصطفوي: خانه احزاب در آذربایجان غربی تاسیس می شود http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17019-2018-07-12-04-15-24.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17019-2018-07-12-04-15-24.html مصطفوي: خانه احزاب در آذربایجان غربی تاسیس می شود

                         جلسه دبیران شعب و دفاتر فرعی احزاب و تشکل های سیاسی استان برگزار شد.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا، جلسه دبیران شعب و دفاتر فرعی احزاب و تشکل های سیاسی استان صبح امروز به ریاست علی مصطفوی مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری در محل استانداری برگزار شد.

                         مدیرکل دفتر سیاسی استانداری در این جلسه در رابطه با منشور گفتگوی سیاسی گفت: برای نهادینه شدن فرهنگ گفتگو، بالاخص در بین جریان ها و تشکل ها و سلایق مختلف سیاسی و همچنین دولت و ملت، منشور گفتگوی سیاسی از سوی وزارت کشور به استان ها ابلاغ شده است.

                         مصطفوی افزود: برای اجرا و عملیاتی نمودن منشور گفتگوی سیاسی از نظرات و ایده های صاحبنظران و فعالین سیاسی استان استفاده خواهیم کرد.

                         وی همچنین در رابطه با تشکیل خانه احزاب در استان گفت: تشکیل خانه احزاب در استان ها از جمله تاکیدات منشور گفتگوی سیاسی است که در همین راستا تلاش داریم با مشارکت دبیران استانی احزاب و تشکل های سیاسی خانه احزاب استان آذربایجان غربی را تاسیس نماییم.

                         در این جلسه همچنین در خصوص «آیین‌نامه اجرایی ماده 13 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» بحث و تبادل نظر شد.

                         • علي مصطفوي
                         • خانه احزاب
                         • مديركل
                         • آذربايجان غربي
                         • تاسيس
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 11 Jul 2018 08:44:26 +0430
                          پیام شهرياري در پی درگذشت جمعی از هموطنان در سنندج http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17018-2018-07-12-04-09-38.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17018-2018-07-12-04-09-38.html پیام شهرياري در پی درگذشت جمعی از هموطنان در سنندج

                          استاندار آذربایجان غربی با صدور پیامی درگذشت جمعی از هم میهنانمان در سانحه دلخراش برخورد تانکر حامل سوخت با اتوبوس مسافربری را به استاندار کردستان و مردم داغدار این استان تسلیت گفت.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پيام محمدمهدي شهرياري بدين شرح است:

                          برادر گرامي جناب آقاي دکتر مرادنیا

                          استاندار محترم استان کردستان

                          سلام علیکم؛

                          با صلوات بر محمد و آل محمد(ص)، خبر درگذشت جمعی از هم میهنانمان در برخورد تانکر حامل مواد سوختی با اتوبوس مسافربری در ترمینال سنندج موجب تاثر و تالم خاطر گرديد.

                          اينجانب مصيبت وارده را به جنابعالي و خانواده های داغدار و مردم محترم استان کردستان تسليت عرض نموده و از درگاه ايزد منان براي جان باختگان حادثه رحمت واسعه الهي و براي بازماندگان صبر جمیل و اجر جزيل مسالت مي‌نمايم.

                          • پيام
                          • محمدمهدي شهرياري
                          • استاندار آذربايجان غربي
                          • سنندج
                          • درگذشت
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 11 Jul 2018 08:38:40 +0430
                           حسن خاني: تدابير ويژه براي مقابله با تحريم انديشيده شده است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16996-2018-07-10-08-06-54.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16996-2018-07-10-08-06-54.html حسن خاني: تدابير ويژه براي مقابله با تحريم انديشيده شده است

                           جلسه شوراي اداري شهرستان صبح امروز با حضور فرماندار اروميه، معاونين فرماندار، بخشداران و جمعي از روساي دستگاه هاي استان و شهرستان و نمايندگان اروميه در مجلس شوراي اسلامي، در فرهنگسراي جوان اروميه برگزار شد.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا، عباس حسن خاني در اين جلسه با تاكيد بر آمادگي براي مقابله با تحريم ها، اظهار داشت: تدابير خاص و ويژه شهرستاني براي مقابله با تحريم ها انديشيده شده و خوشبختانه دشمنان در اجراي توطئه هاي خود ناموفق بوده اند.

                           فرماندار اروميه همچنين با ابراز خوشنودي از اتحاد تمامي جريانات سياسي كشور در برابر فشارهاي خارجي، تصريح كرد: ما بايد اين باور را به مردم انتقال دهيم كه دولت براي روزهاي سخت برنامه ويژه دارد و هيچگونه نگراني در اين زمينه نبايد وجود داشته باشد.

                           وي در ادامه جلسه، اولويت كاري دولت را اشتغال زايي اعلام كرده و افزود: نظارت بر اجراي طرح هاي اشتغال زايي ضروري بوده و دستگاه هاي نظارتي و اجرايي بايد نظارت مستمر بر اجراي صحيح پروژه هاي اشتغال زايي داشته باشند.

                           حسن خاني صرفه جويي در مصرف منابع كشور را ضروري دانسته و خاطرنشان كرد: اولويت نخست در امر صرفه جويي، استفاده بهينه از منابع آبي كشور و منطقه مي باشد و قطعاً از دستگاه هايي كه در اين امر كارنامه موفقي داشته باشند، قدرداني خواهد شد.

                           فرماندار اروميه با اعلام اينكه در راستاي مديريت منابع آبي، اموراتي چون وضعيت فضاي سبز دستگاه هاي دولتي كنترل خواهد شد، تاكيد كرد: نظام اداري بايد صرفه جويي را از خود شروع كند تا مردم نيز با اطمينان بيشتري دولت را در استفاده بهينه از منابع ياري رسانند.

                           وي داشتن احساس مسئوليت در مديريت منابع موجود كشور را مهم تلقي كرده و يادآور شد: افزايش ساعت كار مفيد كاركنان در دستگاه ها بايد مديريت شود و مفهومي ندارد كارمندي كه از امكانات دولتي استفاده مي كند، بازدهي استانداردي نداشته باشد.

                           • عباس حسن خاني
                           • فرماندار اروميه
                           • تحريم
                           • دولت
                           • تدابير ويژه
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 10 Jul 2018 12:35:59 +0430
                            راه اندازی اپلیکیشن خبری و تحلیلی هم آوا http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16995-2018-07-09-15-27-03.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16995-2018-07-09-15-27-03.html راه اندازی اپلیکیشن خبری و تحلیلی هم آوا

                            اپلیکیشن آنلاین خبری و تحلیلی هم آوا با ارائه سریع و آسان اخبار و مطالب مختلف ایران و جهان راه اندازی شد.

                             

                            به گزارش خبرنگار هم آوا، این اپلیکیشن که توسط تیم رسانه ای هم آوا تهیه شده، از بخش های مختلف زیر تشکیل شده است:

                            24 ساعت گذشته: ارائه جدیدترین اخبار و مطالب در طول 24 ساعت گذشته

                            چند رسانه ای: ارائه جدیدترین فیلم ها، انیمیشن ها، جداول، نمودارها، کاریکاتورها و ...

                            سیاسی: ارائه جدیدترین اخبار سیاسی

                            استانی: ارائه جدیدترین اخبار استان آذربایجان غربی

                            اجتماعی: ارائه جدیدترین اخبار اجتماعی، زنان، کارگران، معلمان، دانشجویی و ...

                            ورزشی: ارائه جدیدترین اخبار ورزشی

                            اقتصادی: ارائه جدیدترین اخبار اقتصادی

                            فرهنگی: ارائه جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

                            یادداشت و گزارش: ارائه جدیدترین یادداشت ها، گزارش ها و مصاحبه ها

                            گزارش تصویری: ارائه جدیدترین اخبار تصویری

                            برای دانلود اپلیکیشن هم آوا روی لینک زیر کلیک کنید:

                            دانلود اپلیکیشن هم آوا

                            توجه:

                            ممکن است در برخی از گوشی های موبایل، فروشگاه گوگل مانع از نصب اپلیکیشن هم آوا شود که دلیل آن عدم وجود این اپلیکیشن در لیست نرم افزارهای فروشگاه مذکور می باشد؛ جهت رفع این مشکل به هنگام مشاهده اخطار فروشگاه مبنی بر ناشناس بودن اپلیکیشن هم آوا، گزینه ادامه نصب (مشکلی با نصب این اپلیکیشن ندارم) را انتخاب کنید یا در طول نصب اپلیکیشن هم آوا، در منوی سپر ایمنی (Play Protect) فروشگاه گوگل، گزینه "اسکن دستگاه از نظر تهدیدهای امنیتی" را غیرفعال کنید.

                             

                            • راه اندازی
                            • اپلیکیشن
                            • خبری
                            • تحلیلی
                            • هم آوا
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 09 Jul 2018 19:56:46 +0430
                             عثمانی: تغییر سیاست‌ های دولت مهم تر از تغییر افراد است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16985-2018-07-09-09-50-29.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16985-2018-07-09-09-50-29.html عثمانی: تغییر سیاست‌ های دولت مهم تر از تغییر افراد است

                             یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت تغییر سیاست‌های اقتصادی در عین حال گفت:‌ جامعه علاوه بر تغییر سیاست‌ها و رویه ‌ها انتظار تغییر چهره‌ در بخش مدیران اقتصادی نیز دارد.

                             به گزارش برنگار هم آوا، محمد قسیم عثمانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به نظر من دولت هم از نظر روانی و هم از نظر کارکردی نیاز به ترمیم خصوصا در بخش اقتصادی دارد و باید خودش در این زمینه پیش قدم شود. چرا که مجلس ولو برای پاسخ به افکار عمومی هم شده این کار را خواهد کرد و بهتر است این تغییرات با هزینه کمتری اتفاق بیفتد و دولت خودش برای ترمیم بخش اقتصادی کابینه‌ پیش قدم شود.

                             وی افزود: انتظار می‌رود با تصمیمات دقیق‌تر و جدی‌تر و همچنین پیگیری و نظارت بیشتر از سوی دولت شاهد سامان دادن به اوضاع اقتصادی خصوصا در زمینه قیمت‌ها و قیمت ارز و طلا باشیم.

                             نماینده مردم بوکان در مجلس با بیان اینکه «تغییر سیاست‌ها و رویه‌ها مهم‌تر از تغییر افراد است» یادآور شد: در حال حاضر جامعه انتظار تغییر چهره نیز دارد و شاید تغییر سیاست بدون تغییر چهره از نظر روانی جامعه را تامین نکند. من خودم معتقد نیستم که مشکل، افراد هستند بلکه سیاست‌ها محل ایراد است و باید تغییر کند.

                             عثمانی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر ‌ما نتوانسته ایم شوکی به جامعه وارد کنیم و از نظر روانی این اطمینان خاطر را به مردم بدهیم که اوضاع بهتر می‌شود.

                             • محمدقسیم عثمانی
                             • دولت
                             • نماینده
                             • بوکان
                             • تغییر
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 09 Jul 2018 14:20:03 +0430
                              ترانزيت و لجستيك دو محور توسعه منطقه آزاد ماكو http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16984-2018-07-09-09-45-58.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16984-2018-07-09-09-45-58.html ترانزيت و لجستيك دو محور توسعه منطقه آزاد ماكو

                              مديرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: لجستيک و ترانزيت محورهاي مهم توسعه منطقه آزاد ماکو بوده که با توجه به موقعيت استراتژيک منطقه مي توان از اين مزيت بهره برد.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آریا، غلامرضا سليماني در مورد بسترهاي سرمايه گذاري و پتانسيل‌هاي منطقه آزاد ماکو افزود: اين منطقه به عنوان بزرگ‌ترين منطقه آزاد کشور داراي 140 کيلومتر مرز مشترک با کشور جمهوري آذربايجان و 130 کيلومتر مرز مشترک با کشور ترکيه است.

                              وي افزود: بر اساس سياست‌هاي نظام، منطقه آزاد ماکو ايجاد شد تا در مرحله اول محورهاي توسعه و زير ساخت‌هاي منطقه را فراهم کند و در مرحله دوم با جذب سرمايه گذار، افزايش توليد و صادرات نقش توسعه دهندگي براي استان و کشور فراهم آورد. لذا بر همين اساس برنامه ريزي هاي لازم انجام و مطالعات اوليه با تاسيس انديشکده توسعه اي منطقه صورت گرفت.

                              سليماني با اشاره به اينکه در محور توسعه اولين موردي که مطالعه شد بحث لجستيک است ادامه داد: با توجه به موقعيتي که اين منطقه از لحاظ لجستيکي و ترانزيتي دارد و با عنايت به قدمت مرز بازرگان به عنوان دروازه ورودي اروپا و کشورهاي ديگر به ايران، بهترين ظرفيت براي سرمايه گذاري است.

                              وي گفت: اين منطقه با قرار گرفتن در جاده ابريشم داراي موقعيت استراتژيکي براي ورود به بازارهاي خارجي است و با توسعه روابط ديپلماتيک و جذب سرمايه‌گذاران خارجي مي توان گام‌هايي موثر در تحقق شعار سال برداشت.

                              سليماني در مورد تردد ترانزيت در مرز ماکو گفت: تردد کاميون از اين مرز روزانه 700 الي هزار دستگاه کاميون است که با توجه به سند توسعه بايد روزانه به يک هزار و 500 دستگاه کاميون افزايش يابد.

                              مديرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اينکه در سه ماهه نخست سال 22 هزار و 767 دستگاه کاميون از اين مرز تردد کرد با ايجاد شهرک لجستيک و افزايش تعداد تردد کاميون، درآمدزايي خوبي براي منطقه ايجاد مي شود.

                              وي ميزان کاميون هاي خروجي را 31 هزار و 384 دستگاه عنوان کرد و ادامه داد: تردد کاميون ها در مسير ايران – ترکيه در سال جاري 3 درصد بيشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

                              • ترانزیت
                              • لجستیک
                              • توسعه
                              • منطقه آزاد ماکو
                              • غلامرضا سلیمانی
                              • مدیرعامل
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 09 Jul 2018 14:15:34 +0430