آذربایجان غربی

آغاز تبدیل منطقه آزاد ماکو به مرکز لجستیک شمال غرب كشور

  • شنبه, مهر 28 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اعلام اینکه یک ماه پیش مجوز مرز هوایی بین المللی برای فرودگاه ماکو صادر شده است گفت: منطقه آزاد ماکو با احداث شهر فرودگاهی در حال تبدیل شدن به مرکز لجستیک شمالغرب است.

به گزارش خبرنگار هم آوا، غلامرضا سلیمانی با حضور در سفارت ترکیه در تهران در دیدار با سفیر ترکیه با اشاره به اینکه فرودگاه ماکو یک شهرفرودگاهی ۵۰۰ هکتاری است افزود: در این فرودگاه سوخت به قیمت ایران به هواپیما عرضه می شود و می توانید هم در توسعه گردشگری ترکیبی و هم در سوختگیری پروازهای شرق به غرب مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به ایجاد مرکز تعمیر موتور هواپیما در فرودگاه ماکو افزود : این مرکز می تواند با استفاده از تکنولوژی و تجربیات کشور ترکیه ایجاد شود.

سلیمانی ادامه داد: در منطقه آزاد ماکو با کمک پلیس امنیت تسهیل تردد انجام شده و از ماه آینده اتباع خارجی می توانند بدون اخذ ویزا ودرج مهر در پاسپورت به منطقه آزاد ماکو مراجعه کنند.

وی ادامه اظهار داشت: به منظور اتصال ماکو به شریانات بین المللی، یک قرارداد با ارس و راه آهن منعقد شده که خط راه آهن از ترکیه به چشمه ثریا و سپس به ماکو متصل و سپس از ارس به راه آهن سراسری ایران متصل شود، در این خصوص نیز مذاکرات از طریق راه آهن ایران و راه آهن ترکیه در حال انجام است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو لزوم تعمیق همکاری های دو طرف در حوزه های مختلف از جمله نساجی، صنایع غذایی، کشاورزی، لجستیک و حمل و نقل را پیشنهاد داد و افزود : در دیدارهای اخیر با مقامات ترکیه در مرسین احداث شهرک مشترک مورد مذاکره و توافق قرار گرفت.

سلیمانی انرژی ارزان، معافیت های مالیاتی، امکان تامین مواد اولیه پتروشیمی، دسترسی آسان به بزرگراه ها و نیروی کار ارزان را از جمله مزیت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو دانست و اظهار داشت: رویکرد ما توسعه کسب و کارهای خانگی روستایی و گردشگری است و چنانچه دست بافته ها، صنایع دستی و فرش، تولیدات دامی و محصولات زراعی در حوزه کسب و کارهای کوچک خانگی می تواند در اشتغال پایدار برای منطقه پراهمیت باشد.

سفیر ترکیه درایران: از توسعه همکاری با منطقه آزاد ماکو استقبال می کنیم

سفیر کشور ترکیه در ایران گفت: موقعیت استراتژیک منطقه آزاد ماکو در همسایگی ترکیه و مشترکات بسیار بین دو ملت ایران و ترکیه، فرصتی برای توسعه همکاری های تجاری و گردشگری دوکشور است و از آن استقبال می کنیم.

رضا هاکان تکین در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در محل سفارت ترکیه افزود: خوشبختانه در حال حاضر روابط سیاسی بسیار خوبی بین دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد و این امر می باید باعث توسعه تجاری، اقتصادی و گردشگری دو کشور شود.

وی حمل ونقل و کارگوی فرودگاه بین المللی ماکو را جایگزین خوبی برای ترانزیت زمینی و کامیون عنوان کرد و افزود: با استفاده از ظرفیت های فرودگاه و پایانه های صادراتی در منطقه آزاد ماکو تجارت با ایران تسهیل می شود.

هاکان تکین اظهارداشت : در مورد احداث راه آهن با ماکو موافق هستیم ، در حال حاضر فقط یک خط راه آهن از مرز رازی به دریاچه وان داریم که با گسترش آن از منطقه آزاد ماکو مراودات تجاری و بازرگانی دو کشور توسعه می یابد.

وی با اشاره به سفر هفته گذشته وزیر خارجه ایران به ترکیه افزود: مذاکراتی در خصوص ایجاد منطقه آزاد مشترک بین ایران و ترکیه در بورالان صورت گرفت که سه کشور ایران ترکیه و آذربایجان را در بر می گیرد.

سفیر ترکیه تصریح کرد: افزایش تعداد سرمایه گذاران ترک در ایران از جمله برنامه های ترکیه است و در صورت معرفی مزایا، پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه آزاد ماکو ، این اتفاق در این منطقه روی خواهد داد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ایران برای ما یک کشور مهم و به عنوان یک برادر تلقی می شود و سال های سال است که شاهد روابط موثر و خوب بین دو کشور بوده ایم.

سفیر ترکیه افزود: ایران و ترکیه اکنون در عالی ترین سطح بین یکدیگر از روابط سیاسی برخوردارند و منطقه آزاد ماکو می تواند محور توسعه روابط بیشتر در زمینه های اقتصادی وفرهنگی شود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها