آذربایجان غربی

منطقه آزاد ماکو به قطب دیتا سنتر کشور تبدیل می شود

  • سه شنبه, مهر 10 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در جلسه ای با حضور مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی در ماکو گفت: راه اندازی قطب دیتا سنتر در منطقه آزاد ماکو نقش موثری در فعالیت های «آی .سی .تی » و فناوری اطلاعات دارد که از جمله تفاهمات صورت گرفته سازمان منطقه آزاد ماکو با اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

به گزارش خبرنگار هم آوا، غلامرضا سلیمانی با اشاره به اینکه توسعه زیرساخت های ارتباطی در راستای ارائه چهار خدمت اصلی دولت بصورت الکترونیکی در مناطق روستایی و همچنین هوشمند سازی منطقه از جمله تفاهمات با اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات بود اظهار داشت: تلاش ها براین است که منطقه آزاد ماکو به هاستینگ بین المللی ( خدمات پشتیبانی سایت های اینترنتی ) تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون موقعیت ماکو در کشور به همراه زیر ساخت های موجود در آن شامل فیبر نوری و زیرساخت های فیزیکی از مزیت های منطقه آزاد به شمار می رود افزود: قابلیت های منطقه آزاد ماکو در این بخش موجب شده تا سرمایه گذاران خارجی و داخلی بسیاری علاقه مند به حضور در منطقه شوند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین از پیاده سازی پایلوت گمرک هوشمند در این منطقه خبرداد و گفت: همزمان با سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به آذربایجان غربی بحث ایجاد مرکز تجارت دیجیتال با محوریت جاده ابریشم و بهره مندی از ظرفیت منطقه آزاد ماکو مورد بحث قرار گرفته بود و امیدواریم در سایه توجه دولت تدبیر و امید و وزارت ارتباطات، این طرح ها به زودی در منظقه آزاد ماکو اجرایی شود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی نیز با اشاره به ظرفیت های منطقه آزاد ماکو با دارا بودن زیرساخت های ارتباطی گفت: با توجه به توسعه خدمات الکترونیک، گسترش دولت و بانکداری الکترونیک و خرید و فروش های اینترنتی آماده همکاری درزمینه های مختلف با سازمان منطقه آزاد ماکو هستیم.

قاسم جلیلی نژاد، افزود: به منظور حمایت از اشتغال پایدار در حوزه ICT و هوشمندسازی ادارات، زیرساخت های ارتباطی منطقه آزاد ماکو توسعه می یابد.

وی از تهیه مدل و برنامه کسب و کار طرح ها و پروژه های شرکت های فعال حوزه ICT و روش های سرمایه گذاری با همکاری سازمان منطقه آزاد ماکو خبر داد و افزود: حمایت از شرکت های دانش بنیان، ایده های نو و فناورانه از جمله سیاست ها و برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و در استان نیز همین امر در راستای توسعه اشتغال پایدار دنبال می شود.

وی افزود: خصوصی سازی و جذب سرمایه گذاران بزرگ برای حمایت از شرکت های بومی و فعالان حوزه ICT استان گامی مهم و تاثیر گذار در فعال کردن این حوزه و ایجاد اشتغال در استان به شمار می رود و این امر نیازمند تعامل و همکاری تمامی ارگان ها و سازمان هاست.

وی اضافه کرد: زیر ساخت های ارتباطی و اینترنتی ارائه شده به روستاها و مناطق محروم استان از جمله خدمات ارزنده و دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم است.

منطقه آزاد ماکو و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

سازمان منطقه آزاد ماکو و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی به منظور اجرای برنامه توسعه کسب و کارهای الکترونیکی و اشتغال پایدار در حوزه فن آوری ارتباطات و اطلاعات و توسعه زیرساخت های ارتباطی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: این تفاهم نامه در راستای تجمیع ظرفیت سازمان منطقه آزاد و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور پیاده سازی پروژه های تبیین شده با هدف توسعه و ایجاد اشتغال پایدار و هوشمند سازی اداره در منطقه ازاد ماکو منعقد شد.

وی با اشاره به توسعه کسب و کار نوین و الکترونیکی راهکار مهم اشتغالزایی است افزود: افراد خلاق و نوآور می توانند از طریق فناوری های نوین کسب و کاری را راه اندازی کنند و نه تنها خود بلکه برای عده ای کثیری درآمد زایی داشته باشد.

سلیمانی گفت: خوشبختانه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از ایده های جدید در بخش راه اندازی کسب و کارهای الکترونیک حمایت می کند.

طرح سیماک و G-naf در منطقه آزاد ماکو اجرا می شود

سلیمانی از اجرای طرح سیماک و G-naf در منطقه آزاد ماکو خبر داد و افزود: اجرای ۲ پروژه G-NAF و سیماک در کاهش فساد اداری، زمین خواری و افزایش سرعت و بهره وری در خدمت رسانی به مردم تاثیر بسیار زیادی دارد که پیرو تفاهم نامه با اداره کل ارتباطات و فناوری ارتباطات استان این پروژه ها در منطقه با جدیت اجرا می شود.

وی تصریح کرد: عملیاتی‌ کردن سیماک برای صدور تمام مجوزهای ساخت و ساز املاک در سطح کشور در داخل و خارج شهرها و روستاها است که به صورت الکترونیکی، با شفافیت کامل و رعایت ضوابط اساسی و محاسبات صحیح و غیر قابل دخل و تصرف عوارض مربوطه انجام می‌شود.

مفهوم سامانه یکسان سازی آدرس های پستی (G-NAF) از اواسط تا اواخر دهه ۱۹۹۰ توسط شرکت PSMA استرالیا و برخی دیگر از سازمان‌ها در این کشور مطرح و اجرایی شد.

G-NAF در حقیقت شاخص معتبری از نشانی های مکان مرجع در سطح کشور استرالیا است در ابتدا این مجموعه داده شامل بیش از ۱۲.۶ میلیون نشانی تایید شده بود که هر یک از نشانی ها با دقت بالا اعتبار سنجی شده و شامل جزییاتی همچون محله، نام معبر، شماره پلاک و مختصات جغرافیایی منحصر بفرد ملک است.

G-NAF از طریق ایجاد ارتباط بین داده های متنی و مکانی نشانی های معتبر، دوباره کاری ها و خطاهای مرتبط با نشانی های جعلی و باطل را حذف و یا کاهش داده است.

این پروژه امکان بررسی و صحت‌ سنجی یک نشانی فیزیکی به همراه موقعیت و مختصات جغرافیایی آن را در کشور مقدور می ‌کند.

سیماک (سامانه یکپارچه مدیریت املاک کشور) نیز یک زیرساخت نرم‌ افزاری دانش ‌بنیان، یکپارچه و جامع برای مدیریت بهینه امور املاک و تسهیل و تسریع کارهای مقدماتی سرمایه ‌گذاری و شکل‌گیری فعالیت‌های اقتصادی است که ۱۵ تیرماه ۹۵ به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسید و در ۱۳ اردیبهشت ۹۶ به عنوان پروژه اولویت ‌دار اقتصاد مقاومتی از سوی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا، ابلاغ شد.

اجرای این پروژه در کشور بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت و این وزارتخانه نیز در زیر مجموعه خود، اجرای آن را به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران واگذار کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها