آذربایجان غربی

تجريشي: عمق دریاچه ارومیه افزایش یافته است

  • یکشنبه, تیر 31 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به رصد فضایی عمق دریاچه ارومیه، گفت: عمق نگین آبی آذربایجان افزایش یافته و به وضعیت مشابه سال 1392 شمسی بازگشته است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايرنا، مسعود تجریشی بیان کرد: ورود آب به دریاچه ارومیه باعث شده است تا نمک های رسوبی کف آن حل شده و عمق آن افزایش یابد.

وی با بیان اینکه 60 درصد از آب دریاچه ارومیه تنها 60 سانتی متر ارتفاع دارد، افزود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبریز بسته است که در فصل گرما بیش از 80 سانتی متر از تراز آن کاهش می یابد.

وی کاهش تراز دریاچه ارومیه در اثر تبخیر را طبیعی خواند و افزود: در بدترین شرایط نیز تا پایان فصل تابستان بیش از 40 درصد آن حفظ می شود.

تجریشی ادامه داد: بهره برداری از طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال های آینده، میزان تبخیر در این دریاچه را جبران کرده و از کاهش وسعت آن جلوگیری می کند.

وی با تاکید بر اینکه ستاد احیا به دنبال مقابله با ریزگردها در مناطق خشک دریاچه ارومیه است، گفت: اگر تراز دریاچه ارومیه یک متر افزایش یابد، 95 درصد از مناطق مساعد برای ایجاد ریزگردها کنترل می شود.

تجریشی با اشاره به پیشرفت فیزیکی طرح انتقال آب از پیرانشهر به نگین آبی آذربایجان، بیان کرد: بهره برداری از طرح هایی نظیر این پروژه در گذشته بیش از 20 سال به طول انجامیده است اما این طرح در سال 1394 کلنگ زنی شد و تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد.

رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: احیای دریاچه ارومیه همدلی و همکاری تمامی دستگاه های اجرایی و مشارکت مردمی را طلب می کند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها