آذربایجان غربی

سليماني: توسعه منطقه آزاد ماکو باید سبز و هوشمندانه باشد

  • یکشنبه, تیر 24 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نخستین جشنواره گردشگری و بوم گردی منطقه آزاد ماکو با عنوان سفرنگاری ماکو گرام در این منطقه آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار هم آوا، در آئین افتتاح این جشنواره، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به حرکت سازمان منطقه آزاد ماکو در محور توسعه سبز و هوشمند گفت: توسعه باید بر مبنای صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی با استفاده از تکنولوژی و علم روز صورت گیرد .

غلامرضا سلیمانی با اذعان بر اینکه برندسازی و معرفی منطقه بصورت هوشمندانه لازمه رسیدن به چشم انداز توسعه ماکو است افزود:دولت و بخش خصوصی باید هزینه کرد در حوزه برندینگ و برندسازی را سرمایه گذاری بدانند و به این حوزه ورود کنند چرا که سرمایه گذاری در صنعتی نامرئی به نام برندینگ اگر به بار نشیند سالهای سال می توان از ثمره آن بهره برد.

وی افزود: با عنایت به اینکه بیش از ۶۰ درصد جامعه منطقه آزاد ماکو عشایری هستند می توان با برنامه ریزی و مطالعه علمی از این ظرفیت بهره برد.

سلیمانی با اشاره به اینکه قبل از اجرای پروژه های گردشگری باید با فرهنگسازی برای نگهداری این طرح ها نیز فکری شود اظهار داشت: افزایش فرهنگ عمومی برای نریختن زباله در طبیعت و حفظ پارک ها و فضای سبز که هزینه های بسیاری برای سازمان داشته، ضروری است و باید متناسب با توسعه عمرانی فرهنگ عمومی نیز رشد یابد.

وی جذب گردشگر و بوم گرد به منطقه را زودبازده ترین اقدام برای کار آفرینی عنوان کرد و گفت: در سه ماهه اول سال جاری تعداد ۱۵۰ هزار نفر متقاضی ورود به منطقه آزاد ماکو از کشورهای همسایه داشتیم که با حضور رئیس پلیس اطلاعات و امنیت کشور موانع ورود گردشگران خارجی مرتغع می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه بوم گردی یا ‘اکوتوریسم’ صنعتی نوپا و زودبازده است تصریح کرد: پیرو مطالعات کارشناسی شده در اندیشکده توسعه ای ، بوم گردی منطقه آزاد ماکو علاوه بر اشتغالزایی، گردشگری با محوریت حفظ طبیعت و احیای فرهنگ بومی منطقه را به همراه دارد.

وی از تمامی دانش آموختگان، جویندگان کار و کسانیکه دارای مهارت هستند خواست تا در سامانه “ثبت نام دانش آموختگان” در آدرس makufz.ir بخش اندیشکده توسعه ای ثبت نام کنند تا از توانمندی ها و مهارت های آنان در جهت توسعه پایدار منطقه استفاده شود.

گردشگران بوم گرد منطقه آزاد ماکو از اسکان رایگان بهره مند می شوند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: با اجرای جشنواره گردشگری و بوم گردی سازمان منطقه آزاد ماکو، از اول مرداد ماه سال جاری گردشگران و مسافران بوم گرد در روستاهای هدف، از اسکان و اقامت رایگان بهره مند می شوند.

غلامرضا سلیمانی در آئین افتتاح جشنواره سفرنگاری ماکوگرام گفت: سازمان منطقه آزاد ماکو به منظور معرفی و جذب گردشگر و توریست با آماده سازی واحدهای اقامتی بوم گردی حس یک زندگی خوب و بی دغدغه را برای آنانی که آرامش می خواهند هدیه می کند.

وی با اشاره به اینکه اقامت در فضایی دلنشین و زیبا که با وجود سادگی فضا و امکانات، لحظه های خوب ماندن در مکانی امن و خلوت را به گردشگران می بخشد افزود: گردشگرانی که قرار است به منطقه آزاد ماکو سفر کنند شاید نمونه آن را در جایی تجربه نکرده باشند.

سلیمانی تصریح کرد: اقامتگاه بوم گردی نوعی از محل های اسکان برای مسافران است که برخلاف هتل ها که ویژگی یکسانی دارند، دارای ویژگی خاص محیطی خود بوده و به نوعی اقامتگاهی بومی و محلی است که عمدتا در خانه های قدیمی بازسازی شده و با شیوه ای که مطلوب برای مسافران باشد، اداره می شوند.

وی با اشاره به اینکه چندین روستا فعلا برای این منظور آماده شده است افزود: بزودی طی برگزاری جشنواره بزرگ سفرنگاری ماکو گرام اطلاعات بیشتر و نحوه استفاده گردشگران از این واحدها به اطلاع مردم خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو لازمه موفقیت این طرح را مشارکت، همراهی و مهمان نواز عموم مردم منطقه آزاد ماکو عنوان کرد و گفت: طبق مطالعات صورت گرفته، منطقه آزاد ماکو ظرفیت اشتغال صدها هزار نفر را دارد که لازمه آن همت و همراهی مردم منطقه است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها