آذربایجان غربی

تاكيد شهرياري بر فرهنگ سازي در استفاده صحيح از منابع آبي

  • شنبه, آذر 11 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

استاندار آذربایجان غربی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گفت: فرهنگ استفاده درست از منابع آب به عموم مردم اطلاع رسانی شود.

به گزارش خبرنگار هم آوا، محمد مهدی شهریاری صبح امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب که با حضور فرمانداران در استانداری برگزار شد، موضوع آب را یکی از موضوعات استراتژیک نام بود و گفت: امروزه یکی از نگرانی های اصلی کل مردم دنیا مسئله آب و کمبود آن است و این امر در کشور ما بحرانی تر است.

شهریاری افزود: اگر برای مدیریت آب فکر و تدبیری نشود در آینده هم خود و هم نسل آینده نسل آینده با مشکلات فراوانی مواجه خواهیم شد و تمامیت ارضی به خطر می افتد لذا بحث مدیریت آب بحثی بسیار امنیتی به شمار می رود.

مقام عالی استان با تاکید بر اینکه شورای حفاظت از منابع آب باید در مرحله اول مردم را با کمبود آب و خطرات ناشی از آن آگاه نماید، افزود: فرهنگ درست استفاده از منابع آب و خطرات آن باید در مدارس و نهادهای فرهنگی به اطلاع عموم مردم خصوصا کشاورزان برسد و این باید یکی از اصلی ترین وظایف باشد.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه یکی از فوری ترین وظایف این شورا را جلوگیری از حفر چاههای غیر مجاز عنوان نمود و اظهار داشت: در این خصوص نیروهای انتظامی و دادگستری همکاری نموده و از حفر چاههای جدید بصورت جدی جلوگیری نمایند.

شهریاری در جمع بندی و انسداد چاههای غیر مجاز در شهرستانها بر اساس سهمیه استان ، شهرستانها اولویت بنده و شهرستانهایی که جمعیت کشاورزی بیشتری دارند و با انسداد چاهها بحران های اجتماعی و مشکلات بیشتری برای مردم و خصوصا کشاورزان بوجود می آید با هماهنگی با فرمانداران مدیریت لازم انجام شود تا کشاورزان کمتر با مشکل مواجه شوند.

استاندار آذربایجان غربی افزود: باید مدیریت شود تا با کمترین هزینه، منابع آب به خوبی مدیریت شود تا کمتر از این موضوع متحمل مشکلات شویم و با مهاجرت، بیکاری، بحران های اجتماعی و مشکلات اقتصادی کمتری مواجه شویم.

مقام عالی استان در ادامه به وضعیت دریاچه ارومیه اشاره نمود و گفت: اگر در خصوص دریاچه ارومیه فکر اساسی نشود در سالهای نچندان دور قطعا با جابجایی جمعیت و مسائل و مشکلات مربوط به آن روبرو خواهیم شد.

شهریاری گفت: در خصوص مدیریت منابع آب ، بخش کشاورزی وظیفه سنگین تری را بر عهده دارد که با استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای در برخی موارد با زهکشی و کانال کشی، استفاده از نیروهای دانشگاهی و تحصیل کرده و علم روز می توان صرفه جویی های لازم را انجام داد، زمین های بیشتری را زیر کشت برد و یا راندمان برداشت را افزایش برد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.