آذربایجان غربی

تاكيد بر استفاده از تغییرات مثبت پسابرجام برای توسعه استان

  • یکشنبه, آبان 14 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: باید از تغییرات مثبت پسابرجام برای رشد و توسعه استان استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدی مهدی شهریاری عصر امروز در نشست مشترک با اعضای مرکز خدمات سرمایه گذاری استان، شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان و جمعی دیگر از مدیران واحدهای تولیدی و فعالین اقتصادی استان اظهار کرد: تغییرات مثبت و خوبی بعد از برجام در کشور در حال شکل گیری است که امیدواریم بتوانیم از این تغییرات مثبت، به بهترین شکل ممکن برای توسعه و شکوفایی کشور و بویژه استان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه علی رغم درآمدهای بسیار بالا در دولت های نهم و دهم، منابع و ثروت کشور در کارهای زیرساختی و زیربنایی هزینه نشد و نه تنها رشد اقتصادی را پدید نیاورد بلکه در آن دوره، با رشد منفی 7 درصد، تورم بالای 45 درصد و بسیاری دیگر از مشکلات اقتصادی مواجه شدیم و در واقع منابع هرز رفت.

شهریاری افزود: با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر در رویکرد سیاست خارجی و شکل گیری توافق برجام، خوشبختانه شرایط تغییر کرد و تحریم ها برداشته شد؛ اگرچه با فشارهای آمریکا مسائل اقتصادی آنطور که می خواستیم پیش نرفت و یکسری از مشکلات بانکی وجود دارد که امیدواریم با رفع این مشکلات، زمینه پیشرفت و توسعه کشور بیش از پیش فراهم شود.

استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: در شرایط پسابرجام بسیاری از شرکت های بزرگ خارجی آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در ایران اعلام کرده اند که امیدواریم با برطرف شدن برخی از مشکلات و گره های بانکی، این سرمایه گذاری ها که بالغ بر 100 میلیارد یورو است در کشور صورت گیرد.

شهریاری به حضور خود بعنوان استاندار در آذربایجان غربی هم اشاره کرد و گفت: در این مدتی که در آذربایجان غربی هستم، موارد مثبت بسیاری را مشاهده کرده ام که مهمترین آن وجود مردم بسیار نجیب، صادق، خونگرم و میهمان نواز در این استان است که در واقع بزرگترین امتیاز برای این استان در جهت استفاده از سرمایه های داخلی و خارجی است.

وی تصریح کرد: آذربایجان غربی از استان های بی نظیر کشور در بسیاری از بخش ها است و امیدواریم با تعامل و همکاری مدیران، بخش خصوصی و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی بتوانیم به بهترین شکل ممکن از ظرفیت های موجود در جهت رشد، توسعه و افزایش ثروت استان استفاده کنیم.

الکساندر جرجیانا نماینده شورای اقتصادی آلمان نیز که به دعوت استاندار آذربایجان غربی به استان سفر کرده است در این جلسه گفت: در این مدت که در آذربایجان غربی هستم، متوجه شدم استان آذربایجان غربی دارای انسان های بسیار میهمان نواز و همچنین فعالین اقتصادی موفق و مثبت اندیش است و جای کار و پیشرفت در این استان بسیار بالاست.

وی گفت: استاندار جدید آذربایجان غربی فردی دارای تخصص و دانش اقتصادی است و می تواند زمینه شکوفایی و استفاده بهینه از پتانسیل های اقتصادی استان را فراهم کند.

وی در ادامه گفت: از سوی شورای اقتصادی آلمان هر کمکی را در زمینه های مختلف سرمایه گذاری، اقتصادی، کشاورزی و سایر زمینه ها برای این استان انجام می دهم و انتظار دارم که مدیران و فعالین اقتصادی این استان نیز ما را در ساختن این مسیر و توسعه روابط همراهی و یاری نمایند.

بهادری یکی از نمایندگان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: آذربایجان غربی مملو از پتانسیل های اقتصادی، کشاورزی، منابع انسانی و ... است اما مشکلاتی هم دارد که امیدواریم با کمک استاندار آذربایجان غربی و سایر مدیران، این مشکلات را رفع کنیم.

وی افزود: این استان دروازه ای به سمت اروپاست و تحول مثبت اقتصادی در این منطقه منجر به توسعه اقتصادی کشور می شود.

وی از مکاتبه خود با وزیر نفت برای توسعه صنعت پتروشیمی آذربایجان غربی خبر داد و گفت: برای توسعه اقتصادی منطقه از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد و در این رابطه همراه استاندار جدید خواهیم بود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به مشکلات کشاورزان آذربایجان غربی خواستار توجه دولت به مشکلات کشاورزان شد و گفت: نباید از یاد برد که ۷۰ درصد کنسانتره کشور در آذربایجان غربی تولید می شود و این استان میتواند قطب صادرات کنسانتره به خاورمیانه باشد.

بهادری احیای دریاچه ارومیه را از مهمترین مطالبات مردم دانست و گفت: مدیریت صحیح آب و بین المللی شدن این مشکل زیست محیطی میتواند نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان داشته باشد.

وی افزود: بخشی دیگر از مشکلات استان به واحدهای تولیدی راکد بر می گردد که باید با برنامه ریزی در جهت احیای آن ها و حمایت از سرمایه گذاری های صورت گرفته گام برداریم.

بهادری گفت: جذب سرمایه گذاری های جدید بویژه خارجی برای استان از دیگر اولویت هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که سرمایه گذاری زمینه تولید، رونق اقتصادی و اشتغال را فراهم می کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: نمایندگان مجلس نیز بصورت جدی مواردی را که می تواند توسعه کشور و استان ها را به دنبال داشته باشد پیگیری می کنند.

مدیران و تعدادی دیگر از فعالین اقتصادی استان نیز در این نشست، مسائل، مشکلات، مطالبات و دیدگاههای خود را با مقام عالی استان و نماینده شورای اقتصادی آلمان در میان گذاشتند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.