آذربایجان غربی

اسب های تروا تهدیدی برای جریان اصلاحات

  • جمعه, شهریور 10 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سناریوی تکراری "اسب تروا" در سیستم مدیریتی ایران را می توان آخرین راه بقای فرصت طلبانی دانست که عشق قدرت داشته و خیال رفتن ندارند!

 

به گزارش خبرنگار هم آوا، هرگاه زمزمه تغییر در سطوح مدیریتی دستگاه های مختلف شنیده می شود، نگاه افکار عمومی و رسانه ها در اولین گام به سوی مدیرانی دوخته می شود که عملکردی قابل قبول و همسو با دولت وقت نداشته و نخواهند داشت؛ اما در کمال ناباوری آنها همیشه هستند و تغییر دولت ها و مدیران ارشد تنها شاید بتواند جا به جایی از مدیریت یک دستگاه به ریاست سازمانی دیگر را برای این مدیران مادام العمر به ارمغان آورد.

قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران به گونه ای پایه گذاری شده که تمامی مدیران ارشد کشور باید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط مردم انتخاب شوند و این چارچوب تا حدود زیادی در سطوح کلان نمود یافته است؛ اما تجربه نشان داده وقتی به لایه های پایین تر رجوع می کنیم، با پدیده ای به نام "اسب های تروا" روبرو می شویم که با فریب افکار عمومی و مدیران ارشد، شرایط را برای انتخاب یا انتصاب خود فراهم می کنند.

دولت یازدهم که اعتدال یکی از اصول اساسی آن بود، با تلاش اکثریت اصلاح طلب و اقلیت اصول گرای میانه رو کار خود را با مدیرانی شروع کرد که بسیاری از آنها هیچ سنخیتی با جریان اصلاح طلبی نداشته و همان اسب های تروای دولت سابق بودند که این بار در قالب شعار اعتدال بر کرسی های مدیریتی تکیه زدند؛ همین مدیران دو سال بعد زمینه ظهور و بروز اسب های تروای لیست امید را فراهم می کنند و اینگونه می شود که تا به امروز تعداد اسب های تروا به صورت تصاعدی در کشور بالا رفته و به مرور شاهد هستیم که برخلاف رای مردم، معدود مدیران و نمایندگان اصلاح طلب نیز به حاشیه رانده می شوند.

اما آذربایجان غربی نیز از تهدید این اسب های تروا در امان نمانده و امروز برخی از مدیران دولت و نمایندگان لیست امید استان در مظان اتهام ناهمسویی با خواست مردم، دولت تدبیر و امید و فراکسیون امید مجلس هستند؛ آنها چنان به قدرت و جایگاه خود اطمینان یافته اند که با شروع به کار دولت دوازدهم به دنبال حذف معدود مدیران اصلاح طلب و تدارک رودررویی اصلاح طلبان برای تداوم مدیریت خود هستند.

دولت دوازدهم و جریان اصلاحات در آذربایجان غربی امروز با مدیران و نمایندگانی روبرو است که با نام تدبیر و امید و اصلاحات به قدرت رسیده اند، اما به پشتوانه رسانه های زنجیره ای و پنهان و آشکار جریان مخالف دولت و اصلاح طلبان، هدفی به غیر از تضعیف دولت و جریان اصلاحات در استان ندارند.

این اسب های تروا وقتی احساس خطر کرده و افکار عمومی و رسانه های اصلاح طلب خواستار تغییر آنها می شوند، برای بقای خود با به میان کشیدن شایعه تغییر استاندار آذربایجان غربی، چهره هایی از جریان اصلاحات را به دروغ رودرروی وی قرار می دهند تا آشکارا زمین بازی را عوض کرده و توپ تغییر را در زمین رقیب یعنی اصلاح طلبان و حامیان دولت بیاندازند.

در تازه ترین مورد و با گسترش مطالبه تغییر برخی از مدیران ناهمسو با دولت، اسب های تروا در حالی شایعه رفتن قربانعلی سعادت و جایگزینی برخی چهره های اصلاح طلب را مطرح می کنند که استاندار آذربایجان غربی از تداوم مدیریت خود سخن گفته و گزینه های احتمالی طرح شده صریحاً چنین شایعاتی را در محافل اصلاح طلبان تکذیب می کنند.

همزمان و در صورت غفلت جریان اصلاحات و حامیان دولت، اسب های تروا به صورت چراغ خاموش گزینه های مطلوب خود برای استانداری آذربایجان غربی را در محافل مختلف پیگیری می کنند؛ که از آن جمله می توان به دو تن از نمایندگان اصول گرای استان در مجلس نهم و برخی از مدیران دولت نهم و دهم اشاره کرد.

از این رو امروز جریان مخالف دولت و مدیرانی که دل در گرو سربلندی دولت دوازدهم در پیشگاه مردم ندارند، اختلاف افکنی در اردوگاه اصلاح طلبان و تضعیف حامیان دولت را بهترین گزینه برای بقا و ترقی خود می دانند و همچنین نمایندگانی که آشکارا یا در خفا مخالف دولت تدبیر و امید هستند، از هیچ تلاشی برای اعمال فشار برای تغییر مدیران منتسب به جریان اصلاح طلب کوتاهی نخواهند کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.