آذربایجان غربی

از پاريس ايران تا خاطره اي فراموش شده

  • سه شنبه, مرداد 24 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

روزگاري به عنوان پاريس ايران، پذيراي گردشگران بي شماري بود و امروز شايد فقط يادي از آن براي گردشگر ايراني باقي مانده باشد. 

به گزارش خبرنگار هم آوا، در ميان شهرهاي بزرگ ايران كه ادعاي كلانشهري دارند، به جرات مي توان اروميه را يكي از محروم ترين شهرهاي بزرگ كشور دانست كه در چند دهه اخير روندي نزولي را در بهبود شاخص هاي مختلف توسعه پيموده و در كنار اندك تحولات مثبت، تغييرات منفي متعددي را متحمل شده است.

تدبير غلط و اقبال بد اصلاح طلبان، آنها را در طول تمام سال هايي كه اروميه از شهرهاي ديگر ايران عقب مي ماند، از تصدي پست شهرداري اين شهر زيبا محروم ساخت و بالعكس عرصه را بر حكمراني شهرداراني منتسب به جريان مقابل مهيا كرد؛ روندي كه گويا براساس اخبار انعكاس يافته از شوراي شهر پنجم اروميه، قرار هست همچنان تداوم يابد. 

اختلاف در شوراي شهر اروميه براي انتخاب شهردار

آنگونه كه پيش بيني مي شد، تنوع قومي و سياسي حاكم بر تركيب شوراي شهر پنجم اروميه، روند انتخاب شهردار اين شهر را با اما و اگرهاي زيادي روبرو ساخته است؛ البته ترديدهايي كه تجربه نشان داده در نهايت با اعمال نفوذ نهادها و شخصيت هاي تاثيرگذار بيروني، به انتخاب شهرداري كه به ظاهر مورد حمايت اكثريت اعضاي شوراي شهر مي باشد، منتهي خواهد شد!

با توجه به شروع فعالیت دوره پنجم شوراي شهر اروميه از اول شهریور ماه، رایزنی ها و جلسات ابتدايي اعضاي اين شورا درباره تركيب هیات رئیسه و انتخاب شهردار در حال برگزاری است و ظاهراً از ميان 26 گزینه پیشنهادی شهرداري، 9 نفر به مرحله رای گیری راه يافته و 3 گزينه در نهايت نامزد تصدي پست شهرداري اروميه شده اند.

براين اساس، محمد حضرت‌پور شهردار کنونی ارومیه، سیدجواد محمودی معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی در دولت دهم و جواد شریف‌نژاد فرماندار ارومیه در دولت دهم، برنامه هاي خود را در 24 و 25 مرداد در صحن شورا ارائه خواهند كرد؛ انتخاب سه گزينه فوق حكايت از اين دارد كه درب شهرداري اروميه چون دوره هاي گذشته، به روي اصلاح طلبان بسته خواهد ماند.

همزمان خبرهای ضد و نقیض از انتخاب شهردار جدید بدون انتشار برنامه هاي گزينه هاي احتمالي و شايعه وجود دست های پشت پرده در انتخاب شهردار در كنار عدم حضور خبرنگاران در جلسات شوراي شهر، به ابهامات درخصوص انتخاب شهردار آينده اروميه نزد افكار عمومي دامن زده كه همين امر شفافيت و اطلاع رساني صحيح اعضاي شوراي شهر را بيش از پيش ضروري مي سازد.

اينها همه در حالي است كه برخي از اعضاي شوراي شهر و رسانه هاي نزديك به محمد حضرت پور از ابقاي شهردار كنوني سخن گفته و در سوي ديگر برخي از اعضا و رسانه هاي نزديك به برخي از نهادها و شخصيت ها اين خبر را تكذيب كرده اند؛ شواهد موجود نيز نشان مي دهد كه حضرت پور در وضعيتي ايده آل براي تصدي مجدد پست شهرداري اروميه قرار نگرفته و برخي از جريانات مخالف وي شهرداري را مي خواهند كه حتي در موارد بسيار جزئي، همسو با سياست هاي دولت تدبير و اميد حركت نكند. 

اما اروميه چه خواهد شد؟!

ترديدي نيست كه آينده شهر زيبا و تاريخي اروميه امروز با وضعيت بحراني درياچه اروميه گره خورده و پاريس ايران به روزهاي اوج بازنخواهد گشت مگر اينكه نگين آذربايجان مجدداً روزهاي خوش گذشته را تجربه كند؛ تقديري كه در سايه عملكرد شايسته دولتمردان، ستاد احياي درياچه اروميه، نمايندگان مجلس و شهردار آتي اروميه، مي توان آينده اي خوب براي آن متصور بود. 

دولت تدبير و اميد و ستاد احياي درياچه اروميه، تا به اين لحظه تلاش هاي قابل ملاحظه اي براي نجات درياچه و پيشرفت اروميه داشته است ولي با توجه به وضعيت بحراني درياچه و عقب ماندگي هاي گسترده شهرستان در بخش هاي عمراني، صنعتي، گردشگري و ...، نياز به تلاش روزافزون و همت والاي مديران تمامي دستگاهها بيش از پيش احساس مي شود. 

در سوي ديگر ضروري است كه سه نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي، در كنار وحدت رويه و دوري از شعارزدگي، چانه زني هاي گسترده خود در مجلس با وزرا و نهادهاي مختلف را افزايش دهند تا نه تنها مردم به زودي شاهد شنيدن صداي سوت قطار مسافربري در اروميه باشند، بلكه با سرازير شدن اعتبارات و بودجه هاي تاثيرگذار به سوي اين شهر محروم، سوت كارخانه ها، قطار گردشگري، كشتي به نمك نشسته درياچه و ... نيز در اروميه طنين انداز شود. 

همچنين با مروري به عملكرد شهردار كنوني اروميه در بخش عمراني و برخي از بخش هاي ديگر، به دستاوردهاي قابل توجهي خواهيم رسيد كه كتمان آنها ممكن نيست؛ اما آيا با سفري كوتاه به كلانشهرهاي ايران و مقايسه پيشرفت سال هاي اخير آنها با اروميه، مي توان مدعي بود كه اروميه نيز پا به پاي ديگر شهرهاي بزرگ ايران در بخش هاي مختلف در حال توسعه است؟! هرچند كه بي انصافي است تمامي قصورات را نيز متوجه شهردار كنوني كرد. 

در پايان بايد يادآور شد شهري كه روزگاري يكي از قطب هاي گردشگري ايران بود، امروز در كنار درياچه اروميه در حال فراموش شدن است و اين حكايتي تلخ از كوتاهي همگان است؛ امروز نيز شوراي شهر اروميه مي تواند با انتخاب شهرداري شايسته، اولين گام را در مسير طولاني جبران عقب ماندگي هاي اين شهر برداشته تا ديگر نهادها و ارگان ها را با خود براي پيشرفت و توسعه همراه سازد. 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها