آذربایجان غربی

تجريشي: قرمز شدن دریاچه ارومیه نشانه حیات در آن است

  • سه شنبه, تیر 20 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت:قرمزی دریاچه ارومیه نشان از2 وضعیت دارد که یکی بازگشت حیات به این دریاچه و دیگری تبخیر زیاد به علت افزایش دما است که اولی خوب و دومی شوری را بالا می برد.

به گزارش خبرنگار هم آوا، مسعود تجریشی در گفت و گو با ایرنا افزود: قرمز شدن دریاچه نشان می دهد که باکتری ها، جلبک ها و آرتمیای موجود در این حوضه حیات گرفته اند.

وی به میزان تبخیر در دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: سالانه یک متر از آب دریاچه تبخیر می شود که معمولا در 700 درصد آن از خرداد تا آخر شهریورماه اتفاق می افتد.

وی اظهار کرد: قبلا هم اعلام کرده بودیم تا آخر شهریورماه سطح دریاچه به حدود هزار و 800 کیلومتر مربع خواهد رسید در حالی که اکنون حدود دو هزار و 200 کیلومتر مربع است.

مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: همچنین اکنون حدود دو میلیارد متر مکعب آب در دریاچه موجود است که تا آخر شهریورماه به حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب کاهش خواهد یافت.

وی دامه داد : این دریاچه ها از نظر محیط زیستی دریاچه هایی هستند که وابستگی زیادی به آب باران دارند، در تابستان هم بارندگی بسیار کاهش می یابد بنابراین عملا از اردیبهشت ماه تا خرداد دیگر آب بارانی وارد دریاچه نمی شود و هر چه هست تبخیر است.

مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: اکنون سطح دریاچه ارومیه حدود دو هزار کیلومتر مربع است بنابراین اگر در سال یک متر تبخیر شود سالانه حدود دو میلیارد متر مکعب از آب تبخیر می شود که در صوورت عدم تزریق آب ، دریاچه از دست می رود .

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها