آذربایجان غربی

آغاز ریل گذاری خط آهن نقده به ارومیه

  • یکشنبه, فروردين 20 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

عملیات ریل‌گذاری خط آهن محور نقده به ارومیه آغاز شد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، خیرالله خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی در بازدید از ایستگاه راه آهن نقده گفت: ایستگاه راه آهن ارومیه به عنوان یکی از ۵ محور ریلی مدنظر دولت در مراحل نهایی قرار دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۳ کیلومتر از زیرسازی و روسازی مسیر ریلی مهاباد به نقده انجام شده است افزود: ایستگاه نقده در حال حاضر از بیش از ۹۰ درصد پیشرفت در زیرسازی و روسازی برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا دو هفته دیگر با حضور رئیس جمهوری افتتاح شود.

خادمی گفت: از مسیر ریلی ۷۵ کیلومتری نقده به ارومیه، ۲۵ کیلومتر آن آماده ریل‌گذاری است و امروز مقدمات ریل گذاری آن از دو نقطه آغاز شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در راستای توسعه شبکه ریلی کشور منابع مالی ۵ محور از جمله ارومیه، رشت، کرمانشاه، همدان و اتصال جدید تبریز تامین شده است گفت: هدف دولت افزایش حمل و نقل ریلی است و این ۵ مرکز تا پایان عمر دولت به اتمام خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه روزانه حداقل ۱۵۰۰متر ریل گذاری در ایستگاه نقده انجام می شود افزود: تزریق مالی طبق برنامه ریزی های معین شده انجام گرفته و امیدواریم پیمانکاران طبق زمانبندی مشخص پروژه را به اتمام رسانده و مردم ارومیه از نعمت قطار بهره مند شوند.

خادمی در خصوص هزینه های پروژه راه آهن مراغه -ارومیه گفت: تاکنون ۱۰۰۰میلیارد تومان برای تکمیل پروژه هزینه شده که برای محور نقده ارومیه نیز ۳۵۰ میلیارد تومان بودجه تخصیص یافته است.

هزینه یک هزار میلیاردی برای پروژه راه‌آهن ارومیه - مراغه

معاون ساخت توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های حمل و نقل کشور گفت: یک هزار میلیارد ریال برای پروژه راه‌آهن ارومیه - مراغه هزینه شده است.

جبارعلی ذاکر در بازدید از ایستگاه‌های قطار ارومیه و نقده افزود: تاکنون بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای پروژه راه آهن مراغه به ارومیه هزینه شده است که مسیر نقده به ارومیه نیز حدود ۳۵۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه ۶ کارخانه تولید و مونتاژ واگن مسافری و باری در حال فعالیت هستند، ادامه داد: هم اکنون تولید و ساخت واگن در کشور در چند کارخانه صورت می‌گیرد و ما تلاش داریم با استفاده از توان و ظرفیت داخلی در افزایش واگن ها پیشرفت داشته باشیم.

ذاکر تصریح کرد: توسعه ریلی کشور از تاکیدات مقام معظم رهبری و جزء ۴ اولویت دولت در برنامه ششم توسعه است که امید است با توسعه روزافزون و رفع موانع شاهد گسترش حمل و نقل ریلی شویم.

معاون ساخت و توسعه راه آهن،  بنادر و فرودگاه‌های کشور افزود: همچنین مطالبات پیمانکاران پروژه بعد از حضور نوبخت حل و همه آنها با اعتبارات در ۲غالب مشارکتی و نقدینگی پرداخت و تسویه خواهد شد.

وی گفت: عملیات ریل گذاری ۱۴ کیلومتر از پروژه نیز از مسیر نقده به اتمام رسیده است و امید است  تا پایان فصل بهار تمام مسیر به پایان و شاهد حرکت قطار در ارومیه باشیم.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های کشور تصریح کرد: متوسط ریل گذاری در مسیر روزانه یک کیلومتر بصورت ماشینی و ۳۶۰ متر دستی و تا حدود ۲ کیلومتر در روز نیز قابل افزایش است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.