آذربایجان غربی

تجلیل از چهره های ممتاز هنر عاشیقی در آذربایجان غربی

  • چهارشنبه, شهریور 24 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

موسیقی عاشیقی به معنای واقعی کلمه بخشی از هویت دیار آذربایجان را شکل می‌دهد.

هنرمندان موسیقی عاشیقی در مراسم اختتامیه دومین جشنواره استانی موسیقی عاشیقی «مکتب ارومیه» با حضور مقامات استانی و فعالان عرصه هنر مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر، رئیس واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی ظهر سه شنبه در این مراسم با بیان اینکه موسیقی عاشیقی بخشی از هویت آذربایجان است اظهار داشت: موسیقی عاشیقی به معنای واقعی کلمه بخشی از هویت دیار آذربایجان را شکل می‌دهد.

داریوش علیزاده با اشاره به اهمیت حفظ جایگاه موسیقی عاشیقی مکتب ارومیه در بین سایر هنرها و سبک‌های موسیقیایی، ادامه داد: این هنر به عنوان میراث ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

وی برگزاری دومین جشنواره استانی موسیقی عاشیقی در آذربایجان غربی را بستر مناسبی برای ارزیابی توانایی‌ها و ظرفیت‌های فعالان این رشته هنری دانست و گفت: این رویداد فرهنگی و هنری در واقع  آزمایش بزرگی برای مشخص شدن توانایی‌ هنری عاشیق‌های استان بود.

علیزاده بر لزوم بهره‌برداری از ظرفیت‌های موسیقی عاشیقی این خطه تأکید و تصریح کرد: مسؤولان، هنرمندان و علاقه‌مندان این موسیقی باید برای شناخت جایگاه بین‌المللی آن قدم بردارند.

وی با اشاره به اینکه موسیقی عاشیقی در واقع بخش مهمی از هویت فرهنگی همچنین شناسنامه مردم در دیار آذربایجان را شکل داده است، افزود: بنابراین باید برای حفظ و صیانت از آن کوشش فراوانی کرد.

علیزاده بر لزوم جلوگیری از فراموش شدن این رشته هنری تأکید کرد و بیان داشت: از یاد بردن این گوهر گران‌بهای فرهنگی و هنری و گم شدن آن در لابه‌لای تاریخ به هیچ عنوان درست نیست، پس باید برای شناخت و معرفی آن قدم برداریم.

وی با اظهار اینکه متأسفانه امروز موسیقی عاشیقی در ایران با مشکلاتی روبه‌رو شده است، اضافه کرد: بنابراین باید برای چاره‌اندیشی و تدبیر در این زمینه گام برداشته شود، و برای اجرای برنامه‌های هنری، شناسایی و پرورش استعدادها اهتمام کرد.

علیزاده با تأکید بر اینکه در این زمینه توسط دستگاه‌های فرهنگی کشور و متولیان هنر باید آگاهی لازم به اقشار مختلف مردم و هنرمندان ارائه شود، افزود: توجه به جایگاه موسیقی عاشیقی توسط مردم باعث می‌شود این میراث تاریخی برای آیندگان حفظ شود.

رئیس واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی بخشی از فعالیت‌های موسیقیایی استان از جمله تولید مجموعه‌های موسیقی عاشیقی مکتب ارومیه برای نخستین بار در کشور را مورد اشاره قرار داد.

علیزاده اجرای هفتگی کنسرت موسیقی عاشیقی، ساماندهی هنرمندان عاشیق و راه‌اندازی کانون عاشیق‌های آذربایجان غربی در حوزه هنری برای نخستین بار در تاریخ این موسیقی را از جمله اقدامات انجام گرفته برشمرد.

وی معرفی هنرمندان همچنین استعدادهای جوان فعال در این رشته را امری لازم و ضروری دانست و بیان داشت:  حوزه هنری برای پشتیبانی از موسیقی‌های اصیل و فاخر قدم برمی‌دارد تا از ظرفیت آنها برای خدمت به فرهنگ عمومی و اخلاق استفاده شود.

سه نفر از هنرمندان پیشکسوت موسیقی عاشیقی مکتب ارومیه به واسطه بیش از ۵۰ سال فعالیت هنری از طرف استاندار آذربایجان غربی تجلیل شده‌اند.

اسمعلی لطفی، محمدحسین دهقان، یوسف اوهانس از هنرمندان پیشکسوت این عرصه در موسیقی عاشیقی محسوب می‌شوند

عاشیق یوسف اوهانس متولد سال ۱۳۰۶، عاشیق محمدحسین دهقان متولد ۱۳۱۳ و عاشیق اسمعلی لطفی متولد ۱۳۱۶ از پیشکسوتان و فعالان نسل قدیم در مکتب عاشیقی ارومیه محسوب می‌شوند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها